صدای معلم

« در حالی که آموزش و پرورش ما با چالش های اساسی روبه رو است و نظام آموزشی ما به دلیل بی اعتنایی به تحولات و پیشرفت های دنیا گرفتار رکود و بحران است، ما همچنان درگیر بحث های پایان ناپذیر در مورد تقدم یا تاخر تعلیم برتربیت و ماجراهای گزینش معلمان و تغییرات چندین باره کتاب های علوم انسانی برای تطبیق روایت های تاریخی با وقایع و تحلیل های روز هستیم»

روز جهانی معلم ، وزیر آموزش و پرورش و کمند " تعابیر ایدئولوژیک و سیاسی " ؟!

شیرزاد عبداللهی

نقدی بر پیام وزیر آموزش و پرورش به مناسبت روز جهانی معلم

همین که جناب حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش، به مناسبت روز جهانی معلم ، پیام داده اند ( این جا ) ، نشانه شجاعت ایشان است. اما این شجاعت نصفه و نیمه است و ذیل تعابیر ایدئولوژیک و سیاسی پیام ، محو و نابود می شود.

قبل از حاجی میرزایی، مرتضی حاجی، وزیر وقت آموزش و پرورش در سال ۱۳۸۳ و علی اصغر فانی در سال 94 به مناسبت روز جهانی معلم پیام صادر کردند که هر دو جاندارتر و حرفه ای تر از پیام وزیر کنونی بود.

پنجم اکتبر برابر با 14 مهرماه ، از سوی یونسکو «سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد» روز معلم اعلام شده است، منظور از اعلام این روز این بود که جامعه و مخصوصا اولیا و دانش آموزان در این روز از زحمات طاقت فرسای معلمان قدردانی کنند و با حضور در مدرسه یا فرستادن کارت پستال معلمان را خوشحال کنند.

نقدی بر پیام وزیر آموزش و پرورش به مناسبت روز جهانی معلم

بعد از اینکه در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 ، موضوع سند 2030 تبدیل به یک مناقشه انتخاباتی شد، از سوی جریان اصولگرا اتهامات سیاسی علیه یونسکو مطرح شد و سند 2030 مورد هجوم قرار گرفت. هجوم به یونسکو در حالی صورت گرفت که ایران یکی از اعضای اولیه این نهاد وابسته به سازمان ملل بوده و عضویت آن بعد از انقلاب نیز ادامه داشته است. در این پیام هیچ اشاره ای به نام یونسکو و تاریخچه تعیین روزی به نام روز جهانی معلم نمی شود. در این پیام بر نقش حرفه ای معلمان تاکید نمی شود.

اساسنامه کمیسیون ملی یونسکو در ۱۳ ماده در سال ۱۳۲۸ ه.ش. توسط هیات وزیران تصویب شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این اساسنامه مورد بازنگری قرار گرفت و سرانجام در ۱۷ ماده و۴ تبصره تنظیم و پس از تایید وزارت فرهنگ و آموزش عالی در جلسه مورخ ۲۹ شهریورماه سال ۱۳۶۶ توسط هیات وزیران به تصویب رسید. مرکز عمل و معرف هر کشور در یونسکو  « کمیته ملی یونسکو » است.

در ایران رئیس کمیته ملی یونسکو، وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری است. این کمیته که در راس آن یک مقام دولتی قرار دارد برقراری ارتباط بین یونسکو و نهادهای علمی، آموزشی و فرهنگی داخل کشور را برعهده دارد. در شورای عالی کمیته ملی علاوه بر وزیر علوم، وزرای خارجه، ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست و رئیس صدا و سیما نیز حضور دارند. دبیرکل کمیته ملی یونسکو هم با ابلاغ وزیر منصوب می شود.

ظاهرا با ترکیب کمیته ملی یونسکو ، فضایی برای رخنه و نفوذ احتمالی استکبار از طریق یونسکو وجود ندارد.

نکته مهم این است که کشور آمریکا و دولت اسراییل در اعتراض به سیاست های حمایتی یونسکو از آرمان فلسطین و هژمونی کشورهای جهان سوم بر این نهاد ، به عنوان اعتراض از آن خارج شده اند و حضور و تاثیری در یونسکو ندارند.

در پیام حدودا 140 کلمه ای وزیر، تنها یک جمله 23 کلمه ای به موضوع روز جهانی معلم مربوط است: "فرارسیدن 5 اکتبر، مقارن با ۱4 مهر و روز جهانی معلّم را به شما مشتاقان تعلیم و تربیت تبریک و تهنیت می‌گویم."

در این پیام هیچ اشاره ای به نام یونسکو و تاریخچه تعیین روزی به نام روز جهانی معلم نمی شود. در این پیام بر نقش حرفه ای معلمان تاکید نمی شود. بر عکس، پیام وزیر پر از کلمات نامانوس و تعابیر عقیدتی در مورد آموزش و پرورش است. معلمان به عنوان "حامیان معنوی و هادیان فکری انسان‌های روزگار " معرفی می شوند." که با" اتّکال به خداوند متعال و اتکا به سیره‌ی نظری و عملی پیامبران الهی و نیز با ابتنا بر شیوه‌ی حیات‌بخش معلّمی" در مسیر "سبز آفرینش " گام بر می دارند.

نقدی بر پیام وزیر آموزش و پرورش به مناسبت روز جهانی معلم

در پایان هم از معلمان خواسته می شود که : "رویکرد انسان‌ها را نسبت به مقابله با بلایای طبیعی و بیماری‌های فراگیر و واگیرداری مانند کرونا، ارتقا و اعتلا دهند. " که موضوعی مربوط به نهادهای بهداشتی و دولتی است.

مساله امروز ما زوال شغل معلمی به عنوان یک حرفه تخصصی و تمام وقت است. مساله این است که در جامعه و در میان مردم نیز معلمی اعتبار خود را از دست داده است و معلم دیگر الگوی جوانان نیست. مساله این است که معلم دیگر به شغل خود افتخار نمی کند.

معلم امروز انسانی ژنده پوش، غمگین و مضطرب و در معرض کووید ۱۹ است که در حل نا معادله پیچیده دخل و خرج زندگی درمانده است. روز معلم چه جهانی و چه ملی و مذهبی، برای معلم جز غم و اندوه، دستاوردی ندارد.

در حالی که آموزش و پرورش ما با چالش های اساسی روبه رو است و نظام آموزشی ما به دلیل بی اعتنایی به تحولات و پیشرفت های دنیا گرفتار رکود و بحران است، ما همچنان درگیر بحث های پایان ناپذیر در مورد تقدم یا تاخر تعلیم برتربیت و ماجراهای گزینش معلمان و تغییرات چندین باره کتاب های علوم انسانی برای تطبیق روایت های تاریخی با وقایع و تحلیل های روز هستیم.

آیا وقت آن نرسیده که نگاه مسوولان به آموزش و پرورش واقعی شود و به جای تکرار شعار های سیاسی و بار کردن همه وظایف به دوش نحیف آموزش و پرورش، توقعات خود را از این وزارتخانه و معلمان واقعی کنند؟

گروه خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش


نقدی بر پیام وزیر آموزش و پرورش به مناسبت روز جهانی معلم

چهارشنبه, 16 مهر 1399 10:52 خوانده شده: 116 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -4 --
عضو هيات علمي 1399/07/16 - 12:50
ضمن تشكر از جناب آقاي عبداللهي، من هم علاقه‌مند تأكيد كنم كه مساله امروز ما زوال شغل معلمی به عنوان یک حرفه تخصصی و تمام وقت است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/07/16 - 19:50
شما اول جهان بینی خود را نسبت به پیرامون خود و جهان اطراف خود گسترش دهید بعد در مورد ویرانی و زوال شغل معلمی صحبت کن شما اگر عضو هیئت علمی. باشی وای به حال این مملکت تو مدرس آزاد و معلم روستا حتما اززوال شغل معلمی جلوگیری خواهید کرد و البته جناب ایرونی استاد کلام و مقام شما را یاری خواهند کرد
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1399/07/16 - 14:25
به مناسبت روز جهانی معلم، شرکت هواپیمایی قطر ایرویز ۲۱.۰۰۰ بلیط رایگان و افتخاری را به آموزگاران اختصاص داده است. به‌وسیله این بلیط‌ها آموزگاران یک سفر هوایی در کلاس اکونومی را به هر مقصد بین المللی که توسط قطر ایرویز پوشش داده شود، می توانند تجربه کنند. اعتبار این بلیط‌ها تا آخر ۳۱ سپتامبر خواهد بود.
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1399/07/16 - 14:25
علاوه بر آن قطر ایرویز یک کپن سفر با ۵۰ درصد تخفیف نیز به آموزگاران هدیه می‌دهد که این قابلیت را دارد تا آن‌ها برای خودشان، خانواده و دوستانشان در آینده یک سفر هوایی رزرو کنند.
شرکت هواپیمایی قطر ایرویز از خوانندگان این ابلاغیه درخواست کرده است در صورت شناخت معلمان فداکاری که هم‌اکنون مشغول تدریس هستند این طرح تشویقی را به اشتراک گذاشته و به این وسیله آن‌ها نیز یکی از ۲۱.۰۰۰ آموزگاری باشند که از این برنامه سود می‌برند.
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1399/07/16 - 19:15
آقای وزیر که شق القمر نکرده چیزی را تبریک گفت که اصلا در ایران. وجود ندارد حتما به معلمان کشورهای دیگر تبریک گفته در ضمن وزیری که میگوید دانش آموزان به مدرسه نیایند ولی معلمان باید در مدرسه حضور داشته باشند یعنی اعتمادی به معلمان ندارند چطور انتظار دارند معلمان به ایشان اعتماد کنند مگر کارمندان بانک یا جاهای دیگر دور کاری ندارند ؟؟ این یعنی آموزش و پرورش یک کودکستان است که توسط ایشان اداره میشود واقعا مسخره تر از این طرز فکر در هیچ کجای دنیا وجود ندارد و نخواهد داشت

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور