صدای معلم

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در نخستین نشست رسانه ای به تاریخ 19 خرداد : « هیچ کتابی دچار تاخیر نخواهد بود »

مشکلات ثبت نام و توزیع کتاب های درسی به نام مدارس و به کام دیگران!

حسین معافی/ دکتری برنامه ریزی درسی

گروه گزارش/

در نخستین نشست رسانه ای رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به تاریخ دوشنبه 19 خرداد ، ایشان در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد مشکل توزیع کتاب های درسی در مدارس که سال قبل هم مسائل فراوانی ایجاد کرد ؛  تاکید کرد که " هیچ کتابی دچار تاخیر نخواهد بود " . ( این جا )

" صدای معلم " از رئیس سازمان چنین پرسش کرد :

« چرا در آموزش و پرورش اصل " آموزش " را برون سپاری می کنند اما این وزارتخانه حاضر نیست که فروختن کتاب را به بخش خصوصی برون سپاری کند ؟

آیا این منطقی است ؟

آیا کتاب فروختن که یک کار اجرایی دست چندم است در شان سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ، ادارات کل ، مناطق و مدارس است ؟

پاسخ ملکی به این سوال و انتقاد " سکوت " بود . »

« حسین معافی » نقدی بر عملکرد سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در این مورد نوشته است .

 

مشکلات ثبت نام و توزیع کتاب های درسی و انتقاد از عملکرد سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

چند سالی است که سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با هدف رضایت مندی اولیاء ودانش آموزان در تهیه کتاب درسی و همچنین صرفه جویی در مصرف کاغذ، شیوه توزیع کتابهای درسی را از حالت سنتی که توسط کتابفروشی ها انجام می شد تغییر داده و به شیوه جدید با ثبت نام در سامانه فروش کتب درسی و توزیع توسط مدرسه انجام می شود.

مسئولین سازمان پژوهش و برنامهریزی آموزشی مهمترین هدف از شیوه جدید توزیع کتابها در سامانه را نفع اقتصادی خانواده ها، صرفه جویی در مصرف کاغذ و کاهش توزیع کتابهای درسی سال قبل، عنوان می کنند. تجارب در چند سال گذشته نشان می دهد که نه تنها به این اهداف نرسیده اند بلکه مشکلات زیادی را برای مدارس و خانواده ها به وجود آورده اند.

مشکلات ثبت نام و توزیع کتاب های درسی و انتقاد از عملکرد سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

اکنون که بیش از 20 روز از شروع سال تحصیلی می گذرد برخی از کتابهای درسی متوسطه دوم در استان مرکزی و شهر اراک هنوز توزیع نشده و بسیاری از اولیا و دانش آموزان سردرگم هستند و هر روز به مدرسه مراجعه و یا تلفنی کسری کتاب های درسی را دنبال می کنند. همچنین برخی دانش آموزان انتقالی به مدارس علامه حلی و انتقالی از استانهای دیگر علیرغم پرداخت هزینه کتابهای درسی هنوز کتاب های خود را دریافت نکرده و علت را عدم به روز رسانی سامانه فروش کتب درسی با سامانه سناد مدارس عنوان می کنند.

در سال گذشته نیز کتاب درسی زیست دوازدهم چاپ سال 97 بین دانش آموزان اراکی توزیع شد که با اعتراض دانش آموزان این کتاب ها جمع آوری و کتاب چاپ جدید توزیع شد.

دانش آموزان ورودی های سال اول، هفتم و دهم برای ثبت نام در مدرسه جدید و همچنین دانش آموزان تغییر رشته در متوسطه دوم نیز برای دریافت کتب درسی خود در پایان شهریور ماه دچار مشکل هستند و چون در سیستم های سناد مدرسه کلاس بندی نشده اند نمی توانند کتابهای خود را دریافت کنند لذا باید برای این دسته از دانش آموزان نیز فکری شود چرا که پاسخگوی مناسبی برای این مشکلات وجود ندارد.

booksofiranschools1

دوستان در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی مشکل را در مدیریت توزیع کتابهای درسی در استان ها می دانند که در این چند سال هنوز فکری برای آن نشده که خود جای سوال دارد.

در ضمن به گفته خود دوستان در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی 350000 هزار دست کتاب درسی بیشر از آمار دانش آموزان کل کشور چاپ شده که این امر بحث صرفه جویی در کاغذ را زیر سوال می برد و دیگر احتیاجی به ثبت سفارش در سامانه نیست در حالی که طبق اطلاعات سامانه های سال گذشته می توان آمار دقیق کتابهای درسی در هر استان را مشخص کرد.

نکته قابل تأمل اینجاست که قبل از انتشار فایل کتابهای درسی در فضای مجازی، کتابهای کمک درسی منتشر شده و فروش قابل توجهی هم دارند این در حالی است که خیلی از دانش آموزان هنوز کتاب درسی به دستشان نرسیده است.

ثبت نام کتابهای درسی از فروردین ماه امسال شروع شده و مدارس یا خانواده ها هزینه ها را برای بیشتر دانش آموزان پرداخت کرده اند که اگر از حدود  15 میلیون دانش آموز  تنها 10 تا 12 میلیون به طور متوسط نفری 50000 هزار تومان پرداخت کرده باشند رقم بسیار زیادی پول را واریز کرده که سود زیادی در این چند ماه به آن تعلق می گیرد.

نکته مهم این است که مسئولین نظارتی در آموزش و پرورش باید توجه داشته باشند که کتابهای درسی سر از بازار سیاه در نیاورند و عده ای به دنبال سوء استفاده از این بحران نباشند.

دانش آموزان پشت کنکوری ، دبیران یا کسانی که به کلیه کتابهای درسی یک یا چند پایه احتیاج دارند نمی توانند آن را تهیه کنند فقط می توانند به صورت تک جلدی سفارش دهند که این امر نیز باعت بروز مشکلاتی برای این عده از افراد شده است. لازم به ذکر است که اداره پست هم در برخی از شهرستانها اعلام کرده که با توجه به شرایط کرونایی آمادگی توزیع کتابهای درسی سفارشی را به صورت تک جلدی ندارد. booksofiranschools2

مهمترین نکته این است که مدارس وقت زیادی را برای ثبت نام انفرادی و یا گروهی دانش آموزان برای کتب درسی صرف می کنند و همچنین پاسخگوی دانش آموزان و اولیا برای دریافت کتابهای درسی بوده و دغدغه های تحویل و توزیع آن را برعهده دارند. در واقع کلیه چالش ها،مسائل و مشکلات توزیع کتاب های درسی را مدیران مدارس بر عهده دارند و کلی وقت از عوامل مدرسه صرف این امر می شود که این موضوع یکی از مشکلات فعلی توزیع کتابهای درسی است و باید حتما تدبیری برای آن اندیشیده شود.

با توجه به وجود چنین مشکلاتی ؛ یا باید شیوه ثبت نام و توزیع کتب درسی را دوباره تغییر داد و یا اینکه ایرادات کار را بررسی و اصلاح کرد و به سمتی پیش برد که دغدغه ی دانش آموزان، خانواده ها و مدارس کمتر شده و تا قبل از شروع سال تحصیلی کلیه کتابها به دست دانش آموزان برسد.

برای رهایی مدارس از این مشکلات می توان با همان ثبت نام سامانهای توزیع کتابها توسط کتابفروشی ها با شرایط بهتری صورت پذیرد که ایرادات قبلی مرتفع شود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مشکلات ثبت نام و توزیع کتاب های درسی و انتقاد از عملکرد سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

جمعه, 04 مهر 1399 12:45 خوانده شده: 231 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -1 --
دبیر مفت 1399/07/04 - 16:21
جون مدیرا در بیاد مهم نیست. چاپلوسی هزینه داره.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور