صدای معلم

" شاید به خاطر همین مفهوم عدم مشارکت جمعی در جامعه ایرانی و حس این رفتار در این جامعه باعث شده است که هر کس در برابر مشکلات، سازی برای خودش بزند از وزیر گرفته تا والدین و نماینده مجلس و مجری تلویزیون. به عبارتی ، تحلیل و منطق جای خود را به خرافات ، راحت طلبی ، سود و منافع شخصی داده است "

گزارش تحلیلی- انتقادی از بازگشایی یک مدرسه

ر.هاشمی/ معلم

گروه استان ها و شهرستان ها/

چندی پیش مجید یزدان‌ پناه مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه  اظهار کرد: برآوردها نشان می‌دهند 70 درصد دانش‌آموزان استان با احتساب مدارس روستایی و عشایری که به دلیل تعداد کم دانش‌آموزان کلاس هایشان به صورت حضوری برگزار می‌شود، استقبال به حضور در کلاس‌های درس و آموزش حضوری داشته‌اند .

گزارشی که می خوانید توسط یکی از معلمان از روستاهای " شهر کرد " مرکز چهارمحال و بختیاری برای " صدای معلم " ارسال گردیده است .

این رسانه از همه معلمان به ویژه مناطق محروم کشور دعوت می کند تا گزارش های خود را همراه با عکس برای ما ارسال کنند .

گزارش صدای معلم از بازگشایی یک مدرسه در یک منطقه محروم

وقتی وارد یک مدرسه روستایی شدم پر بود از دانش آموزانی که از بازگشایی مدرسه به شکلی خوشحال بودند اما به خوبی فاصله ها رعایت نشده بود، هر چند بسیاری ماسک زده بودند. شور و شوق را می توانستی در فضای مدرسه حس کرد. اما بیشتر از همه خود مدیر مدرسه به درستی ماسک را نمی زد و اصلا نمی دانست چه کار باید بکند.

امکانات بهداشتی و تهویه هوا و نظم به درستی وجود نداشت. روز اول وقتی دیدم مدیر نمی داند چه کار کند، مجبور شدم در داخل کلاس، دانش آموزان را که 25 نفر بودند با توجه به آشنایی آنها با یکدیگر گروه بندی کنم. باز هم اکثر دانش آموزان در کلاس حاضر شده بودند، کلاس را تقسیم به دو کلاس 12 نفری کرده بودم که هر کدام حدود 2 ساعت از شنبه تا چهارشنبه در مدرسه حاضر می شدند.

و به مرور نظم و رعایت نکات بهداشتی توسط افراد و دانش آموزان بهتر رعایت می شد. یکی از مشکلات اصلی معلم به خصوص و دانش آموز در مرحله بعد، نبود ماسک های بهینه و مناسب بودکه تنفس را تسهیل کند چرا که ماسک های فعلی را بیشتر از ربع ساعت باعث نفس تنگی و کمبود اکسیژن می شدند. جامعه ما بیش از پیش در منافع فردی غوطه ور شده است و منافع ملی و آینده نگرانه و جمعی به کناری نهاده شده است.

اما با تمام این مشکلات، روند مدیریت اوضاع توسط همه روز به روز بهتر می شد و عادت های بهداشتی جاگیر می شد.

و با اینکه روزهای اول و خود مدیر به آنها گفته بود حضور اختیاری هست و حتی خود من هم به آنها گفته بودم حضور اختیاری هست ؛ باز هم دانش آموزان حضور حداکثری داشتند و به جزء چند نفر که به خاطر فصل تابستان و کار در کنار پدر، در مدرسه حاضر نشده بودند.

در این بین جا دارد از نظارت اداره بهداشت هم یادی شود، در طول این هفته، تنها یک بار حضور پیدا کردند و کارشان این بود که می رفتند داخل کلاس ها چند تا عکس می گرفتند و چهار تا توصیه بهداشتی را که هزار بار در تلویزیون گفته شده بود را دوباره می گفتند و به همین سبک، نه سوالی از وضعیت ماسک ها و یا امکانات و ... هیچ نمی پرسیدند و نمی گفت و فقط می خواستند سریع جمع کنند و بروند .

در جایی مدیر به کنایه به یکی از کارکنان بهداشت گفت به جای این کارها، امکاناتی به ما دهید و آن کارمند بهداشت گفت به ما چیزی نمی دهند که به شما بدهیم.

اما در این وضعیت نکاتی نظر من را جلب کرد .  یکی از آنها تلاش مدیر برای نیامدن دانش آموزان بود، یعنی شاید بتوانم بگویم از ناراضی ترین افراد در مدرسه هنگام بازگشایی مدرسه خود مدیر بود . مدیری که طبق روال مرسوم کنونی یکی از معلم های در شرف بازنشستگی بود که حال کار کردن و مدیریت نداشت و فقط می خواست که زودتر سال دیگری به پایان برسد و مرتب تاکید می کرد که به اولیا و دانش آموزان گفته شود که حضور در کلاس کاملا اختیاری هست و به این شکل تا آنجا که می شود اولیا از فرستادن فرزند خود امتناع کنند و این موضوع در حالی بود که خود او شاید نکات بهداشتی را در این وضع کمتر رعایت می کرد.

گزارش صدای معلم از بازگشایی یک مدرسه در یک منطقه محروم

معلم ها نیز اکثرا شکایتی از بازگشایی مدرسه نداشتند، و این نوع وضعیت را به تدریس مجازی و مشکلات آن ترجیح می دادند و با توجه به این موضوع که به نظرم والدین و دانش آموز و معلم در بازگشایی مدارس، آن قدر حساسیت ندارند که برخی از مسئولان یا افراد دارند مانند این مدیر مدرسه ما که با کوچکترین خبری در مورد تعطیلی مدارس یا مجازی شدن آن اظهار خوشحالی می کرد.

البته وقتی فکر می کنم می بینم که اگر بازگشایی مدارس شامل دو گروه موافق یا مخالف باشد، عده ای را در بر می گیرد که هر کدام منافعی را برای خود متصور هستند. به طور مثال مدیر مدرسه ما، بسیار بیشتر از معلم و دانش آموز از تعطیلی سود خواهد برد چون، به شکلی حقوق مدیریت را که می گیرد و دیگر نه تدریس دارد و نه مدیریت و به راحتی سال تحصیلی را می گذارند و این موضوع نشان می دهد جامعه ما بیش از پیش در منافع فردی غوطه ور شده است و منافع ملی و آینده نگرانه و جمعی به کناری نهاده شده است. در این بین جا دارد از نظارت اداره بهداشت هم یادی شود، در طول این هفته، تنها یک بار حضور پیدا کردند و کارشان این بود که می رفتند داخل کلاس ها چند تا عکس می گرفتند و چهار تا توصیه بهداشتی را که هزار بار در تلویزیون گفته شده بود را دوباره می گفتند و به همین سبک، نه سوالی از وضعیت ماسک ها و یا امکانات و ... هیچ نمی پرسیدند و نمی گفت و فقط می خواستند سریع جمع کنند و بروند .

شاید به خاطر همین مفهوم عدم مشارکت جمعی در جامعه ایرانی و حس این رفتار در این جامعه باعث شده است که هر کس در برابر مشکلات، سازی برای خودش بزند از وزیر گرفته تا والدین و نماینده مجلس و مجری تلویزیون. به عبارتی ، تحلیل و منطق جای خود را به خرافات ، راحت طلبی ، سود و منافع شخصی داده است.

و به این ترتیب می توان گفت بحث کرونا و به خصوص موضوع بازگشایی مدارس در ایران بسیاری از معایب انسان ایرانی و جامعه ایرانی را به سطح آورده است تا مردم این سرزمین بیشتر با خود آشنا شوند و همینک در بحث بازگشایی مدارس مشخص شد که ما از کمترین اعتماد به یکدیگر و همدلی و مشارکت بین خود برخورداریم و نیاز هست ساختاری جدید پی بریزیم.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

گزارش صدای معلم از بازگشایی یک مدرسه در یک منطقه محروم

جمعه, 21 شهریور 1399 11:52 خوانده شده: 166 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 -1 --
ناشناس 1399/06/21 - 12:53
معضل بزرگ عوض کردن ماسک با یکدیگر در بین کودکان ابتدایی است.
دلیل می پرسی ، می گوید مال او از من قشنگ تر است.

با این فرهنگ ، آموزش حضوری یعنی
قتلگاه کودکان.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/06/21 - 13:54
خبرمهم: معلمان که بار اصلی آموزش و پرورش را به دوش دارند با مشکلات زیادی مواجه هستند. آنها می‌گویند آنلاین بودن در همه ساعات شبانه‌روز، تهیه و تولید فیلم‌های آموزشی و پاسخ به سؤالات دانش‌آموزان باعث می‌شود نظم زندگی‌شان به هم بریزد.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/06/21 - 13:57
به گزارش بخش اجتماعی سایت خبرمهم، «اعداد را روی تخته سفید می‌نویسد و چگالی اتم‌ها و مولکول‌ها را محاسبه می‌کند. به لنز دوربین موبایل خیره شده و تأکید می‌کند چند بار دیگر عملیات محاسبه درس امروز را انجام می‌دهد تا همه متوجه شوند اما می‌داند سؤالات زیادی در ذهن بچه‌ها شکل گرفته و بعد از پایان کلاس تماس های پی در پی در فضای مجازی شروع خواهد شد. این وضعیتی است که خیلی از معلم‌ها از زمستان سال گذشته تا حالا که مدارس باز شده، تجربه کرده‌اند. به همین دلیل خیلی از آنها خواستار تشکیل کلاس به شکل حضوری هستند. آنها می‌گویند توضیح خیلی از متون درسی به‌صورت آنلاین مشکل است و به‌دلیل پرسش‌های متعددی که پیش می‌آید عملاً چند برابر کلاس حضوری از آنها وقت و انرژی می‌گیرد.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/06/21 - 15:06
کرونا تا ده سال هم ادامه داره نمیشه که تا ده سال مدارس تعطیل بمونه
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/06/21 - 16:26
روز اول هفته یعنی شنبه ۱۵ شهریور دو سوم دانش آموزان در مدرسه حضور داشتند و بقیه هم اولیا تشریف آورده بودند تا از برنامه ی مدرسه اطلاع داشته باشند همون روز گروه بندی رو انجام دادیم و برنامه رو به دانش آموزان و اولیا گفتیم، یکشنبه و دوشنبه بازم حضور دانش آموزان خوب بود اما وقتی جناب وزیر در رسانه ی ملی گفتند که حضور اختیاری هست و مدیر هم مسلما خوشحال از این خبر ، الان یکی یکی زنگ تو برنامه ی شاد پیام می فرستند که من نگرانم نمی خوام بچه ام بیاد همون تو شاد تدریس کنید ، خب من معلم به ۱۰ نفر تو مدرسه تدریس کنم به ۵ نفر تو مدرسه ی شاد !!! شاد کمتر از مدرسه وقت نمی خواد که حتما بیشتر هم وقت می بره حالا مگر ما خانه ، زندگی، بچه و... نداریم که هم تو مدرسه هم تو ، شاد تدریس کنیم !!!
پاسخ + 0 0 --
هاشمی 1399/06/21 - 21:26
سلام
دقیقا در کلاس من هم همین اتفاق افتاد. در آخرین روز با توجه به گفته وزیر که آمار حاضرین کلاس کم شد وقتی آمار حاضرین را به مدیر میدادیم چقدر خوشحال میشد. رعایت بهداشت کاری ندارد اما از بس اوضاع اقتصاد و سیاست و همه چیز قاطی شده و بد شده کسی اصلا نمیخواهد کار کند کسی نمیخواهد زندگی کند. هدف شده فرار از کار و مسئولیت

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور