صدای معلم

" جایی که باید حرف زد، سکوت می کنند مثل طرح رتبه بندی و جایی که نیاز به حرف زدن نیست و دولت خود مشکلات را پیگیری می کند با خبررسانی متوالی و "بیانیه وار" به میدان می آیند مثل موضوع همسان سازی حقوق که برای همه حقوق بگیران بازنشسته اجرا خواهد شد و فقط مختص فرهنگیان نیست ! "

نتیجه جلسات دولت با تشکل های معلمان چه بود؟

مجتبی حسینی/ لرستان

نتیجه جلسات دولت با تشکل های فرهنگیان مورد رتبه بندی معلمان و همسان سازی حقوق بازنشستگان چه شد  برخی تشکل ها ، نمایندگان مجلس و تعدادی از همکاران محترم چند ماه پیش در بحث " طرح رتبه بندی"، به عنوان نماینده معلمان با رئیس و مجموعه سازمان برنامه و بودجه، سازمان امور استخدامی و اداری و مسئولین وزارت آموزش و پرورش جلساتی داشتند.

عضویت در انجمن، تشکل و احزاب همراه با علاقه، آگاهی و با هدف تاثیر مثبت در حوزه های مختلف است و می تواند برای اعضا هزینه و محدودیت هایی در بر داشته باشد؛ البته گاهی منفعت شخصی دنبال می شود؛ اما، اصل این است منافع کل جامعه دنبال شود.

این مطلب هرگز به دنبال مذمت تشکل یا حزب و... نیست چرا که وجود تشکل و احزاب و نهادهای مدنی نیاز جوامع برای رسیدن به توسعه و پیشرفت است و به ورود ایده ها و نظرات مختلف برای رفع موانع و جلوگیری از تک صدایی و خود محوری کمک می کند، اما باید توجه داشت برای ورود این گروه ها به موضوعات متنوع، علاوه بر نیاز به تخصص و آگاهی، شفافیت و اعلام نتیجه کار به جامعه هدف امری ضروری است که درغیر این صورت، تصویری منفی در ذهن جامعه هدف ایجاد خواهد شد.

ورود به هر حوزه ای، باید به دور از شعارزدگی و همراه با صداقت باشد و سکوت در برابر عدم حصول نتیجه پذیرفتنی نیست.
معلمان پس از تشکیل جلسات، بسیار امیدوار بودند که با وجود حضور این تشکل ها و افراد، کم و کاستی ها دیده شود و بودجه لازم برای اجرای طرح رتبه بندی اختصاص یابد.
خرداد ماه در بیانیه و مصاحبه های این نشست ها اعلام شد ظرف یک ماه رتبه بندی از طریق دولت به مجلس ارسال خواهد شد؛ اما، وزیر آموزش و پرورش آب پاکی را روی دست معلمان ریخت و در ماه جاری اعلام کرد رتبه بندی اجرا شده است.

دولت، افزایش امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری را رتبه بندی به حساب آورده است؛ به همین راحتی...

نتیجه جلسات دولت با تشکل های فرهنگیان مورد رتبه بندی معلمان و همسان سازی حقوق بازنشستگان چه شد

هدف این مطب بررسی طرح رتبه بندی نیست چرا که عدم اجرای طرح مثل روز روشن است؛ بلکه، موضوع بررسی چگونگی ورود این افراد و تشکل ها در جلسات به عنوان نمایندگان معلمان و مقبولیت آنان نزد دولت در تصمیم گیری هاست؛ تصمیم گیری های بدون نتیجه و ابهام برانگیز...
آیا حضور تشکل ها و افراد خاص در این گونه جلسات، کاستی ها را رفع نموده است یا برعکس، سبب تعدیل فشار معلمان در دست یابی به مطالبات است؟
شرکت کنندگان در این جلسات آیا نظر معلمان در مورد نتیجه کار را جویا شده اند؟
آیا خود این افراد واقعا معتقدند از حق معلمان تمام و کمال دفاع کرده اند و هدف محقق شده است؟
آیا بدون ورود این افراد، افزایش امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری برای معلمان اجرا نمی شد؟
با اعلام اینکه تعدادی از معلمان و تشکل ها جهت انعکاس و دفاع از خواسته های معلمان به جلسات تصمیم گیری دولت راه یافته اند همه منتظر بودند آنان در مقابل بهانه های دولت و مجلس، نظرات کارشناسی را مطرح نمایند تا موانع اجرای طرح برداشته شود که این چنین نشد و نکته تاسف بار اینکه بعد از این ماجرا، پاسخ و بیانیه ای در تذکر به دولت دیده نشد و آنچه کم و بیش شنیدیم سخنانی بود مبهم همراه با چاشنی پر رنگ سکوت، که نشان می دهد یا این افراد با هدفی متفاوت با خواسته های معلمان وارد این وادی شده اند یا شناخت جزئی از واقعیات حوزه آموزش و پرورش دارند یا اینکه جسارت لازم را جهت اعلام "عدم حصول نتیجه" ندارند. حساسیتِ تشکل ها، احزاب و نهادهای مدنی نسبت به مشکلات عدیده حوزه آموزش و پرورش ضروری است و بی شک، جامعه و فرهنگیان از آن استقبال می کند به شرطی که کاستی ها، قاطعانه و به دور از سیاسی کاری پیگیری شود.

نه به آن نماینده شدنتان و نه به این سکوت کردنتان!

شنیده می شود برخی افراد و تشکل ها به سان رتبه بندی بی فرجام، در حال شرکت در جلساتی دیگر و حل موضوعات جدید هستند! اما باید گفت اگر بناست نتیجه موضوعات دیگر مثل رتبه بندی باشد حضور شما هیچ تاثیر مثبتی برای معلمان به همراه نخواهد داشت و بهتر است با عدم صدور بیانیه و...احترام خود به معلمان را نشان دهید.

در گروه های تشکیل شده در فضای مجازی اخبار تلاش های آنان جهت پیگیری رتبه بندی، همسان سازی حقوق و مسائل صندوق ذخیره فرهنگیان بارگذاری می شوند؛ اخیرا به طرز عجیبی همسان سازی حقوق بازنشستگان در ماه آینده (مهرماه) را به نام و تلاش های خود گره زده اند؛ گویا دولت طبق نظر آنان همسان سازی را اجرا کرده است و اصلا قانون مصوب و زمین مانده ای در این زمینه وجود نداشته است...
همچنین در بحث صندوق ذخیره باید منتظر ماند که مثلا پرداخت سهم معوق شده دولت یا تجدید ارزیابی سرمایه صندوق و هر تصمیم دیگر توسط این عده مصادره شود یا...؟

جایی که باید حرف زد، سکوت می کنند مثل طرح رتبه بندی و جایی که نیاز به حرف زدن نیست و دولت خود مشکلات را پیگیری می کند با خبررسانی متوالی و "بیانیه وار" به میدان می آیند مثل موضوع همسان سازی حقوق که برای همه حقوق بگیران بازنشسته اجرا خواهد شد و فقط مختص فرهنگیان نیست.

نتیجه جلسات دولت با تشکل های فرهنگیان مورد رتبه بندی معلمان و همسان سازی حقوق بازنشستگان چه شد

آیا با وجود روشن بودن مطالبات معلمان و عدم اعتراض شما به برآورده نشدنشان، به امیدواری معلمان برای پیگیری ضربه وارد نمی شود؟ آیا اعتماد معلمان نسبت به افرادی که ممکن است در آینده بنا به ضرورت تحت عنوان " نماینده معلمان" در تصمیم گیری هایی حضور یابند، از بین نمی رود؟
وقتی دولت اعلام می کند موضوع با حضور نمایندگان بررسی شد و طرح را اجرا کردیم و سکوت شما چه معنایی دارد، جز این که شما حرف دولت را پذیرفته اید و معلم هم باید سکوت کند چرا که نماینده اش حرف دولت را تایید کرده است.
به نظر می رسد دولت برای برداشته شدن بار از روی دوش خود، با شیوه ای خاص و گزینشی دست به انتخاب و دعوت از افراد و گروه ها می زند و این گونه، مطالبات جامعه هدف تعدیل می شود و به اسمِ " تصمیم گیری با حضور نمایندگان...." توپ را به زمین ذی نفعان بر می گرداند. دولت و مجلس بدانند به صرف مصاحبه و جلسه، مشکلات حل نخواهد شد بلکه اگر در عمل اقدامی متناسب با انباشت کاستی ها صورت گرفت آنگاه جامعه فرهنگیان رضایت خود را اعلام خواهد کرد.

در پایان ذکر این نکته لازم است که حساسیتِ تشکل ها، احزاب و نهادهای مدنی نسبت به مشکلات عدیده حوزه آموزش و پرورش ضروری است و بی شک، جامعه و فرهنگیان از آن استقبال می کند به شرطی که کاستی ها، قاطعانه و به دور از سیاسی کاری پیگیری شود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نتیجه جلسات دولت با تشکل های فرهنگیان مورد رتبه بندی معلمان و همسان سازی حقوق بازنشستگان چه شد

پنج شنبه, 20 شهریور 1399 11:51 خوانده شده: 228 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
حسین رمضان پور 1399/06/20 - 14:57
به نکته جالبی اشاره داشتید. جایی که مهلت قانونی دولت برای اجرای مصوبات فصل دهم به اتمام رسیده بود و دیگر نمیشد مثل همیشه از زیر بار اجرای آن در رفت ؛ به یکباره جناب نوبخت که قرابت زیادی با فرج‌ کمیجانی دارد؛ به یکباره با چندین جلسه نمایشی نتیجه سال ها مطالبه گری فعالان فرهنگی را به نام حزب متبوع خود رقم زد تا مزد خوش خدمتی های خود به دولت روحانی را مثلا این گونه بستاند و اعتباری در بین افکار عمومی معلمان پیدا کند. اما دریغ که فرهنگیان به خوبی دلالان سیاسی و رنگبازان را به خوبی می شناسند و می دانند که دولت بنفش و حواریون او ؛ دغل بازان و فریبکاراانی بیش نیستند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/20 - 20:31
معلمان سازمانی ندارند این یک گروه کوچک در جهت منافع خود هست.
پاسخ + 0 0 --
حسینی مجتبی 1399/06/21 - 00:15
سلام جناب رمضانپور

نگاه به مشکلات حوزه آموزش و پرورش باید واقع بینانه و بدور از منفعت طلبی باشد...
پاسخ + 0 0 --
حسینی مجتبی 1399/06/21 - 00:26
سلام

دولت و مجلس هر دو باید بپذیرند دریافتی معلمان را متناسب با هزینه های امروز بالا ببرند...

حالا اسمش رتبه بندی باشه یا ...

ضمن اینکه کار معلم تدریس بر اساس سرفصل های تعیین شده هست و اینکه خیلی طرح رتبه بندی پیچیده و َشلوغ شود منطقی نیست..
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1399/06/20 - 15:33
احسنت رتبه بندی اعلام وصول شده وتوسط نمایندگان مجلس دردست بررسی است فقط همکاری دولت وعدم کارشکنی آن خیلی مهم است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/20 - 20:32
رتبه بندی دیگر در کار نیست
پاسخ + 0 0 --
حسینی مجتبی 1399/06/21 - 10:35
سلام

دولت و مجلس هر دو باید بپذیرند دریافتی معلمان را متناسب با هزینه های امروز بالا ببرند...

حالا اسمش رتبه بندی باشه یا ...

ضمن اینکه کار معلم تدریس بر اساس سرفصل های تعیین شده هست و اینکه خیلی طرح رتبه بندی پیچیده و شلوغ شود منطقی نیست..
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/06/21 - 11:59
اگر. سازمان معلمان و هر گروه دیگری امسال حقوق معلمان را نه بصورت رتبه بندی چون تحقیر معلمان است بلکه بر اساس سابقه و مدرک معلمان و اللخصوص جایگاه اجتماعی و شغلی معلمان که رهبری عزیز به دولت و نوبخت دستور دادند که جایگاه معلمان چه مادی چه معنوی حفظ شود اگر سازمان ها بر اساس این محور تلاش کنند مورد قبول معلمان قرار خواهند گرفت وگرنه که منافع گروهی خود را دنبال میکنند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور