صدای معلم

" اين واكنش‌ها در فضاي مجازي و محافل ديگر از يك فاجعه ملي حكايت مي‌كند و آن «ضعف شديد سرمايه اجتماعي» است "

" اپيدمي خودخوارانگاري ملّی "

دکتر احد نویدی/ عضو هیات علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش

اپيدمي خودخوارانگاري ملّی و بازگشایی مدارس

در سال هاي اخير برخي از جامعه شناسان به يك آسيب اجتماعي اشاره كرده‌اند شايد بتوان آن را «خودخوارانگاري ملّي» نام نهاد. اين پديده در حال فراگير شدن است و همه صنوف و گروه‌ها (دانشگاهيان، دانشجويان، حوزويان و طلاب، معلمان و دانش‌آموزان، كارگران و كارفرمايان) در معرض خطر آن قرار دارند. در اينجا اجمالاً به مصاديق و نشانه‌هاي اين بيماري واگيردار اشاره مي‌شود. شايد بتوان گفت اين اختلال با مَثَل" مرغ همسايه غاز است" مترادف است. يعني، برخي از ما ايرانيان خيال مي‌كنيم مرغ همسايه غاز است و خودآگاهانه يا اغلب به طور ناخودآگاه، به برجسته كردن ضعف‌ها و كاستي‌هاي خود مي‌پردازيم. براي نمونه، همين مواجهه با بحران كرونا را در نظر بگيريد.

در شبكه‌هاي اجتماعي، به وفور، ديده مي‌شود كه هر كاري  كه در كشورهاي ديگر انجام مي‌شود مطلوب و بي عيب تلقي شده و ارزنده سازي مي‌شود. برعكس، هر كاري كه در داخل كشور در حوزه‌هاي مختلف، از جمله در آموزش و پرورش انجام شده يا مي‌شود، ناارزنده سازي مي‌شود.

وقتي « صداي معلم » تجارب ساير كشورها را منتشر مي‌كند و به‌طور ضمني خواستار بازگشايي مدارس مي‌شود و يا بر ضرورت برگزاري آزمون حضوري تأكيد مي‌كند، يك عده فرياد مي‌زنند :" مگر اينجا اروپا يا ژاپن و چين و كره جنوبي است؟ آنها به جان انسان‌ها ارزش قايل هستند و حتماً شرايط رعايت پروتكل‌هاي بهداشتي را فراهم كرده‌اند؛ مدارس آنها با ما متفاوت است؛ كلاس‌هاي آنها مثل ما هلفدوني نيست؛ آموزش و پرورش ما با آنها قابل مقايسه نيست؛ در آموزش و پرورش ما هيچ‌كاري انجام نشده است. در كشور ما به جان انسانها ارزش قايل نيستند. اصلا با بسته شدن مدرسه چيزي از دست نمي‌دهيم. مگر مدرسه چه چيزي به بچه‌ها ياد مي‌دهد؟…".

اپيدمي خودخوارانگاري ملّی و بازگشایی مدارس

اين واكنش‌ها در فضاي مجازي و محافل ديگر از يك فاجعه ملي حكايت مي‌كند و آن «ضعف شديد سرمايه اجتماعي» است. بدون ترديد در تضعيف سرمايه اجتماعي،  متهم رديف اول، حاكمان سياسي و مقامات ارشد كشور هستند كه نتوانسته‌اند به حكمراني مطلوب نزديك شوند ولي، ما به عنوان مردم هم چندان بي‌تقصير نيستيم.

بنابراين، شايسته است به ضعف‌هاي بنيادين خودمان بيشتر دقت كنيم و از  نقد خود به عنوان شهروند ايراني بپردازيم. يك سوزن به خود بزنيم و يك جوالدوز به حاكمان. حاكمان شاخة همان درختي هستند كه ريشه‌‌هايش را آحاد جامعه تشكيل مي‌دهند.

شواهد نشان مي‌دهند بسياري از ايرانيان به «خودخوارانگاري» مبتلا شده‌اند. جاي تأسف است گاهي كلام  معطوف به خودخوارانگاري از زبان برخي از  مدرسان دانشگاه، معلمان و همكاران فرهنگي جاري مي‌شود. در حالي كه انتظار مي‌رود همين گروه‌ها با خودخوارانگاري ملّي مبارزه كنند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 اپيدمي خودخوارانگاري ملّی و بازگشایی مدارس

دوشنبه, 10 شهریور 1399 21:30 خوانده شده: 231 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
احمدی 1399/06/11 - 02:48
عزت نفس در جامعه ما در کمترین حد هست اما هر چه هست نتیجه عوامل مختلفی هست، در بسیاری از موارد جامعه را به یک انسان می توان تشبیه کرد. جامعه ما مانند یک انسان بیمار هست البته بعضی بیماری ها جسمی و برخی روانی هست. و بیماری که روانی هست از سر و مغز این انسان نشات میگیرد و هم از محیط و وراثت و جامعه میز یک سر دارد یعنی کسانی که در راس فکر و اراده و اداره جامعه هستند مانند دانشگاهی و ادارات و حاکمان، پس اگر مشکل فکری در جامعه در بدن هست ناشی از سران آن هست که بیمار هستند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/11 - 12:34
نویدی شجاع دورت بر شرفت
پاسخ + +2 0 --
شهاب 1399/06/11 - 12:54
ازسرتا پایمان را تجهیزات وامکانات کشورهای غربی ودیگرکشورها فرا گرفته وما چیزی جز حرف به دنیا عرضه نکرده ایم بعد می خواهیداحساس غرورکنیم
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1399/06/12 - 15:31
مثل همیشه مزخرف بافی
پاسخ + +1 0 --
حسینی 1399/06/12 - 21:55
تدوام و گاه افزایش مشکلات، جسم و روح را فرتوت می کند...
پاسخ + +1 0 --
ایروانی 1399/06/13 - 23:01
با سلام خدمت جناب پورسلیمان و عزیزان
این پدیده ی خودخوارانگاری از قدیم الایام عادت ایرانیان بوده . اینو من هم خوب میدونم هم بد . خوب از این لحاظ که باور داریم و میپذیریم که ما ایراداتی داریم و بد از این لحاظ ک ندیده و تحقیق نکرده در مورد بیگانه قضاوت میکنیم. متاسفانه ما فقط حرف میزنیم و به قولی نق یا غُر میزنیم بدون آنکه در صدد برطرف کردن عیوب خودمون باشیم . امیدوارم جامعه ی ایرانی نقد پذیر تر و چاره ساز تر در جهت عمل به مشکلات و عیوب خود برآید.
پاسخ + 0 0 --
تجليل 1399/06/17 - 17:10
از عضو هيات علمي انتظار مي رود سخن مستدل و متكي به شواهد ايراد كند. شواهد ابتلاي ملت ايران به عارضه خودخوار انگاري چيست؟از كجا معلوم موضوع كرونا و بازگشايي مدارس مشمول حكم ابتلا به عارضه مذكور است؟دلايل عضو هيات علمي نويسنده مطلب براي اينكه نگراني مردم تنها يك توهم است و از مصاديق خودخوار انگاري است كدامند؟آيا موضوع كنوني ابتلا يا عدم ابتلاي ملت ايران به عارضه خودخوار بيني است يا دغدغه شيوع كرونا از مجراي مدارس؟ آيا نوينده هيات علمي دلايلي دارد كه مدارس ما آماده اجراي پروتكلها هستند؟ ايا ايشان دلايلي دارند كه ديگر كشورها در اجراي پروتكلها ناتوان هستند؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور