صدای معلم

" در وضعیت قرمز ارزشیابی های پایانی به صورت حضوری برگزار شوند. این امر باعث می شود که دانش آموز اهمیت بیشتری به آموزش های مجازی داده و تدریس ها را با جدیت دنبال نماید، همچنین آزمون های حضوری باعث می شود که نمره دانش آموز واقعی باشد ، یادگیری معنی داری اتفاق بیافتد و اعتراض به نمره هم کم خواهد شد "

پیشنهادهایی جهت تسهیل در آموزش های غیرحضوری مدارس

دکتر حسین معافی/ مدیر دبیرستان نمونه رستگاران – ناحیه 2 اراک

پیشنهادهایی جهت تسهیل در آموزش های غیرحضوری مدارس

1- هماهنگی و برنامه ریزی جهت تولید محتوی

یکی از مشکلات ما در آموزش های مجازی ، بمباران اطلاعاتی دانش آموزان است که باعث سردرگمی و ایجاد استرس و اضطراب می شود. تدریس های تلویزیونی، استانی ، تدریس خود معلم و فیلم های بارگذاری شده از سایت ها وکانال های مختلف باعث نگرانی دانش آموزان و خانواده ها نیز می شود. البته نظر سنجی ها نشان می دهد که دانش آموزان بیشتر به تدریس های معلم مدرسه ی خود اهمیت می دهند ، چرا که نمره درس مربوطه با معلم مدرسه است. مسؤلین باید برنامه ریزی و هماهنگی های لازم را جهت تولید محتوی های ارائه شده در نواحی، استان و رسانه ملی انجام دهند که موازی کاری و کار تکراری صورت نپذیرد و تداخلی در پخش های تلویزیونی با برنامه هفتگی مدارس وجود نداشته باشد. لازم است که محتوی و فیلم های تولید شده در کانال های شبکه شاد جهت استفاده معلمان و دانش آموزان بارگذاری شوند تا به صورت رایگان در شاد قابل استفاده باشند. 

پیشنهادهایی جهت تسهیل در آموزش های غیرحضوری مدارس

2- اگر شبکه« شاد» رایگان نشود و مشکلاتش رفع نگردد آموزش های مجازی در مدارس با مشکل اساسی رو به رو می شوند

با توجه با اصل سی ام قانون اساسی که آموزش را تا پایان متوسطه رایگان اعلام کرده و دولت موظف است که شرایط را برای آموزش رایگان فراهم کند ، باید استفاده از شبکه شاد رایگان باشد و هیچ هزینه ای را برای معلم و دانش آموز نداشته باشد و چون در مدارس استفاده از سایر نرم افزارها به غیر از شاد ممنوع است، باید مشکلات اساسی شاد برطرف شود و قابلیت هایی به نرم افزار شاد از قبیل پخش زنده، آزمون سازی آنلاین، حضور و غیاب، بررسی تکالیف و ... اضافه شود. مشکل دسترسی به اینترنت در مناطق مختلف کشور و افزایش پهنای باند هم باید دراسرع وقت پیگیری و عملیاتی شود. البته بهتر است که برنامه هفتگی مدارس در کل ساعات روز در دو مقطع ابتدایی و متوسطه به صورت استانی ، طوری برنامه ریزی شود که بار ترافیکی شاد جوابگوی این حجم زیاد تبادل اطلاعات باشد. 

 

3- در وضعیت قرمز ارزشیابی های پایانی به صورت حضوری برگزار شوند

اگر چه سلامت دانش آموزان بسیار مهم است ، سواد و توان علمی آنها نیز برای خانواده ها و مخصوصاً برای پیشرفت و تعالی جامعه مهم  و ضروری می باشد. دبیر کل سازمان ملل متحد، بازگشت دانش آموزان به مدارس را اولویت می داند و استمرار آموزش های غیر حضوری را فاجعه بار قلمداد می کند . حتی در برخی کشورهای پیشرفته که در وضعیت قرمز قرار دارند ، حضور دانش آموزان در مدارس را ضروری می دانند. اگر واقعاً شرایط مدارس برای حضور دانش آموزان مهیا نیست و آموزش ها غیر حضوری صورت می گیرد این مجوز به مدارس داده شود که با توجه به رضایت خانواده ها و رعایت پروتکل ها ، ارزشیابی های پایانی را به صورت حضوری برگزار کنند . این امر باعث می شود که دانش آموز اهمیت بیشتری به آموزش های مجازی داده و تدریس ها را با جدیت دنبال نماید، همچنین آزمون های حضوری باعث می شود که نمره دانش آموز واقعی باشد ، یادگیری معنی داری اتفاق بیافتد و اعتراض به نمره هم کم خواهد شد.

پیشنهادهایی جهت تسهیل در آموزش های غیرحضوری مدارس

4- شیوه نامه بازگشایی مدارس با رویکرد « مدرسه محوری »تناقض دارد

یکی از رویکردهای جدید آموزش و پرورش رویکرد «مدرسه محوری» است که پیچیدن نسخه های کلی برای همه مدارس با شرایط متفاوت، با این رویکرد تناقض دارد . شورای مدرسه یکی از ارکان اصلی مدرسه است که می تواند با توجه به شرایط و در راستای قوانین موجود ، برنامه هایی را طرح ریزی و اجرا کند که به نفع دانش آموزان باشد و رضایت خانواده ها را تأمین نماید. در شیوه نامه بازگشایی مدارس ابهامات و نکاتی کلی وجود دارد که می توان با تفویض اختیار به شورای مدرسه برخی از مسایل و ابهامات را برطرف کرد. در شرایط موجود مدارس، مدیران باید از خلاقیت ، ابتکار و نوآوری ها استفاده کنند تا بتوانند برمشکلات به خوبی فائق آیند که اینگونه بخشنامه ها خلاقیت و ابتکار را از مدیران سلب می کند.

 

5- نقش مهم نظارتی والدین در آموزش های مجازی

بی شک نقش نظارتی والدین در آموزش های مجازی و برخط مخصوصاً در دوره ابتدایی نقش برجسته ای است که بدون نظارت ،کنترل و حمایت والدین یادگیری معنی دار محقق نمی شود . این نظارت و کنترل باید هم در تدریس ها و آموزش ها و هم در آزمون های مجازی و برخط  صورت پذیرد. اگر چه خود والدین نیز باید آموزش های لازم را در مباحث علمی و رسانه ای برای یادگیری بهتر فرزندان فراگیرند.

در زمان قرنطینه خانگی اولیاء باید شرایطی ایجاد کنند که دانش آموزان به تقویت مهارتهای عملی و دستی ، فعالیت های ورزشی ،  فعالیت های فرهنگی- هنری  نیز بپردازند و با مطالعه کتابهای غیر درسی اوقات فراغت خود در منزل را به نحو شایسته ای سپری نمایند. والدین باید بتوانند درکنار نقش مهم پدر و مادری، نقش معلم و یا همیار معلم را ایفا کنند تا از اضطراب و استرس فرزندان بکاهند و برای بهره وری بالا در امر یادگیری مؤثر باشند.  خانواده ها به جای مداخله در کار مربی و معلم به مشارکت در امر آموزش بپردازند و معلمان و مربیان نیز باید پذیرای این مشارکت باشند و بهتر است که مدرسه زمینه را برای گفت و گوی بین معلم و اولیاء و آگاهی بخشی از نقش هریک در امر خطیر یادگیری ، فراهم نماید. شورای مدرسه یکی از ارکان اصلی مدرسه است که می تواند با توجه به شرایط و در راستای قوانین موجود ، برنامه هایی را طرح ریزی و اجرا کند که به نفع دانش آموزان باشد و رضایت خانواده ها را تأمین نماید.

 

6- آموزش معلمان جهت تدریس های مجازی و غیر حضوری

مدیران و مسؤلین آموزش و پرورش باید برای شروع سال تحصیلی جدید دوره های ضمن خدمتی برگزار کنند که محتوی این دوره ها کاربردی باشند تا درآموزش های مجازی بتوانند گره گشای مشکلات معلمان باشند. اگر شبکه شاد نتواند جوابگوی آموزش های مجازی باشد، باید از راه های جایگرین و تولید محتوی های دیگر به آموزش ادامه داد ؛ به عنوان مثال کار با سایر نرم افزارهای آموزشی، تبدیل پاورپوینت به فیلم، تبدیل پی دی اف به فیلم، تهیه آزمون های آنلاین، کاهش حجم فیلم و .... را می توان نام برد. البته اولویت برگزاری شورای معلمان نیز باید آموزش همکاران در تدریس های مجازی  و غیر حضوری باشد .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پیشنهادهایی جهت تسهیل در آموزش های غیرحضوری مدارس

سه شنبه, 04 شهریور 1399 15:09 خوانده شده: 356 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +14 -1 --
ناشناس 1399/06/04 - 15:51
سلامتی دانش دانش آموزان؟؟؟
شایسته نیست به خاطر تنبیه یک فرد خاطی یک بیگناه قربانی شود.
پاسخ + 0 0 --
همکار 1399/06/05 - 12:36
دوست عزیز مگر هر کس از خونه بیرون بیاد کرونا میگیرد؟ پس این همه آدم در خیابانها و پارکها و .... چه کار می کنند؟
سلامتی خیلی مهم است ولی سواد علمی جامعه هم مهم است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/05 - 16:48
دوست گرامی وقتی همه را در یک اتاق. بتپانید بله همه کرونا میگیرند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/07 - 20:25
همکار گرامی شما هنوز فرق بین افراد در پارکها و خیابان و دانش آموزان درون یک اتاق بسته و ارتباط آن با مریضی را نمی فهمی بخاطر همین است که آموزش و پرورش عقیم مانده است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/07 - 20:26
کند ذهنی باعث افزایش این بیماری خواهد شد همکار عزیز
پاسخ + +13 -3 --
آموزگار 1399/06/04 - 18:00
قسمت ۳ خیلی جالبه در وضعیت قرمز امتحانات حضوری برگزار شود معنی این را میدهد هنگام‌ آژیر قرمز بمباران هوایی برای تماشا بچه‌‌ ها را بفرستیم بیرون برای تماشا
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/04 - 21:57
این مقایسه مع الفارق است. اتفاقا پیشنهاد خوبی است. امتحان های انلاین اشکالات خود را نشان داد. بنابراین امتحانات حضوری حتما باید باشد.
بمباران چه ربطی به بیماری دارد؟ این قیاس درست نیست.
پاسخ + 0 0 --
معلم‌ 1399/06/05 - 00:03
مردن مردن است چه با بمب چه کرونا. وقتی فهم این نباشد که وضعیت قرمز یعنی چه چیزی نمیشود گفت مگر. درسها و‌ نتیجه توصیفی نشده آقا یا خانم. مع الفارق چیه درست صحبت کن ببینیم چی میگی. مردن مردن هست چه بمب چه مرض خفه کننده
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/05 - 10:13
از ویکیپدیا
قیاس مع‌الفارق از طریق اهمال در شرایط استدلال استقرایی پدید می‌آید که موضوع آن سرایت حکم یک امر به امر دیگر باشد بدون آن که شباهت کاملی میان آن‌ها وجود داشته باشد. در منطق به مقایسه، تمثیل گفته می‌شود.

در حقیقت، مغالطه تمثیل بالا بر اساس مقایسه و مانند کردن دولت به یک تیم فوتبال شکل گرفته‌است. در این‌جا، معاون رییس‌جمهور نقش رییس‌جمهور را چون بازیکن خط حمله دانسته‌است. در مثال بالا، از شباهت‌های بین دولت و تیم فوتبال نتیجه گرفته شده که همان‌طور که مشاجره با بازیکن خط حمله و گلزن تیم در حین بازی باعث تضعیف تیم می‌شود، مشاجره و جر و بحث با رییس‌جمهور و نقد کارهای او تا زمانی که در مصدر امور قرار دارد، باعث تضعیف فعالیت‌های دولت می‌گردد.

علت مغالطه بودن استدلال فوق این است که اعضای دولت، برخلاف بازیکنان تیم فوتبال فرصت زیادی برای شنیدن تذکرات و انتقادات دارند؛ یعنی اگر چه ممکن است مشاجره با بازیکن خط حمله برای تیم فوتبال مضر باشد، اما نقد کارهای رییس‌جمهور می‌تواند نقش مفیدی در اتخاذ سیاست بهتر ایفا کند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/05 - 10:15
در بمباران مگر همه کلاس ها تعطیل شد؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/05 - 10:22
منظورم مقایسه دوران بمباران با دوران کروناست. این دو تفاوت دارند. بمباران دست حاکمان احمق و بی فکر خاورمیانه بود اما در حال حاضر کنترل زیادی روی پخش کرونا نیست. تلفات کرونا با بمباران هم قابل مقایسه نیست. ببینید ده هزار نفر در تهران در طول 6 ماه جان خود را از دست داده اند اما در طول 8 سال چند غیرنظامی در موشک باران و بمباران جان خود را از دست دادند؟ خیلی کم. اصلا انقلاب ایران مگر چند نفر جان خود را از دست دادند؟ اگر آمار دولتی را بزایم کنار شاید 2000 نفر نشه. البته سینما رکس باید به حساب این وری ها بزاریم نه شاه. چرا که اسنادی که بعد بدست آمد نشان داد کار کار انقلابی ها و روحانیون بوده است. کار آتشو سوزی سینما رکس آبادان کار امثال حاج عبدالله و حسینیان بوده است ....
پاسخ + 0 0 --
همکار 1399/06/05 - 12:37
آموزگار عزیز شما یا معلم نیستی یا دانش آموز نداری که این حرف ها رو میزنی .
پاسخ + +11 -1 --
محمد 1399/06/04 - 20:37
پیشنهاد من برای دوران کرونا و پساکرونا
1.تکلیف بازگشایی مدرسه بعهده شورای متشکل
از معلمان، اولیا و مدیر معاون باشد
2.انتخاب پیام رسان و نحوه آموزش در اختیار مدرسه باشه.
3.حجم مطالب آموزشی به یک سوم کاهش یابد
4.برای هر درس، منبع آن چندین کتاب باشد که معلم در انتخاب ان مختار بوده و همچنین
در هنگام تدریس راهنمای حل تمرینات ریاضی دراختیار شاگردان قرار گیرد.
5.هر کلاس به یک درس خاص اختصاص یاد
6.نظافت مدرسه برعهده شاگردان باشد
7.در مدرسه مهارت زندگی نظیر صف، پخت ماکارونی، دوختن ساده، اندازه گیری فشارخون
، کمکهای اولیه و ... بصورت عملی همراه با تجهیزات باشد
8. شاگردان سالهای آخر دبیرستان تحت عنوان
یادگیری مهارت در تابستان بصورت پاره وقت در کارگاه ها، بیمارستان شرکت و ... مشغول بکار شده و با ارائه گواهی حضور در کارگاه به
آنها مدرک دیپلم داده شود
9. کنکور حذف و آموزش کتاب بصورت تستی و نکته ای نباشد
پاسخ + +2 -7 --
شهاب 1399/06/05 - 06:22
آقای نویسنده شما که شبکه شاد وآموزش مجازی راتبلیغ می کنید آیا می دانید نمی توان معلم ودانش آموز رامجبوربه اجرا واستفاده ازاین شیوه آموزشی کردمگراینکه تجهیزات لازم دراختیارمعلم ودانش آموز قرارداده شود پس ازآموزشی که عین بی عدالتی است حمایت نکنید آ.پ یا می تواند آموزش حضوری را انجام بدهد یا نمی تواند درصورت نتوانسن مدارس را تعطیل می کند تا شرایط لازم را فراهم کند پس آموزش مجازی موضوعیتی ندارد به دنبال آن ارزشیابی هم وجود نخواهد داشت
پاسخ + 0 0 --
معلم 1399/06/05 - 12:40
آقای شهاب در اموزش مجازی اجباری وجود ندارد . خود دانش اموز و خانواده باید آموزش ها را دنبال کنند وگر نه دانش اموز ضرر می کند
پاسخ + 0 0 --
فاضل 1399/06/05 - 22:43
اتفاقا مجبور هستند شرکت کنند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور