صدای معلم

" پس موضوع آموزش چهره به چهره و سینه به سینه چه می شود؟ آیا مگر هنر ما نباید برقراری فرایند آموزش در همین شرایط دشوار باشد؟ راستی، تکلیف آموزش بچه های اول تا سوم دبستان آیا با آموزش مجازی حل خواهد شد؟ اصلا اهمیت و حرمت کار معلمان چه می شود که اغلب در کار آموزش چهره به چهره خبره اند ؟ "

هر چه داریم از مدرسه هاست!

علی افشار سمیرمی/ همکار صدای معلم

گروه رسانه/

پس از درج مطلبی با عنوان : " مادرها، پدرها! اصلا نگران نباشید! " به قلم دکتر محمدعلی فیاض‌بخش در صدای معلم ( این جا ) ؛ « علی افشار سمیرمی » نقدی بر آن نگاشته است .

جایگاه مدرسه و بازگشایی مدارس

الان چند ماهی است که ویروس کرونا به مثابه مهمانی ناخوانده در تمام دنیا می گردد و بین زندگی ما سرک می کشد. در پی این مواجه ناگریز، چنان که دیدیم تمام ارتباطات و معادلات جمعی  ما به هم خورده است. خاصه این روزها که در آستانه بازگشایی مدارس قرار داریم و همه ابهامی عمیق دارند که سرنوشت مدارس چگونه خواهد شد و آیا به طور معمول فعالیتشان را آغاز خواهند کرد؟

اوج این نگرانی ها میان اولیای دانش آموزان است که اگر مدارس به موقع باز نشوند، بیم آشفتگی تحصیلی شان را دارند. در این راستا، چند روز پیش همکار ارجمند، دکتر فیاض بخش در یادداشتی کوتاه به اولیا نوید دادند که اصلا نگران نباشند. با احترام به ایشان اما فرهنگیانی مثل بنده از بابت این نگاه ، به شرحی که خواهد رفت، دل نگران شدند؛

۱. آن نوشتار در اصل نقد و هجوی شتاب زده علیه نظام آموزشی است که البته  از این جهت حرف تازه ای نیست. پیشتر هم بیشتر اساتید دانشگاه، شاعران ،نویسندگان و هنرمندان ، در آثار خویش به مرگ مدرسه ها ، اشاراتی مستقیم و غیرمستقیم داشته اند و دارند و این در حالیست که تمام آنها مثل جناب فیاض بخش، دست پرورده همین نظام و مدارس بوده اند اما اکنون با ذهن و زبانی نو در کارکردشان با تردید و حتی ناامیدی می نگرند.

۲.در اول نوشتار و با تفکیک دو فرایند آموزش و پرورش، به اولیا امید داده شده که به یمن وسایل ارتباطی و فضای مجازی، می توانند از عهده آموزش فرزندان برآیند. پریدن این حرف از دهان یکی مثل دکتر که عمری در حوزه تربیتی حرف زده اند، کمی بعید است. در آن صورت، پس موضوع آموزش چهره به چهره و سینه به سینه چه می شود؟ آیا مگر هنر ما نباید برقراری فرایند آموزش در همین شرایط دشوار باشد؟ راستی، تکلیف آموزش بچه های اول تا سوم دبستان آیا با آموزش مجازی حل خواهد شد؟ اصلا اهمیت و حرمت کار معلمان چه می شود که اغلب در کار آموزش چهره به چهره خبره اند ؟

۳. ایشان با برشمردن هفت مورد؛ « مهارت های هوش هیجانی، حق انتخاب ، شرکت در فعالیت های گروهی، کاربردی خواندن درس جغرافیا، انتقادی خواندن درس تاریخ، الگو پذیری دانش آموزان و آشنایی با حقوق شهروندی» مدارس و نظام آموزشی را به چالش کشیده اند و در واقع گفته اند که مدارس، به جای آن که توانمند محور باشند؛ معمولا دانشمند پرور هستند که البته این نقدشان وارد و قابل تامل است و موضوع جدیدی نیست. اما در انتهای نوشتار، با همان عجله پیشین قضاوت کرده اند که مگر نظام آموزشی تا الان چه گلی بر سر بچه ها زده است که الان با تعطیل شدن مدارس، قادر به تداوم آن نباشند. بعد هم اولیا را دلخوش نموده اند که به همان ابزار دیجیتالی و شبکه های شاد و ناشاد، بچسبند تا گلیم خویش را از آب بکشند و فقط آنها را موظف به تولیت تربیتی دانش آموزان به تنهایی نموده اند که بی نیاز مدارس دنباله کار خویش گیرند.

جایگاه مدرسه و بازگشایی مدارس

۴.در این طرز تلقی دکتر، از نکته ظریفی غفلت شده است  و آن اهمیت همنشینی و دورهمی دانش آموزان است که خود شبیه مدرسه ای نامریی و پنهان در هر مدرسه است. فضایی دور از نگاه دیگران و بی نیاز مدیر و معلمان که بچه ها در آن بسیار چیزها از هم می آموزند و به هم آموزش می دهند. یک زندگی جمعی مسالمت آمیز که شیرینی خاصی دارد و خاطرات آن تا سالها بعد در یاد دانش آموزان باقی می ماند و برای همین گفته اند که مدرسه، خانه دوم ماست. بر این ها بیفزائید همراه شدن معلمان در جمع بچه ها و با هم گفتن و از هم شنیدن آنها که همین حضور در هیاهوی بچه ها برای یک معلم، از بهترین لذت هاست. لذتی که یک استاد دانشگاه کمتر می تواند و یا می خواهد آن را با دانشجویان تجربه کند.

آقای دکتر !

باور کنید که بیشتر معلمان، چشم انتظار بازآمدن روز اول مهر و حاضر شدن در جمع بچه ها هستند. در این وانفسای معلمان که سیاسیون، منفعت واقعی حرفه شان را به آنها نمی دهند، شایسته نیست شما و دیگران لذت ناشی از حرفه شان را از آنها بگیرید.می بینید که زمین و زمان و غم نان، به اندازه کافی امانشان را بریده است واز تزلزل منزلت اجتماعی موجود، جانشان به لب رسیده است.

۵. کوتاه سخن این که آقای دکتر فراموش کرده اند که آدمي از همان روزي كه مدرسه ساخت و فرزندش را به مدرسه فرستاد، در واقع دوچندان به ارزش دانش پي برد و همچنين ضعف خودش را درامر پرورش بچه هاي خويش باور كرد. روزهاي اول، حساب كردن، خواندن و نوشتن همه آن چيزي بود كه از مدرسه انتظار مي رفت. بعداً اما مدرسه ها ثابت كردند كه توان آن را دارند تا بيش از آنچه از آنها تصور مي رفت، پرثمر و بافايده باشند. براي همين بود كه كم كم همه فهميدند هر مدرسه يك ساختمان ساده نيست كه سنگ نشاني است تا راه را از بيراهه مشخص سازد. علامت عمران و آباداني دنياي مردمانش كه مي فهمند و مي خواهند تا بيشتر بفهمند.حرمي براي مردمي كه به علم و معرفت حرمت مي نهند و حريمش را به دبده تقدس مي نگرند. براي همين است كه مي گوئيم؛ ما هرچه داريم از مدرسه ها داريم. تا بوده، همين بوده است كه مدرسه به جامعه درس مي دهد، اعتراض مي كند، ايراد مي گيرد، مي آشوبد، راه نشان مي دهد، سياست حاكم را محكوم مي كند، ادب مي كند، نابود مي كند، انقلاب مي كند و مثلاً حادثه ی بهمن  57 را مي سازد.

در زمان افتتاح هر مدرسه اي، نه در يك ساختمان ساده را ،كه درب خردمندي و دانايي را مي گشائيم. دربی كه اگر به موقع و مطلوب بازشود، درب هر زندان و  هرچه فساد و تباهي ، خود به خود بسته مي شود.

پس بیائیم در همین هول و بلای ویروس کرونا و فصل بازگشایی مدارس، به این بهار آگاهی و دانایی، هزار بار سلام وسپاس گوئیم .پشت دانایی اردو بزنیم و بکوشیم تا مدارس ما، سربلند تر از همیشه، مدار سلامت جامعه باقی بمانند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جایگاه مدرسه و بازگشایی مدارس

یکشنبه, 02 شهریور 1399 11:38 خوانده شده: 251 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 -3 --
خانم فرهنگ 1399/06/02 - 12:32
ظاهرا آموزش مجازی به ذائقه مسولین خوش آمده که حتی قول استفاده آن در دوران پسا کرونا را داده اند وبرای دوران کرونا هم تصمیم به افزایش کلاسها را ندارند.
هزینه آب وبرق وگاز وخدمات دیگر در مدرسه در دوران مجازی صفر شده وچه چیز بهتر از این
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/05 - 17:00
شک نکنید کسانی که بر اجتماع معلمان در کارگاه. کلاسهای ضمن خدمت و سمینار و هرجمعی و حضور دانش آموزان و.... صددرصد سودی عایدشان میشد که شاید قطع شود بیشتر بخاطر سود خودشان اصرار می‌کنند
پاسخ + +10 0 --
ناشناس 1399/06/02 - 14:07
اکثر کسانی که برچسب دکتری دارند، در حد ابتدایی هم سواد ندارند.نظرات آنان را جدی نگیرید.
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/06/02 - 16:58
وجود دارند کسانی که برچسب و خود دکتری را دارند ولی در حد ابتدایی هم در مواردی از علوم مقدماتی دکتری خود سواد ندارند. نظرات آنان را جدی نگیرید و متأسفانه هیئت علمی دانشگاه و معلم مشهور نیز هستند در حالی که اگر با لیسانس و فوق لیسانس‌هایی امتحان علمی یا عملی دهند نمره کمتری می‌آورند.
پاسخ + +3 -4 --
Aziz 1399/06/02 - 15:47
باید به هر طریق "شاد" جا بیافتد و آهسته و کم کم جای تلگرام و واتساپ را بگیرد. مهم این است آموزش کیلویی چند ؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/02 - 23:12
اگر مثل من سیم کارت و موبایل نداشته باشی هیچکدومش جا نمی افته
پاسخ + +1 -7 --
ناشناس 1399/06/02 - 16:52
به گزارش بهداشت نیوز دانشمندان سازمان بهداشت ملی بلژیک دریافتند که میزان انتقال ویروس کرونا در کلاس‌های درس بسیار کمتر از خانه است.
پاسخ + 0 0 --
.... 1399/06/03 - 17:15
بله چون مدرسه خیلی خلوت تر از خانه‌‌هست و بچه هارا داخل گاوصندوق میگذارند خطر کمتر است واقعا آدمهای بی عقل تحمل ناپذیر هستن
پاسخ + +4 0 --
اشرفی زاده 1399/06/02 - 20:06
دوست ارجمند
تمام دلایل شما در تاثیر مدرسه در روحیه کودکان را درست و به جا هستند
بله مدرسه با تمام سختگیری هایش و کتاب های حجیم و امتحانات پی در پی در تقویت روحیه جمعی بچه ها تاثیرگذار است و ما هم دوست داریم به طور چهره به چهره تدریس کنیم اما روی دیگر سکه را هم در نظر بگیریم آیا با کمبودهای همیشگی این کشور و عدم تامین سرانه مدارس و کمبودهایی که در حوزه درمان داریم ، تضمینی برای
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/02 - 23:49
مدرسه محل یادگیری اخلاق اجتماعی و تربیت اجتماعی است دانش آموزان چه لذتی در مدارس میبرند به جز زنگ ورزش فقط امتحانات تکراری و دروس حفظیات در کجای مدارس کلاس های ورزش و شنا و موسیقی و غیره دارید؟؟؟؟ شما هیج برنامه شادی ارایه داده آید جز درس ودرس و امتحانات و استرس ؟؟؟؟تازه میگویید کلاسهای لذت بخش کمی از لایه خود خارج شوید و درست به اطراف نگاه کنید. کارشناس بیاورید لطفاً که معلمان عزیز کمی قبول داشته باشند با تشکر
پاسخ + +7 -1 --
ناشناس 1399/06/02 - 23:41
شما. انگار خیلی از مرحله پرت هستی حضور چهره به چهره با دانش آموزان یعنی چه شما معلم نیستی دکتر هم نیسی شما مگر سرعت انتقال کرونا را نمی‌دانید با باد کولر و دانش آموزان بازیگوش که وضعیت مانند یک جنگ پر از مرگ ومیر میشود مگر نمی بینید. یا کر هستید چهارده میلیون به همراه جمع خانواده ها چقدر میشوند قصد کشتار دارید، اگر یک دانش آموز بعلت حضور در کلاس بمیرد شما باید جوابگو ی ملت باشید با کلمات قلمبه و سلمبه و‌نا مفهوم چه قصدی دارید ؟؟؟ عملیات کشتار بچه‌های مردم. خیلی مانده تا خردمند گردی برادر
پاسخ + 0 0 --
افشار سمیرمی 1399/06/04 - 13:47
آقا یا خانم ناشناس عزیز، سلام و سپاس از اظهار نظرت.
این طور که پیداست مطلب را نخوانده آید یا نفهمیده آید.خطر کرونا را محصل ابتدایی هم می فهمد و لازم نبود زحمت ارشاد کردن را بکشید.باور کنید من هم اندازه تو از کرونا می ترسم و منظورم اصلا بازگشایی مدارس در فصل کرونا نبوده است. فقط تأکید بر رعایت حرمت کار و منزلت معلمان و مدارس داشته ام که هرکس به خودش اجازه ندهد حریم معلمان و مدارس را بکوبد و بگوید بود و نبودشان مهم نیست، همین.
موفق باشید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/05 - 00:42
خوب همین را می‌گفتید تا دو‌گانگی ایجاد نشود باید. ساده بنویسید مثل همین توضیح که خاطر نشان کردید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/05 - 00:43
معلمان طبق شرایط حرکت میکنند و چیزهای ملموس را می بینند و. غیب دان نیستند نظرتان را ساده بیان بفرمایید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/05 - 00:51
بهتر است شرایط زمانه را درک کرد و طبق آن نگارش نمود تو بهتر است به حساسیت موضوع توجه میکردی که منظور ت چیست
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/06/03 - 14:27
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره اینکه آیا طرح معلم تمام وقت و ثبت نام از متقاضیان سال تحصیلی پیش رو نیز ادامه می یابد؟ گفت: طرح معلم تمام وقت با توجه به برقراری فوق العاده ویژه خرداد ماه دیگر از کاربرد خارج شده است.
پاسخ + +2 -2 --
داود 1399/06/04 - 18:14
درود بر آقای سمیرمی احسنت!
پاسخ + 0 0 --
محسن 1399/06/07 - 20:44
مشکل آموزش و پرورش افراد سالوس وانگل صفت هستند که از خون معلمان ساده و بی آلایش و‌برحق ارتزاق می‌کنند و ....
پاسخ + +2 0 --
اشرفی زاده 1399/06/04 - 19:22
ببخشید نظر بنده در بالا ناتمام آمده با اجازه تون تکمیل میکنم

دوست ارجمند
آیا با کمبودهای همیشگی این کشور و عدم تامین سرانه مدارس و کمبودهایی که در حوزه درمان داریم ، تضمینی برای در امان ماندن دانش آموزان و معلمان از کرونا هست ؟
آیا تمام مدارس می توانند پروتکل های بهداشتی را کامل اجرا کنند ؟ در مناطق کمتر برخوردار چه ؟

بدیهی است که طرح این بحث دقیقا مربوط به زمان کنونی است که به دلیل شیوع کرونا هر روز حدود 200 هموطن ما فوت می کنند .در این شرایط بحث آموزش حضوری یا غیرحضوری مطرح شده و گرنه در شرایط غیر کرونایی که قطعا همه با
آموزش حضوری موافق هستند

احتمالا شیوه ای بینابین ( حضوری و غیرحضوری ) در پیش می گیرند و اوایل سال تحصیلی جلساتی حضوری برای آشنایی معلم با دانش آموزان برگزار میشود .
باید منتظر ماند و میزان شیوع کرونا را در پاییز دید و احتمالا متناسب با آن شرایط ، تصمیماتی گرفته میشود

در هر صورت باید بپذیریم شرایطی غیر قابل پیش بینی بر ما تحمیل شده و هر تصمیمی می تواند مزایا یا معایبی داشته باشد.
پاسخ + 0 0 --
افشار سمیرمی 1399/06/04 - 21:40
سلام و سپاس از توجه و تامل خوبتان.
حق با شماست.به راستی مدرسه ها چگونه و چقدر برای روزهایی کرونایی آماده اند؟ اما حرف این یادداشت صرفا در خصوص پاسداشت شأن و منزلت معلم و مدرسه است حال در شرایط عادی و یا کرونایی. بدیهی است کم و کیف بازگشایی مدارس در این شرایط دشوار، سازوکارهای فنی و خاصی دارد که در حوصله این نوشتار نبوده است.
سالم باشید و سربلند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/07 - 20:47
مگر در این سال ها شأن و منزلت معلمان حفظ شده؟؟؟مگر نه اینکه دیگر در اجتماع و‌ جامعه منزلت آنها را لگد مال کرده اند هم ازنظر مالی هم فرهنگی کدام منزلت و شأن معلمان مگر چیزی مانده؟؟؟؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور