صدای معلم

" تأکید به استفاده از شبکه آموزش دانش آموزی« شاد »به عنوان تنها نرم افزار مجاز برای آموزش در مدارس، زمانی محقق می شود که شبکه ی شاد توان رقابت با سایر شبکه های اجتماعی را داشته باشد و در نسخه های جدیدش قابلیت هایی از قبیل طراحی آزمون، حضور و غیاب ، بررسی تکالیف ، تدریس های زنده و ..... را در نظر بگیرند "

بررسی نقاط قوت و ضعف شبکه « شاد »

حسین معافی/ دکتری برنامه ریزی درسی ؛ مدیر دبیرستان نمونه رستگاران اراک

نقاط قوت و ضعف شبکه شاد  در عصر انفجار اطلاعات و فناوری، پرداختن به آموزش های غیر حضوری و مجازی امری ضروری و مهم است. امروزه در جامعه جهانی نیز تعطیلی مدارس و دانشگاهها به علت شیوع بیماری کرونا باعث شده است که مسؤلین به آموزش های مجازی و غیر حضوری توجه ویژه ای نمایند. در کشور ایران نیز وزارت آموزش و پرورش با تهیه و ارائه نرم افزار شبکه آموزش دانش آموزی « شاد» به این مهم پرداخته و امیدواریم که در آینده و دوران پسا کرونا نیز از ظرفیت های این شبکه استفاده شود ، زیرا جهان پس از کرونا جهان متفاوتی خواهد بود و آموزش و تدریس نیز تحت تاثیر این تحولات قرار خواهد گرفت.

رایگان شدن و تقویت پهنای باند شبکه « شاد » نیازهای آموزش مجازی را محقق می کند

اصل سی ام قانون اساسی ایران می گوید : « دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خود کفایی کشور به صورت رایگان گسترش دهد». بر اساس آمارها حدود  5 / 3 میلیون دانش آموز و معلم در گروههای درسی شاد وارد نشدند که یا توانایی خرید گوشی های هوشمند و اینترنت را نداشتند و یا زیر ساخت های لازم در این زمینه  در برخی از نقاط کشور وجود نداشت ، لذا با توجه به اصل سی ام قانون اساسی، مسؤلین باید با استفاده از ظرفیت و امکانات دولتی و یا کمک های مردمی و خیرین ابزار، تکنولوژی و فناوری های لازم را در اختیار دانش آموزان و معلمان قرار دهند تا بیشتر دانش آموزان بتوانند از آموزش های مجازی در شبکه ی شاد استفاده کنند تاعدالت آموزشی نیز محقق شود.

اگر شبکه « شاد » پر بار نباشد و تقویت نشود ، به ثمر نمی نشیند

آیا با شروع سال تحصیلی جدید از 15 شهریور و استفاده همزمان تمامی دانش آموزان و معلمان از شبکهی شاد به ویژه در پخش های زنده ، بارگذاری و دریافت فایل ها و اطلاعات ، می تواند جوابگوی نیاز مدارس باشد؟ تأکید به استفاده از شبکه آموزش دانش آموزی« شاد »به عنوان تنها نرم افزار مجاز برای آموزش در مدارس، زمانی محقق می شود که  شبکه ی شاد توان رقابت با سایر شبکه های اجتماعی را داشته باشد و در نسخه های جدیدش قابلیت هایی از قبیل طراحی آزمون، حضور و غیاب ، بررسی تکالیف ، تدریس های زنده و ..... را در نظر بگیرند.

نسخه جدید شاد با قابلیت های متفاوت باید قبل از 15 شهریور در اختیار مدارس ، دانش آموزان و معلمان قرار بگیرد تا هم با قابلیت ها و ظرفیت های آن آشنا شوند و هم تمامی دانش آموزان و معلمان عضو گروههای درسی مختلف در شاد شوند چرا که در ماههای اول استفاده از شبکه شاد مشکل احراز هویت معلمان و دانش آموزان را داشتیم که این امر گلایه و نا رضایتی های فراوانی را به دنبال داشت.

نقاط قوت و ضعف شبکه شاد

«شاد» هم شبکه آموزشی است و هم باید شبکه اجتماعی دانش آموزی باشد

نظارت بر کار معلم و عوامل مدرسه از مزایای آموزش در فضای مجازی و گروههای درسی شاد است که هم دانش آموزان هم مدیر و هم خانواده ها می توانند برفعالیت معلم در کلاس درس نظارت داشته و با مشارکت و نه دخالت در این امر ، یاریگر معلم باشند.

از دیگر مزایای شبکه شاد که در اختیار وزارت آموزش و پرورش است حفظ هویت و اطلاعات کاربران در این نرم افزار است که خانواده ها می توانند با اطمینان خاطر فرزندانشان را به استفاده از آن تشویق کنند . شبکه شاد می تواند یک شبکه اجتماعی دانش آموزی نیز باشد که در سایر عرصه ها به غیر از آموزش نیز مانند امور پرورشی، فرهنگی- هنری ، بازی و سرگرمی، فعالیت های ورزشی و .... همانند سایر شبکه های اجتماعی به کمک دانش آموزان بیاید و بتواند در اوقات فراغت نیز مورد استفاده قرار گیرد. سالهاست که برای حفظ امنیت کاربران و اطلاعات کاربران در کشور دسترسی به اینترنت ملی یا اینترانت مورد بحث بوده است که تبدیل شدن شاد به یک شبکه اجتماعی دانش آموزی، برای رفع بیشتر نیاز دانش آموزان، می تواند قدم مهمی در این راستا باشد.

آموزش های تلویزیونی از دیگر برنامه های آموزش و پرورش است که به دلیل رایگان بودن و دسترسی آسان در سراسر کشور، یکی از راه های آموزش مجازی و غیر حضوری است تا دانش آموزانی که دسترسی به گوشی هوشمند و یا اینترنت را ندارند از آن بهرمند شوند. اما نظر سنجی ها نشان می دهد که به علت تعامل دو سویه از سوی معلم و دانش آموز و همچنین ارائه درس توسط معلم خود دانش آموز ، تدریس ها در شبکه ی شاد بیشتر از آموزش های تلویزیونی مورد استقبال قرار می گیرند . برنامه ریزی ، سازماندهی و توجه ویژه به آموزش های تلویزیونی ملی و استانی و ارائه محتوا هایی زمینه محور و متناسب با شرایط هر استان نیز، باید از اولویت های  مدیران استانی آموزش و پرورش باشد.

البته مدیران مدارس در آموزش های مجازی وظایف سنگینی برعهده دارند . برنامه ریزی های دقیق آموزشی و پرورشی، انتخاب معلمانی توانمند در آموزش های مجازی، فراهم کردن وسایل ابزار و نرم افزارهای مناسب ، نظارت برفعالیت معلمان و دانش آموزان درگروههای درسی مختلف، ارائه راه حل های جایگزین در صورت بروز مشکل و پاسخ گویی 24 ساعته به اولیاء و دانش آموزان بخشی از وظایف مدیران و عوامل مدرسه است.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نقاط قوت و ضعف شبکه شاد

جمعه, 31 مرداد 1399 11:25 خوانده شده: 509 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +9 0 --
فکور 1399/05/31 - 12:19
بررسی نقاط قوت و ضعف شبکه « سراب شاد » :

نقاط قوتش آن چیزیست که اول می بینی و

نقاط ضعفش آن چیزیست که آخر خواهی دید.

نقاط قوت اصل 30 قانون اساسی را دیدیم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/05 - 04:07
آقای دکتر.
پاسخ + +7 0 --
ناشناس 1399/05/31 - 12:22
از متن:

پاسخ گویی 24 ساعته به اولیاء و دانش آموزان بخشی از وظایف مدیران و عوامل مدرسه است.

اما چرا ۲۴ ساعت؟
پاسخ + 0 0 --
..... 1399/05/31 - 15:50
مگر اینها خواب نمیخواهند؟ مگر ربات هستن معلوم نیست چرا یچ کس جای خودش نیست؟
پاسخ + 0 0 --
..... 1399/05/31 - 15:53
با سلام چه مزیتی بهتر از این که پدر و‌ مادری داغدار نشود؟؟؟؟هر موقع امکانات امنیت و سلامتی صددرصد را فراهم کردند خیلی عالی است ولی. با پز عالی و‌جیب خالی کاری نمیشود کرد
پاسخ + +8 0 --
فکور 1399/05/31 - 12:25
اصل ۳۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.

تفسیر به رأی کردن و تحریف ممنوع!
پاسخ + +9 -2 --
ناشناس 1399/05/31 - 12:27
از متن:

شاد» هم شبکه آموزشی است و هم باید شبکه اجتماعی دانش آموزی باشد

جناب دکتر، خود را بگذارید بجای سنین
دانش آموزان، اگر امروز شما
دانش آموز بودید جذابیت و گستردگی فضای مجازی را کنار می گذاشتید و ساعت ها در شبکه اجتماعی شاد
وقت گذرانی می کردید؟!
پاسخ + +10 -1 --
قابل توجه رتبه بندی 1399/05/31 - 13:12
دکتر را نباید سیرتر کرد چون شکم سیرتر با مغز سردتر رابطه مستقیم دارد؛ تا دکتر سیر گردید درکش لیسانس گردید.
قابل توجه رتبه بندی
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/05 - 04:09
انسانیت خردمند باعث پیشرفت هر کشوریست وگرنه‌ بنگلادش پر از دکتر همه مدلی هست
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1399/06/01 - 07:50
کد خبر 1109037تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۵

تا ۱۵ شهریور شرایط قرمز باشد هیچ مدرسه ای بازگشایی نمی‌شود!
پاسخ + 0 0 --
123456 1399/06/01 - 12:01
قرمز بمان و قرمز بشو
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/02 - 10:17
چگونه استارت‌آپ «مستر کلاس» یک پلت‌فرم متفاوت آموزشی ساخت
آموزش آنلاین مشهورترین شخصیت‌های جهان.


شماره روزنامه: ۴۹۶۷ تاریخ چاپ: ۱۳۹۹/۰۶/۲ شماره خبر: ۳۶۸۴۷۶۸

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور