صدای معلم

" در بحث مشکلات معیشتی و حقوق و مزایای معلم، سال هاست که طرح هایی در دست تدوین است اما خبری از تصویب و تاثیر آن در زندگی معلم نیست "

باز هم رتبه بندی معلمان و تکرار مکررات ؟!

مجتبی حسینی/ لرستان

آخرین وضعیت رتبه بندی معلمان و موضع وزیر آموزش و پرورش  روزهای کرونایی و محدودیت های پیش آمده در زندگی اجتماعی و اقتصادی به قدر کافی روح و جسم مردم را آزرده نموده است و آنچه می تواند التیام بخش باشد صداقت و یکرنگی، کمک و یاری به یکدیگر در حد وسع و توان، گره از کاری گشودن و... است و برعکس، بروز موارد متضاد با واقعیت و ایجاد ابهام در امور باعث رنجش بیش از پیش می شود.

مشکلات مدرسه، معلم و دستگاه تعلیم و تربیت فراوانند و معلمان به عناوین مختلف کمبودها را ابراز می کنند و در فرصت ها و مناسبت ها چه به صورت حضوری چه در روزنامه، سایت و فضای مجازی، رفع مشکلات را از نماینده و وکیل خود، وزیر و مسئولین وزارت آموزش و پرورش و دولت مطالبه می کنند؛ اما مشکلات انباشته شده از دولتی به دولت بعد و از مجلسی به مجلس بعد دست به دست می شود، بدون اینکه قدمی اساسی برای رفع آنها برداشته شود.

گفته می شود فلان طرح برای رفع مشکلات در دست تدوین است، پس از زمانی طولانی و چه بسا چندین سال اعلام می شود که تدوین شد و آماده ارائه برای تصویب است؛ اما " تصویب" نمی شود و حواله می شود به دولت و مجلس بعد؛ و باز داستان از نو شروع می شود و به جای رفع مشکلات، شش دانگ سند این "تکرار بیهوده" به نام منِ معلم می شود...

به راستی این داستان به کجا ختم می شود؟ انتظار مسئولین از معلمی که پس از چند سال انتظار برای حل مشکلات، همچنان تماشاگر وعده های بی فرجام است چیست؟ معلم چگونه باید مشکلات را مطرح کند؟

مسئولین محترم!

شیوه موردپسندِ ابراز کمبودها را اعلام کنید تا معلم از مسیر مدنظر شما مشکلات را مطرح کند، باشد که مقبول طبعتان افتد...

در بحث مشکلات معیشتی و حقوق و مزایای معلم، سال هاست که طرح هایی در دست تدوین است اما خبری از تصویب و تاثیر آن در زندگی معلم نیست.
در این زمینه آخرین طرح، "رتبه بندی" نام گذاری شد و اتفاقا در سند تحول بنیادین که شعار دولت، مجلس و وزیر هست، به روشنی وجود دارد و مازاد بر آن در برنامه ششم توسعه، دولت مکلف به اجرای آن شده است و بر اساس آن، دولت باید طرح را به مجلس بفرستد، مجلس تصویب کند و تمام...

اتفاقا این طرح در زمان وزارت آقای حاجی بابایی تدوین شده است و ایشان برای اجرا می تواند در دو مورد گره گشا باشد؛ اول، اگر لازم باشد تفسیری بر طرح ارائه شود، ابهامی برطرف گردد و امثالهم، و چه کسی بهتر از ایشان که از جزئیات و کلیات باخبر است.
دوم، طبق قانون، رتبه بندی باید تا پایان برنامه ششم توسعه انجام شود و اکنون سال پایانی برنامه ششم است. حضور ایشان به عنوان رئیس کمیسیون برنامه و بودجه می تواند به تصویب طرح و اختصاص بودجه لازم منجر شود و این فرصت، معیار و سنگ محک خوبی برای سنجش میزان توانایی و اعتقاد عملی ایشان به رفع معضلات جامعه معلمان است؛ هر چند ایشان در مجلس های قبلی نتوانست در این خصوص کاری از پیش برد و آنچه دیدیم فقط مصاحبه بود...

امیدواریم پیگیری جناب حاجی بابایی مثل گذشته، مقطعی و کلامی نباشد و طی زمانی کوتاه، طرح اصلی (پرداختی معلمان به ۸۰ درصد وزارت علوم برسد) به تصویب مجلس رسانده شود و حقوق و مزایای آنان تغییری محسوس پیدا کند.

نکته ای که باعث شد گریز مجددی به این موضوع داشته باشم مصاحبه نوزدهم مرداد وزیر آموزش و پرورش با روزنامه ایران است که پرسش و پاسخ به شرح ذیل می باشد:
"در رابطه با رتبه‌بندی، دولت اقداماتی را انجام داد اما همچنان معلمان انتظار دارند که این لایحه به مجلس برود ؛ آیا شما این لایحه را آماده کردید؟

ما لایحه رتبه‌بندی را برای معلمان اجرا کردیم و در قانون هم تأکید شده که دولت مکلف است نظام رتبه‌بندی را اجرا کند که این اقدام انجام شد . باید بگویم که افزایش حقوق فرهنگیان شاید در ۱۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است . البته نمی‌خواهم بگویم که این افزایش‌ها خیلی زیاد بوده است چون شرایط تورمی است اما در مقایسه با گذشته اتفاق‌های خوبی در ارتباط با حقوق فرهنگیان افتاده است و دولت کمک‌های خیلی خوبی را به فرهنگیان کرده است ؛ البته برخی از نمایندگان مجلس هم متقاضی تدوین لایحه‌ای جداگانه برای رتبه‌بندی هستند که پیگیری می‌شود اگر ما الزام قانونی داشته باشیم حتماً این کار را می‌کنیم."

برای یافتن واقعیت، ارجاع به مصاحبه و مستندات کاری بیهوده به نظر می رسد، زیرا عدم اجرای طرح مثل روز روشن است؛ در مصاحبه مسئولین وزارت خانه، شورای عالی آموزش و پرورش و برخی مقامات دولت( موجود در آرشیو خبرگزاری ها) اعلام شد آنچه از سال ۹۴ تاکنون در بحث حقوق معلمان انجام شد، اجرای" افزایش ۵۰ درصد امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری" است که البته به نظر می رسد در آموزش و پرورش به طور کامل اجرا نشده است...

آخرین وضعیت رتبه بندی معلمان و موضع وزیر آموزش و پرورش

بعدازظهر همان روز وزیر آموزش و پرورش برای پاسخ به سوالات نمایندگان کمیسیون آموزش حاضر می شود، برخی نمایندگان سوال کننده در خصوص طرح رتبه بندی از پاسخ وزیر قانع می شوند، به جز آقای کریمی نماینده محترم بابل. قانع شدن نمایندگان و عدم مطالبه لایحه رتبه بندی واقعی، این موضوع را می رساند که متاسفانه نمایندگان کمیسیونی که باید به صورت تخصصی از جزئی ترین امور دستگاه تعلیم و تربیت مطلع باشند و برای رفع آنها چاره جویی کنند، اطلاع چندانی از واقعیات آن ندارند...

امیدواریم نمایندگان این کمیسیون حتما برای شناخت بهتر و بیشتر از حوزه آموزش و پرورش، با معلمان در حال خدمت در حوزه های انتخابیه خود ارتباط مستقیم و مستمری داشته باشند تا بتوانند واقعیت ها را تجزیه و تحلیل کرده و بر اساس آن تلاش خود را برای رفع مشکلات انباشته این حوزه بیشتر نمایند و اگر رغبتی بر پیگیری معضلات این حوزه ندارند بهتر آن است عضو این کمیسیون نباشند...

جا دارد وزیر آموزش و پرورش به طور شفاف اعلام نماید آیا واقعا از تفاوت بین طرح رتبه بندی و افزایش امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری مطلع نیست؟
اگر تفاوت این طرح ها را می داند، پاسخ ایشان به سوال خبرنگار بسیار عجیب است و اگر هر دو طرح از نظر ایشان طرحی واحد هست باز هم عجیب تر از پاسخی است که به خبرنگار ارائه نموداند ...

روشن است برطرف کردن مشکلات معیشتی به طرح جدید با عناوین خاص احتیاج ندارد، بلکه عزم و اراده دولت و مجلس می تواند در کمترین زمان این مشکل را برطرف کند، اما نادیده گرفتن طرحی که تیتر یک خبرگزاری ها و "شاه بیت" سخنرانی مسئولین در مناسبت های خاص مثل هفته معلم و بازگشایی مدارس بود و چند دولت و مجلس و چندین وزیر نوید اجرای آن را به فرهنگیان می دادند، و همچنین در سند تحول بنیادین و برنامه ششم توسعه بر اجرای آن تاکید شده است، جز تقویت بی اعتمادی و بی انگیزگی معلمان چیزی به دنبال نخواهد داشت.

بد نیست مطلب را با ذکر بخشی از یادداشتی که ۲۵ تیرماه در سایت صدای معلم آمده است به پایان برسانم:

"در پایان یک سوال مهم مطرح است که پاسخ به آن می تواند ابهامات را مرتفع نماید :
چگونه کارکنان دولت تنها با اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری از حقوق و دریافتی مناسب برخوردار هستند که البته نداشتن دغدغه معیشت حق همگان است اما معلمان، طبق گفته مسئولین، با اجرای دو قانون مدیریت خدمات کشوری و طرح رتبه بندی، دریافتی پایین تری دارند؟ چرا قصه حقوق و مزایای معلم تمام شدنی نیست؟
می توان این گونه نتیجه گرفت که بحث حقوق و معیشت معلم با تصویب قانون های جدید و اجرای ناقص برطرف نخواهد شد و تنها با اراده دولت و مجلس می توان به آسانی و در کمترین زمان، شاهد افزایش حقوق و دریافتی معلم متناسب با هزینه های زندگی و دریافتی متنوع سایر دستگاه ها بود."


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آخرین وضعیت رتبه بندی معلمان و موضع وزیر آموزش و پرورش

شنبه, 25 مرداد 1399 15:36 خوانده شده: 273 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/05/25 - 20:08
حالا وعده داده اند که بازنشسته ها
هم رتبه بندی می شوند!!
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/05/25 - 20:11
پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶
همشهری آنلاین.

معلمان بازنشسته هم رتبه‌بندی می‌شوند؟

معاون وزارت آموزش و پرورش گفت: مذاکره با مراجع حقوقی که نظر آنها فصل‌الخطاب باشد به منظور مشمول شدن رتبه‌بندی برای معلمان بازنشسته ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/05/25 - 22:02
متاسفانه در محله ای معلم بازنشسته‌ای با مدرک دکتری هست که در حد پرستش سگ، سگ پرستی و سگ چرانی و ... می کند تا حد زدن و کتک کاری جدی با آدمها

در دادگاه نوشتم آیا چنین معلمی با مدرک دکتری باید چنین رفتاری داشته باشد؟

در رتبه بندی صرفاً داشتن مدرک بالاتر صحیح نیست!! رفتار دوران بازنشستگی هم باید مد نظر قرار گیرد!! نه اینکه به محض بازنشسته شدن با حقوق بیت المال، بیت الحال فساد و ستمگری راه بیندازد!!
این در حالی است که در آن محله انسانهایی به شدت بینوا مانده هم زندگی می کنند!!
سگان سیر می شوند در حالی که زنانی از گشنگی صیغه می شوند!!
دست سگان درمان می شود و دست معترض می شکند!!
سبزی کاری ها با پای سگ ها له می شود تا سگانش معلق بزنند!!
شهرداری و بی غیرتی ساکتین پول محور است !! طرح تفصیلی همان طرح تخریبی گشته!
کجاست سیاستی که جای گوسفندان، سگ نشسته و معنای آبادانی تغییر کرده! آنکس که به درختان آب می رساند نادان و آنکس که آپارتمان می رویاند خردمند است!!
هر چه بر رتبه و حقوقش افزوده شود، گوشت شکم سگانش شود!! بیت المال چه ارزشمند است!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/05/26 - 01:03
اغلب بازنشسته های اموزش و پرورش به نون شبشون محتاج اند،حقوقشون کفاف خرج خانواده و هزینه های درمانشون رو نمیده شرایط استثناها قابل تعمیم به همه جامعه نیست چون ممکنه منبع درآمدی دیگری داشته باشند ،حقوق معلمهای بازنشسته از سایر کارمندان دولت کمتر است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/05/26 - 09:06
جناب مدرس، با مشاهده یک نفر سگ دوست و یا سگ پرست، تعمیم ناروا کردید، از شما بعید است. الان قیمت یک سگ از حقوق معلم بازنشسته زیاد است. آه ندارد با ناله اش سودا کند.
مگر قراره چقدر اضافه بشه ؟ تازه اگر بشه؟ مگر خبر ندارید برای پیشگیری از اعتصاب و تحصن و تجمع ، هر روز به دروغ می نویسند : خبر خوش برای بازنشستگان‌ یا کشوری یا تامین اجتماعی. برای کارگرها به وعده ها عمل نکرده اند و پر و بال همسان سازی را شکسته اند، لذا ۱۲ روزه در اعتصابند برخی شهرها. چون کارگران هپکو اراک
نیروی اردبیل و.....
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/05/26 - 13:36
وقتی می توشتم احساس می کردم ناشناس شناسی چنین عکس العملی نشان خواهد داد
مقصودم تعمیم نبود بلکه بیشتر منظورم نفی قانونی استثناء بود
حقوق نسبت به عمل خود و نسبت به عمل دیگران
پاسخ + 0 0 --
اکبرعلی اشرفی 1399/05/26 - 05:11
سلام من درتاریخ 98/11/1بازنشسته شده ام ولی رتبه بندی برای من شامل نشد وزیر محترم میگن اجرای رتبه بندی ازاول مهر98اجرایی هستش من کجامراجعه کنم منطقه آموزش وپرورش مراغه استان آذربایجان شرقی جواب ندادن خواهشاراهنمایی بفرمایید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/05/26 - 09:12
سلام قراره بازنشسته های ۹۸ همگی
رتبه بندی شوند. دیروز خبر بود.
عنوان بنوبسید مشاهده می کنید.
البته اگر فقط حرف نزده باشند.
پاسخ + 0 0 --
حسینی مجتبی 1399/05/26 - 23:23
آقای کریمی در دیدار تشکلی که با رئیس مجلس داشتند، صحبت هایشان قدری رنگ ابهام به خود گرفته...

کاش طرح اولیه رتبه بندی را آقای حاجی بابایی در اختیار تمام نمایندگان قرار دهد.
پاسخ + +1 0 --
شهاب 1399/05/27 - 22:00
قول داده اند تا شهریور99رتبه بندی واقعی را اجراکنند روزهای پایانی مردادماه است این کاربرزمین مانده را انجام دهید وبه قول خودعمل کنید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور