صدای معلم

" دانش‌آموزان، خانواده‌ها و معلمان در تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی، بیگانه‌اند "

نگارشی پیرامون پیشنهاد وزیر آموزش‌ و پرورش برای حضور معلمان در مدارس

مزبان حبیبی

کرونا و بازگشایی مدارس و الزامات حضور دانش آموزان و معلمان در مدارس  به‌ تازگی، وزیر آموزش‌ و پرورش پیشنهاد کرده‌اند که طی بخشنامه‌ای، به مدیران مدارس ابلاغ شود تا به دبیران، آموزگاران و هنرآموزان اطلاع دهند که از ابتدای سال‌تحصیلی آینده، تحت هر شرایطی باید در مدارس حاضر شوند. با کمال میل از این پیشنهاد استقبال می‌کنیم، هرچند می‌دانیم هیچ برنامه‌ای برای نحوه آموزش، اینترنت، سیستم‌های آموزشی و سبک برگزاری امتحان نکرده‌اند.

با اطمینان می‌گویم که ارائه دهندگان چنین طرح‌ها و بخشنامه‌هایی، حتی با اصول اولیه آموزش و تکنیک‌های ارزیابی آموزش، آشنایی نداشته و این موضوع هم مانند تمام برنامه‌های گذشته، ابن‌الوقت و بدون پشتوانه کارشناسی است.

 قطعا در آینده و احتمالا قبل از شروع سال‌تحصیلی، شاهد تغییرات شدید در این امر خواهیم بود اما شدیداً از این پیشنهاد استقبال می‌کنیم چون از این پس با خیال آسوده منتظر شروع سال‌تحصیلی خواهیم ماند تا نتیجه بی‌برنامگی‌ها و آشفتگی‌های وزارت‌خانه را مشاهده کنیم.

جناب وزیر
مدارس موظفند زمینه‌ها و زیرساخت‌های آموزش الکترونیک را آماده کنند و عواقب عدم آمادگی مدارس، مستقیما با شماست.

در مورد رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم هیچ امیدی به وزارت‌خانه نیست ، پس، معلمان در زمان و ساعات موظف خود و طبق برنامه درسی، در مدارس حاضر شده و در کلاس‌هایی که توسط اداره کل، ادارات یا مدارس تشکیل می‌شوند و دانش آموزان به آن کلاس‌ها هدایت شده‌اند، با خیال آسوده و با استفاده از سیستم‌های پیشرفته و اینترنت پرسرعت مدارس، کار آموزش را انجام می‌دهند؟

تأئید می‌نمائید یا باید منتظر شروع سال‌تحصیلی باشیم تا چه پیش آید؟

بنابراین به استحضار می‌رساند، جهت عدم تداخل برنامه‌های معلمان با برنامه‌های مورد نظر شما و براساس قوانین:
یک: استفاده از گوشی تلفن همراه و سیستم‌های شخصی در مدارس ممنوع است. معلمان نیز سعی خواهند کرد از سیستم‌های تعبیه شده در مدارس به شیوه احسن استفاده کنند و از همراه داشتن گوشی در مدارس، پرهیز کنند.

دو: استفاده از اینترنت شخصی ممنوع است‌.  لذا اختصاص اینترنت رایگان به معلمان ضرورتی ندارد یعنی معلمان نیازی به خرید بسته‌های اینترنت گران‌قیمت پرهیز کنند

سه: تدریس در خارج از شیفت مدارس، انجام نخواهدشد و معلمان برای هماهنگی با طرح‌ها و برنامه‌های وزارت‌خانه، از تدریس در خارج از زمان حضور در مدارس، خودداری خواهند کرد.منطقی‌ترین حرف وزارت‌خانه همین است که بیان کرده‌اید، حضور معلمان در مدارس است، چون: یک، دیگر نمی‌توان عقب ماندگی و یا تعطیلی آموزش و تربیت اجتماعی دانش‌آموزان را به معلمان نسبت داد. دو، سایر نهادهایی که تا کنون شمشیر تخریب معلم در دست داشتند، نمی‌توانند نسبت به عدم حضور معلم در مدارس، اعتراض کنند. به‌ نظر می‌رسد هدف این پیشنهاد، فقط حضور در مدارس است و نتیجه کار مهم نیست.سه، نیازی به خرید سیستم، گوشی و اینترنت و به روز آوری آنها توسط معلم نیست.چهار، هماهنگی حضور دانش‌آموزان در کلاس درس، با مدیریت مداری، ادارات و وزارت‌خانه است.پنج،  عواقب عدم حضور دانش‌آموزان در کلاس درس به هر دلیلی، بر عهده طراح این پیشنهاد است.

کرونا و بازگشایی مدارس و الزامات حضور دانش آموزان و معلمان در مدارس

و در نهایت چند سوال ؛

۱. آیا برای برگزاری امتحان و ارزشیابی‌های ورودی، تکوینی و نهایی کرده‌اید؟ 

۲. برای مناطقی که تحت پوشش آنتن مخابرات نیست، فکری شده‌ است؟

۳. برای آموزش معلمان جهت آموزش الکترونیک و مجازی، به شش ساعت آموزش مجازی، اکتفا کرده‌اید یا برنامه دیگری دارید؟

۴.  هزینه‌های آموزش‌ و پرورش، طبق اصل سی‌ام قانون اساسی با شماست، امسال خیلی روی شهریه مدارس، حساب باز نکنید، برای این هزینه‌ها فکری شده‌ است؟

۵. برای آموزش هنرستان‌های فنی یا کارودانش، چه برنامه‌ای دارید؟ اصولاً آموزش چنین هنرآموزانی، چگونه از طریق سامانه های اینترنتی، آموزش خواهند دید و با دستگاه ها و سیستم‌ها آشنا خواهند شد؟

۶.  تدریس در پایه‌هایی مانند اول ابتدایی و مدارس خاصی از قبیل نیازمندان به آموزش‌های خاص، چه برنامه دارید؟ برای چنین مدارسی هم حضور معلم در مدارس کفایت خواهد کرد.

۷. در مورد مدارس کپری، کانتینری و ...، که در مناطق صعب‌العبور قرار دارند، چه باید کرد؟ قطعا در جریان هستید که حضور معلم در آن مناطق، می تواند باعث انتقال کرونا به آن مناطق  باشد

.۸. در مورد مدارس عشایری، کدام فرآیند آموزشی مدنظر برنامه‌ریزان است؟ متاسفانه این حوزه آموزشی، سالهاست که مورد بی‌مهری قرار گرفته و گاهی ادارات آموزش عشایر، کلا به فراموشی سپرده شده‌است.

جناب وزیر

خواهشمندیم :

روی طرح‌های معاونان و کارشناسان کلاس نرفته خود، حسابی باز نکنید که اگر قرار بود مشکلی توسط آنها حل شود، وضع آموزش‌ و پرورش این چنین تأسف‌بار نبود و نوبت وزارت به شما نمی‌رسید.  البته ناگفته پیداست که مقصر بخشی از این نابه سامانی‌ها، ما معلمان هستیم.

در نهایت یک هشدار ؛

هیچ برنامه‌ای بدون حضور واقعی دانش‌آموزان، خانواده‌ها و معلمان، پیشاپیش محکوم به شکست است. بنابراین درخواست می‌کنیم که از معلمان دارای سابقه تدریس در کلاس، برای برنامه‌ریزی‌ها استفاده شود، تا نتایج طرح‌ها به واقعیت نزدیک باشد.

 برای برون رفت از چالش جهانی کروناویروس، همانند متولیان آموزش در کشورهای توسعه‌یافته، به خرد جمعی معلمان مراجعه کنید که قطعا راه‌گشای تمام مشکلات خواهدبود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کرونا و بازگشایی مدارس و الزامات حضور دانش آموزان و معلمان در مدارس

سه شنبه, 21 مرداد 1399 13:55 خوانده شده: 666 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +10 -1 --
مدرس آزاد 1399/05/21 - 15:24
ایی حرفا نی،
دانش آموزای هنرستانی می تونن از دهانشون صدای ارّه کردن و مته زدن در بیارن
کیفیت تدریس هم اصلا مهم نیست هر معلمی که گوشی تلفنش بهتر باشه نمونه تر هست
مدارس پولدار هم لازم نیست به خودشون زحمت بدهند تجهیز بشن معلم رو عوض کنن بهتره
یه فوق دیپلم مجهز از یه فوق لیسانس غیر مجهز کارائیش بهتره
مهم نیست تو مغزت چیه مهم اینه که تو ترازو چند کیلو گوشت داری
پاسخ + 0 0 --
بنده 1399/05/25 - 18:02
احسنت
پاسخ + +3 -1 --
Morteaza 1399/05/22 - 15:13
بسیار عالی است
دیگر مجبور نیستیم گوشی شخصی خود را در اختاریخ آموزش وپرورش قرار دهییم
پاسخ + +2 0 --
معلم دلسوخته 1399/05/22 - 15:42
بسیارعالی استادصدای گویای ماباشیدچراگوشی شخصی خود را در اختيار امورش وپرورش قراردعیم؟همین قدرکه هزینه رفت ولمدراخودمون میدیم کافیه..بحث اینه که نه اولیانه معلمان نه دانش اموزان ازعملکردوزارت راضی نیستند
پاسخ + +1 -1 --
ولی 1399/05/24 - 21:44
آموزش فقط حضوری بارعایت فاصله از مساجد وسالن های ورزشی هم بهره بگیرند مدارس
پاسخ + 0 0 --
بنده 1399/05/25 - 18:04
می خواهی مساجد هم الوده شود
پاسخ + 0 0 --
...... 1399/05/28 - 22:12
آره جهت آشنایی بچه ها با استاد کرونا حتما. باید حضوری باشه برادر
پاسخ + 0 0 --
...... 1399/05/28 - 22:11
همه دنیا برای مراقبت از کارکنان خود. دور کاری میکنند و جان انسان ها برایشان مهم است اینجا سیزده میلیون دانش آموز میخوان بکشن مدرسه توی هوای گرم و کولر میدونید چه فاجعه ای بوجود میاد کافیه هر کلاس یک کرونایی داشته باشه احتمالا همه معلمان و‌خانواده ها و‌دانش آموزان آماده هستن کرونا بگیرن
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/03 - 14:29
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره اینکه آیا طرح معلم تمام وقت و ثبت نام از متقاضیان سال تحصیلی پیش رو نیز ادامه می یابد؟ گفت: طرح معلم تمام وقت با توجه به برقراری فوق العاده ویژه خرداد ماه دیگر از کاربرد خارج شده است.
پاسخ + 0 0 --
اموزگار 1399/06/18 - 06:35
ما رو ب اجبار میخوان مدرسه باشیم نت شخصی و گوشی شخصی استفاده کنیم برای تدریس و بسته های اینترنتی بخریم برای کارمون... واقعا متاسفم برای آموزش و پرورش کشورم...

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور