صدای معلم

" نکته عجیب در این میان عدم دقت خوانندگان و معلمان است که حتی یک نظر هم زیر خبرها ننوشته اند و یا نگاهی به آن نمی اندازند و یا برایشان بی اهمیت است "

به بهانه روز خبرنگار : " تیترهای خدمت گزار و خاموشی مطالبه گری "!

علی زینلی/ معلم مدارس هرمزگان

 روز خبرنگار و تعطیلی معلمان

ساده ترین تعریف خبر بیان یک رویداد است که از آن بی خبر بوده ایم و توجه بیشتر مردم را به خود جلب کند. با در دسترس قرار گرفتن شبکه های ارتباطی متعدد امروزه ارسال خبرها به سهولت انجام می شود اما در ازدحام خبرها تشخیص خبرهای درست و نادرست نیز کار چندان آسانی نیست. بخشی از نادرستی خبرها به دلیل عدم شناخت و حتی قبول داشتن ماهیت رسانه و اعتقاد به  شفاف سازی مسئولین است که در اختیار خبرگزاری ها یا روابط عمومی گذاشته می شود.

نگاهی گذرا به یک عنوان خبری در سال های مختلف سلب اعتماد افرادی را موجب می شود که خبر را عامل آگاهی بخشی جامعه و مبنای برخی تصمیم گیری ها می دانند.

برای روشن شدن این موضوع بازگشایی مدارس را در هرمزگان جست و جو می کنیم:

اول مهر 1389 خبرگزاری ایرنا این خبر را منتشر کرده است:

«بندرعباس- ایرنا- همزمان با آغاز بازگشایی مدارس و زنگ مهر بیش از ۳۸۰ هزار و ۹۳۵ دانش آموز استان هرمزگان صبح روز دوشنبه با حضور در سه هزار و ۵۸۵ واحد آموزشی این استان سال تحصیلی جدید(۹۸-۹۹) را آغاز کردند.» اما بیش از یکسال بعد یعنی 14 مرداد 1399 خبرگزاری جمهوری اسلامی تعداد مدارس هرمزگان را به نقل از مدیر کل این گونه اعلام کرده است: «به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خلیج فارس؛ موسی دادی زاده دیشب در گفت و گوی خبری افزود: از ۳ هزار و ۴۰۰ مدرسه استان، سه هزار مدرسه تا پایان مرداد ماه به شبکه ملی اینترنت متصل می‌شوند. وی گفت: ۱۶گروه در روستا‌ها و شهر‌های مختلف هرمزگان، کار اتصال اینترنت مدارس را به شبکه ملی برعهده دارند.»

روز خبرنگار و تعطیلی معلمان

با نگاهی به همین خبر می توانیم خبری دیگر را هم ببینیم در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۸۹که در خبرگزاری مهر منتشر شده است: «آخوندی در گفتگو با مهر: مدارس هرمزگان تا سال 92 هوشمند می شوند بندرعباس - خبرگزاری مهر: مدیر کل آموزش و پرورش هرمزگان گفت: مدارس ابتدایی به عنوان پایه در اولویت اجرایی طرح مدارس هوشمند قرار دارد.» نگاهی گذرا به یک عنوان خبری در سال های مختلف سلب اعتماد افرادی را موجب می شود که خبر را عامل آگاهی بخشی جامعه و مبنای برخی تصمیم گیری ها می دانند.

در خبر اول که مربوط به سال 98 است تعداد مدارس هرمزگان  سه هزار و ۵۸۵ واحد گفته اند و در خبر دوم که مربوط به سال پیش رو است تعداد مدارس هرمزگان ۳هزار و ۴۰۰مدرسه عنوان شده است. با اینکه شاهد رشد چشمگیر آمار دانش آموزان نیز بوده ایم در خبر آخر هم به نقل از مدیر کل وقت گفته شده مدارس تا سال 92 هوشمند سازی می شود. از سال 92 تا 99 هفت سال گذشته است و هنوز  400 مدرسه هرمزگان به اینترنت و زیر ساخت های آن دسترسی ندارند.

از مدیر کل آموزش و پرورش هرمزگان در یک خبرگزاری خبر از کسب مقام های کشوری و اجرای موفق پروژه مهر است و یک  خبرگزاری دیگر می گوید: «گمان نمی‌کنم هیچ کجای این پهنه گیتی منطقه‌ای وجود داشته باشد که دختر دانش آموز حسرت عبور از کلاس ششم و رفتن به مقاطع بالاتر تحصیلی را داشته باشد، دانش آموز دختر در این منطقه تحصیل برایش تا کلاس ششم بوده و پس از آن به علت نبود زیرساخت آموزشی در منطقه‌ ناچار است دست از تحصیل برداشته و به کارهای خانه بپردازد. این منطقه حتی یک دختر تحصیل کرده تا مقطع دیپلم هم ندارد که بتوان از وی در حوزه‌ بهداشت و درمان و به عنوان بهورز استفاده کرد، همین امر موجب می‌شود نوگین و گیشدان شاهد روزهای تلخ و مشکلات فراوانی شود.»(خبرگزاری تسنیم 11تیر 99)

اما نکته عجیب در این میان عدم دقت خوانندگان و معلمان است که حتی یک نظر هم زیر خبرها ننوشته اند و یا نگاهی به آن نمی اندازند و یا برایشان بی اهمیت است.

روز خبرنگار و تعطیلی معلمان

در زمینه همین بی توجهی خوانندگان و حتی خبرنگاران این خبر خبرگزاری ایسنا را نیز ببینید که در ده ها خبرگزاری دیگر نیز کپی شده است:

«به‌ گزارش ‌ایسنا، محسن بیگلری در تذکری شفاهی در پایان جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) به رییس جمهور، بیان‌ کرد: آقای رییس جمهور توصیه می‌کنم شما و تیم اقتصادی‌تان از اتاق‌ها بیرون بیاید و به صورت ناشناس در بین مردم حضور یابید. از میوه فروشی خرید کرده و ببینید که چه میزان قیمت‌ها سرسام آور است. هر چند شاید شما سر از قیمت‌ها در نیاورید، چون سیر از گرسنه خبر ندارد.

روز خبرنگار و تعطیلی معلمان

وی در ادامه‌ گفت‌: «به قول سهراب سپهری "ای آدم‌ها  که در ساحل نشسته‌ و شاد و خندان هستید یک نفر در آب دارد جان می‌دهد" ما هم باید این را بگوییم که دولتی‌ها که با آمارهای غیر واقعی خود را دلخوش کرده‌اید، گروهی کارمند و کارگر در تورم ۶۰ درصدی دارند جان می سپارند.»

قطعا نیما بخش مهمی از شهرت خود را مدیون شعر آی آدم هاست که در این خبرگزاری بدون اشاره ای به نقل از نماینده گفته ی سهراب سپهری دانسته است!

برای اینکه خبرنگار متعهد داشته باشیم باید مخاطبی هم باشد که مسایل و دغدغه های جامعه برایش اهمیت داشته باشد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

روز خبرنگار و تعطیلی معلمان

یکشنبه, 19 مرداد 1399 14:43 خوانده شده: 236 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
ع. ق 1399/05/19 - 21:31
در یکی از جلسات شورای پشتیبانی سوادآموزی بودیم که به ریاست استاندار برگزار می شد
معاون سوادآموزی آمار دادند که ما ۴۱ هزار بی سواد در سطح استان داریم و از مدیریت خوب خودش هم‌گفت که با هماهنگی دستگاههای اجرایی امسال ۲۷ هزار نفر از این افراد باسواد می شوند . استاندار تاملی کردند و گفتند با این حال که می ت اند ۲۷ هزار را در یک سال باسواد کنید قطعا سال آینده ۱۴ هزار مابقی را هم‌می توانید باسواد کنید .
بعدش گفتند با این حساب دو سال بعد ما باید جشن باسوادی را در استان داشته باشیم و آقای معاون هم تایید کردند .

جالب است بدانید دو سال بعدهمین مسئول آمار بیسوادان استان را ۸۶ هزار نفر اعلام کردند .
برادر عزیز به این آمار ها هیچ اعتمادی نیست . چون خانه از پای بست ویران است
پاسخ + 0 0 --
نیم خطشه 1399/05/19 - 22:39
جالب و بی خدشه بود
پاسخ + 0 0 --
احمدی 1399/05/19 - 22:09
وقتی بی سواد ها و بی ادب ها بر صندلی ها چسبیده باشند کاری نمی شود کرد تنها راه بهتر شدن اوضاع تغییر در این انتخاب مدیران و نشاندن آن ها بر صندلی ها هست
پاسخ + 0 0 --
مسعودی 1399/05/19 - 23:14
ای کاش معلمان واکنش نشان می دادند برای اینهمه خبرها و فول های دروغ
اما عین خیال کسی نیست چرا؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/05/20 - 07:12
به آمارها هیچ اعتمادی نیست چون بیشتر مسئولان در خواب غفلت هستن وخیلی از آنها بی مسئولیت هستند
پاسخ + 0 0 --
Morteaza 1399/05/20 - 19:26
در سطح مدرسه خودم دارم می بینم که مدیران چگونه برای کارهای انجام نشده گزارش اجرا تهیه می کنند
به آمار ها اعتمادی نیست

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور