صدای معلم

اگر قرار باشد به صراحت ضعف های بزرگ نظام آموزشی کشورمان را رتبه بندی نماییم، به ناچار باید ضعف کهنه و مشهود "خطای انتخاب" یا ناآگاهی نسبت به تبعات غلط گزینی مدیران عالی سازمان آموزش و پرورش را با فوریت و وزن بیشتری در اولویت نخست لحاظ نماییم

بی توجهی به " شایسته سالاری " و " تخصص گرایی " و تمایل به " سرمایه سوزی " در مدیریت های آموزش و پرورش!

داریوش توسلی/ دکترای مدیریت آموزشی

آسیب شناسی مدیریت ها و مدیران در آموزش و پرورش

بی تردید آموزش و پرورش با اهمیت ترین، پیچیده ترین و ظریف ترین نهاد اجتماعی هر نظام و جامعه ای محسوب می شود. از این رو، در کشورهای توسعه یافته، انتخاب مدیران آن نیز با حساسیت و دشواری های بسیاری همراه است؛ چرا که نیک فرجامی و سقوط سایر سیستم ها و بخش های جوامع بی ارتباط با خروجی این نهاد مولد و نخبه پرور نیست.

 اگر قرار باشد به صراحت ضعف های بزرگ نظام آموزشی کشورمان را رتبه بندی نماییم، به ناچار باید ضعف کهنه و مشهود "خطای انتخاب" یا ناآگاهی نسبت به تبعات غلط گزینی مدیران عالی سازمان آموزش و پرورش را با فوریت و وزن بیشتری در اولویت نخست لحاظ نماییم.

متخصصان آموزش و پرورش بر این باورند که اگر قرار باشد تحولی در سیستم تعلیم و تربیت کشوری صورت گیرد این تحول باید از راس و مدیریت آموزش و پرورش شروع شود.

آسیب شناسی مدیریت ها و مدیران در آموزش و پرورش

 بی توجهی به ضوابط علمی و حرفه ای در انتخاب مدیران آموزش و پرورش و دهن کجی به اصول تخصص گرایی و شایسته گزینی یعنی عدم آگاهی از رسالت، آرمان ها و اهداف این سازمان و چشم پوشی آشکار از اصل تعهد حرفه ای سازمانی. چنین انتخابی عواقب و پیامدهای نامطلوب آنی و آتیِ بی شماری برای سازمان آموزش و پرورش کشور به ارمغان می آورد که مهمترین آنها عبارتند از: هدر دادن منابع یا سرمایه های انسانی (مهمترین عامل یا مزیت رقابتی سازمان های عصر حاضر)، مادی، مالی و اطلاعاتی سازمان، کیفیت و راندمان پایین منابع بالقوه و مورد انتظار دیگر سازمان های جامعه و ذینفعان، نارضایتی مشتریان درونی و بیرونی این سیستم، ناکارآمدی یا بحران مشروعیت سازمان و القای حس عدم نیاز به وجود چنین سازمانی در شهروندان و جامعه.

شوربختانه باید اذعان نمود که در دو دهه اخیر سیاستگذاران، برنامه ریزان، مسئولین و متولیان امور از جمله دولت ها، با انتخاب های غیراصولیِ مدیران، ناهمسویی خود را با چشم انداز و غایت مطلوب این سیستم نمایان نموده اند یا بر اثر عدم آگاهی از فلسفه وجودی این سازمان، همچنان با اصرار بر رویکردهای ناصواب ِ جزبی- جناحی، سیاسی کاری، باندسالاری و قوم گرایی، موجبات یاس روز افزون جامعه علمی و دلسوزان آموزش و پرورش را فراهم می نمایند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آسیب شناسی مدیریت ها و مدیران در آموزش و پرورش

دوشنبه, 13 مرداد 1399 13:51 خوانده شده: 185 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
آنتی توهّم 1399/05/13 - 17:18
و توهّم زدگی
پاسخ + +3 0 --
اسماعیل ایمانلو 1399/05/14 - 07:35
الان که معاونت پژوهش با معاونت توسعه و مدیریت ادغام شده...متاسفانه باز هم شایسته ها و نخبگان در مدیریت امور ستادی نقشی ندارند و از این ظرفیت هم برای افراد تابع و مطیع و منقاد بی مایه استفاده میشه!!اصلا و اساساً انتصابات بویژه در بخش های ستادی رضایت بخش نیست!!
پاسخ + +4 0 --
معلم 1399/05/14 - 14:43
آموزش و پرورش از زمانی که قباله آن به عنوان سند پیروزی سیاسیون پیشکش شد با مفاهیمی مانند شایسته سالاری ، تخصص گرایی ، دانش مداری و تجربه گرایی خداحافظی کرد . در این آموزش و پرورش سیاست زده افراد نالایق و معامله گر بیشترو بهتر رشد می کنند . اگر متوجه شوند معلمی می فهمد و می داند دمار از روزگارش درمی آورند .
از بالارتین حوزه ستادی نگاه کنید کدام نخبه به مفهوم اصلی در راس مدیریت نشسته .
آیا وزیر صاحب نظر و نظریه پرداز آموزشی است ؟
کدام یک از معاونینش کرسی نظریه پردازی آموزشی دارندو یا نظریه ثبت شده در مجامع علمی به نام خود دارند؟
کدام مدیر کل استان از نظر دانش و بینش سرآمد فرهنگیان آن استان است ؟
ببینید جایگاههای مانند خدمات ، رفاه و تعاون و کارپردازی ، سنجش و امور مالی و بودجه دست چه کسانی است ؟
افسوس و صدافسوس که در وادی فلاکت زده محکوم به زوالیم
پاسخ + +1 0 --
داود 1399/05/15 - 11:03
ماده 82 منشور حقوق شهروندی مصوب سال 95:به کار گیری ارتقا واعطای امتیازات به کارکنان باید مبتنی بر تخصص شایستگی وتوانمندی های متناسب با شغل باشدورویکرد های سلیقه ای جناحی وتبعیض امیز واستفاده از روشهای ناقض حریم خصوصی در فرایند گزینش ممنوع است. در اداره ما تا جایی که می دانم مدیر ومعاون متوسطه ومسوول اموزش هم قبیله هستند. حاکمیت فرهنگ قبیله ای ونبود نگاه علمی وعقلانی ومدرن به قول ماکس وبر نتیجه ای جز عدم شایسته سالاری ندارد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور