صدای معلم

" هیچ کس با طراحی و ایجاد سامانه مدیریتی مناسب برای ارزیابی تولید و عرضه مواد و رسانه های تربیتی از مسیر درست خود یعنی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی مشکلی ندارد اما تجربه گذشته نشان می دهد گوش این جماعت تاجر مسلک از این جنس حرف ها پر است "

کاسبان کرونا در بازار بزرگ آموزش و پرورش!

ابراهیم سحرخیز

نشست مافیای کنکور با سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و کاسبان کرونا در بازار بزرگ آموزش و پرورش

این روزها، کرونا ،بدجوری دست و پای آموزش و پرورش را توی پوست گردو گذاشته است.
ماندگار شدن این بیماری ، بازگشایی مدارس را با اما و اگرهای جدی روبه رو ساخته است.
روی آوردن به آموزش در فضای مجازی ،  تولید فیلم و بسته های آموزشی ، ارائه خدمات آموزشی در بستر برخط متناسب با شرایط کرونایی کشور از جمله رویکردهای محوری آموزش وپرورش در شرایط کنونی است.

 اما در همین عرصه نیز آموزش وپرورش باید با چالش های بزرگی دست و پنچه نرم کند! این موسسات مدتها است که به مدد پول خویش مدارس، حتی صدا و سیما را به تسخیر خویش در آورده اند.
بیش از 5 / 3 میلیون دانش آموز از راه یابی به شبکه آموزش دانش آموزی یا همان "شاد" محرومند یا به گفته وزیر آموزش و پرورش بیشتر از 60 هزار معلم هنوز به اینترنت دسترسی مناسب ندارند.
اما در این بازار بلبشو ، کم نیستند کسانی که آماده اند تا از این آب گل آلود ماهی خود را صید کنند!
آموزش و پرورش با گذشت 9 سال ، تازه هوس کرده مصوبه "هشتصد و بیست و هشتمین "نشست شورای عالی آموزش و پرورش با موضوع ساماندهی منابع آموزشی و تربیتی (مواد و رسانه ها) را در وجهه همت خویش قرار دهد.

 در بخشی از راهکارهای اجرایی این آیین نامه آمده است :"آموزش و پرورش موظف است تولید و عرضه مواد و رسانه های آموزشی و تربیتی استاندارد را با توجه به راهکارهای لازم از جمله طراحی و ایجاد سامانه مدیریتی مناسب ساماندهی کند".
اتفاقا حلقه مفقوده همین جاست که هر ناشری از شمار مدعیان تولید کننده بسته های کمک درسی ،آموزشی ،فیلم ، اپلیکیشن و کتاب کار مدارس ابتدایی گرفته تا موسسات پر زرق و برق کنکوری به خود اجازه می دهند با چراغ سبز مدیران ، مدارس را به آشفته بازاری در تیول خویش مبدل سازند.

چند وقتی است آموزش و پرورش به بهانه استفاده از مشارکت موثر بخش خصوصی در تولید منابع آموزشی ، با برپایی نشست های متعدد و هدف مند ، سعی در جلب مشارکت و همکاری کسانی دارد که گویا فراموش کرده است این عده تا همین امروز با تجویز و تبلیغ رنگارنگ کتابهای کمک درسی ، تلقین جادویی تکنیک های تکراری تست و کنکور با گردش مالی چند ده هزار میلیاردی خود چه بر سر آموزش و پرورش این مرز و بوم آورده اند؟!

نشست مافیای کنکور با سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و کاسبان کرونا در بازار بزرگ آموزش و پرورش

 داستان وقتی جالب تر می شود که بدانید وزارتخانه ای که وزیرش پرچم مقابله با ویژه خواری و مبارزه با تعارض منافع را به آسمان بلند کرده است ، امروز  بخشی از کار  راه اندازی شبکه آموزش دانش آموزی را به کسانی سپرده است که خود از ذینفعان و کاراکترهای اصلی یا بلند آوازه در این ماجرا محسوب می شوند.
کافی است به فهرست اسامی صاحبان مراکز آموزش از راه دور کشور نگاهی بیندازید نام خیلی ها از جمله مشاوران  وزیر را می توان در این فهرست بالا و بلند از مدیران و مقامات به عیان دید .
حالا بماند که فلان مولف کتاب درسی آموزش و پرورش در مقدمه یکی از همین کتابهای کمک درسی که در شمارگان فراوان شاید هم میلیونی به فروش می رسد چگونه از اعجاز و ناگفته هایی می گوید تا مشتری را جذب و مفتون خود نماید؟!

 از هم اکنون باید به دستگاه های نظارتی کشور از جمله کمیسیون آموزش ، تحقیقات و فن آوری مجلس ، سازمان بازرسی و دیوان محاسبات یادآورشد تا در شرایط کرونایی کشور مراقب بازار پر مشتری 16 میلیونی از دانش آموزان باشند .
مبادا عده ای  با استفاده از فضای کرونای کشور به جای عرضه ی مواد و رسانه های آموزشی استاندارد، تولیدات بنجول و باد کرده خود را با ریخت و پاش پورسانت های کذایی به این و آن ، روانه بازار مدارس کرده و جیب مردم بیچاره را خالی کنند.
باید دید در پشت این تجارت پرسود چه کسانی خوابیده اند؟!

نشست مافیای کنکور با سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و کاسبان کرونا در بازار بزرگ آموزش و پرورش

( ملاقات جمعی از مدیران انتشارات کتاب‌های کنکور و کمک درسی با مراجع تقلید در قم در مورد حذف مشق شب در اواخر آذر 1397 که با واکنش وسیع افکار عمومی رو به رو گردید . ) - این جا

 

 هیچ کس با طراحی و ایجاد سامانه مدیریتی مناسب برای ارزیابی تولید و عرضه مواد و رسانه های تربیتی از مسیر درست خود یعنی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی مشکلی ندارد اما تجربه گذشته نشان می دهد گوش این جماعت تاجر مسلک از این جنس حرف ها پر است.
سمبه چنان پر زور است که کسی حریفشان نیست.
صیانت از برنامه درسی ملی ، توجه به تمامی ساحتها از اهداف آموزشی ، اعلام استاندارها، ثبت نشان استاندارد، انتشار کتابنامه و فهرستگان، ورود منابع به مدرسه ها از مسیر درست همان باید هایی است که آموزش و پرورش دولتی در تحقق آن ناتوان است.
این موسسات مدتها است که به مدد پول خویش مدارس، حتی صدا و سیما را به تسخیر خویش در آورده اند.
راه نفوذ به مدارس را بلدند حالا با آمدن کرونا و پیدا شدن بهانه ، کبکشان خروس هم می خواند.

وقتی طرف، آشکارا در فلان جلسه می گوید " هر مدرسه می تواند تنها با پرداخت 500 هزار تومان ناقابل اپلیکیشن ما را خریداری کند" ؛ خوب می داند چه کار می کند؟! بیش از 110 هزار مدرسه ، 16 میلیون دانش آموز خسته و مضطرب از کنکور ، آزمون مدارس سمپاد ،امتحانات نهایی و داخلی و... ظرفیت بزرگی است که قادر است خیلی ها را پولدار کرده ، یک شبه از زمین بلند کند!


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نشست مافیای کنکور با سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و کاسبان کرونا در بازار بزرگ آموزش و پرورش

سه شنبه, 07 مرداد 1399 12:05 خوانده شده: 237 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/05/07 - 13:34
اونهایی که تو آزمون استخدامی سال 89 قبول شدند مشکل را حل خواهند کرد
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/05/07 - 15:18
آکسفورد واکسن رو ساخت
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/05/07 - 21:14
با تشکر
نکات جالبی بود. امیدوارم این سیستم به طرف منافع ملی و مردم حرکت کند نه منافع سیاسی یا مافیایی
پاسخ + +2 0 --
همکار 1399/05/07 - 21:55
بسیار عالی

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور