صدای معلم

" آیا بخشنامه های اداره کل آموزش و پرورش فارس قابلیت اجرایی برای مدارس ندارد؟ "

قصه ی پر غصه و تکراری : گرفتن شهریه در زمان ثبت نام ممنوع است !

غفار جلالی/ معلم

گرفتن شهریه در زمان ثبت نام ممنوع است  جلوی همه داد زد سرم، با چشم گریون از مدرسه زدم بیرون .گفتم ندارم بچه من آسم داره ،شاید مدرسه هم نتونه بیاد امسال، گفت اشتباه کردم پارسال ثبت نامش کردم. پارسال هم گل !زدی به اعصابم.اینها پیام های مادر یک دانش آموز است.مادری که به تنهایی در روزگاری سخت که مردانش با آن همه ادعا در زیر چرخهای فقر استخوان خورد کرده اند بار زندگی را به دوش می کشد. مادری که فرزندش از داشتن پدر محروم است، مادری که در شرایط همه گیری بیماری کار خود را از دست داده است. مادری که اجاره نشین است و حتی برای پرداختن اجاره منزل خود نیز دچار مشکل شده است . این ها دردهای جگر سوز جامعه ای است که به روایت بانک مرکزی بخش زیادی از مردمش زیر خط فقر هستند.

وزارت آموزش و پرورش هیچ وقت اصل ۳۰ قانون اساسی را در عمل نپذیرفته است. از وزیر تا مدیر کل هایش همگی در رسانه ها حاضر می شوند و با قدرت هر چه تمام تر اعلام می کنند" گرفتن شهریه در زمان ثبت نام ممنوع است " اما مدارس نیاز به مشارکت مردم دارند و مردم بایستی مشارکت کنند. همین چراغ سبز کافیست تا مدیران دریابند که با گرفتن شهریه مشکلی برایشان پیش نمی آید. همگان نیک می‌دانند مدارس هزینه دارند و این هزینه بایستی تامین شود .

اگر دولت توانایی تامین هزینه ندارد، حداقل کاری که می تواند انجام دهد آن است که افراد بی بضاعت را از این توفیق اجباری معاف دارد.حال که گرفتن شهریه امری واجب است مسئولین بذل عنایت فرموده نرخ شهریه تعیین کنند ،که اینگونه مردم مورد تاخت و تاز شهریه های میلیونی قرار نگیرند.

مطابق با آیین نامه اجرایی و قوانین وزارت آموزش و پرورش ثبت نام میان پایه ممنوع است. ثبت نام فقط در پایه های ورودی یعنی اول ، هفتم و دهم صورت می گیرد .آموزش و پرورش فارس نیز مطابق فرموده مدیر کلش در رسانه ملی و بخشنامه فرستاده شده به مدارس ثبت نام میان پایه را ممنوع اعلام کرده است.

چه کسی مسئول پیگیری این گونه تخلفات است؟

آیا بخشنامه های اداره کل آموزش و پرورش فارس قابلیت اجرایی برای مدارس ندارد؟

گرفتن شهریه در زمان ثبت نام ممنوع است

در زمان سرپرستی آقای عبدالرسول احمدی در تابستان ۹۶ مدیران از دریافت شهریه منع شده بودند و به طور قاطع با متخلفین برخورد می شد ، مشکلات شهریه حل شده بود . شاید همین قانون مداری باعث شد که سران قدرت و ثروت بسیج شوند و نگذارند مدیرکل شود، اما بلافاصله پس از انتصاب مدیر کل جدید به رویه قبلی برگشتیم.

اگر هیئت‌های تخلفات اداری استان فارس حکم تذکر کتبی بدون درج در پرونده برای ۱۱ مدیر متخلف مدارس را به علت نداشتن پرونده در تخلفات و بار اول بودن صادر نمی‌کرد، امروز شاید  وضعیت این گونه نبود. با این استدلال آيا می توان به فردی هم که مرتکب قتل شده است بگوییم چون اولین بار مرتکب قتل شده ای تخفیف مجازات می گیری ؟

به راستی مگر می شود مدیری مبلغ ۲۴۶ میلیون ریال ۷ سال پیش در مدرسه ای بنام ع ا که کنکور ورودی دارد جهت ثبت نام بگیرد و پس از ورود بازرسی آموزش و پرورش وی را به ناحیه دیگر تبعید کنند، و بعد در آن ناحیه در مشهورترین و برخور دار ترین مدرسه مدیر شود؟ کجای کار می لنگد ؟

از یکی از رؤسای قبل هیأت های تخلفات پرسیدم : رئیس ناحیه می تواند از پول شهریه برداشت کند؟ فرمودند: بله عرض کردم: مطابق  کدام قانون ؟ فقط قانونش را بلد نبود.عرض کردم مدیر مدرسه چندصد میلیون ریال شیرینی می تواند فاکتور داشته باشد؟ جوابی نشنیدم .اگر یک بار با افراد این چنینی برخورد می شد، درس عبرتی برای دیگران می شد.

هرچند بخش اعظمی از مدیران ما انسانهای شریف و درستی هستند اما باید با متخلفین برخورد کرد. مدرسه ای را در بهمن ماه با ۸۰۰ دانش آموز تحویل مدیری دیگر داده اند و در حساب مدرسه با این شهریه های کلان فقط سه میلیون تومان موجودی بوده است.

آقای وزیر، آقای استاندار، آقای مدیر کل ،چگونه شب سر بر بالین می گذارید و آسوده در کنار فرزندانتان می خوابید وقتی اینجا زنی بی پناه با فرزندی بیمار در مدارس تحت امر شما مورد توهین و تمسخر واقع می شوند؟

راستی به گوشتان خورده است که پروردگار باری تعالی می فرماید: و لقد کرمنا بنی آدم به همه انسانها کرامت بخشیدم. تحقیر یک انسان به جرم نداشتن پول زیبنده جامعه اسلامی نیست . نکند آه دل مادری غمگین  و اشکهایش دامن گیرتان شود.شاید هم منجنیق آه مظلومان به صبح سخت آرد کافران را در حصار. ناخودآگاه آدم یاد فریادهای امام حسین علیه السلام می افتد، که می فرماید: اگر دین ندارید آزاده مردباشید.

در پایان شعری از شیخ بهایی تقدیم تان می کنم :

همه روزه روزه بودن همه شب نماز کردن، همه ساله حج نمودن سفر حجاز کردن، زمدینه تا به کعبه سر و پابرهنه رفتن ، دو لب از برای لبیک وظیفه باز کردن ،به مساجد و معابد همه اعتکاف جستن،ز ملاهی و مناهی همه احتراز کردن، شب جمعه ها  نخفتن  به خدای راز گفتن ،ز وجود بی نیازش طلب نیاز کردن، به خدا که هیچ کس را ثمر آنقدر نباشد، که به روی ناامیدی در بسته باز کردن


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

گرفتن شهریه در زمان ثبت نام ممنوع است

جمعه, 27 تیر 1399 12:00 خوانده شده: 149 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -2 --
ناشناس 1399/04/27 - 12:25
مدیرکل انجمن اولیاء و مربیان وزات آموزش و پرورش گفت که دانش آموزان موظفند با لباس رسمی در کلاس‌های آنلاین شرکت کنند.
گزارش ایسنا
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/27 - 12:46
زمانی که مسجدها زینت شود ....

زمانی که ظواهر جای بواطن را بگیرد ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/27 - 13:00
ما کلا ملتی رسمی هستیم. اصلا
رسمیت تو رگ و پی ماست. باور
ندارید از محافل بین المللی بپرسید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/27 - 13:18
این هم تناقضی آشکار

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش گفت: مدارس مجاز به اجبار خانواده‌ها برای تهیه لباس فرم جدید نیستند.

به گزارش مشرق
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/04/28 - 07:21
گزارش تابناک به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی دستخط درباره وضعیت دانش آموزان شین آبادی گفت: الحمدالله مراحل درمانی آن‌ها انجام شده، این‌ها علاقه‌مند بودند استخدام شوند که با هماهنگی سازمان امور اداری و استخدامی مسئله استخدام این عزیزان را هم حل کرده‌ایم و الان منتظر اعلام توافق سازمان برنامه و بودجه برای تامین منابع هستیم تا ان‌شاالله این کار انجام شود.
پاسخ + 0 0 --
بی خطشه 1399/04/28 - 16:34
باید مرد
بی خدشه باید بود
بی خدشه باید شنید
بی خدشه باید نوشت
بی خدشه باید آزمون گرفت
بی خدشه باید استخدام کرد تا در پایان خطشه دار نشد
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/04/28 - 13:18
با سلام
در استان آذربایجان غربی شهرستان خوی تمامی مدارس شهریه های 300 به بالا می گیرند و هیچ کسی به این مساله رسیدگی نمی کند لطفا به داد مردم برسید.
پاسخ + 0 0 --
بی خطشه 1399/04/28 - 16:36
به دام مردم برسید و دام ها را از جلوی پایشان بردارید تا به داد مردم رسیده باشید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور