صدای معلم

این یک مطالبه قانونی است : ارائه بیلان کاری به فرهنگیان و مشخص کردن درصد سود و زیان به این صورت که اگر صندوق زیان ده است، این زیان از چه منبعی جبران می شود و اگر سود ده است، که قطعا همین گونه است، این سود کجا هزینه می شود؟

اصلاح یا تغییر بیمه تکمیلی فرهنگیان ؟

غلامحسن کشت کار/ فارس

مشکلات بیمه تکمیلی و طلایی فرهنگیان و معلمان

هزینه های درمانی یکی از دغدغه های هر خانواده ایرانی می باشد. در این بین فرهنگیان نیز از این قاعده مستثنی نیستند و هزینه های بالای درمانی تمرکز زندگی آنان را به هم ریخته است و بر این اساس بسیاری از آنها درگیر این هزینه ها هستند.

از سال 1380 وزارت آموزش و پرورش طی قراردادی با بیمه دانا، عنوان "بیمه تکمیلی" را وارد ادبیات درمانی آموزش و پرورش کرد. این خدمات با توجه به نرخ تورم و هزینه های رایج، درحد بسیار خوبی ارایه می گردید تا اینکه از سال 1389 با ارتقاء تعهدات از بیمه تکمیلی به بیمه طلایی تغییر نام یافت و در زمان تصدی وزارت جناب حاجی بابایی، که دوران طلایی بیمه طلایی فرهنگیان بود، هولوگرام های طلایی رنگ بیمه ایران روی دفترچه های درمانی نصب شد، اما دیری نپایید که به مرور خدمات و پوشش ها کاهش و کاهش یافت.

در سال 1394 با بهانه هایی نظیر افزایش حق بیمه و کاهش سقف پوشش ها، قرارداد با بیمه ایران لغو و ناگهان بحث بیمه ی آتیه سازان پیش آمد. شرکتی که یک صندوق بود و شرکت بیمه نبود. قراردادی تحت عنوان بیمه طلایی فرهنگیان در 4 سطح با شرکت آتیه سازان حافظ منعقد گردید. بعد از آن تاکنون هرسال شاهد افزایش تعرفه بیمه و کاهش تعهدات شرکت آتیه سازان حافظ شده ایم، تا جایی که نارضایتی اکثریت قریب به اتفاق فرهنگیان را در بر داشته است و به همین دلیل بسیاری از فرهنگیان از تمدید قرارداد امتناع نموده اند.

* عمده مشکلات فرهنگیان شاغل و بازنشسته با شرکت آتیه سازان حافظ بدین شرح است:

1. عدم پوشش های هدفمند و کارآ برای فرهنگیان و تفاوت پوشش ها برای فرهنگیان شاغل و بازنشسته با تعرفه های متفاوت.

2. حذف پوشش دندانپزشکی.
در حالی که عمده هزینه های درمانی فرهنگیان در این حوزه صرف می شود.

3. عدم افزایش پوشش ها
با اینکه هزینه عینک در سال 1389 مبلغ پنجاه هزار تومان بوده، این مبلغ علیرغم افزایش چند برابری حق بیمه ها و گران‌تر شدن قابل توجه عینک تا به امروز فقط بیست هزار تومان افزایش داشته و به هفتاد هزار تومان رسیده است.

4. عدم پرداخت به موقع خسارت ها
طی توافقی که با شرکت آتیه سازان حافظ صورت گرفته بود، شرکت متعهد شد حداکثر ظرف 10 روز خسارت ها را پرداخت نماید که متاسفانه پرداخت خسارتها بعضا تا 6 ماه بیشتر هم طول می کشد. و از سوی دیگر با انواع لطائف الحیل افراد را مبتلا به تهیه و ارائه مدارک و کپی و کاغذ بازی های جانفرسا نموده که بعضا افراد خود به خود دلسرد شده و عطای دریافت حق خود را به لقایش می بخشند. حدود دوسال است که مسوولین شرکت آتیه سازان حافظ توپ دیر پرداخت شدن خسارت ها را در زمین آموزش و پرورش انداخته اند.

5. دریافت حق بیمه نسبتا بالا به نسبت تعهدات و پوشش های اعلام شده
ممکن است نمایندگان شرکت آتیه سازان حافظ اعلام کنند که بسیاری از تعهدات را بدون سقف گذاشته اند. این یک مغلطه و فریب بزرگ است. برای مثال در شرکت های بیمه سقف جراحی ها 200 میلیون ریال است و معمولا کمتر پیش می آید که یک جراحی بالاتر از این سقف هزینه داشته باشد، پس ادعای بدون سقف بودن جراحی ها بی معنی و نوعی فریب است. و یا درمورد داروها، فقط داروهای تحت پوشش بیمه پایه را پرداخت می کنند و با توجه به اینکه بسیاری از داروها تحت پوشش بیمه پایه نیستند، عملا و علنا مبلغی پرداخت نمی گردد و فقط منتی بر سر فرهنگیان است.

6. فرانشیز بالا
متاسفانه دو سالی می شود که شرکت آتیه سازان حافظ با "سواستفاده از نجابت فرهنگیان" اقدام به افزایش فرانشیز تا حد 30 درصد نموده است یعنی شرکت آتیه سازان حافظ عملا به جای 750 هزارريال طرح الف، مبلغ 975 هزار ريال و به جای 460 هزارريال طرح ب، نزدیک به 600 هزار ريال حق بیمه از فرهنگیان کسر می کند. درحالیکه با این تعرفه می توان بهترین پوشش ها را خریداری کرد.

7. فریب دیگر، اجرای طرح الف و ب
در مصاحبه ای که آقای فرشید سیاری مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در تاریخ 3 خرداد 1395 انجام دادند ابراز نمودند که به دلیل افزایش هزینه ها و تعرفه های شرکت های بیمه، ما با شرکت آتیه سازان حافظ قراردادی منعقد کردیم تا بیمه طلایی به صورت صندوقی اداره شود، یعنی ابراز داشتند که روش صندوقی بهتر است، اما بعد از گذشت 3 سال دو تعرفه با اسم طرح الف، بیمه تکمیلی درمان به روش بیمه گری و طرح ب، بیمه تکمیلی به روش صندوق درمان به فرهنگیان ارائه دادند که نسبت به تعرفه سایر شرکت های بیمه فوق العاده بالا و بی کیفیت محسوب می شود.

8. لغو قرارداد با مراکز درمانی
متاسفانه علی رغم ادعاهای مسئولین در بخشنامه صادره 12 دیماه 98، شرکت آتیه سازان حافظ قرارداد خود را با مراکز درمانی و خدمات پاراکلینیک و بیمارستانها لغو کرده و فرهنگیان باید هزینه را پرداخت نمایند و بعد از حداقل 6 ماه، حداکثر 70 درصد هزینه ها را دریافت نمایند. جالب اینجاست که حتی شوربختانه درمانگاههای فرهنگیان هم از پذیرش بیمه آتیه سازان خودداری می کنند و این مثلا بیمه را به رسمیت نمی شناسند و این یعنی هزینه های چند برابری برای همکاران.

9. عدم آنلاین بودن مراکز طرف قرارداد
قبل از این هم که با مراکز معدودی طرف قرارداد بود، فرهنگیان علاوه بر رنج بیماری و در ناخوشی باید دفترچه و کارت ملی به دست، دنبال مراکز کپی باشند و با ارائه کپی و اصل دفترچه خدماتی را دریافت می کردند، درحالیکه بیشتر شرکت های بیمه آنلاین و برخط کدملی را چک می کنند و خدمات را ارائه می دهند.

10. تمدید خودکار قرارداد با بیمه آتیه سازان
متاسفانه وزارت آموزش و پرورش چندین سال است بدون درنظر گرفتن نظرات فرهنگیان به طور اتوماتیک قرارداد بیمه طلایی را هرساله تمدید می کند. این کار اجحاف بزرگی در حق فرهنگیان است.

11. عدم حق انتخاب برای فرهنگیان
وزارت آموزش و پرورش هیچ گزینه ای برای فرهنگیان قرار نداده است. این وزارتخانه با انعقاد قراردادی یک طرفه با شرکت آتیه سازان حافظ برای یک میلیون فرهنگی و بیش از چهار میلیون افراد تحت تکفل ایشان تصمیم گیری می کند و همین تصمیم گیری های خودسرانه و تا حدی منفعت طلبانه موجب شده است که افراد تحت پوشش بیمه تکمیلی فرهنگیان از بیش از 4 میلیون نفر در زمان بیمه طلایی به کمتر از 1 و نیم میلیون نفر برسند. روشی که متصدیان وزارتخانه آموزش و پرورش پیش گرفته اند "یا این یا هیچ" می باشد و هرکسی پوشش های شرکت آتیه سازان حافظ را قبول نداشته باشد، هیچ گزینه دیگری ندارد و این مصداق بارز اجحاف در حق خانواده بزرگ فرهنگیان است.

12. مبهم بودن سود صندوق
همان طور که اعلام شد، دریافت حق بیمه فرهنگیان برای شرکت آتیه سازان حافظ بi صورت صندوقی اداره می شود و حدود 5 سال است که این رویه ادامه دارد. در یک صندوق دو حالت پیش می آید: یا صندوق سود می کند و یا زیان. با حجم عظیم پولی که به صندوق واریز می شود، (با توجه به آمار 1 و نیم میلیون نفری فرهنگیان و افراد تحت تکفل، ماهیانه حداقل 80 میلیارد تومان به حساب صندوق واریز می شود که با توجه به عدم پرداخت به موقع خسارتها سود بالایی به آن تعلق می گیرد.) Y حال جا دارد مسئولین مربوطه اعلام کنند که؛ نخست این صندوق سود ده است یا زیان ده؟ و اگر زیان و ضرر، که علت و درصد زیان را اعلام کنند و بگویند کسری را چگونه و از چه منابعی تامین می‌کنند؟؟!
و اگر سود ده است، که قطعا همین گونه است، این سود هنگفت در کجا و چگونه هزینه می شود؟ و تا کنون چه شده است؟؟!

13. بیمه تکمیلی و نه طلایی
همان طور که معاون محترم وزیر اعلام کردند، خدمات شرکت آتیه سازان حافظ در قالب بیمه تکمیلی است، که شرکت های بیمه با هزینه کمتری ارائه می دهند و اطلاق بیمه طلایی یک فریب دیگر است.

14. عدم رعایت حقوق بازنشستگان
جای تاسف دارد که این شرکت تعرفه های بالاتری از بازنشستگان دریافت می کند و خدمات کمتری ارائه می دهد تا جاییکه برخی پوشش ها را هم کاهش داده و یا حذف نموده است.

15. اجحاف مضاعف در حق فرهنگیان
شرکت آتیه سازان حافظ هم اکنون به حدود 5 میلیون بیمه شده خدمات تکمیلی ارائه می دهد که از این بین فقط فرهنگیان ناراضی هستند. باید مشخص شود این اجحاف از سمت چه کسی اعمال می شود، شرکت آتیه سازان حافظ یا مسوولین آموزش و پرورش.

مشکلات بیمه تکمیلی و طلایی فرهنگیان و معلمان

اما راهکار:

وزیر محترم آموزش و پرورش، نمایندگان محترم مجلس و روسای محترم کمیسیونهای آموزش، بهداشت و درمان و برنامه و بودجه؛

1. اصلاح پوشش های بیمه ای و ارتقاء آن به طلایی با همین تعرفه و ارائه خدمات مطلوب همانند دیگر شرکت‌های معتبر

2. انعقاد قرارداد با مراکز درمانی معتبر و تصفیه حساب به موقع با آنان جهت دریافت خدمات بهتر برای افراد تحت پوشش

3. ارائه خدمات دندانپزشکی و افزایش تعهدات عینک

4. ارائه بیلان کاری به فرهنگیان و مشخص کردن درصد سود و زیان به این صورت که اگر صندوق زیان ده است، این زیان از چه منبعی جبران می شود و اگر سود ده است، که قطعا همین گونه است، این سود کجا هزینه می شود؟

5. برگشت سود سالانه حق بیمه پرداختی فرهنگیان به حساب آنها با توجه به اداره شدن بیمه تکمیلی بصورت صندوق درمان

6. یکسان سازی پوشش درمانی بازنشستگان و شاغلین


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مشکلات بیمه تکمیلی و طلایی فرهنگیان و معلمان

چهارشنبه, 11 تیر 1399 16:46 خوانده شده: 1097 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
فرهنگی لرستان 1399/04/12 - 07:43
با سلام.
آیا از کمپین یا پویش چند صدهزارنفری معلمان در فضای اینستا تلگرام و توئیتر راجع به رتبه بندی و همسان سازی حقوق فرهنگیان با سایر دستگاههای دولتی و مطالبه و پیگیری از نمایندگان محترم مجلس، اطلاعی دارید؟
آقای دکتر دهقان همکارفرهنگی و هنرآموز معماری و عمران و دوستانشان بانی این امر خیر شدند.

1- نظرتان در این مورد چیست؟

2- آیا ممکن است از آقای دکتردهقان در این مورد و اهداف آن حضورا مصاحبه ای تهیه و منتشر بفرمایید؟

3-آیا امکان مشارکت و همکاری دوجانبه سایت صدای معلم با این کمپین در موارد و اهداف مشترک فرهنگیان با آقای دکتردهقان و کمپین فوق وجود دارد؟ حداقل برای یک مقطع زمانی مشخص که با عث هم افزایی و تسریع در امور گردد؟

با سپاس.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور