صدای معلم

تاملی بر رویکرد و کارکرد شورای عالی آموزش و پرورش از گذشته تا بحران " کرونا " ؛

آموزش و پرورشی که به روز نیست ؟!

علی پورسلیمان/ مدیر صدای معلم

نقد مدیر صدای معلم بر عملکرد شورای عالی آموزش و پرورش

22 خرداد خبری منتشر شد مبنی بر آن جمعي از منتخبين فرهنگيان استان هاي مختلف كشور در انتخابات شوراي عالي آموزش و پرورش در نامه ای  به وزير آموزش و پرورش در خصوص قانون شكني و بی توجهی به اجراي قانون در مهمترین رکن قانون گذاری ساختار تعلیم و تربیت ( شوراي عالي آموزش و پرورش ) تذکر داده و خواهان توجه به مطالبات قانونی گردیده اند . ( این جا )

در این نامه آمده بود :

" یکی از مهمترین مصوبات در جلسه 29 مهر سال 1398 به شماره 967 برگزاری انتخابات دبیرکل در جلسه آتی بود. اگر شورای عالی آموزش و پرورش  به عنوان " مرجع سیاست گذار " به وظایف و کارکردهای خود به صورت جامع و صحیح عمل کرده بود دیگر وزارت آموزش و پرورش متهم به اقدامات غیرقانونی ، سلیقه ای و حتی دور زدن قانون نمی شد

 متاسفانه تا به امروز 21 خرداد 1399 حتی به مصوبات این شورا که مهم ترین رکن تصمیم گیری و تصمیم سازی ساختار تعلیم و تربیت می باشد  توجهی نشده و همچنین از مورخه ۸ اردیبهشت 99 هیچ جلسه ای حتی برای شرایط فعلی آموزش وپرورش در بحران کرونا و بررسی تبعات مثبت و منفی شبکه شاد برگزار نگردیده است .

در این نامه تصریح شده است :

" نوید ادهم ، دبیر فعلی ، در چهار سالِ گذشته ابلاغ رسمی دبیرکلی را نداشته اند و اکنون هم با گذشت ۹ماه از تاریخ تشکیل و تصویب برگزاری انتخابات دبیرکل، گذشته هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

البته لازم به ذکر است که جناب ادهم به درجه پیشکسوتی نائل و به سن بالای ۶۵ سال رسیده اند. "

« محسن حاجی میرزایی » تاکنون به این نامه واکنشی نشان نداده است .

نقد مدیر صدای معلم بر عملکرد شورای عالی آموزش و پرورش

ماده یک از قانون تشکیل شورای عالی آموزش و پرورش می گوید :

" شورای عالی آموزش و پرورش مرجع سیاست گذاری در حوزه وظایف آموزش عمومی و متوسطه در چارچوب سیاست های کلی نظام و قوانین و مقررات موضوعه است و سازمان اداری آن با بودجه و تشکیلات مستقل زیر نظر شورای عالی آموزش و پرورش فعالیت می کند . وظیفه دبیرخانه شورا پشتیبانی علمی ، پژوهشی و خدماتی متناسب با وظایف و مسئولیت شورا ، نظارت بر حسن اجرای مصوبات و توسعه ارتباطات با مجریان و مردم می باشد که در آیین نامه داخلی شورا تنظیم و توسط هیئت دولت به تصویب می رسد . "

در بحران کرونا که از ابتدای اسفندماه سال گذشته اعلان رسمی شد ؛ عملکرد وزارت آموزش و پرورش بیش از آن که مبتنی بر برنامه ، قوانین مصوب و کارکرد نهادهای زیرسیستمی باشد بیشتر لحظه ای  و بر پایه سلیقه بود .

از آن جایی که این تصمیمات بیشتر " فردی " بود و مجرا و یا کانال ارتباطی با مجریان و ذینفعان تعریف و تبیین نشده بود ؛ این تصمیمات بعضا " متناقض " و یا " متعارض " هم می گشت .

به عنوان مثال پس از نهایی شدن معرفی " شبکه شاد " توسط وزارت آموزش و پرورش از مجاری غیررسمی به مدیران و معلمان مدارس اعلام شد که باید در این شبکه " عضو " شوند .

زمانی که رسانه ها این موضوع را مورد پرسش قرار داده و آن را غیرعملی و حتی در تضاد با " قوانین " برشمردند ، وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که عضویت در شبکه شاد اجباری نیست .

هنگامی که بحث امتحانات و آزمون مطرح شد ؛ وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که دو پایه نهم و دوازدهم به صورت حضوری و بقیه پایه ها آزمون باید به صورت " غیرحضوری " برگزار گردد .

« صدای معلم » در چند نشست رسانه ای و گزارش های اختصاصی اعلام کرد زمانی که وزارت آموزش و پرورش صریحا اعلام می کند که عضویت در شبکه شاد اجباری نیست چرا باید برگزاری آزمون در این شبکه " اجباری " اعلام شود ؟

سوم تیر 99 دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش از تشکیل کارگروه تدوین قوانین و مقررات آموزش و پرورش در دوران کرونا خبر می دهد . با این وضعیت مصوبات این گونه کمیسیون ها تا چه میزان با واقعیت های " کف مدرسه " نزدیک خواهد بود و اساسا آیا معلمان اعتمادی به آن خواهند داشت ؟

در خبر آمده است :

" دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش با تشکیل کارگروه تدوین قوانین و مقررات آموزش و پرورش در دوران کرونا و پس از آن در حال بازنگری آئین نامه اجرایی مدارس و تدوین مقررات و آئین نامه‌های مورد نیاز برای مواجهه فعال با بیماری‌های واگیردار (به‌ویژه کرونا) است.

بنابر این گزارش، بررسی‌های لازم در این کمیته انجام شده و آیین نامه‌ها و مقررات مورد نیاز مربوط به این دوران را تدوین و پس از تصویب شورای عالی برای اجرا به آموزش و پرورش ابلاغ می‌کند.

دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش اعلام کرده است افراد می‌توانند پیشنهادها و نظرات ارزشمند خود را در زمینه محتوای برنامه‌های درسی و تربیتی، آموزش‌های مجازی، فعالیت‌های پرورشی، انضباطی، حضور و غیاب دانش‌آموزان در کلاس‌های مجازی، ارزشیابی پیشرفت تحصیلی و تربیتی دانش‌آموزان، استفاده از شبکه‌های مجازی مختلف (شاد، ایتا، واتساپ، تلگرام و...)، وظایف عوامل اجرایی مدرسه در مدیریت فضای مجازی و ... را از طریق پیام رسان‌های ایتا و سروش به کانال شورای عالی آموزش و پرورش ارسال و یا به صورت مکتوب به دبیرخانه شورای عالی ارسال کنند."

" آیین نامه اجرایی مدارس " در20 مرداد 1379 مصوب و در 7 شهریور همان سال ابلاغ شده است .

به عبارت دیگر ، حدود 20 سال از ابلاغ این آیین نامه گذشته است .

نقد مدیر صدای معلم بر عملکرد شورای عالی آموزش و پرورش

در این مدت شرایط و اوضاع و نیارها تغییر کرده است . مهم ترین وجه این دو دهه ، توسعه و گسترش بی سابقه و وسیع اینترنت و شبکه های اجتماعی و مجازی بوده است .

در این دو دهه اصلاحیه ای در مورد آیین نامه اجرایی مدارس صورت نگرفته است .

چه کسی و یا جریانی باید در مورد این عقب ماندگی و اختلاف شدید فازی پاسخ گو باشد ؟

شورای عالی آموزش و پرورش دارای 8 کمیسیون می باشد .

در ماده یک از آیین نامه کمیسیون های شورای عالی آموزش و پرورش آمده است :

به استناد ماده 14 قانون شورای عالی آموزش و پرورش ، مصوب مجلس شورای اسلامی و فصل هشتم سند تحول بنیادین ، مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و به منظور ارتقای فرآیند بررسی و تصویب مصوبات و انجام کارشناسی های لازم ، کمیسیون های وابسته به شورای عالی به شرح زیر در سازمان اداری شورای عالی آموزش و پرورش تشکیل خواهد شد .

1- کمیسیون راهبری تحول بنیادین

2- کمیسیون منابع انسانی

3- کمیسیون برنامه درسی و تربیتی

4- کمیسیون اقتصاد و منابع فیزیکی آموزش و پرورش

5- کمیسیون اساسنامه ها و مقررات تحصیلی

6- کمیسیون اساسنامه ها و مقررات تحصیلی

7- کمیسیون معین شورای عالی

8- کمیسیون خاص

به نظر می رسد مناسب با شرایط کرونایی ، این کمیسیون برنامه درسی و تربیتی بوده است که باید در این زمینه فعالیت می کرده است .

برای این کمیسیون 16 وظیفه تعریف شده و به عنوان مثال ، بند 7 از این وظایف اشاره دارد :

" بررسی برنامه های درسی و تربیتی متناسب با اقتضائات فضای مجازی ( برخط ) و الکترونیکی "

دبیر کل شورا و مسئول این کمیسیون بگویند که در این مدت چه کرده اند ؟

جالب است که اعضای این کمیسیون متشکل از 15 نفر می باشند و جز یک مورد بقیه دارای سمت های اداری می باشند .

بند 14 از " ترکیب اعضا " اشاره دارد :

" یک نفر از معلمان یا مربیان مرتبط با موضوع با معرفی معاونت های ذی ربط " .

این پرسش مطرح است که اولا این نفر معلم در میان 15 نفر قرار است چه کار کند و چقدر تاثیرگذار است و دوم آن که این معلم تازه برای ورود به این کمیسیون باید مورد قبول بخش اداری آموزش و پرورش هم باشد !

حال با این وضعیت مصوبات این گونه کمیسیون ها تا چه میزان با واقعیت های " کف مدرسه " نزدیک خواهد بود و اساسا آیا معلمان اعتمادی به آن خواهند داشت ؟

تشکیل کارگروهی مانند کارگروه تدوین قوانین و مقررات آموزش و پرورش در دوران کرونا و پسا کرونا قرار است چه مشکلی را حل کند ؟

اگر اعضای کمیسیون های تعریف شده وقت ، انرژی و مهم تر از همه " فکر " کافی و وافی برای غتی سازی برون دادهای کمیسیون ها را ندارند و وضعیت روزمره شده است به جای این گونه موازی کاری ها که بیشتر حالت نمایشی و تبلبغاتی دارند ، آیین نامه ها را تغییر دهید .

اجازه دهید که افراد خوش فکر ، خلاق و باسوادی که فرصت اندیشیدن و برنامه ریزی دارند روح و کالبد جدیدی در شورای عالی آموزش و پرورش بدمند .

نقد مدیر صدای معلم بر عملکرد شورای عالی آموزش و پرورش

اگر اعضای حاضر در شورای عالی آموزش و پرورش و کمیسیون های ذی ربط برخاسته از متن آموزش و پرورش بوده و ذی نفعان در آن قدرت تصمیم گیری و تصمیم سازی داشته باشند دیگر چه نیازی به اقدامات پوپولیستی می باشد که اطلاعیه دهند افراد پیشنهادات و نظرات خود را به این شورا ارسال کنند ؟

" مشارکت " در آموزش و پرورش نیاز به بازتعریف جدی و بازخوانی موسع در رویکردها و کارکردها دارد .

فرضا ، با آوردن 3 نفر در ترکیب شورای عالی آموزش و پرورش و یا اقدامات ظاهری و. غیرکارشناسی مشکلی حل نخواهد شد .

اگر شورای عالی آموزش و پرورش  به عنوان " مرجع سیاست گذار " به وظایف و کارکردهای خود به صورت جامع و صحیح عمل کرده بود دیگر وزارت آموزش و پرورش متهم به اقدامات غیرقانونی ، سلیقه ای و حتی دور زدن قانون نمی شد .

دیگر نیازی بود که مدیر کل ارزیابی عملکرد و پاسخ گویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش در برابر پرسش های صریح و قانونی مدیر صدای معلم مجبور شود بگوید که این اقدامات ناشی از " اضطرار " بوده است !

چه بسا ممکن است در آینده هر بی قانونی و یا دور زدنی از قانون تحت شرایطی این چنین  تعبیر و تفسیر شود و البته این در نهایت منجر به شکنندگی بیشتر و اضمحلال سیستم خواهد شد .

شنبه, 07 تیر 1399 20:54 خوانده شده: 730 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +13 0 --
حسن 1399/04/07 - 22:04
جناب پورسلیمان اگر آموزش و پرورش به روز نیست خدا رو شکر مجلس و قوه قضائیه به روز شد زیرا با آمدن این آقایان و قرار گرفتن در راس این قوا وضع ملت بسیار خوب شد و همه چیز همچون قیمت دلار و مسکن و مرغ و طلا و خودکشی و کرونا و طلاق و ....بسیار رشد کرد و ملت از فرط بیکاری یک خواب راحت نمودند با تشکر
پاسخ + +10 -2 --
مدرس آزاد 1399/04/07 - 22:57
بار الهی !! ما را از توهّم و اصرار به آن دور کن!

دیروز خواستیم به روز شویم به پریروز رسیدیم !!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/08 - 17:13
شما به مناجاتت برس.
دریغ از یه نقد سازنده، حیف که اسم مدرس رو یدک می کشید.
پاسخ + 0 0 --
حسن 1399/04/08 - 22:51
تو هم به نقدت برس که خدایی نکرده نسیه نشه بعد بیا نظر بده تا ملت حالشون به هم نخوره آمو
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/04/09 - 14:08
لبخند به جوّ موجود

و تشکر از آقا حسن؛

جناب ناشناس در این موضوعات پیش از این خیلی‌ها نظرات خوب و قابل توجه و جالبی دادند؛ تکرار مکررات کنم یا نکات جالب نظر دهندگان در پست های قبلی یا بعدی را مجدداً بنویسم؟! فرصت و عمرم محدود است!
در یک نگاه گذرا و فوری آقای پور سلیمان به خوبی با خط قرمز نقد و سؤال کرده‌اند؛ آیا می‌شد نقد و سؤال ریشه‌ای تر هم کرد؟

بار الهی !! ای مبرّا از توهّم! قدرت مناجاتم را زیاد کن! و بر حقش بیفزا! به حق آنچه خداوند و امیرالمؤمنین(ع) فرمود، امیدی که به کوبیدن مکرّر درگاه تو هست به مغزهای توهّم‌زده و نفس‌های اسیرشده نیست؛ چه مشغله یا شغلی از مناجات با تو بهتر که مخاطبش تو باشی! پس اجیر نماز و دعا و مناجات مردگان شدن چه نیکوست.

دریغ حق است آنجا که دریغ شدن حق نیست و ...

بار الهی!! سلام مرا به بی‌عرضه و مدرسی که نظرش متن پیش نویس اساسنامۀ ستادی را در کشور تغییر داد برسان!! در حالی که اسمی را یدک می‌کشید!
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/04/09 - 14:17
در ضمن جناب ناشناس نقد سازنده زمانی آب در هاون کوبیدن نیست که نقد و تحلیل و تصمیم ها بیشتر حقوقی باشد و نه آماری!
اکثریتی تعیین تکلیف کننده برای اقلیتی در حالی که خداوند بر آن اقلیت آنچه را که طاقت ندارند تکلیف نفرموده!
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1399/04/11 - 03:37
جناب مدرس آزاد را راحت بذارین عارفی هستند درد کشیده. طنز مایه...
پاسخ + +5 -3 --
زیبا 1399/04/10 - 11:18
متاسفانه وزارت آموزش وپرورش ماازصدرتاذیلش مملوازایرادواشکالهای فراوانیست اینکه گفته میشوداموزش وپرورش مابه روزنیست مساله مهمی است وبایدروی ان بحث شودولی بایدتوجه کنیم که سالهای متمادی است که این سیستم تحت تسلط ایدئولوژی میباشدکه نه تنهاباعث گردیده ابتدایی ترین مشکلات این وزارتخانه حل نشودبلکه عمیقاجلوی پیشرفت وباصطلاح بروزرسانی این سیستم معیوب راگرفته است.
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/04/10 - 14:47
ایدئولوژی چیز خوبی است به شرط آنکه از نقص و توهّم دور باشد و سپس در روش اجراء
پاسخ + +7 -1 --
داود 1399/04/10 - 17:37
بسیار عالی بود.ممنون از مقالات انتقادی وروشنگرانه شما.در مورد شبکه مجازی شاد شیوه نامه اموزش مجازی مورخ 99/1/10 به شماره 3187:فعال شدن همه مدارس در امور آموزش مجازی شبکه اجتماعی دانش آموزان (شاد)ضروری است.... از نظر حقوقی کلمه "ضروری" چه معنایی دارد؟
پاسخ + +6 0 --
نامدار 1399/04/11 - 19:20
لبخند پورسلیمان به روز است
نگاه عاقل اندر سفیه
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1399/04/22 - 10:27
ه
معلم به روز نیست . معلمی که حداقل لیسانس داره و نمی تونه حتی یه پیام ساده و یا یه ازمون با نرم افزار انجام بده تاسف باید خورد چطوری لیسانس گرفته. چرا اموزش و پرورش به روزه معلم پرروی من در مدرسه بروز نیست و این مجازی بودن خوب تونست دست خیلی ها را رو کنه. معلم عقبه از همه جامعه حتط دانش اموزش.
پاسخ + 0 0 --
سراب 1399/04/24 - 22:26
احسنت

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، کدام یک از دولت های ذیل توانستند حداقل انتظارات جامعه تعلیم و تربیت را فراهم کنند ؟

دولت حسن روحانی - 3.1%
دولت محمود احمدی نژاد - 21.3%
دولت محمد خاتمی - 27.2%
هیچ کدام - 48.4%

مجموع آرا: 1947

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور