صدای معلم

نامه ی یک معلم دبستان ؛

اعتراض به عدم برقراری فوق العاده ویژه برای معلم های زیر دو سال خدمت

هاشمی/ شهر کرد

گروه استان ها و شهرستان ها/

نامه ی زیر توسط یکی از معلمان شهر کرد برای « صدای معلم » ارسال گردیده است .

این رسانه آمادگی خود را برای انتشار توضیح و پاسخ مسئولان اعلام می کند .

اعتراض به عدم برقراری فوق العاده ویژه برای معلم های زیر دو سال خدمت


در تاریخ 8 / 2 / 1399 پیرو ابلاغیه آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه جهت ترمیم نظام رتبه بندی فرهنگیان، اجرای فوق العاده ویژه جایگزین رتبه بندی گردید و دستور اجرای آن به وزارت آموزش و پرورش داده شد.

در ابلاغیه مذکور اشاره شده است که بر اساس مواد 65 ، 66 و 68 فصل دهم  قانون مدیریت خدمات کشوری اقدام گردد. 

1- با توجه به مواد قانونی فوق الذکر، فوق العاده ویژه به طبقات شغلی تعیین شده در فصل دهم تخصیص می باید که معلم های زیر دوسال نیز در این طبقات جای می گیرند اما وزارت متبوع، بدون توجه به این موضوع و با توجه به نظام رتبه بندی حذف شده در سال 1398 (رتبه بندی که بر اساس بند 2 ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه اعمال شده بود) و اصلاحیه رتبه بندی مصوب هیئت وزیران در تاریخ 31 / 2 / 1399، اقدام به تخصیص فوق العاده ویژه نموده است. ( اجرای فوق العاده ویژه بر خلاف ابلاغیه فوق الذکر و قانون مدیریت خدمات کشوری)

2- با توجه به بررسی فوق العاده ویژه اختصاص یافته به شاغلین ارگان های دیگر، مشخص می شود که فوق العاده ویژه به شاغلین زیر دو سال از همان بدو استخدام نیز اختصاص یافته است و بعضا به تمام شاغلین و طبقات شغلی با یک درصد ثابت اعمال شده است. 

3- همچنین رتبه بندی مصوب بر اساس بند 2 ماده 63 برنامه ششم توسعه در سال 1398 که ملغی شد و اصلاحیه آن که توسط هیئت وزیران در تاریخ 31 / 2 / 1399   31/2/1399 مصوب گردید نمی تواند ربطی به فوق العاده ویژه اشاره شده در بند 10 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری داشته باشد و هر کدام از سنخ و قانون متفاوت می باشد. به عبارتی چسباندن رتبه بندی ملغی شده یا اصلاحیه آن به قانون مدیریت خدمات کشوری که مصوب مجلس می باشد، یک حرکت عجیب است و جای سوال دارد و فوق العاده ویژه لازم است بر اساس طبقه بندی و قوانین موجود در فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری اجرا گردد که در همه ارگان ها نیز اجرا می گردد. 

4- نکته دیگر این هست که چگونه اصلاحیه رتبه بندی مصوب هیئت وزیران در تاریخ 31 / 2 / 1399 به فوق العاده ویژه موجود در فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری چسبانده شده است در حالی که در اصلاحیه مذکور، هیچ اشاره ای به اعمال آن بر روی فوق العاده ویژه نشده است ؟

5- ابلاغیه یاد شده از دکتر نوبخت جهت اجرای فوق العاده ویژه صادر شده بود که بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری بود اما معلوم نیست چگونه مواد موجود در ابلاغیه که بر اساس فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری بود یک دفعه به رتبه بندی بند 2 ماده 63 برنامه ششم توسعه متصل شد چرا که در خود قانون مدیریت خدمات کشوری بحث طبقه بندی مطرح شده است و بر آن اساس عمل می شود و ابلاغیه دکتر نوبخت مشخص می باشد.

6-  نکاتی در مورد اصلاحیه رتبه بندی مصوب هیئت وزیران در تاریخ 31 / 2 / 139 و چسباندن آن به فوق العاده ویژه و ایجاد بی عدالتی در حق معلمان زیر دو سال خدمت و همین طور سابقه پایین های دیگر.

الف-در ابتدای اصلاحیه مذکور آمده است که بر اساس اصل 138 قانون اساسی کشور اقدام به این اصلاحیه رتبه بندی نموده اند. یکی از مفاد این اصل چنین است : «  هر يك از وزيران نيز در حدود وظايف خويش و مصوبات هيئت وزيران حق وضع آيين ‌نامه و صدور بخشنامه را دارد ولي مفاد اين مقررات نبايد با متن و روح قوانين مخالف باشد. » با توجه به این قسمت از اصل مذکور ، می توان گفت با وجود فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری که هم طبقه بندی مشاغل در آن مشخص شده است، و فوق العاده ویژه در آن تبیین شده است و هم یک قانون مشخص و جداگانه و کامل می باشد و همچنین با توجه به اینکه در همه ارگان ها این قانون به درستی و کامل اجرا شده است و بخشنامه یا رتبه بندی برای تصویب هیئت وزیران نیاز نبوده است، اصلاحیه رتبه بندی مذکور با متن و روح قوانین مخالف می باشد و یک مصوبه یا اصلاحیه بدون منطق و قانونمند بر روی قانون مدیریت خدمات کشوری بوده است و این فعل توسط هیئت وزیران تعجب برانگیز و خلاف روح قوانین جاری می باشد.
طبقه بندی لازم در قانون مدیریت خدمات کشوری تببین شده است و اصلاحیه مذکور وجهه قانونی و عقلانی ندارد. و نمی تواند ارتباط و دلیل قانونی لازم را فراهم آورد

ب- با بررسی اصلاحیه رتبه بندی مذکور، مشخص می شود که در هیچ کجای آن مصوب نشده است که این اصلاحیه بر روی قانون مدیریت خدمات کشوری و به خصوص فوق العاده ویژه بند  10 ماده 68 آن چسبانده شده و اعمال گردد. پس چگونه بر آن اساس (اصلاحیه رتبه بندی یاد شده)، فوق العاده ویژه در آموزش و پرورش اجرا شده و حق معلم های پایه خدمتی کمتر (با اعمال درصد های ناعادلانه) و به خصوص معلم های زیر دو سال خدمت پایمال گردیده است؟

7- همچنین وزارت مورد خطاب، اگر خواسته است بر اساس نظام رتبه بندی ملغی شده یا اصلاحیه آن، اقدام به تخصیص فوق العاده ویژه نماید، باز هم تنها بر اساس سابقه، رتبه بندی نموده است که هیچ گونه همخوانی با بند 2 ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه ندارد زیرا سابقه بندی را جایگزین رتبه بندی نموده است و هیچ گونه ملاکی را مهمتر از سابقه ندانسته است و طبق این رتبه بندی هر کس تا به مقدار سنوات تعیین شده نرسد رتبه مورد نظر را نمی گیرد که این اقدام با نفس بند 2 ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه مغایرت دارد و شایسته سالاری را زیر سوال می برد.

با توجه به موارد ذکر شده در بی عدالتی صورت گرفته و موارد قانونی نقض شده، در حق معلم های زیر دو سال خدمت و همچنین درصد های تخصیص یافته (که باعث شکاف بیشتر حقوقی در معلم ها می شود) در اعمال فوق العاده ویژه در خرداد ماه سال 1399، معلمان زیر دو سال خدمت نسبت به این نوع اعمال فوق العاده ویژه اعتراض داشته و خواستار بازنگری و تدوین فوق العاده ویژه بر اساس ابلاغیه رئیس سازمان برنامه بودجه و مواد مطرح شده در قانون مدیریت خدمات کشوری و مانند دیگر ارگان ها و همچنین تخصیص و برقراری آن برای معلمان زیر دو سال خدمت، همراه با عدالت و شایسته سالاری بین معلمان هستیم.

با تشکر .

مستندات و قوانین مربوطه در پیوست ارائه گردیده است .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اعتراض به عدم برقراری فوق العاده ویژه برای معلم های زیر دو سال خدمت

چهارشنبه, 04 تیر 1399 15:16 خوانده شده: 413 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
احمد 1399/05/28 - 13:11
برای حل این مشکل کاری هم صورت گرفته از جانب وزارت خانه؟
پاسخ + 0 0 --
هاشمی 1399/05/28 - 14:26
درود. تا کنون وزارتخانه از هر گونه پاسخگویی فرار کرده و مشخص است حرفی برای گفتن ندارند.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/05/28 - 13:45
واقعا چرا آموزش و پرورش مسئول نداره؟ چرا اینقدر تبعیض عست؟ تا کنون کدام ارگان شرط سابقه برای فوق العاده ویژه گذاشته؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور