صدای معلم

" یکی از دلایل افزایش نژاد پرستی در آمریکا، فقر سیستماتیک موجود در میان سیاه پوستان این کشور بوده که باعث رخ دادن ناهنجاری‌های اجتماعی از سوی آن‌ها می‌شود و پلیس نیز مجبور به برخورد با این افراد است. البته برخی پلیس‌های آمریکایی هنگام دستگیری مجرمان سیاه پوست وحشیانه و خارج از اخلاق با آن‌ها برخورد می‌کنند "

دو ترور يکسان با دو اثر متفاوت ( نگاهی به اعتراضات آمریکا در رابطه با قتل جورج فلويد )

سعید شهسوار زاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

نگاهی به اعتراضات آمریکا در ماجرای قتل جورج فلويد

مقدمه :

در تار نماي خبرگزاري ايمنا در رابطه با اعتراضات مردم آمريکا در مقابله با قتل جورج فلويد آمده است :

نمی توانم نفس بکشم؛

نگاهی به اعتراضات آمریکا با قتل جورج فلوید

"نمی‌توانم نفس بکشم" این آخرین جمله جورج فلوید، سیاه پوست آمریکایی بود که زیر فشار زانوی پلیس مینیا پولیس جان داد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، رسانه‌های آمریکایی علت دستگیری وی را تلاش برای خرید سیگار با یک اسکناس جعلی ۲۰ دلاری عنوان کردند.

اما کشته شدن فلوید آمریکا را به دل آشوب کشاند و باعث شکل‌گیری تجمعات اعتراضی در سراسر این کشور شد که موج آن تمام جهان را فرا گرفت.

معترضان به قتل جورج فلوید در چندین کشور اروپایی نیز دست به اعتراض زده و مقابل سفارت ایلات متحده آمریکا تجمع کردند. این معترضان اغلب با لباس سیاه در حالی که تابلوهایی با جمله «نمی‌توانم نفس بکشم» در دست داشتند، جلوی سفارت تحصن کردند…

ريشه هاي نژاد پرستي  و پيروزي هاي به دست آمده در اين مهم ، در امريکا دلايل اجتماعي ، سياسي و اقتصادي گوناگون دارد . که در قامت يک گفت و گو نمي گنجد .

جهت بررسي فقط و فقط يک زاويه نگاه از اين رويداد مهم  ( تفاوت دو ترور ) به گفتگوي مجازي ذيل مي پردازيم .

نگاهی به اعتراضات آمریکا در ماجرای قتل جورج فلويد

پرسش کننده :

در قوانین آمریکا هیچ تبعیضی میان سیاه و سفید وجود ندارد . 

پس اين غائله از چه ناشي مي شود ؟

 

پاسخ دهنده : ( 1 ) 

اعتراض‌ها علیه قتل جورج فلوید همچون جرقه‌ای بر انبار کاه آمریکا افتاد و خشم فرو خفته ناشی از سده‌ها خشونت و تبعیض نژادی سازماندهی شده علیه سیاهپوستان این کشور را نمایان کرد. هر چند آمریکا در چند دهه اخیر کوشیده تا با وضع قوانینی در مبارزه با نژادپرستی به سیاهان کمک کند تا به حقوقی برابر با سفیدپوستان دست یابند، اما نژادپرستی نهفته در جامعه آمریکایی بازهم حوادثی این چنینی را رقم می‌زند، هر چند که از لحاظ قانونی هیچ تبعیضی میان سیاه و سفید در این کشور وجود ندارد. 

 

پرسش کننده :

مبارزه با برده داري از چه زماني در امريکا شکل گرفته است ؟

 

پاسخ دهنده ( 1 ) :

علی امیدی، کارشناس روابط امور بین‌الملل در این باره می‌گوید که "در نیمه قرن ١٩، جنگ‌های داخلی در آمریکا بر سر مخالفت با برده داری رخ داد و در نهایت آبراهام لینکن که از سردمداران مخالفت با برده داری بود، پیروز شد. بعد از آن بندهایی در قوانین آمریکا به گونه‌ای تنظیم شد تا به مقابله با تبعیض نژادی و برده داری بپردازد. به مرور زمان متمم‌های قانون اساسی و قوانین مدنی در آمریکا رشد یافت و از همین رو از لحاظ حقوقی هیچ قانونی برای حمایت از تبعیض نژادی در آمریکا وجود ندارد و هرگونه تبعیض مذهبی، جنسیتی، نژادی در این کشور از لحاظ قانونی ممنوع است، اما در عمل جریان جمهوری خواه تنها در کلام تبعیض نژادی را نفی می‌کند. "

به عقیده وی "تبعیض نژادی در ایالات متحده آمریکا طی ۴۰۰ سال شکل گرفته و قطعاً با چند روز اعتراض بر طرف نخواهد شد و نیازمند تلاش‌های مستمر فعالان مدنی است.

 

پرسش کننده :

آيا تلاش هاي مستمر نهادهاي مدني قوانین علیه نژاد پرستی را به مرور زمان تشدید نموده است ؟ 

 

پاسخ دهنده :( 1 )

احمد بخشایش اردستانی، کارشناس امور بین‌الملل هم معتقد است که قوانین ممنوعیت نژاد پرستی در آمریکا قوی‌تر خواهد شد.

وی با تشریح دلایل این اتفاق می‌گوید که آمریکا سیستم بسیار پیچیده‌ای در اجرای دموکراسی دارد که اکثراً به نفع سفید پوستان بوده و علی رغم وضع قوانین ممنوعیت نژاد پرستی، به صورت پنهان در این کشور نهادینه شده است؛ اما هر بار که اعتراضات علیه نژاد پرستی آغاز می‌شود، یک گام رو به جلو خواهد بود. همان گونه که در روزهای اخیر نیز شاهد بودیم پلیس‌ها هنگام رویارویی با معترضان، زانو زدند و به همین دلیل است که معتقدم قوانین علیه نژاد پرستی تشدید خواهد شد. "

 

پرسش کننده :

به نظر احمد بخشایش اردستانی، دليل افزايش نژاد پرستي در آمريکا چيست ؟

 

پاسخ دهنده : (1 )

به عقیده این کارشناس روابط بین‌الملل یکی از دلایل افزایش نژاد پرستی در آمریکا، فقر سیستماتیک موجود در میان سیاه پوستان این کشور بوده که باعث رخ دادن ناهنجاری‌های اجتماعی از سوی آن‌ها می‌شود و پلیس نیز مجبور به برخورد با این افراد است. البته برخی پلیس‌های آمریکایی هنگام دستگیری مجرمان سیاه پوست وحشیانه و خارج از اخلاق با آن‌ها برخورد می‌کنند.

 

پرسش کننده :

آيا ممکن است به دليل جلوگيري از پيش داوري خوانندگان  از جانب داري سياسي  ( به مفهوم آميانه ، سياه نماي کاذب )  از منابع خارجي براي اين بررسي استفاده کنيد ؟

 

پاسخ دهنده :

خوانندگان فهيم ِ تار نماي وزين ِ "گروه صداي معلم " داراي قوه تشخيص بالايي هستند و بدون پيش داوري مطالب را با نگاهي موشکافانه و تحليلي عميق مطالعه مي کنند . 

با اين وجود بنا به درخواست حضرتعالي با اين تذکر که استفاده از منابع خارجي به معني پذيرش همه نگاه هاي سياسي ، اجتماعي ، اقتصادي و ... اين منابع نمي باشد اين گفت و گو را با بهره مندي از منابع خارجي ادامه مي دهيم . تا به قول شما متهم به سياه نمايي کاذب نشويم . 

 

پرسش کننده :

جمعیت سیاهان آمریکا در سال هاي اخیر ، چگونه درباره نابرابری و نژادپرستی در جامعه آمریکا اطلاع‌رسانی کرده اند ؟

 

پاسخ دهنده ( 2 ) :

حامد فرمند، پژوهشگر اجتماعی در یادداشتی برای صفحه ناظران با مرور تجربه مبارزه مدنی علیه نژادپرستی در آمریکا به نقش تصاویر در مبارزه مدنی سیاهان آمریکا پرداخته است .

جمعیت سیاهان آمریکا طی چند سال اخیر با انتشار فیلم‌هایی از برخورد پلیس یا دیگر افراد جامعه با خودشان، درباره نابرابری و نژادپرستی در جامعه آمریکا اطلاع‌رسانی می‌کنند.

 

پرسش کننده :

نمايش فيلم ِ برخورد مدیر یکی از شعبه‌های کافه-رستوران‌های استارباکس با دو مشتری سیاه‌پوست چه نتيجه اي داشت ؟

 

پاسخ دهنده  ( 2 ) :

. این فیلم‌ها در برخی موارد، مانند برخورد مدیر یکی از شعبه‌های کافه-رستوران‌های استارباکس با دو مشتری سیاه‌پوست، به موجی از اعتراض منجر شد. در ماجرای تعارض نژادی در رستوران استارباکس، مدیران این کافه‌ زنجیره‌ای تصمیم گرفتند تا برنامه آموزشی سراسری یک روزه‌ای را با موضوع تبعیض‌نژادی برای تمام کارکنان خود در آمریکا به اجرا بگذارند.

نگاهی به اعتراضات آمریکا در ماجرای قتل جورج فلويد

پرسش کننده :

آيا قبل از نمايش ِ فيلم برخورد خشونت آميز پليس با جورج فلويد موارد ديگري هم وجود داشته است ؟

 

پاسخ دهنده ( 2 ) :

فیلم‌های برخورد خشونت‌آمیز پلیس با سیاهان که اغلب به فجایع مرگ‌بار هم ختم شده است، توجه افکار عمومی را به رفتار نژادپرستانه در مقابل جامعه سیاهان جلب کرده است.

از سال ۲۰۱۳ و به دنبال اعتراض تعدادی از شهروندان ایالت نیویورک، قاضی فدرال نیویورک، رفتار سیستم پلیس‌ گشت در شهرهای مختلف این ایالت را تبعیض‌آمیز دانست و به مراکز پلیس دستور داد تا از دوربین‌های قابل نصب بر روی لباس استفاده کنند. یکسال بعد و به دنبال مرگ یک جوان آفریقایی-آمریکایی غیرمسلح در نیویورک، نصب دوربین هشدار بر روی لباس پلیس‌های گشت این ایالت اجرایی شد.

نتیجه گزارشی که اواخر سال ۲۰۱۷ منتشر شد و عملکرد دو سال و نیم استفاده نیروی پلیس آمریکا از دوربین‌های هشدار را بررسی کرد نشان داد که این دوربین‌ها هیچ اثری بر کاهش رفتار خشونت‌آمیز پلیس نسبت به سیاه‌پوستان نداشته است.

با این‌حال برخی فعالان مدنی و کارشناسان معتقدند دوربین‌ها و ثبت تصاویر خشونت و رفتارهای تبعیض‌آمیز، تنها یکی از اقدامات مسیر آگاهی رسانی و تغییر رفتار تبعیض‌آمیز نیروهای رسمی و مردم است. همان طور که کارشناسان در مورد برنامه یک روزه آموزشی کافه‌های زنجیره‌ای استارباکس معتقد بودند رفتار نژادپرستانه یکباره رفع نخواهد شد، درباره ثبت و انتشار تصاویر مرتبط با نژادپرستی هم این باور وجود دارد که رفع این مشکل ساختاری و با سابقه در آمریکا تنها از یک ابزار ساخته نیست.

آگاهی‌رسانی از طریق ثبت تجربه خشونت اقلیت نژادی در آمریکا تنها محدود به تصاویر ثبت شده توسط پلیس این کشور نمانده است و شهروندان نیز با کمک گرفتن از امکاناتی که دنیای مجازی فراهم آورده، به ثبت و انتشار این تجربه دست زده‌اند.

 

پرسش کننده :

در اعتراض به قتل جورج فلويد توسط پليس آيا شاهد ِ خشونت از سوي معترضان هم بوده ايم ؟

 

گفت و گو ادامه دارد .

منابع :

 ( 1) تار نماي خبر گزاي ايمنا : نگاهي به اعتراضات آمريکا با قتل جورج فلويد ، گزارشي از سيد ابولفضل مدني خبر نگار سياسي ايمنا

( 2 ) دوربین، ابزار مبارزه با تبعیض سیاهان و زنان

حامد فرمندپژوهشگر اجتماعی ،29 مارس 2019 - 09 فروردین 1398

همرسانی در فیسبوک ،همرسانی در واتس‌اپ ،همرسانی در Telegraحق نشر عکسBBC

( 3 ) تاریخ جنبش سیاهان در آمریکا، از لوترکینگ و ایکس تا پلنگان سیاه

News فارسی ، BBC News فارسی Navigation

مهدی شبانی روزنامه‌نگار 11 ژوئن 2020 - 22 خرداد 1399

( 4 ) News فارسی ، BBC News فارسی Navigation

مارتین لوتر کینگ : رامین جهانبگلورئیس مرکز مهاتما گاندی برای صلح

29 مه  2018 - 08 خرداد 1397

( 5 ) News فارسی ،BBC News فارسی Navigation

مالکوم ایکس یا حاج ملک شباز را چه کسی کشت؟

امیر پیام بی‌بی‌سی ، 9 مارس 2013 - 19 اسفند 1391

( 6 ) News فارسی ، BBC News فارسی Navigation

آیا مجسمه مارتین‌ لوتر کینگ عمدا کج نصب شد؟

امیر پیام بی‌بی‌سی


نگاهی به اعتراضات آمریکا در ماجرای قتل جورج فلويد

چهارشنبه, 04 تیر 1399 13:23 خوانده شده: 226 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور