صدای معلم

" اعتقاد به تعامل با رسانه ها در شرایطی که بسیاری مدیران رسانه گریز هستند ایشان را باید مبدع جایگزینی امنیت فرهنگی به جای فرهنگ امنیتی در مدت محدود سرپرستی شان بر وزارت آموزش و پرورش بدانیم که این مهم خوشبختانه در سازمان استثنایی شکل گرفته است .دادن فرصت مطالبه گری به رسانه ها و منتقدان با هدف شفاف سازی امور و تلاش برای تبدیل سازمان استثنایی به سازمان شیشه ای که در همه امور شفافیت حرف اول را بزند و نقطه کور و ابهامی وجود نداشته باشد ، اطلاع رسانی از جزییات اقدامات انجام گرفته در رسانه های مختلف موید این ادعاست "

آموزش و پرورش استثنایی کشور با بسته های تحولی در مسیر توسعه

امیر اسماعیلی / فعال فرهنگی و رسانه ای

آموزش و پرورش استثنایی کشور با بسته های تحولی در مسیر توسعهاز شاخصه های اصلی کشورهای توسعه یافته  توجه جدی به آموزش و پرورش و در چنین جوامعی به دلیل تشخیص درست مسیر توسعه که از درون آموزش و پرورش می گذرد سهم قابل ملاحظه ای از بودجه دولت ها به این حوزه اختصاص می یابد . در این بین آموزش و پرورش دانش آموزان با نیازهای ویژه نیز به دلیل تحت پوشش قرار دادن نزدیک به 10درصد از مجموع دانش آموان که به نوعی نیازمند دریافت خدمات بیشتر و تخصصی تر  می باشند ؛ خاص تر دیده می شود .

سازمان آموزش و پرورش استثنایی از جمله معاونت های وزارت پهن پیکر آموزش و پرورش و تخصصی ترین معاونت این وزارتخانه می باشد که با تحت پوشش قرار دادن هفت گروه دانش آموزی قریب 150هزار نفر دانش آموز با ۲۳ هزار کادر اداری و آموزشی در گذر زمان با فراز و فرودهای بسیار چه در بعد دانش آموزی و چه کادر آموزشی و اداری دچار چالش های بسیار بوده است. ضمن تشکر و قدردانی از همه عزیزانی که سهمی در بهبود وضعیت این حوزه تخصصی از آموزش و پرورش داشته اند لازم می دانم به گوشه ای از اقدامات امیدوار کننده ریاست فعلی سازمان جناب دکتر حسینی و تیم تخصصی ایشان به عنوان مدیرانی تحول خواه که به دور از غوغا سالاری و بدون این که ترافیکی از وعده های عملی نشده ایجاد نمایند اشاره، و در پایان پیشنهاداتی را ارایه کنم ؛ باشد که مورد توجه فرادستان وزارت و سازمان قرار گیرد .

1- اعتقاد به تعامل با رسانه ها در شرایطی که بسیاری مدیران رسانه گریز هستند ایشان را باید مبدع  جایگزینی امنیت فرهنگی به جای فرهنگ امنیتی در مدت محدود سرپرستی شان بر وزارت آموزش و پرورش بدانیم که این مهم خوشبختانه در سازمان استثنایی شکل گرفته است .دادن فرصت مطالبه گری به رسانه ها و منتقدان با هدف شفاف سازی امور و تلاش برای تبدیل سازمان استثنایی به سازمان شیشه ای که در همه امور شفافیت حرف اول را بزند و نقطه کور و ابهامی وجود نداشته باشد ، اطلاع رسانی از جزییات اقدامات انجام گرفته در رسانه های مختلف موید این ادعاست .

آموزش و پرورش استثنایی کشور با بسته های تحولی در مسیر توسعه

2- تلاش برای اجتماعی نمودن آموزش و پرورش استثنایی به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر که سال ها قبل می بایست بر اساس اقتضائات جهانی به عنوان مقدمه عبور از آموزش متمرکز دانش آموزان با نیازهای ویژه در مدارس خاص به سمت آموزش تلفیقی در مدارس عادی و در نهایت فراگیر ، در راستای پذیرش منطقی افراد معلول در متن جامعه  انجام می گرفت ،با تاکید بر این اصل که هر چقدر  جامعه پذیری دو جانبه معلولین با افراد عادی در سنین پایین تر آغاز شود اجتماعی شدن راحت تر اتفاق می افتد .

3- حرکت به سمت برنامه های مشارکت محور و کاهش تمرکز در سازمان که این رویکرد را در قالب سه بسته تحولی «مدرسه انطباقی»، «مداخلات به هنگام طلایی»‌ و «توسعه مشارکت » می توان تعریف نمود .

4- تلاش  وافر برای رفع مشکلات همکاران پرتلاش این بخش بخصوص در حوزه های پرداخت به روز کسورات سنوات ارفاقی ،ضزیب موسوم به 2/1 و مشکلات انتقال سنوات بیمه تامین اجتماعیی به صندوق باز نشستگی کشوری که در دهه هفتاد برای تعداد حدود 5 هزار نفراز همکاران اتفاق افتاده و به هنگام باز نشستگی به طور جدی برای همکاران مشکل ساز خواهد شد .

5- زحمت مضاعف تیم حاکم بر سازمان  برای احیای برخی امتیازات تخصیص یافته به معلمان این حوزه که با  اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری حذف گردید و نیز افزایش امتیازاتی که بتواند قدری از صعوبت کار همکاران سخت کوش را تامین و مشوقی برای جذب معلمان علاقه مند به فعالیت در این حوزه را فراهم نماید .

6- راه انداختن  انقلاب مدرسه سازی در بخش آموزش و پرورش استثنایی از طریق خیرین نیک اندیش  مدرسه ساز و در دستور کار قراردادن ساخت 210 مدرسه در سراسر کشور از جمله ساخت مراکز خاص اوتیسم در مراکز کلیه استان ها .

7- توجه به دانش آموزان طیف اوتیسم و مراکز مشاوره خانواده و هدف گذاری راه اندازی مراکز فوق در مراکز استان ها ، هر استان حداقل یک مرکز

8- تامین به موقع کمک سرانه مدارس استثنایی ، هزینه ایاب و ذهاب  و پرداخت هزینه های درمانی و توانبخشی دانش آموزان تحت پوشش این حوزه به همراه ده ها مورد دیگر را از جمله فعالیت های دکتر حسینی و تیم منسجم ایشان در سازمان استثنایی می توان ارزیابی نمود که شایسته تحسین و قدردانی است .

آموزش و پرورش استثنایی کشور با بسته های تحولی در مسیر توسعه

و اما انتظارات معلمان سخت کوش این حوزه  از مجموعه دولت تدبیر و امید ، وزیر محترم و دیگر فرادستان وزارتخانه در صورتی که واقعا خواهان تحول در این حوزه هستند این است که:
1-به دلیل تخصصی بودن کاردر این حوزه  نسبت به صدور مجوز و ایجاد دو مرکز دانشگاه فرهنگیان دختران و پسران جهت تربیت کادر مورد نیاز سازمان استثنایی کشور اقدام نمایند .

2- در راستای استقلال ادارات آموزش و پرورش استثنایی استان ها با هدف مدیریت منابع انسانی تخصصی و نظارت بهینه بر امور جاری مدارس تحت پوشش اهتمام لازم را داشته باشند .

3 - با پرداخت مطالبات  معلمان این بخش از آموزش وپرورش به خصوص طلب ناشی از ضریب 2/ 1و نیز انتقال سنوات بیمه تامین اجتماعی به صندوق باز نشستگی کشوری که به رغم داشتن رای وحدت رویه دیوان عدالت اداری با مقاومت و سر سختی مسئولان بیمه تامین اجتماعی مواجه  و سوهان روح همکاران دارای سابقه بیمه تامین اجتماعی شده است از طریق قانونی و به صورت دفعی برای همیشه پایان دهند، چرا که معلم در این میان شرایط پذیر و تابع تصمیمات مسئولان دولتی و سازمان در ان برهه بوده است و نباید تاوان اشتباهات دیگران را بدهد .

4- با توجه به امکان استمرار کرونا ویروس در سال تحصیلی پیش رو تامین لوازم مورد نیاز  آموزش های لازم  در بستر فضای مجازی برای معلمان و دانش آموزان با نیازهای ویژه از قبیل تبلت و گوشی و اینترنت رایگان برای معلمان و دانش آموزان با اولویت مناطق محروم و با استفاده از ظرفیت و اعتبارات ستاد ملی مبارزه با کرونا  ، خیرین و سازمان نوسازی و توسعه وتجهیز مدارس کشور انتظار می رود مسئولان سازمان دراین راستا برنامه ریزی لازم را بنمایند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آموزش و پرورش استثنایی کشور با بسته های تحولی در مسیر توسعه

یکشنبه, 01 تیر 1399 13:27 خوانده شده: 244 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -1 --
ناشناس 1399/04/01 - 13:58
کاش روحانی ارزش جناب حسینی را
می فهمید و ایشان را وزیر می کردند.
ظاهرا در منجلاب دست و پا زدن به کارشان
می آید.افسوس که کاش سودی ندارد. افسوس.
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/04/01 - 18:00
در شرایطی که قانون و سطح توقعات عرف در اثر لااقل توهّم به ریسمان الهی به درستی چنگ نینداخته؛ مارگزیدگان یا ناامید شدگان از آقای حسینی نیز چون ریسمانی می‌ترسیدند هر چند که در گفتار آقای حسینی نیز تحوّل چند جانبه دیده نمی‌شد.

بار الهی!! ما را از غافلین قرار مده و سلام ما را به آن نوجوانی که در رؤیای صادق دستش را به ریسمانِ رسیده از شریفتر و رساننده به ضعیفتر رساند، برسان! ای صاحب و مالک اسرار! ای صبر کننده! و ای عذاب دهنده قدرنشناسان! به حق پیری نوجوانان!
پاسخ + 0 0 --
علی صادقی / مشاور 1399/04/01 - 16:52
با سلام
سپاس از همکار گرانقدر جناب آقای اسماعیلی عزیز بابت پیگیری امور مربوط به آموزش و پرورش استثنایی و سعی و تلاش مجدّانه ی ایشان.
آرزوی توفیق و سربلندی برای ریاست محترم و فعّال سازمان آموزش و پرورش استثنایی جناب آقای دکتر حسینی
و سپاس از جناب آقای پورسلیمان بابت انعکاس مطالب
« ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید
هم مگر پیش نهد لطف شما گامی چند »
گام هایتان استوار باد.
پاسخ + 0 0 --
زارعی 1399/04/01 - 18:57
با سلام حقیقتا سازمان استثنایی برای دکتر حسینی بسیارکوچک است اما در همین مدت کم حضور تغییرات زیادی جهت به روز رسانی سازمان انجام گرفته که قابل قیاس با دوران وندین ساله قدمی نیست به قول این دوست نویسنده مان در زمان مدیریت قدمی ترافیک وعده های انجام نشده وافزو ن خرمن خرمن به وعده های قبلی را شاهد بودیم به هرحال امیدوارم روزی برسد افراد براساس شایستگی سمت بگیرند نه براساس واسطه ودلالی یا حق
پاسخ + 0 0 --
علی صادقی / مشاور 1399/04/01 - 23:54
با سلام
جناب زارعی!
اینکه جناب آقای دکتر حسینی ( ریاست فعلی سازمان آ.پ استثنایی ) در مدّت کمی اقدامات مفید و مؤثّری برای سازمان آموزش و پرورش استثنایی داشته اند، بر کسی پوشیده نیست. ولی سازمان آموزش و پرورش استثنایی هم جای کوچکی نیست. بلکه دنیای بسیار بزرگی است که برای کار و فعّالیّت در این عرصه، انسان های بزرگ را می طلبد.
پاسخ + 0 0 --
زارعی 1399/04/02 - 11:35
درمقابل متانت ومنطقتان سر تعظیم فرود می آورم جناب صادقی ممنون از نگاه پرمهرتان نسبت به محموعه استثنایی
پاسخ + 0 0 --
علی صادقی / مشاور 1399/04/02 - 15:13
با سلام
نشانِ بزرگواری شماست.
پیروز و سربلند باشید.
پاسخ + 0 0 --
حیدرزاده 1399/04/03 - 07:49
سلام
جالب استنویسنده مطلب با توجه به این که ریاست اداره استثنایی را بر عهده دارد شوق به کار رسانه دارد بابا تعارف نکن کوتاه ومختصر بگو آقای حسینی مارا ببرید روابط عمومی وخلاص

البته از حق نگذریم مطالبه گری وداشتن سواد رسانه ای به همراه رعایت انصاف از ویزگی های جناب نگارنده است
پاسخ + 0 0 --
مینایی 1399/04/04 - 20:55
نگارنده میخواست رییس شوذ که شد .باید اینگونه بنگارند. بگویند وعد ه های بیشمار و عملیانی نشده این آقا کدام عملی شده است. فعلا بر موج اقدامات گذشتگان سوار شده اند.این آقا بگویند در استان محل خدمتشان از زمان انتصابشان چه تحولی ایجاد کرده اند؟
پاسخ + 0 0 --
شیری 1399/04/04 - 20:58
سواد رسانه ای؟
ترا به خدا دست بردارید؟ پست بگیرند و خاموش شوند تعهد رسانه ای است؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور