صدای معلم

" برخی از افراد از این بحران هویت نوجوانی عبور می‌کنند و دارای یک «هسته هویتی و ارزشی» می‌شوند که آن‌ها را از همرنگ جماعت شدن و تقلید افراطی نجات می‌دهد ولی برخی از افراد دهه‌ها از عمرشان را در همین حال نوجوانانه به سر می‌برند و رای و نظرشان تابع رای و نظر گروهی است که عضو آن هستند. در این گروه از مردم، نمی‌توانید تفکر نقاد و استقلال رای بیابید، فرد سخن‌گوی گروهی است که عضو آن است "

عضویت و تفکر

دکتر محمدرضا سرگلزایی/ روان‌پزشک

رابطه میان عضویت در گروه ها و تفکر انتقادی

یکی از مهم‌ترین نیازهای انسان، پذیرفته شدن و تعلق داشتن است. اغلب انسان‌ها از انزوا و طرد شدن می‌ترسند و علاقه مندند که به‌عنوان عضو یک گروه مورد پذیرش قرار گیرند.

در بحران نوجوانی (که نوجوان نسبت به والدینش دیدی انتقادی و نگرشی عصیان‌گر پیدا می‌کند) نیاز به تعلق از خانواده به محیط بیرون انتقال پیدا می‌کند و نوجوان به‌شدت تحت تاثیر الگوهای تفکر و رفتار «گروه رفقا» قرار می‌گیرد و ما این «همرنگ جماعت شدن» (Conformity) را به وضوح در تغییر ادبیات گفتاری نوجوان و پیروی او از مد می‌بینیم.

برخی از افراد از این بحران هویت نوجوانی عبور می‌کنند و دارای یک «هسته هویتی و ارزشی» می‌شوند که آن‌ها را از همرنگ جماعت شدن و تقلید افراطی نجات می‌دهد ولی برخی از افراد دهه‌ها از عمرشان را در همین حال نوجوانانه به سر می‌برند و رای و نظرشان تابع رای و نظر گروهی است که عضو آن هستند. در این گروه از مردم، نمی‌توانید تفکر نقاد و استقلال رای بیابید، فرد سخن‌گوی گروهی است که عضو آن است. برای این‌که ببینید چگونه عضویت ما در یک گروه بر تفکر ما تاثیر می‌گذارد به ذکر یک مثال می‌پردازم.

رابطه میان عضویت در گروه ها و تفکر انتقادی

می‌دانید که یک هیئت از دانشمندان تحت نظر سازمان ملل حدود ۲۵ سال است که وضعیت تغییرات آب و هوایی در کره زمین را زیر نظر دارند. گزارشات این دانشمندان نشان می‌دهد که در طول ۱۳۰ سال گذشته دمای زمین حدود یک درجه سانتی گراد افزایش داشته است و این گرمایش زمین به احتمال زیاد نتیجه فعالیت صنعتی انسان از اواسط قرن بیستم بخصوص سوزاندن سوخت‌های فسیلی است. بنابراین برای پیشگیری از فجایع آب و هوایی در آینده لازم است که صنایع بزرگ روند بازسازی گسترده ای را آغاز کنند.طبعا این بازسازی برای صنایع هزینه زیادی در پی دارد و صاحبان صنایع بزرگ سعی دارند برای اجتناب از این هزینه‌ها مساله گرمایش زمین را کم اهمیت جلوه دهند.
یک پژوهش‌گر به نام «دن کاهان» در دانشگاه «ییل» (Yale) یک پژوهش را بروی ۱۵۴۰ آمریکایی انجام داد و از آن‌ها خواست تا میزان خطر گرمایش زمین را در یک مقیاس صفر تا ده بیان کنند.

«کاهان» می خواست ببیند ارتباط بین باور داشتن به این خطر با سطح دانش آزمودنی‌ها و سایر عوامل چقدر است.
نتیجه پژوهش شگفت انگیز بود:

آن‌چه بیش از سطح تحصیلات تعیین کننده عقاید آزمودنی‌ها بود عضویت آن‌ها در گروه‌های بزرگ اجتماعی سیاسی بود!

به گفته «کاهان» آمریکایی‌هایی که تفکرات سوسیالیستی دارند و به سرمایه داران و صاحبان صنایع بزرگ نگرشی منفی دارند بیشتر احتمال دارد خطرات گرمایش زمین را بپذیرند در حالی‌که آمریکایی هایی که نظام سرمایه سالاری (کاپیتالیسم) را می‌پذیرند کمتر احتمال دارد خطرات گرمایش زمین را بپذیرند! بنابراین گرایش سیاسی یک آمریکایی (دموکرات یا جمهوری خواه بودن) می‌تواند بر واکنش او بر داده‌های علمی تاثیر بگذارد.همه ما دانسته یا نادانسته عضو یک «جامعه مرجع» هستیم و این جامعه مرجع قطب نمایی است که جهت گیری کلان انتخاب‌های ما را تعیین می‌کند.
هر چه بیشتر در دوران نوجوانی جا مانده باشیم بیشتر تابع این جامعه مرجع هستیم.

ما با هر انتخاب کوچک خود (از انتخاب روزنامه‌ای که می‌خریم و شبکه تلویزیونی که تماشا می‌کنیم گرفته تا انتخاب تیم فوتبالی که طرفدار آن هستیم و لباسی که می‌پوشیم) مشغول انتخاب جامعه مرجع‌مان هستیم و در نهایت نحوه تفکر ما تابع «اجماع این گروه مرجع» است.

پی نوشت:
پژوهش «دن کاهان» را از مقاله دوران ناباوری – مجله گیتا نما – شماره ۲۹ نقل کردم.

سایت دکتر محمدرضا سرگلزایی


رابطه میان عضویت در گروه ها و تفکر انتقادی

یکشنبه, 11 خرداد 1399 14:47 خوانده شده: 140 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
مدرس آزاد 1399/03/11 - 17:56
رقابت و عضویت زمانی ارزشمند است که سر موضوعی ارزشمند باشد و ... و امام علی(ع) و ... و سوره مائده آیه 54 و ... و الا ثمره اش فساد است و...
و پیامبر (ص) فرمودند: همنشین خوب از تنهایی بهتر و تنهایی از همنشین بد بهتر
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/03/13 - 07:19
ابتدا فکر می کردم مملکت وزیر دانا می خواهد ،
بعد فکر کردم شایدمملکت شاه دانا می خواهد ،
اما اکنون می فهم مملکت ملت دانا می خواهد.

(امیرکبیر در تبعید)

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور