صدای معلم

" سال هاست در مورد مدرسه محوری سخن گفته می شود و طرح های مختلفی ارائه می گردد . در حالی که استقلال مدرسه هر سال بیش از سال قبل کاهش می یابد . تغییر ساختار وزرات آموزش و پرورش و واحد های استانی و شهرستانی آن باید مهندسی و بازتعریف شوند و حدود دخالت در امور مدرسه مشخص گردد . همچنین نقش نظارتی و هدایتی ادارات کل و ادارات نیز به صورت واضح و روشن تبیین شود "

سریال بی حاصل تغییر ساختار اداری آموزش و پرورش

سیدهادی عظیمی/ عضو انجمن اسلامی معلمان ایران

نقدی بر تغییرات ساختاری بی حاصل در آموزش و پرورش

1 . مدت هاست در سطح وزارت آموزش و پرورش و ادارات کل و ادارت بحث تغییر ساختار وزارت آموزش و پرورش وبه ویژه انحلال معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی  انسانی مطرح است و در طول هفته های گذشته حتی اخباری از ادغام معاونت های آموزش ابتدایی و متوسطه و تشکیل یک معاونت آموزش و ادغام معاونت تربیت بدنی و سلامت در معاونت پرورشی  منتشر شده بود که از قرار معلوم متوقف شده است و قرعه به معاونت پژوهش افتاده که در سطح وزارتخانه متولی خاصی ندارد تا از آن دفاع کند .

2. تفییر ساختار اداری آموزش و پرورش سریالی مداوم وبی حاصل است . نگاهی به تغییر ساختار های مداوم وزارت آموزش و پرورش نشان می دهد به صورت پیوسته  معاونت ها ، ادارات کل و دفاتر در هم ادغام یا تفکیک شده اند .

ولع تبدیل دفاتر به اداره کل ، ادارات کل به معاونت و معاونت به سازمان و کشمکش حوزه های متفاوت برای ادامه حیات  آموزش و پرورش را از هدف اساسی خود دور کرده است و موجب گسیختگی و موازی کاری در ساختار وزارت آموزش و پرورش شده است . اینکه این تغییر ساختارها براساس چه مبانی علمی و اجرایی انجام می گیرند و قرار است چه گره ای از معضلات مدارس و دانش آموزان بگشایند مشخص نیست .

نقدی بر تغییرات ساختاری بی حاصل در آموزش و پرورش

3. در وزارت آموزش و پرورش پست ها با افراد شاغل در پست تعریف می شوند . در حال حاضر کفه قدرت  جناب اللهیار ترکمن معاون محترم برنامه ریزی و توسعه منابع  سنگین است و همه امور به سمت معاونت فوق سرازیر می شود  .

به دلایل مختلف در مورد کارکرد سازمان نهضت سواد آموزی سخنی گفته نمی شود در حالی که واگذاری امور سازمان فوق به معاونت آموزش ابتدایی باعث  پیشگیری  از بی سوادی  می شود. تا زمانی که در راس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و مرکز فناوری اطلاعات ، برنامه ریزی و نیروی انسانی دو فرد صاحب نفوذ بودند درباره انحلال معاونت پژوهش ادارات کل صحبتی نمی شد  .

4. در ساختار وزارت آموزش و پرورش با سازمان ها و نهادهایی روبه رو می شویم که بیشتر وظیفه تحصیل بودجه را ایفا می کنند  .برای مثال دانشگاه فرهنگیان چه تغییری جز افزایش هزینه و فربه شدن ساختاراداری  ایجاد کرده است  در حالی که مراکز تربیت معلم می توانستند به همان شکل سابق مانند دانشکده اداره شوند و بار سنگین بودجه سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان و نهاد های استانی آن اضافه نشود ؟

تقویت مراکر تربیت معلم و تبدیل آن ها به مراکز آموزش عالی و پژوهشی متصل به آموزش و پرورش بر کارآمدی آموزش و پرورش می افزود . چرا درمورد ادارات کلی مانند انجمن اولیا و مربیان و مانند اینها و کارکرد آن ها بررسی های کارشناسی صورت نمی گیرد؟

5. متاسفانه در سال های اخیر امر مهمی مانند آموزش ضمن خدمت به فراموشی سپرده شده است  و تغییر ساختارها در جهت نابودی آن بوده است  .

در ساختار جدیدی که برای آموزش و پروش ایجاد شده است آموزش نیروی انسانی در امور اداری ادغام شده است . در حالی که وزارت آموزش و پرورش با سایر وزارتخانه های متفاوت است  و آموزش معلمان مانند آموزش سایرکارکنان دولت نیست . با این ادغام همین مقدار اندک و ناکارآمد آموزش های ضمن نیز از کار خواهد افتاد. مهم ترین اقدام دراین زمینه واگذاردن آموزش ضمن خدمت به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به عنوان متولی برنامه ریزی درسی می باشد  .

همچنین ادغام پژوهش و آموزش نیروی انسانی در سطح ادارات کل و ادارات  امکان تشکیل مراکز آموزش و پژوهش کاربردی را در سطح مناطق  فراهم می کند . به دلایل مختلف در مورد کارکرد سازمان نهضت سواد آموزی سخنی گفته نمی شود در حالی که واگذاری امور سازمان فوق به معاونت آموزش ابتدایی باعث  پیشگیری  از بی سوادی  می شود.

5. در حال حاضر در ساختار وزرات آموزش و پرورش با گسیختگی ساختاری  به ویژه در مورد آموزش و امور مدارس روبه رو هستیم و در تغییر ساختار به جای ادغام فعالیت های موازی و کاهش هزینه ها بر شدت این گسیختگی اضافه می شود . درصورتی که اگر امور مربوط به آموزش و مدارس در معاونت های آموزشی متمرکز شوند بر کیفیت نظارت و  افزوده می شود . اموری مانند مدارس استعدادهای درخشان و مدارس شاهد و ایثارگران دارای ساختار های جداگانه هستند که در سطح ادارات کل و ادرات نیز ادامه دارند که با ادغام آن ها به عنوان زیر مجموعه معاونت آموزش متوسطه جایگاه مناسب تری خواهند داشت . ادارتی مانند سنجش و ارزشیابی تحصیلی  نیز باید زیرمجموعه آموزش باشند. مدارس غیردولتی  نیز نباید مانند جزیره ای جدا از آموزش قرار گیرند . 

نقدی بر تغییرات ساختاری بی حاصل در آموزش و پرورش

 6. سال هاست در مورد مدرسه محوری سخن گفته می شود و طرح های مختلفی ارائه می گردد . در حالی که  استقلال مدرسه هر سال بیش از سال قبل کاهش می یابد . تغییر ساختار وزرات آموزش و پرورش و واحد های استانی و شهرستانی آن باید مهندسی و بازتعریف شوند و حدود دخالت در امور مدرسه مشخص گردد . همچنین نقش نظارتی و هدایتی ادارات کل و ادارات نیز به صورت واضح و روشن تبیین شود .

تغییر ساختار وزرات آموزش و پرورش باید بر مبنای حدود وظایف و اختیارات و نیازهای مدرسه باشد و سپس ساختار در جهت تقویت و ارتقای نهاد مدرسه و نظارت کارآمد بر مدارس طراحی گردد . این تغییر ساختار ها مدت ها ذهن افراد مختلف رادر سطح وزارت آموزش و پرورش ، ادارات کل و ادارات مشغول  می کند و دولت بعدی و وزیر آینده دوباره برای تغییر ساختار جدید همت خواهد کرد وهمچنان این  سریال بی حاصل تغییر ساختار ادامه خواهد داشت .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نقدی بر تغییرات ساختاری بی حاصل در آموزش و پرورش

یکشنبه, 11 خرداد 1399 12:08 خوانده شده: 602 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +12 0 --
معلم 1399/03/11 - 13:18
تعداد کادر اداری آموزش و پرورش بسیار زیاد و ناکارآمد هستند، زیرا نه تنها باعث تحول در فرایند تعلیم و تربیت نیستند بلکه به خاطر نشان دادن موجودیت خود هر روز طرح و برنامه‌ای غیر کارشناسی به مدارس تحمیل می کنند، لذا اول باید کادر اداری کم و اداره چابکتر گردد و نه اینکه با ترکیبی و ادغام افراد از این اتاق به آن اتاق و از زیر این تابلو به آن تابلو مشکلی را حل نمی کند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/13 - 06:18
عضو‌ برجسته انجمن
تغییرات ساختاری فقط به نفع کادراداری و ایجاد شکاف بین سف وستاد است
برای نمونه بروید وبررسی کنید
فقط یک قلم از ارقام حکم مدید امور اداری سازمان پژوهش وتالیف کتابهای درسی در ستاد به عنوان حق مدیریت از مجموع حکم ۹۵ درصد از معلمان شریف کشور بالاتر است ضمن اینکه امثال ایشان حکمی معادل سه برابر معلمان دارند اضافه کار - رفاهی - حق مسکن - پول غذا - کارانه - حق دندان پزشکی ماشین دولتی - راننده شخصی - منشی دفتر -تلفنچی و.. در اختیار دارند بروید وبررسی کنید این شکاف چگ‌و‌نه ایجاد شد کدام یک از این آقایان کار پژوهشی انجام می دهد همگی به غیر از چندین نفر مشغول کارهای اجرائی واداری هستند
این تفاوت های غلط باعث دلسردی معلم است
مدارک این ادعا در خصوص ایشان وچند صد آدم دیگر در این سازمان پژوهشی که کار اداری می کنند و حقوق پژوهشی می گیرند موجود ودراختیار وزیر و دیوان محاسبات کشور می باشد
واقعا امیدی به بهبود وجود ندارد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/13 - 16:32
ببخشید صف درست است اشتباه تایپی بود
پاسخ + 0 0 --
همکار 1399/03/14 - 19:49
این آقایان فقط مطلب می نویسند که فقط یک چیزی نوشته باشند به نظرات مردم و پی نوشت ها توجه ندارند
پاسخ + 0 0 --
سیدهادی عظیمی 1399/03/16 - 10:50
جناب آقای ناشناس طوری صحبت کرده اید که گویی بنده حکم مربوط را برای آن فرد زده ام و در اختیارش رانندهو فلان و بهمان گذاشته ام . بنده با هرنوع خرج بیربط مخالفم و پیشنهاد واگذاری پژوهش و نیروی انسانی به سازمان پژوهش و برنامه ریزی بهدلیل ارتباط و همبستگی وظایف بوده وگرنه بنده عملکرد و روال مورد انتقاد شمار ا تایید کرده ام؟ اگر دقت می گردید اتفاقا بر تشکیل مراکر کاربردی آموزش نیروی انسانی و پژوهش در سطح مناطق تاکید کردهام که به صورت کاربردی مشکلات را حل نماید . فکر کنم کمی دقت در مطلب هم خوب باشد . ممنون
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/16 - 15:04
نظر این است که شماها که دست به قلم‌هستید وتریبون دارید خودتان را درگیر مسائل حاشیه ای نکنید آنچه باعث رنجش معلمان عزیز است این تفاوت های غیر منطقی است
چرا یک نفر کارمند کاملا اجرائی به صرف اینکه در یک سازمان پژوهشی یا پژوهشگاه ویا دانشگاه فرهنگیان وشهید رجایی کار می کند چیزی حدود ۴الی ۵ برابر یک معلم حقوق ومزایای جانبی بگیرید و یا چرا یک فرد بازنشسته بواسطه ارتباطاتی که داشته در شرکتهای و وابسته مثل صندوق ذخیره - شرکتهای چاپ کتاب درسی و انتشارات مدرسه - منادی تربیت و...به عنوان مدیر عامل حقوق و مزایای چند ده میلیونی دریافت کند .انتظار این است که شماها به صورت جدی به این حوزه ها ورود کنید
پاسخ + 0 0 --
سیدهادی عظیمی 1399/03/16 - 20:55
جناب ناشناس
شما که این موارد را اطلاع واثق دارید دراین مورد بنویسید .
پاسخ + +7 -3 --
شهاب 1399/03/11 - 18:00
حذف 80 درصد پست های اداری با ایجاددولت الکترونیک قابل تحقق خواهدبود البته بدون دولت الکترونیک هم اینک ار امکان پذیر است که فعلا عنوان نمی کنم بااین کار کمبود نیروی آموزشی تاحدودی جبران خواهد شد مسئولان برای تحقق این امر به معیشت معلم توجه بیشتری داشته باشند ورتبه بندی را تنها برای کسانی که تدریس می کنند اجرا کنند
پاسخ + +9 0 --
مدرس آزاد 1399/03/11 - 18:15
از وهمی خارج شدن و به وهمی دیگر وارد شدن

خودخواهی توهّم آشکار را توجیه می‌کند در حالی که توهّماتی پنهان چون باورهای غلط همراهی می‌کند و هنگام روشن شدن چراغ هدایت، زالو صفتی آنرا سرکوب می‌کند!!!

بارالهی !! به تو پناه می‌برم از ستم، ای کوبنده ستمگران !!! آیا پیامبر(ص) ما فرمود زلزله رحمتی است برای مؤمنان ؟؟
پاسخ + +2 -1 --
دبیر 1399/03/12 - 01:45
واقعا عدم ادغام معاونت سواد آموزی در معاونت ابتدایی و ادامه ان به شکل فعلی جز هدر دادن بودجه توجیه دیگری ندارد.کاش می شد به صورت کارشناسی این مجموعه را اسیب شناسی کرد و متوجه شد که هیچ کارکرد قابل تاملی نسبت به بودجه های کلان صرف شده در این حوزه ندارد در حالی که اموزش ابتدایی بصورت تخصصی تر و اصولی تر میتواند از همان ابتدا با برنامه ریزی دقیق مساله بیسوادی که عمدتا ناشی از دانش اموزان بازمانده از تحصیل هست را ریشه کن کند.
پاسخ + +1 0 --
محمد 1399/03/12 - 09:55
بسیار تخصصی وعالمانه به موضوع پرداختید متاسفانه در سطح وزارتخانه وادارات کل بودجه هایی به هدر میرود که با یک پنجاهم آن می شد معاونت پژوهش را اداره کردبا این ادغام معاونت پژوهش وپشتیبانی نه صرفه جویی اقتصادی می شود ونه چابک سازی فقط حق الزحمه نیروهای معاونت پشتیبانی بیشتر وبیشترمی گردد
دیگر تخصص شغلی،پژوهش،برنامه ریزی،آموزش تخصصی وتوانمندی افراد برای آموزش وپرورش معنایی ندارد.
پاسخ + 0 -1 --
کیان مهر 1399/03/12 - 10:02
در ارتباط بابند3 مقاله ی شما دکتر شهریاری قبلاً به تفصیل این موضوع را مورد نقد قرار داده اند و البته آنچه شنیده نمی شود همین نقد ها و نظرهاست وافراد صاحب نظر رد رسیستم ستادی در حاشیه هستند و کار در اختیار کاردان نیست...
پاسخ + +1 0 --
محمد 1399/03/17 - 08:34
چرا یک عده فکر می کنند نیروهای اداری بیشتر حقوق می گیرند یا دریافتی های آنچنانی دارند؟نیروی اداری شاغل در ادراه کل مجبور هست تمام روزهای سال از7صبح تا 16 مشغول خدمت باشد این در حالیست که معلمان عزیزمان 3ماه تابستان ویک ماه ایام امتحانات خرداد برای خودشان کار می کنندفقط 24 ساعت تدریس موظف در هفته دارند خیلی از معلمان بزرگوار از فرصت خودشان به نحو مطلوب استفاده می کنند ودر آمدزایی دارند ولی کارمندان اداری آموزش وپرورش تنهادریافتی شان اضافه کار هست.شاید درسطح سازمان پژوهش و وزارت خانه ها دریافتی بعضی از مسئولین چندبرابر معلمان باشد ولی خیلی از همکاران در اداره آموزش وپرورش مناطق واداره کل ها به اندازه معلمان دریافت می کنند.کسی که به عنوان ناشناس نظر داده یا دریافتی خودش بیش از حد مجاز هست یا از به اشتباه دریافتی چند نفر از مسئولان را به کل کارکنان تعمیم داده است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/17 - 17:32
همكاران ادارات كل و مناطق از پركار ترين همكاران هستند
تبعيض بين همكاران اداري واجرائي شاغل در سازمان پژوهس كتابهاي درسي است كه واقعا نه ارباب رجوع دارند و نه كار مشخص اما حقوق و به خصوص مزاياي حانبي فراواني دارند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور