صدای معلم

" جامعه‌ی بدوی کوریست که اسیر تاریکی خویش است. تفاوت مدنیت با بدویت در این است که جامعه‌ی مدنی اسیر سنت و تقلید نیست و منعطف است و پذیرای تغییرات لازم و عقلانی اما جامعه‌ی بدوی جامعه‌ایست خالی از عقلانیت و منطق و اسیر مطلق تقلید از سنت "

بدویت و خونی که بر گردن همه‌ی ماست

سیدمرتضی حسینی

قتل رومینا و جامعه بدوی و جامعه مدنی

پدری دختر خود را سر برید و قوانین کشور ما هم جزای چندانی برای او در چنته ندارد، چون طبق یک سنت بدوی، پدر صاحب خون فرزند خویش است

بخش بزرگی از قوانین ما، قوانین بدوی هستند و محمل عقلانی و منطقی ندارند. در زبان ترکی خودمان مثل زیبایی وجود دارد:

" کور توتدوغون بوراخماز " .

جامعه‌ی بدوی کوریست که اسیر تاریکی خویش است. تفاوت مدنیت با بدویت در این است که جامعه‌ی مدنی اسیر سنت و تقلید نیست و منعطف است و پذیرای تغییرات لازم و عقلانی اما جامعه‌ی بدوی جامعه‌ایست خالی از عقلانیت و منطق و اسیر مطلق تقلید از سنت.

به جامعه‌ی بدوی ما بسیاری از سنت‌های اشتباه را به نام اسلام معرفی کرده‌اند در حالی که منشا واقعی بسیاری از این سنت‌های بدوی، اسلام و قرآن نبوده و منشا یا منشاهای دیگری دارند که نمی‌شناسیم.

امیل دورکهایم جامعه‌ی مدنی را جامعه‌ای دارای روابط ارگانیکی معرفی می‌کند که در آن قوانین مشخص، مدون، منطقی و مصوب تعیین کننده‌ی تمامی روابط و مناسبات است.

جامعه‌ی بدوی را نیز  جامعه‌ای دارای روابط و مناسبات مکانیکی معرفی می‌کند که عقلانیت و منطق و قانون در آن جایی ندارد بلکه سنت‌های غیر عقلانی و اسطوره‌ای سفت و سخت تعیین کننده‌ی روابط و مناسبات است و همین سنت‌های بدوی اسطوره‌ای و غیر انسانی و غیر عقلانی است که به پدر مجوز قتل فرزند می‌دهد.

فجایع جگرسوز از این دست چنان زیادند که جامعه‌ی ما از آن تکان نمی‌خورد. تصورش هم جان و روح آدمی را می‌سوزاند که پدری با داس دختر خود را سر ببرد، چگونه می‌توان به چنین درجه‌ای از حیوانیت رسید؟ اما نه! حیوان به  چنین رذالتی تن نمی‌دهد،  واقعا چه موجود پلیدی است انسان!

قتل رومینا و جامعه بدوی و جامعه مدنی


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

قتل رومینا و جامعه بدوی و جامعه مدنی

جمعه, 09 خرداد 1399 14:00 خوانده شده: 340 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1399/03/09 - 18:31
بهمن خاوری خواستگار رومینا اشرفی ساعاتی پیش به اتهام آدم‌ربایی و برخی شواهد که حاکی از نقش داشتن در عصبانیت پدر رومینا اشرفی داشت، بازداشت و تحویل مقام قضائی شد.
رومینا اشرفی متولد ۱۳۸۵ در بخش حویق از شهرستان تالش، دلباخته یکی از پسر‌های همشهری شده بود، به گفته محلی‌ها مخالفت‌های شدید پدر دختر با ازدواج این دو به دلیل تفاوت‌های فرهنگی، آن‌ها را به فکر فرار از منزل واداشت. اما پیگیری‌های خانواده‌ها به دستگیری آن‌ها توسط پلیس منجر می‌شود.
پس از بازگشت رومینا به خانه، آتش خشم این به اصلاح پدر شعله‌ور شد تا جایی که روز یکم خرداد با خلوت کردن خانه، رومینا را به طرز فجیعی به قتل رساند.
منبع: خبرگزاری فارس
پاسخ + 0 -1 --
مر یم 1399/03/09 - 22:12
متاسفانه این رفتارهای متحجرانه . وجاهلانه در مناطق روستایی که همدیگر را می شناسند بیشتر اتفاق می افتد. بار دیگر دخترکی تنها قربانی حماقت اطرافیان می شود. خشم شیطانی این پدر متعصب جاهلانه را اطرافیان شعله ور کردند. کاش در فامیل رومینای تنها یک انسان وجود اشت. و جلوی این فاجعه را می گرفت. متاسفانه اکثر مواقع دخترکان قربانی جهالت اطرافیان من جمله کسی به اسم پدر یا ماد ر می شوند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/10 - 12:47
متاسفانه اکثر مواقع دخترکان فدای هوسهای اطرافیان من جمله کسی به اسم خاطر خواه و عاشق ویا هر اسم دیگری می شوند .
در اینکه این پدر نهایت سبعیت و درنده خویی را بجای منطق درست در پیش گرفته و باید مجازات شود شکی نیست ؛اما اکثر ما فرزندانی داریم که حتما به جان مابسته هستند و حس می کنیم کمترین ناراحتی انها را نمی توانیم تحمل کنیم .حال دختری دلباخته پسری است که از نطر اخلاقی مشکل دارد و قبل از رومینا هم دختر دیگری را از خانه پدر فراری داده است و پدر با علم به این مشکلات به خواسته غیر منطقی دخترش گوش نمی دهد و سرانجام پس از همه اتفاقات بادیدن عکسهای دخترش که از طرف پسر مثلا عاشق !!! برایش ارسال شده ، عنان خشم از دست می دهد و آنچه نباید میشود ، چندین روز است که همه برای رومینای فریب خورده دل میسوزانند و جوانک هوسبازی که به راحتی آبروی یک خانواده و جان یک دختر را به بازی گرفته را نادیده گرفته و فقط به پدر او می تازیم ایا پدر هم اکنون زندگی لذت بخشی دارد ایا برای لحظه ای فکر کرده ایم که اکنون به پدر او چه می گذرد ؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/10 - 12:54
اگر واقعا بهمن عاشق رومینا بود چرا عکسهای خصوصی را برای پدر رومینا فرستاد؟ بهمن کم سن نیست تجربه دارد و پدر رومینا و تعصباتش را بخوبی می شناسد ، قطعا می دانست نتیجه این کار چیست . چرا در جامعه ما دخترکان به راحتی ابزار دست جوانان هوسباز با وعده ازدواج و... می شوند و گاها کارشان به خود کشی میرسد و کسی با مجرم واقعی کاری ندارد؟ چرا می گویند رومینا نباید می رفت و پدرش باید خویشتن داری می کرد ، البته اینها دست اما هیچ کس نمی گوید بهمن را با دختر 13 ساله چکار؟؟ این چه عشقی است که با تحریک تعصب پدر اورا به کشتن می دهد اگر بهمن واقعا عاشق بود چرا کوتاه نیامد چرا پیغام نداد که هر چه شما بگویید و انچنان که رسم عشاق است چرا نگفت گردن من از مو باریکتر . تا بلکه اتش خشم پدر را بنشاند .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/10 - 13:04
مادران نجیب سعی می کنند به دختران نجابت بیاموزند ، حال اگر دختری نپذیرد مادر رسالت مادری اش را انجام داده اماآیا پدران و مادران همانگونه که به نجابت دختر اصرار دارند به خویشتنداری و نجابت پسر نیز اصرار دارند ؟؟یا نه فقط دختر است که نباید خطا کند ، متاسفانه در جامعه ما دختران را به خاطر خطای پسران سر می برند. واقعا درد دارد گویا هیچ کس نمی داند پدری که فرزندش را می کشد خودکشی کرده این پدر باقی عمرش را داردجان می کند همه ما که فرزند داریم برای یک لحظه فکر کنیم جای او هستیم ایا او زندگی می کند ؟ نه اگر قصاص شود لطف بزرگی در حقش شده چرا که شاید اینگونه تمام آرامشی را که با فرار دخترش از او گرفته شده بود در سکوت قبر به او باز گردد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/12 - 08:11
ناشناس محترم، تحلیل تان منطقی و جای
تامل دارد. ترکیب لجاجت دوران بلوغ با
مانور وسوسه انگیز و به ظاهر پنهانی فضای
مجازی ، افسار تربیتی را از دستان والدین
ربوده است و خروج از صراط اخلاق و انسانیت بسیار سهل گردیده است.
امروز چرا تک فرزندی ؟ و دیگر خانواده‌ها چرا ۵ تا ۱۰ فرزند به دنیا نمی آورند؟
علاوه بر افزایش سطح سواد والدین و اشتغال آنان و شرایط سخت اقتصادی ، از دست رفتن توانایی والدین برای تربیت و هدایت و راهنمایی فرزندان نیز هست. والدین امروز مقهور پیشتازی و حاکمیت فضای مجازی هستند.
رومینا توسط همین عکس ها تهدید به همراهی با بهمن می شد و......
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/12 - 08:01
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ در هر سنی که باشیم ممکن است که بنابردلایل مختلف ژنتیکی، روانی، اجتماعی و خانوادگی به افسردگی دچار شویم. اما افسردگی در برخی از سنین می‌تواند آسیب‌های بیشتری را به همراه داشته باشد. 14 سالگی را سن افسردگی نوجوانان اعلام کرده اند؛ یعنی سنی که افسردگی نوجوانان بیشتر از هر مقطع دیگری است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/12 - 08:29
به گزارش تابناک، متن توییت عزت الله ضرغامی به شرح زیر است:

نمی‌دانم چرا به توصیه‌ رهبر انقلاب پیرامون ضرورت برخورد سخت قانونی و اخلاقی با کسانی که تعدی به زن را حق خودشان می‌دانند عمل نمی شود. واقعاً مجازات ۳ تا ۱۰ سال برای قتل فرزند، با روح عدالت اسلامی سازگار است؟!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور