صدای معلم

" در دهه هشتاد لایحه نظام هماهنگ پرداخت حقوق‌ها در واقع برای پاسخگویی به کارمندان و معلمان ناراضی از تبعیض به راه افتاد، ولی وقتی این لایحه پس از کش و قوس‌های فراوان مصوب گردید از این لایحه چیزی دست معلمان ناراضی را نگرفت. دولتمردان برای سرگرم کردن معلم‌ها این بار نظام رتبه‌بندی را در پنج رسته مطرح کردند. خلاصه سال‌ها وزرا در دول مختلف با نظام پرداخت هماهنگ و سپس نظام رتبه‌بندی با روح و روان معلمی بازی کرده و عملاً با مقصر قلمداد کردن وزرای قبلی حل مشکل رتبه‌بندی را با زرنگی تمام به دوش دولت و وزیر بعدی حواله کردند "

تبعیض های درون دستگاهی و برون دستگاهی برای معلمان ؟!

رضا قاسم پور/ خبرنگار صدای معلم در استان البرز

تبعیض های درون دستگاهی و برون دستگاهی برای معلمان و نظام هماهنگ پرداخت

معلمان به عنوان یکی از وفادارترین نیروهای نظام همواره از تبعیض منزلتی و معیشتی خود در دو سطح درون دستگاهی و برون دستگاهی به شدت در رنج هستند.

تبعیض درونی یعنی یک معلم تنها حقوق خشک و خالی و بدون هر گونه مزایای جانبی مطابق با حکم کارگزینی دریافت می کنند، در حالی که همکاران وزارتی به طور پنهان و آشکار ردیف‌های دریافتی و مزایای جانبی دیگری دارند که سایر معلمها از آنها بی‌بهره هستند.

 تبعیض بیرونی همان داستانی است که سه دهه معلمین به رهبری تشکل‌ها و کانون‌های صنفی خود برای آن جنگیده‌اند. موتور محرکه اصلی جنبش معلمان، تلاش برای پر کردن شکاف تبعیض بین دریافتی خود با دستگاه‌های برخوردار دیگری چون دانشگاه‌ها، برنامه و بودجه و... است.

در دهه هشتاد لایحه نظام هماهنگ پرداخت حقوق‌ها در واقع برای پاسخگویی به کارمندان و معلمان ناراضی از تبعیض به راه افتاد، ولی وقتی این لایحه پس از کش و قوس‌های فراوان مصوب گردید از این لایحه چیزی دست معلمان ناراضی را نگرفت. دولتمردان برای سرگرم کردن معلم‌ها این بار نظام رتبه‌بندی را در پنج رسته مطرح کردند. خلاصه سال‌ها وزرا در دول مختلف با نظام پرداخت هماهنگ و سپس نظام رتبه‌بندی با روح و روان معلمی بازی کرده و عملاً با مقصر قلمداد کردن وزرای قبلی حل مشکل رتبه‌بندی را با زرنگی تمام به دوش دولت و وزیر بعدی حواله کردند.

تبعیض های درون دستگاهی و برون دستگاهی برای معلمان و نظام هماهنگ پرداخت

 نوبخت و بازی با کارت فرهنگیان
  نوبخت رییس برنامه و بودجه کاندیدای احتمالی حزب اعتدال و توسعه برای انتخابات آتی ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ است. وی در تلاش است از نمد کارمندان ناراضی دولت همچون معلمین و پرستاران برای خود کلاهی ببافد. در این راستا چندی است که جلسات نمایشی با برخی از نمایندگان تشکل‌های صنفی فرهنگیان به منظور احیای نظام رتبه‌بندی به راه انداخته و در تلاش است اشتباهی که وزارتخانه و دستگاه خود در افزایش حقوق فرهنگیان در نیمه دوم سال ۹۸ مرتکب شده‌اند را رفو کند.

به گفته شیرزاد عبدالهی؛ اشکال کار سازمان برنامه در سال 94 تا 98 این بود، که اعتبارات رتبه‌بندی معلمان را از محل اعتبارات فصل 10 تامین کردند. حالا استدلال می‌کنند که بخشنامه  افزایش 50 درصد حقوق کارمندان (اسفند 98 ) برای معلمان به صورت ناقص اجرا شده، زیرا معلمان قسمتی از مزایای بخشنامه 50 درصد را در قالب رتبه‌بندی پیش‌خور کرده‌اند!

آقای نوبخت و ترکمن ناگهان متوجه این ظلم شده‌اند و می‌خواهند جبران کنند. کاری به انگیزه و نیت آقای نوبخت و الهیار ترکمن ندارم. فرض را بر این بگذاریم که انگیزه انسانی دارند. راه‌حل قانونی این است که مسیر رتبه‌بندی را از مسیر افزایش 50 درصد فصل 10 جدا کنند. رتبه‌بندی موضوع راهکار 2-10 و راهکار  3-10 فصل هفتم سند تحول بنیادین است و ربطی به اعتبارات فصل 10 قانون مدیریت ندارد."

 نسرین چراغی از فعالان البرز می‌گوید:
"سازمان برنامه و بودجه و معاونت مالی آموزش و پرورش ، متوجه اشتباهشان شده‌اند و حالا غرورشان اجازه نمی‌دهد بگویند معذرت ... !
با این جلسات فرمالیته، می‌خواهند به معلمان ثابت کنند که با ریش سفیدی روسای تشکل‌ها  و کلی خواهش همکاران! بالاخره رضایت دادیم!
وگرنه یعنی نوبخت عقلش نمی‌رسد که فاصله زیادی بین حقوق معلمان و سایر کارکنان هست و حتما باید رضاخواه و کمیجانی، عبدی و.... به ایشان یادآوری کنند!؟"

 حاجی‌بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس معتقد است که:
"رتبه‌بندی معلمان اصلا وجود ندارد که دولت بخواهد آن را اجرایی کند. وقتی چیزی وجود ندارد، دولت می‌خواهد چه چیزی را اجرا کند؟!
 این بخشنامه‌ای که می‌گویند می‌خواهند از اول فروردین اجرایی کنند، من چنین بخشنامه‌ای ندیده‌ام!"

 ف_محمدی از فرهنگیان زنجان می‌نویسد:
"در حالی که جامعه‌ی فرهنگیان کشور در سردرگمی و خوف و رجای صدور احکامی ترمیمی به سر می‌بردند و در به در به دنبال روزنه امیدی بودند تا از این بلاتکلیفی نجات پیدا کنند، اظهارات نسنجیده و غیرمسئولانه حاجی‌بابایی باعث حیرت و تعجب فرهنگیان کل کشور شد!
آخر مسئول (آن هم وزیر اسبق خودمان و مسئول کمیسیون فعلی فرهنگیان در مجلس) این قدر بی‌فکر و بی‌تفاوت...؟!"

تبعیض های درون دستگاهی و برون دستگاهی برای معلمان و نظام هماهنگ پرداخت

سخن آخر

آنچه مسلم است افزایش نابخردانه و شتاب زده حقوق فرهنگیان در بهمن ماه؛ اقدامات نظام قبلی رتبه‌بندی را كه از اول مهر ۹۸ اجرا شده بود به هم زد.
لذا با افزایش حقوق کادکنان دولت در سال جدید متوسط دریافتی سایر کارکنان دولت هشتصد هزارتومان بیش از متوسط دریافتی فرهنگیان می باشد .
الان هم لازم است آيين نامه قبلی رتبه‌بندی اصلاح شود. در صحبتی که با سالار قاسمی مدیرکل آموزش و پرورش البرز داشتم می گوید: وزارتخانه پيشنهاد اصلاحی را به دولت فرستاده و در دستور كار دولت است كه پس از تصويب دولت قابل اجرا خواهد بود.

حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و انصاری رییس سازمان امور استخدامی معتقدند که اجرای رتبه بندی معلمان نیازمند مصوبه دولت است.
لذا بقيه آنچه از زبان هر کسی می شنویم چيزی جز سياسی‌كاری و سياسی‌بازی نیست.

 


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تبعیض های درون دستگاهی و برون دستگاهی برای معلمان و نظام هماهنگ پرداخت

دوشنبه, 29 ارديبهشت 1399 13:47 خوانده شده: 460 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
دبیر مفت 1399/02/29 - 16:06
محمدباقر نوبخت در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «با ابراز مجدد قدرشناسی خود نسبت به معلمان عزیز، برای ترمیم رتبه‌بندی معلمان آنچه را که در محدوده اختیاراتم بود و قولی که برای پیگیری و اجرای آن داده بودم، انجام دادم اما مسوولان مستقیم اجرای آن نظر دیگری دارند. به هر صورت از این پس موضوع رتبه بندی از اختیارات و توان من خارج است.»

الفاتحه
پاسخ + 0 0 --
رضا قاسم پور 1399/02/29 - 16:41
سلام و درود
نوبخت نه عزم و نه توانایی حل مشکل رتبه بندی رانداشت
فقط داشت با کارت فرهنگیان قمار انتخاباتی می کرد
پاسخ + 0 0 --
محقق 1399/02/29 - 19:17
دقیقا فاتحه اش تا انتخابات ریاست جمهوری بعدی خوانده شد که دوباره با علم کردنش معلمان را به بازی بگیرند
پاسخ + +2 0 --
محقق 1399/02/29 - 19:16
حالامنتظر عکس العمل این وزیر نالایقیم که جواب این بی حرمتی وبد قولی را چگونه به معلمان خواهد داد؟ خیلی ها رو حرف این نوبخت حساب کردند
پاسخ + +3 0 --
محمدی 1399/02/29 - 20:40
نوبخت دروغگو است همانطور که سر بازنشستگان فرهنگی کلاه گذاشت ، سر همکاران فرهنگی نیز کلاه گذاشت.
برای کشور ایران علم و فرهنگ و آموزش و پرورش اولویت نیست . زیرا بیسوادی جامعه برای حکمرانی خوب در شرایط حاضر بهتر است.
پاسخ + +4 0 --
دبیر مفت 1399/02/29 - 20:45
در حالی که در مدارس معلمان را با تهدید ملزم به استفاده از وسایل شخصی جهت آموزش مجازی میکنند منتخبان مردم مجهز به تبلت و سیم کارت مجزا جهت انجام وظایفشان میشوند!

با حضور معاون اجرایی رئیس مجلس تفاهم نامه میان پارلمان، وزارت ارتباطات و ایرانسل برای تامین زیرساخت ارتباطی برگزاری جلسات غیرحضوری مجلس امضا شد.
معاون اجرایی رئیس مجلس: تصمیم داریم کار توسعه آی تی در مجلس را ادامه دهیم و سیم کارت‌های جدید را به همراه تبلت‌ها از هفته آینده در اختیار منتخبان قرار دهیم تا از همان ابتدای کار با اقدامات فناورانه آشنا شده و این روند هم ادامه پیدا کند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/29 - 21:32
آفرین - احسنت
پاسخ + 0 0 --
خانم فرهنگ 1399/02/29 - 23:56
نویسنده محترم با احترام بعد از لایحه هماهنگ حقوق، لایحه خدمات شهری را فراموش کردید .
همیشه ما سر گرم عناوین بود یم نه عملکرد درست
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/30 - 14:41
سلام و سپاس
متاسفانه لایحه خدمات شهری رو نشنیده بودم اولین باره از شما می شنوم
اگر ممکنه بیشتر توضیح بدید
پاسخ + 0 0 --
خانم فرهنگ 1399/02/30 - 16:23
لایحه خدملت شهری همان لایحه هماهنگ حقوق هست. .
یکی در دوره خاتمی ودیگری در دوره احمدی نژاد مطرح شد
پاسخ + 0 0 --
دبیر مفت 1399/02/30 - 15:42
بعد از این همه داد و فریاد معلمان و کمپین های مختف در خصوص رتبه بندی که گوش فلک را کر کرده تازه وزوزی اندک به گوش نمایندگان مجلس رسیده که به آن ((زمزمه)) میگویند:

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/02/30/2269272
پاسخ + 0 0 --
خانم فرهنگ 1399/02/30 - 16:27
اخبار ۲۰:۳۰ در همان روزی که نوبخت قول ترمیم رتبه بندی داد یک عکس از نوبخت که فوق العاده عصبانی واخمو بود نشان داد
ومعلوم بود که‌انجام نشدنی است
پاسخ + 0 0 --
صمد قاسملو 1399/02/30 - 18:16
ابن شرح و تفصیل ها و غو غوغا ها نوعی شعبه باری متولیان فرهن فرهنگی است در باطن هیچ عزمی برای ارتقای معیشت فرهنگیان ارجمند ندارند با همگرائی و تامل باید یک راه حل کارا و اساسی تبیین شود
پاسخ + 0 0 --
قدرت اله دانشیار 1399/03/23 - 12:17
باسلام جناب کدخدا نوبخت بازنشسته اموزش وپرورش جانباز جنگ تحمیلی. صندوق بازنشستگی کشوری. فقط دریافتی دارم سازمان امور استخدامی با همدستی دیوان محاسبات کشور. امتیازات فوق العاده ایثارگری قطع حذف کرد. فصل زهم خدمات کشوری خیر. رتبه بندی خیر. همسان سازی یا بازی رقم صفر.دوسال متوالی باید دردمان به کی بگویم مسول با تعهد باشد نه خالی بند فقط شعار که مصرف داخلی دارد. سی سال خدمت سنوات دریافتی کمتراز یک شاغل دوسال سنوات است خسته نباشی دلاور پدربازنشیسته دراور.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور