صدای معلم

برخی کشورها از فنلاند تا ویتنام و چین و برخی ایالتهای آمریکا مدارس را با رعایت دستورالعمل های بهداشتی مانند اندازه گیری دمای بدن دانش آموزان در بدو ورود به مدرسه ، استفاده دانش آموزان از ماسک ، رعایت فاصله گذاری اجتماعی ، الزام دانش آموزان به شستن دستها با صابون مایع ، ضد عفونی کردن روزانه محیط مدارس و عدم حضور معلمان مسن و یا دارای بیماری های زمینه ای، مدارس را بازگشایی کرده اند. آیا ستاد مبارزه با کرونا که اجازه بازگشایی مدارس را داده است ، رعایت این دستورالعمل را الزامی کرده است و بر اجرای آنها نظارت دارد؟

اما و اگرهای بازگشایی مدارس در 27 اردیبهشت ؟!

شیرزاد عبداللهی

بازگشایی مدارس در 27 اردیبهشت و پوپولیسم آموزش و پرورش

به رغم تلفات و صدمات انسانی و اقتصادی ویروس کرونا، سال تحصیلی  98-99 یکی از شادترین و به یاد ماندنی ترین سالهای تحصیلی برای دانش آموزان گریزان از درس و مدرسه خواهد بود. این همه تعطیلی و ولشدگی را دانش آموزان به خواب هم نمی دیدند. سال تحصیلی احتمالا در خرداد ماه  با کمی تاخیر به پایان می رسد.

آموزش آنلاین جدا از فعالیت پراکنده تعدادی از همکاران مسئول، بیشتر نمایش و ظاهرسازی بود. اول رفتند سراغ فداکاری معلمان و تدریس روی یخچال و روی تخت بیمارستان و بدنه اتومبیل . بعد  هم منجر شد به نصب دستوری  اپلیکشن "شاد ".

وزیر  پیامبرانه از اول کار گفت که شبکه شاد را  90 درصد مدارس  نصب کرده اند و برای آن ده درصد هم تمهیداتی اندیشیده اند.

حالا در انتهای سال تحصیلی  قرار است برای تکمیل آموزش آنلاین از 27 اردیبهشت مدارس بازگشایی شوند، تا  دانش آموزان جامانده از شبکه شاد که موبایل و تبلت نداشته اند و یا در شبکه حضور داشته اند و هنوز اشکال درسی دارند به مدرسه بیایند و رفع اشکال کنند.  

به گفته مقامات حضور دانش آموزان اجباری نیست،کلاسی برگزار نمی شود، حتی حضور معلمان هم اجباری نیست. دانش آموزان داوطلبانه برای رفع اشکال به مدرسه می آیند. به گفته آقای حاجی میرزایی : "معلمانی که در شبکه شاد فعال بودند و آموزشهای لازمه را ارائه داند ممکن است مراجعه کمتر و یا اصلا مراجعه ای نداشته باشند."

هفته اول بازگشایی مدارس به تعطیلی پنجشنبه و جمعه و بعد هم به عید سعید فطر ختم می شود و کلا شامل 4 روز کاری می شود. ادامه آن بستگی به استقبال دانش آموزان و تصمیم شورای مدرسه دارد که بعید است با ادامه طرح موافقت کنند. ممکن است بعضی مدیران این بازگشایی را جدی بگیرند و به معلمان فشار بیاورند ولی اکثر قریب به اتفاق مدیران متوجه هستند که بازگشایی موضوعی جدی نیست.
 
امتحانات پایه دوازدهم حتما حضوری برگزار می شود. روی امتحان پایه نهم هم اگر و مگر هست. در بقیه پایه ها با تشویق ادارات و توصیه مدیران مدارس، دانش آموزان آسیب دیده از کرونا با ارفاق به کلاس بالاتر ارتقا می یابند. مدیران بر اساس توصیه های اداری به معلمان فشار می آورند که با دست و دلبازی نمره بدهند. آیا معلمان تسلیم این فشار که تا حدی جنبه سیاسی هم دارد می شوند، و یا نمره واقعی بر اساس وضعیت تحصیلی دانش آموز را وارد لیست می کنند؟

به نظرم زور مدیران می چربد.

بازگشایی مدارس در 27 اردیبهشت و پوپولیسم آموزش و پرورش

برخی کشورها از فنلاند تا ویتنام و چین و برخی ایالتهای آمریکا مدارس را با رعایت دستورالعمل های بهداشتی  مانند اندازه گیری دمای بدن دانش آموزان در بدو ورود به مدرسه ، استفاده دانش آموزان از ماسک ، رعایت فاصله گذاری اجتماعی ، الزام دانش آموزان به شستن دستها با صابون مایع ، ضد عفونی کردن روزانه محیط مدارس و عدم حضور معلمان مسن و یا دارای بیماری های زمینه ای، مدارس را بازگشایی کرده اند. آیا ستاد مبارزه با کرونا که اجازه بازگشایی مدارس را داده است ، رعایت این دستورالعمل را الزامی کرده است و بر اجرای آنها نظارت دارد؟

کارشتاسان سازمان بهداشت جهانی همین امروز گفته اند که این ویروس ممکن است هرگز نابود نشود. آقای نمکی وزیر بهداشت در باره  اوج گرفتن بیماری کووید 19 همراه انفلوآنزا در پاییز 99  هشدار داده است. وزارت آموزش و پرورش اگر برای این موضوع راهبرد نداشته باشد در پاییز 99 ممکن است غافلگیر شود.

به نظر می رسد وزیر آموزش و پرورش این بحران را گذرا می داند و سعی می کند با اقدامات نمایشی و ارائه آمارهای اغراق شده، مساله را دست کم بگیرد با به هم آوردن سروته سال تحصیلی 98-99 مساله را تمام شده فرض می کند. اما نمایش هم حدی دارد! باید به وزیر و مقامات هشدار داد که آموزش و پرورش به جای  بازی های روانی موضوع را جدی بگیرد.

گروه خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش


بازگشایی مدارس در 27 اردیبهشت و پوپولیسم آموزش و پرورش

جمعه, 26 ارديبهشت 1399 09:41 خوانده شده: 609 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -6 --
خانم فرهنگ 1399/02/26 - 10:14
خطر تهمت هابی که بعد از گرفتن کارنامه توسط بعضی از اولیاء دانش آموزان ،جامعه فرهنگی و این قشر دلسوز را تهدید می کرد ، بیشتر از بیماری کرونا بود.
خوشبختانه مسولین با آگاهی نبست به اتهاماتی که شان وشخصیت من وهمکارانم را تهدید میکرد ، مانع از اتهامات شدند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/26 - 17:31
لابی قدرتمند غیرانتفاعی ها در مقابل سلامت دانش اموزان و معلمان پیروز شد
به دروغ پای آبروداری را وسط نکشید کسی به فکر ابروی معلم نیست ، آبروی معلم بارها با خبرهای کذب افزایش حقوق و تنبیه دانش اموزان در صدا سیما به تاراج رفته ،منافع عده دیگری باید تامین میشد که شد
پاسخ + +6 -1 --
دبیر 1399/02/26 - 11:16
تعدادی از معلمان و اولیا دانش آموزان در ماههای اخیر فوت کردند در بازه زمانی رفع اشکال اگر یک دانش آموز به ظاهر سالم ولی ناقل کرونا به مدرسه مراجعه کرده و معلم را آلوده کند خانواده معلم ،سایر دانش آموزانی که به ان معلم مراجعه می کنند اولیا دانش اموزان و سایر معلمان مدرسه و افرادی که در مسیر مدرسه ممکن است دانش آموز به انها مراجعه کند در معرض خطر ابتلا و ناقل بودن ،قرار می گیرند
پاسخ + +9 -1 --
ناشناس 1399/02/26 - 11:16
فاجعه بزرگی در کمین معلمان و دانش آموزان است.
آقایان مسولان کشوری که مدارس غیرانتفاعی دارند
این طرح مزخرف را به قیمت جان مردم و معلمان راه
انداختند تا با کشاندن اجباری دانش آموزان به مدارس خصوصی
شهریه سه ماه تعطیلی را پس ندهند و جیب های کثیفشان
همچنان با قیمت خون و جان مردم پر پول بماند.
شرم کنید .
تاریخ اعلام دیرهنگام شیوع کرونا در ایران بخاطر انتخابات
و بازگشایی مدارس بخاطر مسولان دارای غیرانتفاعی
را هیچ وقت فراموش نخواهد کرد.
جنایت جنگی و جنایت اجتماعی بهترین نام برای خودخواهی
مسولان است.
پاسخ + +8 -1 --
دبیر 1399/02/26 - 11:25
در مراکز درمانی پس از هر مراجع، صندلی که مراجع روی ان نشسته بود ،میز کار و...ضدعفونی می شود ایا در مدارس هم این امکان مهیاست
با توجه به عملکرد نیروهای خدماتی مدارس و سهل انگاری هایی که بارها از این گروه در گردگیری ساده میز کار معلمان و کادر اجرایی دیده می شود ایا در مقابل کرونا دستورالمعل دقیق و در حد و اندازه استریل کردن در مقابل یک ویروس را رعایت می کنند ،جواب منفی است در شرایطی که بسیاری از مسئولین از ویدئو کنفرانس برای جلسات استفاده می کنند بازگشایی مدارس بر اساس پروتکل های بهداشتی نمایشی یک اقدام تبلیغاتی به قیمت از دست دادن جان تعدادی از دانش اموزان و معلمان و اولیاست ،آموزش و پرورش همیشه محل آزمون و خطاست که خطاهایش هیچگاه برای مسببین عواقبی نداشته و این بار آزمون و خطایی به قیمت جان انسانها ،هر چند در شرایطی که با دید آمار به زندگی و حیات انسانها بنگریم جان انسان تومنی چند؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/27 - 21:11
روز شنبه و همزمان با بازگشایی مدارس، به مدرسه رفتم، آنچه را که به چشم دیدم خدمتتان بازگو میکنم:
چشمتان روز بد نبیند، میز و نیکمتها به قدری کثیف و خاک خورده بودند که تا یکساعت فقط نظافت آنها توسط دانش آموزان و خدمتکار مدرسه به طول انجامید. من نمیدانم در طول این سه ماه تعطیلی چه غلطی میکردند. علاوه بر آن خبری از یک محلول ضدعفونی کننده نیز نبود. برخی از دانش آموزان هم ماسک نزده بودند. تصمیم دارم فردا به اداره آموزش و پرورش مراجعه کرده و شکایت خود را تقدیم کنم.
پاسخ + +4 -3 --
ناشناس 1399/02/26 - 11:36
ممکن است بعضی از دانش اموزان مخصوصا"در مقاطع بالاتر به بهانه رفتن به مدرسه ازمنزل خارج شوندوچون در مدرسه حضور وغیاب نمیشوندسراز جاهای دیگر دراورند درواقع دراین ایام مدرسه وخانواده هیچ نظارت وکنترلی بردانش اموزان ندارند.
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/02/26 - 22:19
خوب ، حضور و غیاب شوند! و اطلاع رسانی شود! دشوار است؟
یا اصلا اگر خطری هست مدرسه نیایند و یا به طریقی مشخص بیایند!
پاسخ + +3 -3 --
ناشناس 1399/02/26 - 14:30
مدرسه ما در ناحیه۱ مشهد سردرگم فعلا گفتن همکارا و دانش اموزان مشکل دار بیان اما بدون برنامه ریزی اکثر بچه ها احتمال بالا میان و مدرسه شلوع میشه و کلاسها شلوع و...
خدا خودش رحم کنه!!!
با وجود ۱۰روز تاخیر در شاد بعلت مشکلات سامانه سناد و...بالاخره گروهای شادم نصفه نیمه راه افتاد و در حد توان برا بچه ها مطلب گداشتم حالا برم مدرسه چی بگم؟
اون همکارای که شاد نداشتند چی و..‌؟،؟
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/02/26 - 22:26
اینهمه کتاب کمک آموزشی پس همگی به درد نخور هستند!؟ هر چند که نعداد زیادی از آنها بهترین نیستند و بهترین هایشان هم بهترین نیستند و لیکن مفید و قابل استفاده هستند
آموزش روش چگونه مطالعه کردن دانش آموز و چگونه رفع اشکال کردن حضور در فضای مجازی و حضوری را به شدت کاهش می دهد و نقش اولیا و خواست دانش آموز و توان تجربی و علمی معلم بسیار مؤثر است
گوشه هایی از نخبگی فراتر از پخمگی قانون و عرف است
پاسخ + +5 -4 --
ناشناس 1399/02/26 - 19:04
کدام دسته از معلمان و دانش ‎آموزان نباید فردا به مدارس مراجعه کنند؟
1- مادران باردار
2- بیماران با بیماری زمینه‌ای: بیماری قلبی ـ عروقی، فشار خون، دیابت، بیماری‌های تنفسی زمینه‌ای و مزمن، شاخص توده بدنی(BMI) بیشتر از 40

3- بیماران با نقص ایمنی: تحت درمان با کورتیکواستروئید بیش از پردنیزولون آمیلیگرام 12.5 در روز بیش از دو هفته، بیماران تحت شیمی درمانی، افراد دچار بدخیمی‌ها و افرادی که پیوند اعضا شده‌اند.
4- حضور دانش دانش‌آموزان دارای ریسک بالا(مبتلا به دیابت، آسم، بیماری قلبی ـ عروقی، سرطان، بیماری‌های اتوایمیون و دانش‌آموزان با مصرف داروهای ایمونو ساپرسیو) تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

البته آن دسته از افرادی که مشکوک به بیماری کرونا هستند هم از مراجعه به مدرسه باید خودداری کنند.
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/02/26 - 22:29
قطعاً احتیاط شرط عقل و تابع شرایط است و شرایط محیطی یکسان نیست پس دستور العمل واحدی دارد؟
آیا ایجاد استرس جایز است؟ و عقل در تشخیص شرایط مجتهد است
پاسخ + +4 -2 --
معلم 1399/02/26 - 22:03
خب هردم از این باغ بری می رسد.
به شتر گفتن چرا گردنت کجه؟؟
خندید و جواب داد بنده خدا آخه من کجام راسته که گردنم کج باشه.
همکارن عزیز آخه کدوم کار وزارت خانه ما روی روال و ناشی از عقلانیت بوده که این یکی باشه؟؟
یه عده آدم سیاسی همیشه سکان این وزارتخونه رو به دست داشتن و جیب خودشون و اطرافیوانشون رو از صندوق ذخیره و بیمه و مجله و... پر کردن
حالا هم که اکثرشون مدارس غیر انتفاعی دارن میخوان با این طرح پول خلق الله را بالا بکشن.
مگر رئیس جمهور صراحتا نگفت مدارس آخرین جایی هستن که باز میشن. چی شد بقیه جاها باز شد؟؟
پس اینجا هم بدونید اون اقلیت مسئول در وزارتخونه به فکر جیب خودشون هستن و ولاغیر
پاسخ + +6 0 --
مدرس آزاد 1399/02/26 - 22:07
شرایط بی استرس و امن کمی از احتمالات خطر و تکالیف غیر تکلیفی را می کاهد چه فضا حضوری باشد و چه مجازی !!
گویا حضور در مدرسه برای دانش آموزان اجباری نیست آیا این بد است؟ و در ضمن می تواند با رعایت برخی نکات بهداشتی و دسته بندی ها صورت بگیرد که با همکاری مدیران و معلمان و دانش آموزان امکان پذیر است و البته نقش اولیاء هم مهم است د راین شرایط نباید بهانه گیری های غیر موجه و فقط برای زیر سؤال قرار نگرفتن موجب تصمیم گیریها شود
دانش آموز دنبال بهانه است و هر معلم و دانش آموزی که حقاً و عملا در فضای مجازی حضور نداشته می تواند کلاس درسی خود را جمع و جور کند؛ به عنوان مثال در طرح جامع به دانش آموز نجوه چگونه مطالعه کردن را می توان آموخت فی المثل 1 ساعت برای تاریخ کافی است دروسی مثل عربی و زبان با وجود کمک آموزشیها در حد چند ساعت و در درسی چون ریاضی که چه عرض کنم اگر در گذشته و حال در آموزش و پرورش با توهّم جذب نیرو در تدریس و تألیف نمی شد ریاضی نیز در حد همان عربی و زبان می بود
پاسخ + +5 -2 --
نا شناس 1399/02/27 - 06:55
خدا عاقبت فرزندان ما را با اين جماعت معلم نماي عافيت طلب بخير كند كه هر وقت وزارت آموزش و پرورش طرحي را براي جبران عقب ماندگي درس دانش آموزان مطرح مي كند اين جماعت حقوق مفت بگير ، ساز مخالف مي زند آسمون و ريسمون را به هم مي بافند تا مبادا مجبور شوند به سر كار بروند . جناب شيرزاد عبداللهي كه خود را كارشناس در حوزه آموزش و پرورش مي داند چرا طرح و ايده نمي دهد و فقط ما را با كشورهاي آن ور دنيا مقايسه مي كند !
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/27 - 11:59
مفت خور عافیت طلب کسی است که چند برابر معلم حقوق می گیرد و به صندلی گرم و نرم خود لم داده و ندانسته و ناآگاهانه عادت کرده برای معلم و دانش آموز اجتهاد کند
مفت خور تویی که در یک ماه، حقوق چندماه یک معلم را میگیری به ازا هر ماه حقوق شماها ،معلم چند ماه کار می کند اگر چند روزی هم تعطیل شود باز دریافتی شما بیشتر است اگر عقلت نمی رسد با رفع اشکال فرمالیته هیچ مشکل درسی حل نمی شود ....
پاسخ + 0 0 --
یک فرهنگی 1399/02/27 - 12:03
اشتباهی مثبت دادم. زود کلیک شد. فقط در پاسخ این کامنت توهین آمیز، عزیزان رو ارجاع میدم به مثنوی مولوی که فرموده:: "بی ادب، محروم ماند از لطف رَبّ" ....
و دوضرب المثل معروف فارسی::
جواب ابلهان،خاموشی است.
نادان، ادب ندارد.

ولی بهتره یادآوری کنم به نویسنده این کامنت که::
من معلم بقول شما حقوق مفت میگیرم. باشه... شما لطف کن از همین امروز تا پایان این طرح، بچه های خودت و کل فامیل سببی و نسبی محترم رو حتما حتما بفرست مدرسه محل تحصیلشون، یکی دو ساعت لااقل توی مدرسه بمونن و ازمعلمشون بخوان که رفع اشکال کنه براشون. هر کس هم از کادر پرسنل غایب بود یا امتناع کرد از پاسخگویی، زنگ بزن اداره آموزش و پرورش محل گزارش بده وایسا بازرسش بیاد... ولی مرد باش و این کار رو انجام بده. البته اگه حرفت حرفه. من لایقش نیستم که اسمم رو بگم، شما خیلی جوانمردی، اسمت رو هم شجاعانه درج کن... اصلا برو واسه اخبار 20 و سی هم اینارو جلوی دوربین بگو....
پاسخ + +5 -3 --
ناشناس 1399/02/27 - 08:50
ایرنا/ مهدی گرامی پور معلم آستارایی به دلیل نبود اینترنت و عدم دسترسی دانش آموزان روستای «مشند» این شهرستان به شبکه پیام رسان شاد، با رعایت اصول بهداشتی توسط خود و دانش آموزان در دل طبیعت به آنها آموزش می دهد.
پاسخ + 0 0 --
صمیمیت 1399/02/27 - 11:56
کار شایسته ای می کند
پاسخ + 0 0 --
کاسبان کرونا 1399/02/27 - 12:04
هر کس به طریقی از این دوران برای ماهیگیری استفاده کرد در کلاسهای شهری نمی توان فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کرد ولی در مدارس روستایی امکانپذیر است هم تعداد دانش آموزان کم است هم فضای باز اطرف مدرسه برای تدریس مناسب است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/29 - 09:04
کاسب کرونا ، آستارا شهری توریستی و گردشگری است نه روستا. چقدر بهانه
می تراشید برای آسودگی وجدان خودتان
یا چقدر حسودید.
پاسخ + +4 -2 --
فرهنگی 1399/02/27 - 16:09
از اول با فاصله گذاری تدریس می شد بهتر بود تا این شبکه ی ناشادومجازی
پاسخ + 0 -1 --
معلم 1399/02/28 - 23:14
این نیز بگذرد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور