صدای معلم

" سال‌هاست در سايه عنوان موسسه غيرتجاري انتفاعي و آنچه به عنوان اساسنامه صندوق آمده، سود شركت‌ها و صندوق ذخيره فرهنگيان منحرف مي‌شود و تخلفات كلاني كه در گزارش تحقيق و تفحص از صندوق آمده نيز همجنس اين مشكلات است. با محاسبه سود صد تا چند هزار درصدي سهام شركت‌هاي بورسي از مهرماه 97 تا به امروز به راحتي مي‌توان دريافت اگر معلمان در اساس‌نامه صندوق به جاي سرمايه‌گذار، سهام‌دار ناميده مي‌شدند، امروز وضعيت بسيار متفاوتي را از نظر مالي تجربه مي‌كردند "

سهم معلمان از صندوق ذخيره فرهنگيان

علی بهشتی نیا

سهم معلمان از صندوق ذخيره فرهنگيان و بورسی شدن

از آخرين بازخواني آمار صندوق ذخيره فرهنگيان چندين ماه مي‌گذرد. بي‌خبر بودن از صندوق ذخيره فرهنگيان، دو نعمت بزرگ براي معلمان و دست‌اندركاران صندوق دارد، براي معلمان از آن جهت كه حرص بيهوده نمي‌خورند و عصباني نمي‌شوند و براي دست‌اندركاران هم از آن جهت كه عصبانيت فرهنگيان آزارشان نمي‌دهد.

از آخرين دغدغه فرهنگيان، يعني اعمال رتبه‌بندي مدتي نگذشته است كه گزارش غارت صندوق ذخيره فرهنگيان و بانك سرمايه در رسانه‌ها داغ مي‌شود و در ميان خبرهاي جذاب بورس، موضوع عرضه صندوق در تالار بورس قوت مي‌گيرد، موضوعي كه مي‌تواند خبر غارت اموال معلمان را كم رنگ‌تر كند. 

در اخبار داغ اين روزها و بهار بورس، خبر خوب عرضه صندوق ذخيره فرهنگيان در تالار شيشه‌اي، مانند خبر نظام هماهنگ و رتبه‌بندي فرهنگيان، چون ابرِ بهار زود مي‌گذرد.

سهم معلمان از صندوق ذخيره فرهنگيان و بورسی شدن

عيسي شهسوار خجسته، نايب رييس هيات مديره در گزارش مجمع موسسه، بورسي شدن صندوق را منتفي مي‌داند و از احتمال عرضه برخي شركت‌هاي تابعه به‌طور مستقل در بورس سخن مي‌گويد. نايب رييس هيات مديره صندوق ذخيره فرهنگيان دليل اصلي بورسي نشدن صندوق را سهامي نبودن صندوق دانسته و مي‌گويد صندوق يك موسسه غيرتجاري انتفاعي است

در واقع مساله اصلي در صندوق ذخيره فرهنگيان اساس‌نامه و عناويني است كه ذيل قانون 584 تجارت آمده و اين موسسه را غيرتجاري ناميده است. عموما در تاسيس موسسات غيرتجاري انتفاعي، ويژگي‌هايي چون گره‌گشايي، مردمي بودن، بدون در نظر گرفتن سود و منفعت، هدف موسسان بوده است.

سال‌هاست در سايه عنوان موسسه غيرتجاري انتفاعي و آنچه به عنوان اساسنامه صندوق آمده، سود شركت‌ها و صندوق ذخيره فرهنگيان منحرف مي‌شود و تخلفات كلاني كه در گزارش تحقيق و تفحص از صندوق آمده نيز همجنس اين مشكلات است. با محاسبه سود صد تا چند هزار درصدي سهام شركت‌هاي بورسي از مهرماه 97 تا به امروز به راحتي مي‌توان دريافت اگر معلمان در اساس‌نامه صندوق به جاي سرمايه‌گذار، سهام‌دار ناميده مي‌شدند، امروز وضعيت بسيار متفاوتي را از نظر مالي تجربه مي‌كردند.

سهم معلمان از صندوق ذخيره فرهنگيان و بورسی شدن

نايب رييس هيات مديره صندوق در شرايطي از منتفي بودن ورود صندوق به بورس و صيانت از حقوق فرهنگيان عضو سخن مي‌گويد كه كارشناسان و معلمان سال‌هاست بر طبل تغيير اساسنامه و موسسه مي‌كوبند تا بتوانند سهمي در مالكيت 85 درصدي شركت‌هاي سرمايه‌گذاري و هلدينگ‌هاي بزرگ موسسه داشته باشند اما بوي بهبود از اوضاع اين صندوق نمي‌شنوند و تا زماني كه تغييرات ساختاري در ماهيت و اساسنامه صندوق صورت نگيرد معلمان همان راهي را پيش خواهند برد كه اكنون مي‌برند يعني آنها مي‌كارند و ديگران مي‌خورند.

روزنامه اعتماد


سهم معلمان از صندوق ذخيره فرهنگيان و بورسی شدن

پنج شنبه, 25 ارديبهشت 1399 12:45 خوانده شده: 244 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -2 --
حسینی مجتبی 1399/02/25 - 14:56
سرمایه صندوق از آن معلمان است و شرکتهای تابعه هم از این سرمایه بوجود آمده اند یا سرمایه گذاری ها در شرکتهای مختلف نیز از پول معلمان انجام شده است...

ارزش افزوده ی اموال و شرکتها به معلمان تعلق دارد که باید با یک حسابرسی و به روز نمودن ارزش شرکتهای صندوق ذخیره، صورتحساب اعضا به نسبت پرداختی ها به روز شود...
یا سهام شرکتها و اموال نسبت به سرمایه اعضا ، بدون پرداختی به معلمان واگذار شود.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/26 - 07:39
چرا سهم معلمان و دببران که سالها قبل مقداری سهام بهشون دادند الان معلوم نیست؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور