صدای معلم

" هفته معلم هم گذشت ! "

بحث نخ نمای افزایش حقوق و بازی با افکار عمومی معلمان ؟!

حسین رمضان پور/ فعال فرهنگی خراسان شمالی - بجنورد

افزایش حقوق معلمان و رتبه بندی معلماندرست در روزهایی که کشور درگیر کرونا شد و کسی نیز حواسش به بحث چگونگی اعمال امتیازات فصل دهم از قانون مدیریت خدمات کشوری در آموزش و پرورش نبود؛ باز هم دوباره جناب نوبخت که تبری بر بدنه فرهنگیان و از جنس معلمان هستند؛ حماسه آفرید و با تلفیق بحث امتیازات فصل دهم با حق شغل حرفه ای که قبلا با هزاران هیاهو برای ترمیم حقوقی فرهنگیان بعد از سال ها به انجام رسیده بود؛ شعبده ای انجام داد و چنان ارقام اضافات و کسر مبلغ حق شغل حرفه ای را در هم تنید که بسیاری از معلمان متحیر و هاج و واج از درک این شامورتی جدید؛ واماندند و در عمل مالیات بیشتری نیز مثل همیشه جهت مبلغی که اخذ نکرده بودند نیز پرداختند.

اما پس از این اقدام بزرگ جناب نوبخت که در رسانه های خبری تحت عنوان افزایش ۱/۵ تا ۲ میلیون تومانی حقوق فرهنگیان منتشر گردید؛ اعتراضات گسترده ای از طرف معلمان در فضای مجازی و رسانه ای مطرح شد که با توجه به ایام کرونا و درک بالای این قشر فرهیخته از بحث فاصله اجتماعی؛ در کمپین های مختلف مجازی و از طریق نمایندگان خود در تشکل های فرهنگی؛ به دولت منتقل شد تا مثل همیشه حجب و حیای معلمی مانع از فریاد کردن این ظلم مضاعفی که در حق شأن شده گردد. گویا جناب نوبخت فراموش کرده بودند که همین بحث رتبه بندی که اکنون آن را مغایر با افزایش امتیازات فصل دهم می دادند؛ در طی چند سال بازی رسانه ای و وعده های بسیار به صورت ناقص و جزیی اجرایی شد و آن قدر این کش و قوس به طول انجامید و بارها این وعده های خام به صورت جدی در مصاحبه های خبری اعلام شده بود که حتی بحث داغ پیرزنان کوچه نشین نیز این بود که معلمان چندین بار حقوق شأن افزایش داشته و باز هم معترض اند. حال بیا و اثبات کن که این وعده نیز مانند دیگر وعده های جناب نوبخت و دولت اعتدال فریبی بیش نیست.

در تاریخ دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ برخی از تشکل های سیاسی معلمان جلسه ای با محمد باقر نوبخت در خصوص مسایل حوزه آموزش و پرورش داشتند که در پایان جلسه در خصوص تعیین تکلیف نظام رتبه بندی او گفت: بر اساس ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه، اجرای نظام رتبه بندی را برای فرهنگیان پیش بینی کرد. این نظام در سال ۹۸ اجرایی شد و از مهر سال قبل همکاران در قالب رتبه‌های ۵ گانه از مزایای مربوطه بهره‌مند شدند.

به گفته معاون رئیس جمهور بر اساس مصوبه دولت جهت نظارت بر اجرای نظام رتبه بندی فرهنگیان کمیته سه جانبه با حضور وزارت آموزش و پرورش سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری استخدامی تشکیل شد و به همین نسبت در قانون بودجه سال ۹۹ نیز موارد لازم پیش بینی شد.

افزایش حقوق معلمان و رتبه بندی معلمان

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه، اجرای همزمان نظام رتبه بندی و افزایش امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری در اسفند ماه اشکالاتی را به وجود آورده بود گفت: این موضوع خرسندی فرهنگیان را به همراه نداشت و برای اجرای وظایف قانونی سازمان برنامه و بودجه از وزارت آموزش و پرورش، نمایندگان تشکل‌های فرهنگیان و سازمان اداری و استخدامی دعوت کرد تا اشکالات مربوطه بررسی شود تا اگر قرار است اصلاحی انجام شود در چارچوب قانون باشد.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: با نکاتی که نمایندگان فرهنگیان گفتند، شرایطی را فراهم خواهیم کرد که قانون از اول فروردین ۹۹ با ترمیم و اصلاح در قالب نظام رتبه‌بندی انجام شود البته آنچه آموزش و پرورش انجام داد اجرای قانون بود، اما انتقاداتی که از سوی فرهنگیان مطرح شد قابل پذیرش بود به همین دلیل اصلاحیه صورت گرفت.

نوبخت ادامه داد: نظام رتبه‌بندی فرهنگیان با مرمت و اصلاحی که در چارچوب قانون صورت گرفت از اول فروردین ۹۹ لازم الاجرا است و تمام معلمان در ۵ رتبه پایه، مقدماتی، ارشد، خبره و عالی از آن بهره می‌برند.

وی با اشاره به اینکه از این جهت چندین بار قانون را مطرح کردم تا بگویم آنچه برای فرهنگیان انجام می‌شود عین قانون است، گفت: باید گلایه کنم از افرادی که از هیچ قشر خاصی نیستند و به بهانه‌های مختلف ظاهراً در جهت پشتیبانی و حمایت از فرهنگیان تلاش می‌کنند، اما تشویش اذهان عمومی را انجام می‌دهند و مطالبی را مطرح می‌کنند که از نظر قانونی خلاف است.

نوبخت در پایان گفت: تصمیماتی در راستای قانون برای ترمیم رتبه بندی فرهنگیان انجام شد و وزارت آموزش و پروش تا هفته گرامیداشت مقام معلم آن را اجرا می‌کند."

از تاریخ مصاحبه جناب نوبخت و وعده ای که دادند نیز مدت زیادی گذشته و اما افکار عمومی همچنان تصور نموده که علاوه بر دومیلیون تومانی که در امتیازات فصل دهم به معلمان اضافه شده ؛ اکنون دوباره بخش دیگری از رتبه بندی را نیز در هفته گرامیداشت مقام معلم اجرایی نموده اند و وزیر آموزش و پرورش و جناب نوبخت حسابی برای معلمان سنگ تمام گذاشته اند اما افسوس که آواز دهل شنیدن از دور خوش است و تنها چیزی که در اسفندماه و برقراری امتیازات فصل دهم عاید معلمان شد افزایش ناچیزی بود که همان نیز بابت مقرری ماه اول صندوق بازنشستگی کشوری کسر شد و فقط مالیات بیشتری توسط معلمان پرداخت شد.

افزایش حقوق معلمان و رتبه بندی معلمان

در مورد برقراری دوباره رتبه بندی نیز که بیش از ده روز از هفته معلم گذشته و هنوز این اقدام خارق العاده سازمان برنامه و بودجه و جناب نوبخت با تمام تبلیغات وسیع رسانه ای که داشتند ؛ به انجام نرسیده است و مشخص نیست اعمال مجدد این حق قانونی که به ناحق حذف شده است؛ چه ساز و کار پیچیده ای دارد که باید احتمالا عین قانون که بارها در مصاحبه تکرار کردند؛ دور زده یا اصلاح شود تا این مبلغ رانتی هنگفت به فیش حقوقی معلمان بازگردد؟!
 کاش جناب نوبخت که خود و همسرشان زمانی معلم و از جنس بدنه فرهنگیان هستند؛ لطفی در حق جامعه بزرگ معلمان انجام بدهند و بیش از این این قشر مظلوم و فرهیخته را دستاویز بازی رسانه ای خود قرار نداده و بگذارند مثل اعمال افزایش حقوقی چشمگیر سایر ارگانها که در سکوت خبری و بی هیاهو و کش و قوس به انجام می رسد؛ حق ناچیز این دلسوزان نظام تعلیم و تربیت نیز دستاویز شبکه های خبری و رسانه ای واقع نگردد تا بر همگان این باور غلط پدید آید که تا چه اندازه به معلمان رسیدگی می شود و حقوق شان افزایش می یابد و باز هم معترض اند. یا این ظن در بین فرهنگیان به وجود آید که این حربه ها بخشی از بازی با افکار عمومی جهت عدم رسیدگی به مطالبات معلمان می باشد تا بین مردم آنان را متوقع و زیاده خواه متصور نمایند و خود جناب نوبخت مصداق اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی که به برخی در مصاحبه زدند؛ واقع گردند.

بالاخره جناب نوبخت عزیز ؛ هفته معلم نیز به سر رسید؛ اما داستان پرکش و قوس رتبه بندی معلمان نیز همانند وعده هایی که به بازنشستگان عزیز بارها دادید؛ به آخر نرسید.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

افزایش حقوق معلمان و رتبه بندی معلمان

چهارشنبه, 24 ارديبهشت 1399 11:12 خوانده شده: 519 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1399/02/24 - 12:51
سلام مطالب ارزنده و خوبی گفتید ، همه اینها بازی دادن فرهنگیان است ، اگر اراده ای برای اجرای رتبه بندی معلمان باشه در ظرف کمتر از24 ساعت می توانند عمل کنند ولی چون خودشان استاد دانشگاه هستند و دهها پست و مقام دارند وسیر سیر هستنددر این گرانی و تورم لجام گسیخته لزومی نمی بینندقدمی برای معلمان بردارند وحق حقوق مصوب و قانونی آنها را پرداخت کنند
پاسخ + 0 0 --
رتبه بندی بنزینی 1399/02/24 - 23:36
همانطور که در آبان 98 سران قوا بالمره تصمیم گرفتند قیمت بنزین سه برابر شود .
آیا امکان آن وجود ندارد سران محترم قوا پنجشنبه شب تصمیم بگیرند رتبه بندی اجرا شود و ما صبح یک روز جمعه بهاری ببینیم احکام رتبه بندی صادر شده است ؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
معلم ناامید 1399/02/25 - 10:23
نفرین ما معلما و دبیرا و...شامل حال هر مدیر و مسول دروغگو باد
پاسخ + +6 -1 --
دبیر مفت 1399/02/24 - 13:59
حاجی بابایی:
رتبه بندی معلمان اصلا وجود ندارد که بخواهد اجرایی شود /دولت هنوز لایحه به مجلس نداده
پاسخ + 0 0 --
حسین رمضان پور 1399/02/24 - 18:19
درود و سپاس از توجه شما. متاسفانه حاصل چندین سال کنش‌گری صنفی برای بنده این بود که عمدا جامعه فرهنگی بهیاری گرفته شده اند و اراده ای جهت بهبود وضعیت آپ وجود ندارد
پاسخ + 0 0 --
حسین رمضان پور 1399/02/24 - 18:19
درود و سپاس از توجه شما. متاسفانه حاصل چندین سال کنش‌گری صنفی برای بنده این بود که عمدا جامعه فرهنگی بهیاری گرفته شده اند و اراده ای جهت بهبود وضعیت آپ وجود ندارد
پاسخ + 0 0 --
حسین رمضان پور 1399/02/24 - 18:20
این چیزی که به نام رتبه بندی اعمال می شود ؛ بخش های جزیی از قانون خدمات مدیریت کشوری ست
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان‌ 1399/02/25 - 10:24
اینم یه بازی جناحی از نوع اصولگرا با احساسات معلمان
پاسخ + +3 0 --
همایون 1399/02/24 - 14:18
متاسفانه آنانی که میبایست برای رفاه و آسایش و معیشت فرهنگیان تصمیم گیری کنند دلسوز و از جنس معلمان نیستند که طعم سختی زندگی را چشیده باشند.
در طول این سالها ما فقط از دولت و مجلس و....وعده و وعید شنیده ایم و بس
جناب نوبخت دیگر معلمان را فراموش کرده اند.
ایکاش تمام تصمیم گیران برای جامعه بزرگ فرهنگیان به اندازه معلمان حقوق و مزایا داشتند.شاید بفکر چاره ای بودند.ولی متاسفانه خود همه جوره تامین هستند و....
پاسخ + +4 0 --
محمدی 1399/02/24 - 21:16
نوبخت استاد پیچاندن است ، همان‌جور که از اجرای قانون برای بازنشستگان طفره رفت و با دروغ گفتن بازنشستگان را بدبخت کرد ، همین کار را نیز سر معلمان می آورد تا تا دولت به پایان برسد پس مطمئن باشید که نوبخت دروغ می گوید.
پاسخ + +3 0 --
منوچهر 1399/02/24 - 21:45
بعد از پبج سال بازنشستگی هنوز همسازی سازی شامل حال من نشده ایا این .... اطلاع از اوضاع احوال بازنشستگان دارد .
بر اساس شنیده ها .... مثل اینکه یه بیماری دچار شده اخر اه مظلومان امروز اثر کرده .مکافات در این دنیاست.
پاسخ + +3 0 --
معلم 1399/02/25 - 07:50
جناب نوبخت خودش مصداق نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی معلمان است، چرا در رسانه ها وعده افزایش حقوق دو ونیم میلیونی فرهنگیان داده، اما عملا به حقوق معلمان سابقه بالاتر چیزی اضافه نشده، لطفا رتبه بندی حذف شده و فوق العاده حرفه ای معلمان آموزشی را به احکامشان برگردانید.
پاسخ + 0 0 --
حسین رمضان پور 1399/02/26 - 11:33
پدر بنده بازنشسته آموزش و پرورش است و از نزدیک میزان دریافتی تاسف بار او را از نزدیک می بینم. حال با تورم افسارگسیخته فعلی تصور اداره خانواده با چنین مبالغ ناچیزی ؛ حاصلی جز سردرد ندارد. ننگ بر دروغگویان و عوافریبان
پاسخ + +1 0 --
حسینی مجتبی 1399/02/25 - 12:11
واقعیت این هست که درست شدن حقوق معلم، بیشتر از آنکه به قانون های چندگانه احتیاج داشته باشد به اراده دولت و مجلس برای رفع مشکل نیاز دارد...
پاسخ + 0 0 --
حسین رمضان پور 1399/02/26 - 11:25
احسنت. نکته اصلی همین بود که خود مسوولان مصداق نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی اند؛ چون از ابتدا هم با دروغ و فریب شروع کرده و بر سر کار آمده اند.
پاسخ + +2 0 --
فرهنگی 1399/02/25 - 20:44
تو فامیل همه میکن شما 50 درصد به حقوقتون اضافه شد
پاسخ + 0 0 --
حسین رمضان پور 1399/02/26 - 11:30
الان همین قانون خدمات مدیریت کشوری که سال ها قبل توسط مجلس مصوب شده را دولت سال هاست اجرایی نمی کند و حتی در اقدامی گستاخانه؛ بنده ۱۰ ماده ۸۶ قانون خدمات مدیریت کشوری که برقراری ۱۵۰۰ امتیاز در بند فوق العاده ویژه احکام حقوقی ست را منوط به شش ساعت بیگاری اضافی نموده است؛ در حالی که در سایر ادارات این موضوع از سال ۹۲ به بعد اجرایی شده است. از همین موارد قانونی بسیار است که آموزش و پرورش و دولت از پرداخت آن امتناع می ورزد و باید مثل مورد حق مهد کودک به صورت گسترده همکاران شکایت و اعتراض و مطالبه گری نمایند تا موثر واقع شود
پاسخ + +1 0 --
فرهنگی 1399/02/27 - 16:10
کسی از رتبه بندی خبرداره؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور