صدای معلم

" با در نظر گرفتن اینکه تاکنون چه میزان وقت و هزینه برای راه اندازی شبکه شاد شده و خانواده ها چه میزان به آن اطمینان کرده و محتوا بین معلم و دانش آموز بارگذاری و تبادل شده است، بی تردید اینکه همه اینها فراموش کرده و بعد از مدتی سراغ یک نرم‌افزار دیگر برویم یعنی اتلاف سرمایه "

رستگاری با " شاد " ؛ آری یا خیر ؟

محمد حسن نژاد/ کارشناس رسانه و تعلیم و تربیت

 آسیب شناسی شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش

شبکه آموزش دانش آموزی (شاد) بی تردید یکی از دستاوردهای مهم نظام آموزشی کشورمان در دوران شیوع ویروس کرونا است اما این شبکه مشکلات اساسی دارد که باید آنها را هم در نظر داشت و برای رفع آن برنامه ریزی نمود.

ویروس کرونا هم اکنون تمام جهان را در برگرفته، قریب 3.5 میلیون نفر مبتلا دارد و همچنان تلفات می گیرد. این ویروس ناشناخته غیر از تاثیرات و صدماتی که بر اقتصاد جهان گذاشته، آموزه هایی هم در پی داشته که شاید یکی از مهمترین آنها این است که نباید زیاد به دانسته های خودمان غره شویم و هنوز چیزی از ذات این جهان هستی نمی دانیم.
ویروس کرونا اقتصاد جهان را از قدرتمندترین کشورها تا ضعیف ترین آنها را تحت تاثیر قرار داده ولی این ویروس تنها با اقتصاد بدنبوده بلکه نظام های آموزشی جهانی را نیز در ورطه آزمایشی سخت قرار داد به نحوی که برخی از این نظام ها نمره قبولی گرفته و برخی دیگر مردود شدند.
در این شرایط سخت بسیاری از دانش آموزان جهان به ناچار از مدرسه و تحصیل محروم شدند. برخی کشورها برای پر کردن این فاصله و ادامه تحصیل دانش آموزان راههایی همچون شبکه های تعاملی، شبکه های اجتماعی و غیره را در پیش گرفتند و برخی دیگر به دلایل مختلف مانند نداشتن زیر ساختها و امکانات لازم، نداشتن منابع انسانی توانمند، نبود محتوای مناسب و .... از این غافله عقب مانند.
نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران نیز با پخش آموزش ها از طریق تلویزیون گامی در این راه برداشت؛ گام مثبتی که البته انتقاداتی همچون کیفیت دروس ارائه شده، چرایی انتخاب این دروس، سطح معلمان و مدرسان این دروس، سنجه اینکه آیا دانش آموزان به این دروس توجهی دارند و .... نیز به آن وارد است و بایستی در زمان سنجش این طرح حتما مورد بررسی قرار گیرد.
اما آن چیزی که در این زمان بی تردید نمره عالی گرفت تلاش معلمان و فرهنگیان این مرزو بوم برای کمک به تحصیل دانش آموزان بود. معلمانی که از تدریس خودشان با تلفن همراه فیلم گرفتند و در شبکه های اجتماعی و کانال های اختصاصی مدارس بارگزاری کردند، معلمانی که از روی یخچالهایشان، روی خودروهایشان و دیواریشان به جای تخته وایت برد استفاده کردند، معلمانی که علی رغم سالها دور بودن از صحنه درس و مدرسه بازهم به میدان آمدند، معلمانی که به خاطرعشق به اعتلای این میهن به دلیل اشتباه در تلفظ یک کلمه، مورد بی مهری قرار گرفتند و هزاران هزار اقدام دیگر که در این مجال نمی گنجد.

درجا زدن!
نظام آموزش و پرورش ما سالهاست دم از آموزش در فضای الکترونیک و هوشمند از طریق تعامل یاددهنده و یادگیرنده می زند اما تاکنون حتی نزدیک این فرایند هم نشده، تا اینکه در کارزار کرونا ویروس به ناچار به یکباره به یاد این ظرفیت بالقوه افتاد که نتوانسته به فعل تبدیل نماید.

به طور مشخص شبکه ملی مدارس ایران (رشد)، تلویزیون سینا و به تازگی شبکه اجتماعی مدارس (شاد) که سالها روی آنها هزینه صورت گرفت و در این زمان که باید به کمک می آمدند و نیامدند و حال باید چرایی آن را جست!

آسیب شناسی شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش

شبکه رشد، شیر بی یال و کوپال

شبكه ملي مدارس ايران (رشد) که 20 سال قبل به طور رسمی کارش را آغاز کرد و از آن به عنوان شبكه جامع آموزشي و پرورشي كشور یاد می شد؛ مانند آزادراه تهران-شمال هنوز بلاتکلیف است و نمی داند که در حال طی کردن چه مسیری است.
قرار بود شبكه ملي مدارس ايران (رشد) با استفاده از توانايي‌ها و ظرفيت‌هاي فناوري نوين (اينترنت، فضاي مجازي و..) به عنوان يكي از اجزای بسته آموزشي به ساير اجزاء در رسيدن به اهداف آموزشي و پرورشي ياري برساند اما خودش دچار مشکل شد.
طرح ايجاد شبكه رشد در اواخر سال 1379 به پيشنهاد رئيس وقت سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي در اختيار گروهي از معلمان و جوانان كشور قرار گرفت و مقرر شد كه پس از امكان سنجي اوليه، طي سه مرحله و در طول 4 سال طرح مذكور به پايان برسد. مرحله اول اين طرح در مرداد ماه سال 1379 آغاز و مديريت و اجراي آن تا دي ماه سال 1385 كه اين شبكه به كارشناسان رسمي آموزش و پرورش واگذار شد، در اختيار گروه مذكور قرار داشت.
حفظ و تداوم اررزش‌هاي اسلامي و ملي، تكميل برنامه‌ها و فعاليت‌هاي مربوط به برنامه آموزشي و ايجاد شبكه مرجع آموزشي و پرورشي برخی از اهداف راه اندازی این شبکه بود که بنا بود با اصولی همچون آموزشي بودن مطالب ، صحت و اعتبار علمي ، طبقه‌بندي و سازماندهي ، سهولت دسترسي ، سادگي صفحات، تعاملي بودن آموزش و محتوا و تنوع در ارائه محتوا و با مخاطبانی در دسته های مختلف دانش‌آموزان، فرهنگیان (کادر آموزشی و اداری و همه عوامل) والدين، كارمندان حوزه ستاد و صف وزارت آموزش و پرورش، دانشجويان تربيت معلم و دبيري کارش را آغاز نماید.
با این توضیح می بینید که این شبکه ظرفیت بسیار مهمی است که هنوز از آن به خوبی استفاده نشده و مسئولان سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و دفتر انتشارات و فناوری آموزشی و وزارت آموزش و پرورش باید پاسخگو باشند که چرا بعد از 20 سال هنوز به شکل مناسب راه اندازی نشده است ؟

آسیب شناسی شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش

تلویزیون تعاملی سینا، صحرای بی حاصل

فروردین ماه 1397 بود که مشاور وزیرآموزش و پرورش و مدیر این پروژه از راه اندازی تلویزیون تعاملی سینا جهت هم اندیشی مسئولان مدارس، اولیاء و دانش آموزان خبر داد ولی گویا این طرح نیز با تغییر وزیر و یا مدیر آن به ورطه فراموشی سپرده شد و دیگر هیچ خبری از آن نشد!
تلویزیون تعاملی سینا قرار بود یک تلویزیون اینترنتی و پروژه‌ای با هدف کاستن فاصله میان خانواده‌ها، اولیای مدارس و دانش‌آموزان با وزارت آموزش و پرورش باشدتا پیام‌ها و درخواست‌های بی‌واسطه به خانواده‌ها و سایر مخاطبان اطلاع رسانی نماید. این تلویزوین تعاملی مدت زمان کوتاهی حتی در روبیکا قرار گرفت و وزیر وقت آموزش و پرورش هم پیام هایی را در آن قرار داد و تبلیغات بسیاری برای معرفی و استفاده از آن صورت گرفت ولی با تغییر وزیر همه چیز از بنیان تغییر کرد.

 

"شاد" هنوز "شاد" نیست
بعد از تعطیلی طولانی مدتی که کرونا باعث آن شد، وزارت آموزش و پرورش سرانجام اواخر فروردین 99 و بعد از یکبار تعویق، فعالیت رسمی آموزشی در این فضای مجازی و اپلیکیشن را آغاز نمود و اکنون حدود دو هفته از آن زمان می گذرد. در همین مدت اشکالات بسیاری مانند ضعیف بودن اینترنت، سنگین بودن این اپلیکیشن، در دسترس نبودن برای همگان، فراهم نبودن برخی زیر ساخت ها به وضح در آن دیده می شود که انتظار می رود برطرف شود هر چند شاید با بهتر شدن شرایط و فروکش کردن شیوع ویروس کرونا و کم شدن لزوم استفاده از شبکه شاد، این شبکه هم فراموش شده و مشکلات آن برطرف نگردد!

شبکه شاد با هدف اصلی اش که عدالت آموزشی است فاصله زیادی دارد.

 

"شاد" از دید یک پدر
وقتی شنیدم شبکه شاد فعال شده خوشحال شدم و فکر کردم که مشکلات تحصیلی فرزندم را تا حد زیادی برطرف می کند اما وقتی دیدم از یک کلاس 35 نفره فقط 20 نفر در کلاسها مشارکت دارند و بقیه تنها حاضری می نویسند و بعد سراغ کارهای خودشان می روند و دیگر خبر از آنها نیست، تاسف خوردم.اکنون که در فضای جامعه بحث زیادی درباره این شبکه است تعداد دانش آموزان کلاس افزایش یافته و هنوز هم 2 نفر از دانش آموزان هنوز عضو نشده اند آن هم در یک مدرسه هیات امنایی خوب در شهرستان های استان تهران و نه یک روستای دور افتاده !! معلم فرزندم روزانه 2 ساعت تدریس دارد اما به دلیل نبود زیر ساخت های مناسب این اپلیکیشن، به داشن آموزانش گفته وارد آن شوند، اعلام حاضری کنند و بعدش از طریق یکی از پیام رسان های دیگر کار آموزش را انجام می دهد چون می گوید اینترنت جوابگوی شاد نیست.در پایان هر روز هم می گوید که تکالیف ارائه شده را در شاد ارسال کنند تا بتواند از تدریسش با ارائه آنها دفاع کند.این شرایط آموزشی در پایتخت است.حال در نظر بگیرید در مناطق دور افتاده کشور، با کمترین امکانات و هزار مشکل دیگر آن هم در این شرایط کرونایی، وضع تحصیل چه می شود!البته خدا را شکر بازهم فرهنگیان ثابت کردند که عاشقانه در میدان هستند و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی آموزش را تعطیل نکردند.


اعتماد به شاد
وزیر آموزش و پرورش قطعا تمام موارد فوق در خصوص نرم افزارهای فضای مجازی قبلی این وزارتخانه را می دانست و با علم به این مسائل شاد را بالاخره راه انداخت و همه عواقب آن را هم پذیرفت.این اقدام شجاعانه در نوع خودش جای تقدیر و تشکر دارد اما آنچه اقدام آموزش و پرورش را مهمتر نمایان می کند، اذعان به ضعف های این برنامه و تلاش برای تحت پوشش قرار دادن نفرات بیشتری توسط این .برنامه است.
آقای وزیر حتی بحث کاهش تعرفه یا رایگان کردن اینترنت استفاده از شاد را برای همه گیری بیشتر مطرح کرد. این ها یعنی تسهیل در جهت تحصیل دانش آموزان.

آسیب شناسی شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش

اعتماد عمومی
اعتماد عمومی اولیا و دانش آموزان به نام افزار شاد سرمایه مهمی برای وزارت آموزش و پرورش است و همین باعث شده اولیا و خانواده ها به هر سختی شده شرایط را برای بهره بردن از آن فراهم کنند؛ اعتمادی که به سینا و رشد نبود.
آموزش و پرورش با توجه به فراگیری این شبکه آموزش دانش آموزی و برطرف کردن نواقص و کمبودها می تواند گام بلندی برای بنیان نهادن یک نرم افزار تعاملی مطلوب برای آینده را بردارد.نرم افزاری با رعایت ظرایف امنیتی و  داشتن تاییدیه های لازم و البته تاکید بر استفاده از توان داخلی.

 

بهره گیری از ظرفیت موجود
با در نظر گرفتن اینکه تاکنون چه میزان وقت و هزینه برای راه اندازی شبکه شاد شده و خانواده ها چه میزان به آن اطمینان کرده و محتوا بین معلم و دانش آموز بارگذاری و تبادل شده است، بی تردید اینکه همه اینها فراموش کرده و بعد از مدتی سراغ یک نرم‌افزار دیگر برویم یعنی اتلاف سرمایه. پس نتیجه می گیریم که اکنون پرداختن به شاد و رفع مشکلات آن کمترین هزینه را خواهد داشت.

امید است مسئولان نظام آموزشی کشور با رصد و پایش داده ها و برون دادهای این شبکه، نتیجه گیری ثابتی داشته و از صرف هزینه های بیهوده برای اقدامی که چندین بار ناکام بوده و اکنون به نتیجه ای نسبی رسیده است، جلوگیری کنند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آسیب شناسی شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش

دوشنبه, 22 ارديبهشت 1399 16:09 خوانده شده: 479 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
دبیر مفت 1399/02/22 - 18:25
چند روز پیش معاون مدرسه به صورت فرمالیته رو گوشی خودشون بنده رو به شاد متصل کردن تا آمارشون بره بالا.
فقط برای من یه کد و یه پیام اومد که شما شاد شدید!
خدا رو شکر

الانم که دستور دادن باید بریم مدرسه. جالبه که گفتن هم باید بیایید مدرسه هم درسها رو تو فضای مجازی دنبال کنید! ظاهرا تدریس تو فضای مجازی افتاد پشت قباله و موندگار شد تا ابد!

وقتی گفتم گروه ایتا رو حذف میکنم بعد میام، دلخور شدن و دست به دامن اموات شدن که چرا خیرات نمیکنید؟
آمار گرفتم از اموات دیدم تمامشون انقدر بابت تدریسهای مجانی ما تو این سالها مقامشون اوج گرفته که چسبیدن به سقف طبقه هفتم بهشت دارن له میشن.
پاسخ + 0 0 --
کارشناس تربیتی 1399/02/23 - 07:56
سلام: برادر عزیز با برخی حرف ها شأن خودمان را کاهش ندهیم؛ اینکه بعد از سه ماه از جناب عالی خواسته اند به مدرسه بروید نشان این است که از شما کار مفت می خواهند.
این نوشته شما را کسی بیرون از سیستم تعلیم و تربیت ببیند چه تصوری درباره معلمان خواهد کرد.
پاسخ + 0 0 --
دبیر مفت 1399/02/23 - 13:56
علیکم السلام.

اولا بنده درسم را در ایتا و با امکانات شخصی به اتمام رسانده ام که از این لحاظ بر آموزش و پرورش منت میگذارم و روغن ریخته شده را نذر امامزاده و خیرات اموات نمیکنم.
بعد از 4 ماه هنوز ویروس در شهرهای ما جولان میدهد و رفتن به مدرسه به بدتر شدن اوضاع دامن میزند. اکثر مدارس امکانات لازم برای رعایت پروتکل های بهداشتی را ندارند. نه فضای کافی برای رعایت فاصله داریم نه ماسک و دستکش. ضدعفونی ناقص هم به درد نمیخورد.
رفت و آمد دانش آموزان بماند که برخی به بهانه مدرسه سر از کجاها که در نیاورند. این طرح هم آزمون و خطاییست که دودش به چشم خانواده ها خواهد رفت.
پاسخ + 0 0 --
دبیر مفت 1399/02/23 - 13:57
جناب! کویید 19 را ما تولید نکرده ایم. تعطیلی اجباری هم به ما مربوط نیست. البته اگر بتوان تدریس های مجازی را تعطیلی نامید که وقت و انرژی بیشتری از ما گرفت.
نصب شاد و انتظار تدریس همزمان در فضای مجازی و حضور فیزیکی در مدرسه به معنای چند برابر شدن کار معلمان و انتظارات بیجاییست که موجب می شود سالهای بعد بر خودمان لعنت بفرستیم که چرا از اول قبول کردیم.
از قدیم گفته اند مالت را بچسب همسایه را دزد نکن. از همین الان کلاس های مجازی را حذف میکنیم تا بعدا بابت آنها مطالبه بیشتری نداشته باشیم. مطالبات قبلی ما را بس.
پاسخ + +6 -1 --
دانش آموز 1399/02/22 - 18:26
تا دیروز می گفتند موبایل همراه خود مدرسه نیاوریم و سوتی های معلمان کم سواد خود را افشا نکنیم و بر حیف و میل بیت المال لعنت نفرستیم چه شد که امروز موبایل را در حلقمان فرو می کنند؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/22 - 21:53
مقتضای هر زمان ، خاص خودش است و
موقعیت های واحد در زمانهای گوناگون،
لزوما یکسان نیستند. این یک اصل و قرارداد
زندگی است.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1399/02/22 - 22:33
استاد با سواد خونه بمون خودت درس بخون از تدریس مجازی معلمها هم استفاده نکن امثال شماها مدرسه هم بیایید هیچ...نمی شوید فقط نظم کلاس را بهم می ریزید
تو خونه بمون با گوشیت حال کن
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز 1399/02/23 - 15:50
.... و اختلاس از صندوق فرهنگیان هم اقتضای زمان است؟ این یک اصل و قرارداد زندگی است

در ضمن استاد با سواد نیستم ولی اگر خودم درس بخونم بهتر از تدریس بعضی از معلم هاست که فقط وقتمون رو تلف می کنن
در ضمن هیچ ... نمی شوید خودتی مگه همه اونایی که مدرسه اومدن هیچ ... شدند؟ نظم کلاس نظم کلاس معلم بی سواد با کتاب میزنه لاس
مگه من مثل تو علافم که ....
پاسخ + 0 0 --
معلم 1399/02/23 - 17:17
با دانش آموز موافقم. باید گوشی های مخصوص و سیم کارت ویژه به صورت رایگان در اختیار دانش آموزان و معلمان قرار داده شود که فقط قابلیت نصب شاد را داشته باشند تا در مواقع اضطراری بتوان از آنها استفاده کرد. البته به شرط اینکه شاد هم بدون مشکل باشد و اینترنت آن هم رایگان باشد. هم حریم خصوصی افراد حفظ می شود و هم آوردن آنها در مدرسه اشکالی ندارد.
پاسخ + 0 0 --
رضایی 1399/02/23 - 17:33
معلوم میشه که عقده ای هستی و از یک جایی ضربه خورده ای
قبل از تدریس نیاز به تربیت و ادب داری.
پاسخ + +1 -2 --
محمود 1399/02/25 - 17:10
سلام . درحد خودش قابل استفاده است .
پاسخ + 0 0 --
متفکر 1399/02/26 - 00:38
در حد خودش قابل بادکردن تیوب پاره است
پاسخ + 0 0 --
ولی دانش آموز 1399/02/28 - 23:13
معلمان جدید فقط گوشی بازی بلدندمعلمان قدیم سنگ هم از آسمان می آمد کلاس را رها نمی کردندبدون هیچ توقعی

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور