صدای معلم

" زمانی که اقتصاددانان طرفدار بازار با پرداختی های پوپولیستی دولتها، با تعیین دستوریِ حداقل دستمزد که فایده ای جز پز دادن دولتها ندارد، با ورود بی حساب و کتاب دولت و کنترل بخشنامه ای اقتصاد از طرف آن و یا استخدام های فله ای که علاوه بر مضرات فراوان در نهایت به کمبود پول برای پرداخت حقوق مناسب منجر می شود مخالفت می کنند، از سوی عده ای به ضدمردمی بودن و طرفداری از سرمایه داری زالوصفت متهم می شوند "

تورم که بیاید پرداختی های دولت هم دردی را دوا نمی کند !

نجات بهرامی

تورم و پرداختی های دولت  دو سه سال پیش یک واحد آپارتمان ۸۰ متری با عمر ۱۰-۱۵ سال در مرکز شهر و جاهایی مابین خیابان انقلاب و بلوار کشاورز را هر کسی می توانست با مبلغی حدود ۳۰۰ میلیون تومان و حتی کمتر خریداری کند. مدتی کوتاه بعد از آن بود که ناگهان انفجار قیمتِ ملک همه متقاضیان آپارتمانهایی با ویژگی های فوق را ناامید کرد و قیمت آنها را تا یک میلیارد تومان هم بالا برد.

چه بسا خانواده هایی با هدف پس انداز مقدار پول بیشتر یا اخذ وام و خرید واحدهایی با عمر کمتر و متراژ بزرگ تر از کنار چنین فایل هایی بی اعتنا گذشتند اما افزایش ناگهانی قیمت ها آنان را غافلگیر کرد و در حال حاضر حسرت همان آپارتمان های "میان مایه" با امکانات متوسط را می خورند. دلیل هم کاملا واضح است. توانایی مالی این افراد در حد و اندازه همین واحدها بوده و یا مقداری بالاتر و پایین تر. این بالا و پایین قاعدتا بیشتر از ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلیون تومان نبوده و انفجار قیمتی که از آن صحبت شد، تغییری وحشتناک ایجاد کرد به گونه ای که دیگر کار با اخذ وام و قرض از اقوام و پس انداز یک سال حقوق و ... درست نمی شد و باید از خیر آن خانه ها یا آن محلات و یا آن متراژها می گذشتند!

در چنین شرایطی وام مسکن هم با هدف کمک به اقشار کم درآمد و خانه دار شدن آنها افزایش پیدا کرد. افزایشی که اگر تورم سرکش و جهنده نبود، بسیار خوب و قابل توجه بود. در حال حاضر برای خرید خانه در تهران به آنهایی که به اصطلاح خانه اولی هستند ۲۴۰ میلیون تومان وام می دهند. با این مبلغ قبل از موج تورمیِ فوق الذکر می شد یک واحد خرید. اما الان همان واحدی که می شد با این مبلغ خرید، یک میلیارد تومان شده و از این وام خوب هم کاری ساخته نیست چون فردی که ۲۰۰ - ۳۰۰ میلیون تومان داشته الان باید ۸۰۰ میلیون مهیا کند و با کمک آن وام همان واحد کوچک با عمر بالای ۱۵ سال را خریداری کند.

تورم و پرداختی های دولت

زمانی که اقتصاددانان طرفدار بازار با پرداختی های پوپولیستی دولتها، با تعیین دستوریِ حداقل دستمزد که فایده ای جز پز دادن دولتها ندارد، با ورود بی حساب و کتاب دولت و کنترل بخشنامه ای اقتصاد از طرف آن و یا استخدام های فله ای که علاوه بر مضرات فراوان در نهایت به کمبود پول برای پرداخت حقوق مناسب منجر می شود مخالفت می کنند، از سوی عده ای به ضدمردمی بودن و طرفداری از سرمایه داری زالوصفت متهم می شوند. اما اگر این افراد مقداری حساب و کتاب بلد بودند، متوجه می شدند که ایده های مبتنی بر بازار در نهایت به نفع عده بیشتری از مردم و افراد کم درآمدی تمام می شود که آنها راست و دروغ سنگشان را به سینه می زنند.

کانال شخصی نجات بهرامی


تورم و پرداختی های دولت

یکشنبه, 21 ارديبهشت 1399 11:33 خوانده شده: 303 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/21 - 12:54
معلم بازنشسته با مدرک فوق لیسانس و حقوق 4میلیونی که الان خط فقر 9میلیون شده دیگر نمی تواند غذای خودش را تامین کند چه به اینکه در فکرش خرید مسکن و چیزهایی از این قبیل باشد . دیگر حتی نمی تواند آرزو کند و حتی تا مرگ نیز نباید آرزو کند.مگر....
پاسخ + 0 0 --
احمد 1399/02/21 - 17:00
زمانی که اقتصاددانان طرفدار بازار با پرداختی های پوپولیستی دولتها...
بازار آزاد...؟؟؟!!!
کدام بازار؟ کدام آزاد؟
شما تصور می کنید که ما اقتصاد بازار یا آزاد داریم؟
خیر دوست عزیز!
ما بعد از دوران قاجاریه تا امروز فقط اقتصاد رانتی-دولتی داشتیم!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/23 - 08:22
واکنش مجلس به تصویر جنجالی مربوط به فیش حقوقی نمایندگان .خبر آنلاین.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور