صدای معلم

" چه خوب است که دفاتر حقوقی آموزش و پرورش قبل از بروز فاجعه از معلمان حمایت حقوقی کنند و معلمان هم قبل از رسیدن مساله به نقطه بن بست ، دنبال حمایت حقوقی بروند. شاید اگر این معلم از حمایت حقوقی ادعایی آموزش و پرورش برخوردار بود، این فاجعه رقم نمی خورد "

خود سوزی یک معلم در مسجد سلیمان و قصه حمایت های حقوقی آموزش و پرورش از کارکنان !

شیرزاد عبداللهی

خود سوزی یک معلم در مسجد سلیمان و قصه حمایت های حقوقی آموزش و پرورش از کارکنان

پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه سال 99 ، یک معلم، در شهرستان مسجد سلیمان در اعتراض به تخریب قسمتی از دیوار حیاط منزلش توسط پرسنل اجرائیات شهرداری، اقدام به خودسوزی کرد. شهرداری مدعی بود که دیوار خانه در حریم خیابان قرار دارد.

کوروش مودت، مدیر کل آموزش و پرورش استان خوزستان گفت: “امروز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، یک معلم در مسجد سلیمان پس از اینکه پرسنل اجرائیات شهرداری اقدام به تخریب قسمتی از دیوار حیاط منزلش کردند، خود سوزی کرد”.

خود سوزی یک معلم در مسجد سلیمان و قصه حمایت های حقوقی آموزش و پرورش از کارکنان

ساکنین محل مصدوم  را به بیمارستان “٢٢ بهمن” شهرستان مسجد سلیمان منتقل کردند. با تشخیص درصد بالای سوختگی وی به بیمارستان سوانح سوختگی اهواز مرکز خوزستان اعزام شد."

به گفته مدیر کل آموزش و پرورش استان خوزستان، “اداره آموزش و پرورش مسجد سلیمان در راستای حمایت از این همکار فرهنگی اقدام لازم را از طریق مراجع ذیربط به عمل خواهد آورد و کار گروه ویژه‌ای جهت بررسی زوایا و جزئیات این حادثه تشکیل شد.”

همچنین اداره آموزش و پرورش مسجدسلیمان  اعلام کرد : " از طریق واحد حقوقی خود در راستای حمایت قضایی از این همکار فرهنگی، اقدام لازم را به عمل خواهد آورد."

متاسفانه تمام خبرگزاری های داخلی خبر را صرفا بر اساس اطلاعیه آموزش و پرورش خوزستان تنظیم کرده اند و به عبارتی خبر " دولت محور " است.  در حالی که در چنین موقعیت هایی رسانه ها باید با حضور در صحنه به صورت مستقل و با ذکر جزییات به موضوع و سوابق آن  بپردازند.

نکته دیگر بحث معاضدت های حقوقی وزارت آموزش و پرورش برای معلمان است. معاضدت حقوقی برای معلم خوزستانی نوشداروی بعد از مرگ سهراب است.این همکار اگر فوت نکند که امیدوارم زنده بماند، بقیه عمر باید با عوارض ناشی از سوختگی دست و پنجه نرم کند.

قطعا مشکل این همکار با شهرداری، سابقه ای چند ساله و کش و قوس فراوان داشته است. چه خوب است که دفاتر حقوقی آموزش و پرورش قبل از بروز فاجعه از معلمان حمایت حقوقی کنند و معلمان هم قبل از رسیدن مساله به نقطه بن بست ، دنبال حمایت حقوقی بروند. شاید اگر این معلم از حمایت حقوقی ادعایی آموزش و پرورش برخوردار بود، این فاجعه رقم نمی خورد.

خود سوزی یک معلم در مسجد سلیمان و قصه حمایت های حقوقی آموزش و پرورش از کارکنان

منصور اردستانی مدیرکل دفتر حقوقی آموزش و پرورش  اخیرا گفته است : "فرهنگیان می‌توانند از مجرب‌ترین وکلای کانون برای حل مسائل حقوقی درباره قراردادها، مسائل خانوادگی، معاملات و… مشاوره بگیرند؛ سطح تفاهم با کانون وکلای دادگستری به صورتی است که فرهنگیان می‌توانند حتی درباره مسائل غیرسازمانی و غیر اداری هم در شرایط خاصی که ما تأیید می‌کنیم، به‌صورت رایگان از نظرات و مشورت وکلا استفاده کنند"

قضاوت در مورد این اظهارات و کیفیت و کمیت پشتیبانی دفاتر حقوقی آموزش و پرورش از معلمان نیاز به اطلاعات و بررسی دارد. اما با قطعیت می توان گفت که اگر این همکار به معاضدت حقوقی دسترسی داشت و یک وکیل مورد اعتماد در کنار او بود، این فاجعه رقم نمی خورد. همکاران باید در مسایل حقوقی صبور باشند و از راه های قانونی از حقوق خود دفاع کنند.

آسیب رساندن به خود، اقدامی از سر نا امیدی است ، هر چند ممکن است این عمل  عواطف اجتماعی را به سود قربانی برانگیزد، اما هیچ مسئولیت حقوقی و جزایی برای طرف مقابل ایجاد نمی کند و برعکس شخصی که در موقعیت اضطرار و نا امیدی به جان و مال خود آسیب می زند، هرچند در مراحل اولیه با همدردی روبه رو می شود اما بعید است که حتی امتیاز کوچکی از طرف مقابل بگیرد.

در شرایط بحران روحی یک فرد باید به فکر تاثیر تصمیم خود بر فرزندان و همسر و دیگر عزیزان خود باشد.

گروه خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش


خود سوزی یک معلم در مسجد سلیمان و قصه حمایت های حقوقی آموزش و پرورش از کارکنان

جمعه, 19 ارديبهشت 1399 13:37 خوانده شده: 362 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
منوچهر 1399/02/19 - 16:59
جناب اردستانی ما وکلاو حمایت شما را نخواستیم لطفا به کارشناسان حقوقی خود در اداره کل های استان توصیه کنید از ما شکایت نکند مرد مومن حقوق حقه مرا نداده اید و حدود 42 میلیون به من بدهکار هستید به دیوان شکایت کرده ام در هر سه پرونده محکوم شده اید کارشناس حقوقی اداره کل ول کن مسئله نیست به حکم تجدید نظر هم اعتراض میکند شما دشمن ما هستید نه دوست و یاور ما بس کنید از این حرفهای ....اگر میخواهید همه مدارک را ارسال کنم.
پاسخ + 0 0 --
معلم ناامید 1399/02/21 - 08:40
آ.پ ویرانه موریانه زده
نه امید و نه درمان ...
از نو باید ساخته شود
پاسخ + +3 0 --
ولی 1399/02/20 - 03:10
آقای عبدالهی عزیز آیا از جو و ضعیت اداره کل ها خبر دارید؟ عزیزم کدام امور حقوقی؟ کدام حراست؟ کدام مدیرکل؟ و... همه ی این موارد که اشاره می کنید خیلی وقت پیش رنگ خود را باخته اند. در حال حاضر ادره کل ها خیلی فرق کرده و اداره کل ها ارث پدری و محل تآمین مدیرکل و اعوان و انصارش شده که دوربرش جمع شده اند و غیر خودی را در آنجا جائی نیست. لطفاً هرچه زودتر خود را آپدیت نمائید که از قافله خیلی عقبید.
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1399/02/20 - 08:06
البته باید مسئله را از آغاز بررسی کرد متاسفانه در شهرداری ها پول محوری و هدایت به پول محوری وجود دارد و مسائل غیرمنطقی حتی در طرح های تفصیلی مشاهده می شود
از موارد دیگر تغییر کاربری زوری از طرف شهرداری برای اخذ پول بیشتر در انتقال سند حتی میان طلبکار و بدهکار است که این یک کار ظالمانه است و کارشناس می گوید برو تجاری یا مسکونی کن تو را چه به تولید باغ !!!!!
باید به این کارشناس و شهردار و حمایت کنندگان آنها گفت در همین زلزله اخیر ماشین های ساختمانهای اطراف آن زمین از صاحب زمین درخواست نکردند که شب با ماشین در آن زمین مستقر شوند؟
صاحبان زمین می گویند حالا که خداوند آبی به عنوان نعمت در آن زمین مستقر کرده چرا با نعمت ظاهری اسکناس جابجا شود برای ساختمان سازی!
زلزله مستحق چنین شهرها و شهرداری ها و مردمانی نیست که با گزافه خواهی و گزافه گویی چند سال باعث شده اند انتقال سند رسمی پیش نیاید؟
پاسخ + +4 0 --
محقق 1399/02/20 - 21:54
کدوم بخش حقوقی در این ایام تدریس مجازی از من وچندین همکار اینترنتی کلاهبرداری شده هم شماره کارت طرف و هم اطلاعاتش داریم اداره ی ما ذره ای توجه نکرد متاسفانه طرف ازهمکاران خودماست

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور