صدای معلم

" به جای اینکه سعی کنید به اجبار، معلم و دانش آموز را همزمان سرکلاس مجازی بنشانید از آموزش آنلاین غیرهمزمان با تولید محتوای آموزشی مناسب استفاده کنید. به معلمان اعتماد کنید؛ قطعا آنها بهتر از شما و مشاوران شما می دانند چگونه در این شرایط، به وظایف خود عمل کنند. این که شما بدون نظرخواهی به جای مدیران ، معلمان و دانش آموزان بنشینید و تصمیم بگیرید و اجبار و تهدید کنید، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و نخواهد بود "

« شاد » غم انگیزترین و اجباری ترین اپلیکیشن !

علی حاجی/ معلم و فعال صنفی

نقدی بر شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش

در پی شیوع ویروس کرونا درکشورمان و متعاقب آن تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا، تمامی مدارس کشور از هفته اول اسفندماه تعطیل شد. وزارتخانه آموزش و پرورش با شعار " آموزش تعطیل نمی‌شود" نخست، با پخش دروس باقی‌مانده کتابهای درسی از طریق صداوسیما و در کنار آن تشکیل گروههای کلاسی در تلگرام و واتساپ و... توسط مدیران و معلمان آموزش را پیگیری می کرد.

 بعد از نزدیک دو ماه فعالیت معلمان و دانش آموزان با پیام رسانهای مذکور، ناگهان آموزش و پرورش طی ابلاغ بخشنامه ای به مدارس، معلمان و دانش آموزان را اجبار کرد تا با گوشی های شخصی خود پیام رسان داخلی شاد که از آن به شبکه اجتماعی!! نام برده می شود را نصب کنند و در ساعات مشخص تدریس آنلاین داشته باشند. دانش‌آموزان و معلمان برای ورود به این اپلیکیشن و استفاده از محتوای آن، باید تبلت یا گوشی تلفن همراه هوشمند، یک خط تلفن و دسترسی به اینترنت نسبتا پرسرعت داشته و از حداقل دانش فنی برای نصب اپلیکیشن و استفاده از آن برخوردار باشند.
 وزیر آموزش و پرورش در گفت و گویی اظهارنظر کرده بودند " تهدیدِ " تعطیلی مدارس را به " فرصت"  تبدیل می کنیم .

 ظاهراً یک‌ نمونه بارزش را باید در اجبار مدارس، دانش آموزان و معلمان به استفاده از پیام‌رسان‌های شاد برای فعالیت‌های آموزشی در تعطیلی‌های ناشی از بحران کرونا دید و برخوردقانونی با معلمانی که از این اپلیکیشن استفاده نمی کنند شاهکار دیگر برخی مدیران اداره کل آموزش و پرورش از تبدیل کردن تهدید به فرصت است.
دیروز مدیر مدرسه اجباری بودن نصب پیام رسان شاد را اطلاع رسانی کرده و اظهار داشتند معلمانی که به هر دلیل نمی توانند و نمی خواهند پیام رسان مزبور را نصب کنند باید دلیل عدم استفاده را اعلام کنند.

در برخی مدارس مدیران ار تبعات غیبت و کسر حقوق عدم نصب پیام رسان شاد می گویند این در حالی است که معاون وزیر از عدم اجباری بودن پیام رسان شاد صحبت می کند.

به عنوان یک معلم که تمایلی برای استفاده از پیام رسان شاد را  ندارم و با دانش آموزانم در تلگرام ارتباط دارم، از جناب وزیر سوالاتی دارم  :

نقدی بر شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش

جناب وزیر

 درحالی که بیش از ۴۰ روز معلمان با تلگرام و واتساپ و... مشغول آموزش مجازی بودند، وزارتخانه ی آموزش‌وپروش در طی این روزها کجا بوده که حالا برای معلمان و دانش‌آموزان تعیین تکلیف می‌کند؟
 - از منظر قانونی چنین دستوری چه وجهه ای دارد؟
-گمان نمی کنید این کار غیرقانونی، غیرممکن و با حقوق اولیه شهروندان ناسازگار است؟
- چرا پیام رسان های ورشکسته داخلی را با دوپینگ آموزش و پرورش می خواهید نجات دهید !
- آیا پیام رسان هایی چون تلگرام و واتساپ و... هنوز تهدیدی برای امنیت ملی محسوب می شوند؟

جناب وزیر

اگر مجموعه ی زیر نظر شما واقعا به فکر آموزش مجازی است می توانستید سامانه و پورتال همگام دانش آموزی که تمام اطلاعات دانش آموزان و امکانات کاربردی برای تدریس آنلاین را دارد سر و سامان دهید و از این سامانه استفاده کنید. شما وزیر آموزش و پرورش هستید یا وکیل مدافع پیام رسان خاص؟ این حمایت از پیام رسانهای داخلی نیست حمایت از یک پیام رسان خاص است.

جناب وزیر

برای مردمی كه در چنین شرایط بحرانی ، زندگی و سلامت‌شان توسط كرونا تهديد می‌شود، چه ننگی بالاتر از اینكه آموزش و‌ پرورش اش در شرایط بحران در حال تبلیغ و استفاده اجباری از پیام رسان خاص و تحمیل هزینه های گزاف بر خانواده هاست.

جناب وزیر

نمی توان برخی خانواده ها را که حتی تهیه نان شب هم در این اوضاع  برایشان سنگین است مجبور به خرید گوشی هوشمند کرد که شرمنده ی فرزندان خود در پیش دوستان و همکلاسی هایشان نشوند. چه گروهی از اجباری شدن نصب اپلیکیشن شاد سود و منفعت می برند؟

جناب وزیر

  از خود پرسیده اید در مناطقی که کلاسی برای درس و حتی صندلی و تخته سیاه و میز وجود ندارد اپلیکیشن شاد چه مفهومی دارد؟ بی عدالتی آموزشی را بیش از پیش رواج ندهید.

جناب وزیر

از آسیب های روحی و روانی دانش آموزانی که نه اینترنت دارند و نه گوشی هوشمند و نمی خواهند پیش همکلاسی های خود شرمسار شوند خبر دارید؟ از بار روانی دانش آموزانی که گاهی وقتها مجبورند با گوشی پدر یا مادر خود در گروههای کلاسی در فضای مجازی حاضر شوند اطلاع دارید؟

جناب وزیر

  از نگرانی های والدینی که فرزندانشان از پیام رسان شاد فقط کلمه ی شاد را درک می کنند و نمی خواهند فرزندشان در سنین پایین دسترسی به فضای مجازی داشته باشد و شما با اجباری کردن این پیام رسان، آنها را وادار به این کار می کنید مطلع هستید ؟ طرح استفاده اجباری دانش آموزان و معلمان از پیام رسان شاد از هر منظری ناعادلانه و نقض حقوق اولیه شهروندی است و وزارتخانه هر چه زودتر باید به این موضوع پایان دهد.


جناب وزیر

 تا به حال به این فکر کرده اید که قرار است روزی پاسخ شرم و اندوه پدرانی را بدهید که توان خرید تلفن همراه برای فرزندان خود را ندارند؟! شبکه شاد قرار است چندین پدر و مادر را شرمنده و چند دانش آموز را افسرده و غمگین و چند خانواده را متزلزل و عصبی کند. قبل از اجرای هر برنامه ای زیرساختها را آماده کنید.

جناب وزیر

  پیام" آموزش تعطیل نمی‌شود" که هر روز تمام فضای مجازی و کانالهای تلگرامی ادارات آموزش و پرورش را پر کرده است در عمل شعاری بیش نیست. خودتان را گول نزنید آموزش سالهاست تعطیل است. اپلیکیشن شاد همان نمونه بارز سیستم آموزش و پرورش ماست، به همان ابتذال در کیفیت و بی عدالتی آموزشی.


جناب وزیر

 وزارتخانه تحت هدایت شما نشان داده که در آمارسازی مهارت خاصی دارد از دروغ شاخدار میانگین افزایش یک و نیم تا ۲ میلیونی حقوق معلمان از بابت افزایش ۵۰ درصدی تا آمار دانش آموزان مشارکت کنندگان در برنامه شاد. شما مدعی شدید بیش از ۹۰ درصد از دانش‌آموزان به شاد دسترسی دارند! این در حالی است که بنابر ادعای چند نماینده مجلس تنها ۳۰ درصد از دانش‌آموزان به این پیام رسان دسترسی دارند. همچنین آمار مشارکت دانش آموزان در کانال اطلاع رسانی پیام رسان شاد در تلگرام نشان می دهد میانگین مشارکت کشوری دانش آموزان تنها ۲۴/۶ درصد است. با این ارقام متناقض باید گفت برای جنابعالی و مجموعه ی تحت هدایت شما آمار و ارقام نصب کنندگان شاد و در واقع کمّیت مهم است نه کیفیت آموزشی.

نقدی بر شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش

جناب  وزیر
 
 گوشی، تبلت ، لپ تاپ ، کامپیوتر و... همانند مسواک و حوله وسایل شخصی هر فرد از جمله معلم و دانش آموز است و هیچ کس را نمی توان وادار کرد که بر خلاف میل باطنی اش روی وسیله ی شخصی اش، اپلیکیشن و پیام رسان مدنظر شما را نصب کند. ضمن اینکه این کار غیرقانونی ، مغایر با حقوق شهروندی و نقض حریم خصوصی است. اگر وزارتخانه ی عریض و طویل آموزش و پرورش و شخص حضرتعالی چنین توقعی از معلمان دارید باید ابزار تدریس آنلاین از جمله گوشی هوشمند و اینترنت و...را برای معلمان و دانش آموزان فراهم کنید تا صرفاً برای آموزش مورد استفاده قرار گیرد.

جناب وزیر
 از سخن گفتن با زبان ارعاب و تهدید علیه معلمان دست بردارید !
آیا مفهوم عدم اعتماد مخاطب را می دانید؟
راه هایی که منجر به از دست رفتن اعتماد معلمان شده، با هزاران میلیارد دیگر هم کارگشا نیست. نه تنها با تهدید، این بی اعتمادی بیشتر خواهد شد بلکه  نفرت و دلسردی بیشتری را به وجود  خواهد آورد.


جناب وزیر

  انگار آموزش و پرورش بیش از آنکه نگران دسترسی همگان به آموزش باشد، نگران تعامل آزادانه و خودجوش معلمان و  دانشآموزان و خانواده‌ها با یکدیگر است. کنترل معلمان در فضای فیزیکی مدارس بس نبود حالا در فضای مجازی هم می خواهید به نوعی معلمان و دانش آموزان  تحت کنترل شما باشند؟!
 در پایان یادآور می شوم فریاد فعالان و تشکلهای صنفی معلمان سالهاست تاکید بر آموزش رایگان است، نه تنها این فریاد محقق نشده، بلکه به نابرابرترین شکل ممکن و سوءاستفاده از شرایط درگیر با شیوع کرونا به شکل آموزش مجازی ادامه دارد.

آموزش مجازی بدون زیر ساخت‌های لازم نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه قدمی بزرگ در راستای افت کیفیت آموزش است.

آموزش مجازی مصداق انحصاری کردن آموزش برای طبقات خاص جامعه و خارج نمودن افراد زیادی از گردونه‌ی آموزش است. دانش آموزانی که توان مالی و امکانات استفاده از آموزش مجازی را ندارند به راحتی نادیده گرفته شده و حذف می‌شوند!

نقدی بر شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش
 به جای اینکه سعی کنید به اجبار، معلم و دانش آموز را همزمان سرکلاس مجازی بنشانید از آموزش آنلاین غیرهمزمان با تولید محتوای آموزشی مناسب استفاده کنید. از دانش آموزانی که در فضای فیزیکی کلاس تمرکز لازم برای یادگیری ندارند چه انتظاری دارید در فضای مجازی با تمام تمرکز بر سر کلاس آنلاین بشینند ؟

به معلمان اعتماد کنید؛ قطعا آنها بهتر از شما و مشاوران شما می دانند چگونه در این شرایط، به وظایف خود عمل کنند. این که شما بدون نظرخواهی  به جای مدیران ، معلمان و دانش آموزان بنشینید و تصمیم بگیرید و اجبار و تهدید کنید، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و نخواهد بود.
پیام رسان شاد با شرایط فعلی اش هیچ دردی از آموزش مجازی را درمان نمی کند. تنها اهرمی است برای مانور های تبلیغاتی شما و کسانی که از آن سود می برند!
طرح استفاده اجباری دانش آموزان و معلمان از پیام رسان شاد از هر منظری ناعادلانه و نقض حقوق اولیه شهروندی است و وزارتخانه هر چه زودتر باید به این موضوع پایان دهد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نقدی بر شبکه شاد وزارت آموزش و پرورش

دوشنبه, 08 ارديبهشت 1399 21:23 خوانده شده: 408 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/02/08 - 22:39
آفرین بر متن زیبای شما البته قابل نقد نیز بود

مهم: نمی خواهند فرزندشان در سنین پایین دسترسی به فضای مجازی داشته باشد
پاسخ + +1 0 --
رضایی 1399/02/10 - 00:09
چقدر اضطراب و استرس
خدا به ملت رحم کند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور