صدای معلم

حقوق معلمان افزایش می یابد ! از مهر ماه سال آینده بین 400 تا 600 هزار تومان به حقوق معلمان اضافه می شود !

افزایش حقوق ؛ به نام معلم ، به کام دیگران ؟!

علی قربانی/ فرهنگی از استان لرستان

افزایش حقوق معلمان و حذف رتبه بندی معلمان

اگر به آرشیو رسانه های  دیداری و شنیداری کشور سری بزنیم این عناوین را سرخط اخبار بسیاری از رسانه ها خواهیم یافت که از زبان مسئولین آموزش و پرورش در ماههای مختلف سال از افزایش حقوق فرهنگیان خبر می دهند . 

نکته قابل توجه این اخبار اینجاست که بر خلاف بسیاری از دستگاههای اجرایی که بدون بوق و کرنا و در سکوت کامل خبری به انحاء مختلف تلاش می کنند تا به کارمندان  و کارکنان دستگاه ذیربط خود خدمات رسانی کنند؛ این امر در آموزش و پرورش از جنبه خدمات رسانی خود خارج شده و به خوراک تبلیغی بسیار مناسبی برای دست اندرکاران این دستگاه عریض و طویل در ماههای مختلف سال  تبدیل شده است .  به دور از انصاف است که  به عملکرد دلسوزانه ، پویا و بی ادعای معلمان سراسر کشور در پی شیوع کرونا ویروس و تعطیلی غیر منتظره مدارس اشاره نکنیم که چگونه با مسئولیت شناسی و تعهد خود نگذاشتند تا به آموزش دانش آموزان خدشه ای وارد شود . این مسئله در حالی است که وزارت آموزش و پرورش نقش چندانی در فراهم کردن این بستر نداشت و معلمان  با امکانات و هزینه شخصی خود و به مدد بهره گرفتن از فناوری های نوین ارتباطی و در شبکه های ارتباطی مجازی کار آموزش را دنبال کرده و اجازه ندادند تا در آموزش دانش آموزان وقفه ایجاد شود .

از جنبه دیگری هم می توان به این اخبار نگاه کرد که همیشه این اخبار وعده هایی است که مسئولین برای ماهها و حتی سالهای آینده بیان می کنند و کمتر  دیده شده که در آموزش و پرورش از کاری که انجام شده است ، برای اولین بار پرده برداری شود . 

به جرات می توان ادعا کرد که آزار دهنده ترین اخبار برای قاطبه فرهنگیان و به طور اخص معلمانی که در خط مقدم تعلیم و تربیت تلاش می کنند ، همین خبر افزایش حقوقی است که در شکل و شمایل کاریکاتوری خود روح و روان آنها را آزرده  خاطر می کند .  

در حالی که بیش از  8 ماه خبر افزایش  400 تا 600 هزار تومانی حقوق فرهنگیان  و اجرای طرح رتبه بندی معلمان مرتب از زبان مقام عالی وزارت و معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش دست به دست می شد و کمتر کسی بود که این خبر را ندیده و یا نشنیده باشد ؛ بعد از گذشت یک ماه از اجرای آن و با ابلاغ افزایش 50 درصدی حقوق و مزایای کارکنان کشوری و لشگری به یکباره  طرح رتبه بندی معلمان حذف شد و با وعده افزایش یک و نیم تا 2 میلیونی حقوق فرهنگیان از زبان الهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی ، معلمان گرچه از حذف طرح رتبه بندی نگران بودند ،اما دلگرم به این وعده که در عوض این حذف ؛ حقوق آنان افزایش قابل توجهی خواهد داشت .  

اما پس از رونمایی از احکام جدید این آرزوها به یکباره بر باد رفت و معلمان با افزایش ناچیزی روبه رو شدند که به هیچ وجه با وعده های الهیار ترکمن تناسب نداشت و در عمل فرهنگیانی که در مدارس مشغول به کار بودند و زحمت و تلاش اصلی آموزش و پرورش بر دوش آنها سنگینی می کرد ، بین یک سوم تا یک چهارم وعده معاون برنامه ریزی وتوسعه منابع انسانی را تحقق یافته می دیدند . 

قبل از اینکه به بررسی جایگاه معلم  و مدرسه در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که نقشه راه و کتاب قانون دستگاه تعلیم و تربیت است ؛ بپردازیم به بیان آماری از کتابچه آماری وزارت آموزش و پرورش در سال تحصیلی 98-97 می پردازیم . 

بر اساس آمار این کتابچه آموزش و پرورش  تعداد 889640 پرسنل رسمی ، پیمانی و قراردادی  دارد که از این تعداد 533635 نفر معلم ، 55205 نفر خدماتی ، 13078 نفر نیروی قراردادی و 17088 نفر هم سرباز معلم هستند . 

در قسمت دیگری از این کتابچه به این نکته اشاره شده که 7 / 71  درصد از نیروهای آموزش و پرورش کارکنان حوزه صف هستند که در مدارس مشغول به فعالیتند و از ترکیب جمعیتی آموزش و پرورش تنها 39818 نفر به عنوان نیروهای ستادی در وزارت خانه ،  32 اداره کل در استانها و 429 شهرستان و 302 منطقه مشغول به فعالیت هستند که زیر 5 درصد از مجموع منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش را به خود اختصاص می دهند . 

افزایش حقوق معلمان و حذف رتبه بندی معلمان

( این تصویر یکی از نشست های سرپرست پیشین وزارت آموزش و پرورش - آقای حسینی-  با نیروهای ستادی را نشان می دهد که پس از اتمام جلسه زباله ها به حال خود در زیر صندلی ها رها شده اند ! )

هدف از بیان این آمار در این نوشتار این است که قاعدتا هر وقت سخن از افزایش حقوق در آموزش و پرورش به میان می آید باید گستره آن شامل حال بالاترین درصد جمعیتی یعنی معلمان شاغل در مدارس باشد که بیش از 71 درصد از کارکنان این وزارتخانه را به خود اختصاص می دهند.  پاسخ این مسئولیت شناسی و تلاش پیگیر معلمان حذف یک شبه رتبه بندی معلمان و افزایش قطره چکانی و ناچیزی بود که در رسانه ها به مراتب بزرگتر از اندازه واقعی تبلیغ می شد.

اما در جدیدترین خبر افزایش حقوق که از زبان معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش رسانه ای و مورد نقد جدی و واکنش اعتراض آمیز معلمان قرار گرفت ، مبنای این محاسبه افزایش حقوق و مزایای نیروهای ستادی بود که ا زیر 5 درصد نیروهای این وزارت خانه را به خود اختصاص می دهند و قاعدتاً رسالت و ماموریت آنها چیزی جز تلاش و کوشش در راستای توسعه خدمات رسانی یه خیل عظیم ، فعال و کنشگر حوزه صف نباید باشد . 

سوال اصلی این است که چرا باید از این افزایش حقوق،  کمترین بهره شامل معلمانی شود که خود را طلایه دار عرصه تعلیم و تربیت می دانند و در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش محور و مبنای تمام برنامه ریزی ها در آموزش و پرورش بر اساس مدرسه محوری و توجه به نقش و جایگاه معلم پیش بینی شده است . 

در سند تحول بنیادین که مهمترین برنامه بلند مدت نظام آموزشی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است ؛ یکی از ارکان و عناصر اصلی هر آموزش ، معلم عنوان شده  که در بین همه عناصر آموزشی تنها عنصری است که هیچ بدیل و شبیهی برای آن وجود ندارد. 

به عبارت ساده تر  هیچ چیز نمی تواند جای معلم را در نظام آموزشی بگیرد، که اگر این امر قابل تحقق بود خیلی از کشورهای پیشرو و پیشتاز کنونی حتما این اقدام را انجام می دادند. .در این سند معلم به عنوان پژوهشگر و استاد شناخته شده است و این نگاه  یک تحول عمیق و اساسی در تاریخ نظام آموزش و پرورش است که اگر در عمل هم موفق شود نظام آموزشی به معنای واقعی کلمه متحول خواهد شد، چون ضامن تحول واقعی در آموزش و پرورش معلم است .

به دور از انصاف است که  به عملکرد دلسوزانه ، پویا و بی ادعای معلمان سراسر کشور در پی شیوع کرونا ویروس و تعطیلی غیر منتظره مدارس اشاره نکنیم که چگونه با مسئولیت شناسی و تعهد خود نگذاشتند تا به آموزش دانش آموزان خدشه ای وارد شود . این مسئله در حالی است که وزارت آموزش و پرورش نقش چندانی در فراهم کردن این بستر نداشت و معلمان  با امکانات و هزینه شخصی خود و به مدد بهره گرفتن از فناوری های نوین ارتباطی و در شبکه های ارتباطی مجازی کار آموزش را دنبال کرده و اجازه ندادند تا در آموزش دانش آموزان وقفه ایجاد شود . 

افزایش حقوق معلمان و حذف رتبه بندی معلمان

اما پاسخ این مسئولیت شناسی و تلاش پیگیر معلمان حذف یک شبه رتبه بندی معلمان و افزایش قطره چکانی و ناچیزی بود که در رسانه ها به مراتب بزرگتر از اندازه واقعی تبلیغ می شد. از طرفی باید گفت که این حذف ها مسبوق به سابقه بود و در این دستگاه حذف های دیگری از جمله حذف بیمه طلایی فرهنگیان ، حذف سهم دولت در بیمه تکمیلی معلمان و حذف امکانات  ناچیز رفاهی در سفرهای معلمان پیش تر از این اجرایی و عملیاتی شده بود . 

در پایان امیدواریم که متولیان تعلیم و تربیت فرصت حضور خود را در بدنه عملیاتی و ستادی این دستگاه غنیمت بشمارند و از این فرصت در راستای خدمت به معلمان استفاده کنند ؛ پیش از آنکه این فرصت را از دست بدهندو در پیشگاه الهی و در اذهان فرهنگیان  خاطره ناخوشایندی از خود به یادگار بگذارند . 

وَتِلكَ الأَيّامُ نُداوِلُها بَينَ النّاسِ وَلِيَعلَمَ اللَّهُ الَّذينَ آمَنوا وَيَتَّخِذَ مِنكُم شُهَداءَ  وَاللَّهُ لا يُحِبُّ الظّالِمينَ


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

افزایش حقوق معلمان و حذف رتبه بندی معلمان

پنج شنبه, 07 فروردين 1399 10:17 خوانده شده: 839 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
داود 1399/01/07 - 11:06
بسیار درست ومنطقی انتقاد کردیدولی مسوولین دچار ثقل سامعه شدند.وگرنه هر کسی که ریگی در کفش نداشته باشد به ظالمانه بودن اجرای بخشنامه 50%در حق معلمان اعتراف می کند .حجاب خودخواهی وطمع ورزی وحسادت وخود محوری وپر شدن از باد استغنادر نبود جامعه مدنی واقعی وحوزه عمومی گسترده برای گفتن حرف معلمان چشم مسوولین را بر حقایق کور وگوشان ر کر کرده است.چون غرض آمد هنر پوشیده شد/صد حجاب از دل بسوی دیده شد.
پاسخ + 0 0 --
معلمناامید 1399/01/08 - 20:44
خوردشون نشه
معلم ناامیدشده
پاسخ + +10 0 --
دولت تزویر 1399/01/07 - 12:26
در حالی که حدود 40 روز است معلمان کشور به تناقض موجود در افزایش حقوق خود اعتراض دارند
دولت خدمتگزار ، دولت تزویر امید و دشمن درجه یک معلمان در اقدام انقلابی علاوه بر 50 درصد ابتدای اسفند، 50 درصد دیگر به حقوق کارکنان وزارت امور خارجه اضافه کرد بخاطر زحماتی که در به فنا دادن کشور متحمل شدند
لینک بخشنامه افزایش حقوق وزارت امور خارجه

http://bayanbox.ir/view/23930547265499841/IMG-20200326-13164.jpg

حالا بازم اعتراض کنید شاید حقوق کارکنان وزارت نفت را هم بتوانند به مدد صدای اعتراض شما زیاد کنند.
پاسخ + +7 0 --
ناشناس 1399/01/07 - 18:03
وزیر آموزش و پرورش انگار شده وزیر دانش آموزان و والدین. همه ش به بهانه کرونا حرف از خدمات مجازی به دانش آموزان می کنند، انگار نه انگار که این بحث بیماری چند صباحی هست و میگذره و نهایتا هم این معلمین هستند که باز حقشون ضایع و تباه شده.
پاسخ + +3 -2 --
شهاب 1399/01/07 - 19:26
جمعیتی زیادهستیم ،به قول نویسنده حدود71 درصد ولی یک جمعیت 5 درصدی برما پیروز شد وبه ناحق افزایش حقوق بسیار بالایی برای آن ها ایجادشد
این اتفاق مرا یاد شعری قدیمی انداخت که شاعر موردنظر فرموده اند/ سیاهی لشکر نیایدبه کار که یک مردجنگی به از صد هزار /
نیاز به واکاوی وجود دارد چرا یک جمعیت عظیم نادیده کرفته می شود یکی از دلایل اصلی آن ضعف عزت نفس جمعی است همین آموزش مجازی چه صیغه ای است که بعضی ها برای خود شیرینی عکس خود رامنتشرمی کنند که مثلا من دارم آموزش مجازی می دهم
مدیر مدرسه ای که من درآن کار می کنم پیگیری ها ی شهابزیادی برای استفاده دانش آموزان مدرسه از آموزش مجازی انجام داده ولی تاکنون حتی یک دانش آموز هم جذب اینگونه آموزش ها نشده است نیازی به این کارهای بیهوده نیست فقط قدر خودرا بدانیم وبا هم همراه ومتحد باشیم خواهیم دید همه چیز درست خواهد شد تفرقه ریشه تمام شکست هاست
پاسخ + 0 0 --
زنبور آخرالزمان 1399/01/07 - 23:58
ریختن زباله یعنی نداشتن حس مسئولیت برای آنهایی که به مجاز مسئول شده‌اند پس چگونه در فضای مجازی به حقیقت می‌رسند در حالی که در فضای حقیقی به مجاز رسیده‌اند چگونه ؟
پاسخ + +4 0 --
حس 1399/01/08 - 14:56
اعتراضات باید پیگیری شود خسته شدیم از. اعتراضات این نوبخت و دولت به فکر تعلیم و تربیت نیست
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1399/01/08 - 19:53
پرداخت حقوق کارمندان دولت مشروط می‌شود
اقتصادنیوز: از ابتدای خرداد ماه هر گونه پرداخت مستقیم و مستمر به کلیه کارکنان دستگاه‌های اجرایی صرفا پس از ثبت اطلاعات آنها در سامانه کارمند ایران انجام خواهد شد.
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1399/01/08 - 19:54
طبق ماده (۲۹) قانون برنامه ششم توسعه تمامی دستگاه های مشمول که باید اطلاعات آنها در سامانه کارمند ایران و سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت شود عبارتند از: کلیه دستگاه‌های اجرایی شامل قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات و دانشگاه‌ها، شرکت‌های دولتی، مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری دولتی، شرکت‌های بیمه دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی، مؤسسات عمومی، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی، مجلس، شورای نگهبان قانون اساسی، بنیادها و موسساتی که زیر نظر ولی فقیه اداره می‌شوند و همچنین دستگاه‌ها و واحدهایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است اعم از اینکه قانون خاص خود را داشته یا از قوانین و مقررات آن تبعیت می‌کنند نظیر وزارت جهاد کشاورزی، شرکت ملی نفت، شرکت ملی گاز، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، بانک مرکزی، سازمان بنادر و کشتیرانی، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، صدا و سیما، ستاد اجرایی و قرارگاه‌های سازندگی و اشخاص حقوقی وابسته به آنها
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/09 - 09:50
اصلا احمدی نژاد بد بود
خیلی هم بدبود هیچ کاری هم برای مملکت نکرد و این حرفها
سوال از دولت امید : چرا سهمیه بندی و کارت سوخت احمدی نژاد را مجدد اجرا کردی ؟ کسی که خودش و راهش اشتباه بود که نباید پیرو ایشان باشی
کارمند ایران نیز با هزینه های فراوان در دولت دهم راه اندازی و پیگیری شد و در دولت یازدهم مثل مسکن مهر و کارت سوخت و ده ها طرح دیگر رها شد !
جناب دولت تزویر امید چرا مجدد کارمند ایران را پیگیر راه اندازی شده ای ؟
سایت قبض ایران برای پرداخت قبوض آب و برق و گاز و... در دولت دهم راه اندازی شد. در دولت دکتر حسن رها شد. الان چرا قبض ها را غیر کاغذی کردید؟
پس جواب خسارت این 6 الی 7 سالی که مملکت را متوقف کرده ای را چه کسی بدهد ؟
احمدی نژاد بد
شما که خوب هستی چرا به مردم ضرر زدی ؟
آقای روحانی درستکار ! کسی در این کشور برای محاکمه شما وجود دارد ؟
دشمنی همه دولت ها با معلمان وجود داشت دشمنی شما بامعلمان حداکثر مقدار ممکن بود.
سقف رو زدی داداش
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/01/09 - 11:59
گسترش‌نیوز:
هر ساله شاغلان کشور شامل دو دسته کارمندان و کارگران با دو سازوکار کاملا متفاوت افزایش حقوق دارند. کارمندان بر اساس بودجه دولت متوجه می‌شوند که چه میزان حقوق آنها افزایش یافته است. حقوق کارگران هم بر اساس تصمیم شورای‌عالی کار متشکل از سه نماینده کارگر، سه نماینده
کارفرما و سه نماینده دولت افزایش می‌یابد.


حداقل از لحاظ حقوق مدنی، بهتر نبود ما معلمان ، کارگر بودند؟!!!!
پاسخ + +5 0 --
ب 1399/01/09 - 12:00
هرچه مدرک و سابقه بالاتر افزایش حقوق کمتر.
اگه کادر اداری هم باشی چه بهتر و ......
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1399/01/10 - 21:42
افزایش حقوق به کام کادر اداری
پاسخ + 0 0 --
بیاتی فرد 1399/01/11 - 01:48
جناب آموزشی چهل روزه خوابیدی خونه قبل چهل روز هم کلی بات اغتشاش واز این حرفا تعطیل بودی که بماند!!!
اداری هر روز سرکار پنج شنبه هم که بایستی حاضر باشه!!!
حالا خودت قضاوت کن نباید فرقی بین شما وایشان باشه
تازه اضافه ای که داد همکارو قبل از غریبه در آورده همش در قالب فوق العاده ویژه وبدون امتیازه یعنی همکاری که مهر۹۹بازنشسته میشه باید شیرین اون مبلغ ویژه را تحویل بده وجزو حقوق حساب نمیشه ولی رتبه بندی با امتیازه یک ساعت اضافه کار معلم سال بعد میانگین شده ۳۵هزارتومن اونم برای کارتقریبا نکرده!!!!
منصف باشیم واینقدر به صورت هم چنگ نزنیم!!
عزت زیاد
پاسخ + 0 0 --
علی 1399/01/11 - 10:38
ای کاش می دونستم از ۶ صبح که کادر اداری سرکار میرن ،آیا کار مفیدی هم انجام می دن ؟؟؟؟الان که مدارس تعطیل هستن نیروهای اداری و ستادی چه کاری برای انجام دادن دارن ؟؟؟؟؟بیچاره معلمهای مظلوم .....
پاسخ + 0 0 --
بیاتی فرد 1399/01/11 - 18:31
نکه معلما کمر شیر و شکوندن!!!!
پاسخ + 0 0 --
جواد 1399/01/12 - 09:53
یه مشت بیسواد،چاپلوس و متملق ،کار نابلد،از زیر کار دررو مثل این آقا ،رفتن نشستن تو اداره،هیچ کاری هم انجام نمیدن ،زبونشونم درازه،از صدقه سری معلما دارن نون می خورن،کل کارای یک اداره آموزش وپرورش را 2نفر می تونن انجام بدن،50نفر مفت می خورن مفت می چرخن،بعدا مدعی هم هستن،اینا یک روز عرضه رفتن به کلاس درس را ندارن!!!!!
پاسخ + +1 0 --
معلم 1399/01/12 - 10:59
همکاران عزیز
بحث اصلی روی این مسئله است که مدیران ارشد آموزش و پرورش با این تصمیمات نسنجیده و غیر اصولی با دست خودشان بین نیروهای صف و ستاد تفرقه ایجاد می کنتد و تخم کینه و نفرت را خودشان ایجاد می کنند . در صورتی که آموزش و پرورش یک سیستم است که باید اجزا آن به دنبال اهداف کلان و کلی باشند و عدم انسجام آسیب و ضرر های غیر قابل جبران به دنبال دارد . در بحث رتبه بندی وقتی تبعیض ایجاد شد نیروی ستادی مخیر بود تغییر جایگاه دهد ولی الان نیروی آموزشی ضرر می کند و تبعیض هم فاحش است ولی ساختار به گونه ای است که فقط با رابطه گرایی و سیاسی کاری می توان پست گرفت
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/01/13 - 01:27
کادر اداری حالشو ببرید
پاسخ + 0 0 --
معلم ابتدایی 1399/01/21 - 07:57
از همه مفت خورتر پرورشی هان فقط تو مدارس سرود و اهنگ میزارنو شکلات بسته پیچ میکنن اونم از اولیا میخان بیان شکلاتاشونو بسته پیچ کنن من معلم یه ماژیک وایت برد بهم با منت میده مدیر اونوقت کشوی پرورشیو بازمیکنی چسبو ماژیک سرریز میریزه بیرون دلشونم خوشه حقوق مفت میدن به پرورشیا کار رو بچه ها انجام بدهند مثلا پرو رشییی همشونو من جای وزیر باشم به بهانه کمبود مللم میفرستم کلاس اونجا کلاسداری و تدریس کنن حتی شده قران و دینی حالشون جا لیاد کمبود نیرو هم تا حدی جبران میشه حقوقشونم بودجش هدر نمیره صرفه جویی دولت میشه پخش میشه بودجه جهت مدارس . والاههه پرورشی بیکارترین و هدربردترین کادر اجرایی مدارسه برین ببینین

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور