صدای معلم

کرونا و گفتمان جدید !

چه کسانی در بحران کرونا مقصر بودند ؟

عبدالرضا خسروی/ همکار صدای معلم - بروجرد

چه کسانی در بحران کرونا مقصر بودند

ویروس کرونا موضوعی که دنیا را با چالش بزرگی در زمینه های مختلف مواجه وزندگی مردم را در سرتاسر جهان مختل کرده است.
کرونا از سال جدید چینی در شهر ووهان شروع به ظهور نمود و با سال نو میلادی گسترش یافته و اکنون مهمان  نوروز باستانی و سفره های هفت سین ایرانیان شده است.
این روزها همه ارکان حاکمیت درگیر بحران پزشکی کرونا و پیامد آن بحرانهای اقتصادی ، اجتماعی و حتی سیاسی هستند، ویروسی که گفتمان جدیدی در روابط اجتماعی با خود در سرتاسر گیتی نهادینه کرد و حتی مقامات سیاسی هم از گفتمان اجتماعی کرونایی در امان نماندند.
کووید۱۹ ( سال تشخیص این نوع خاص کرونا ۲۰۱۹) که از آن در رسانه ها به عنوان مهمان ناخوانده نام برده می شود در شرایطی با گمانه زنی های مختلف به جهت نحوه و زمان ورود آن پا به عرصه جغرافیایی کشور گذاشت که نهادهای مسئول و مرتبط با آن تا آخرین ساعات ۳۰ بهمن ورود آن را به کشور تکذیب و منتشرکنندگان آن را متهم به  شایعه پراکنی می کردند. نهادها و دستگاه هایی  که می توانستند ضمن اطلاع رسانی به موقع  با سیاست های پیشگیرانه از ورود آن و یا حداقل شیوع سریع آن تا حدود زیادی جلوگیری کنند .

چه کسانی در بحران کرونا مقصر بودند

بدیهی است دستگاه ها ، نهادها و توده مردم می توانند بسته به میزان اثرگذاری خود در بحران به وجود آمده سهیم باشند ، وزارتخانه های راه و کشور ، سازمان هواپیمایی کشوری ، شرکت هواپیمایی ماهان ، سازمان مدیریت بحران ، سازمان پدافند غیرعامل و...از جمله نهادها و سازمانه ایی هستندکه در شکل گیری وضع موجود به دلایل مختلف سهیم هستند.
این روزها اگر توصیه های بهداشتی را کنار گذاشته و اندک زمانی را با ماسکی بر صورت و دست کشی در دست در خیابانهای شهر جهت انبساط خاطر بگذرانیم بی شک به سهم عمده مردم هم در گسترش بحران به وجودآمده پی خواهیم برد، مردمی که بی توجه به وضعیت قرمز و عمق فاجعه پیش رو همچنان در سطح شهر به تردد جهت خرید اقلام غیر ضروری مشغول هستند.
کرونا مهمان نامرئی که در بحبوحه ی تبلیغات انتخابات مجلس به دلیل بی تدبیری و سهل انگاری برخی نهادها و سازمان ها به مهمانی خوانده تبدیل شد، بعداز انتخابات مجلس هم که کار از کار گذشته بود و با توجه به باز بودن پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان به مقصدچین با ورود افراد مبتلا به کشور بدون کوچکترین تست کنترلی در فرودگاه ، بخش قابل توجهی از شهروندان و حتی کاندیداهای مجلس و مدیران ارشد کشور را درگیر و رفته رفته کشور را به  تعطیلی در همه ی عرصه ها سوق داد.

در میان دستگاه ها و نهادهایی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم در شیوع کرونا مسئولیت دارند منتقدین و اصحاب رسانه قلم ها رانده اند لیکن عملکرد وزارت کشور و خاصه شخص وزیر و صداوسیما مغفول مانده است .

چه کسانی در بحران کرونا و شیوع آن مقصر بودند

به نظر می رسد وزیر محترم کشور! جزء معدود مدیرانی است که توصیه های بهداشتی مبنی بر قرنطینه خانگی را رعایت نموده و در هفته های گذشته بر خلاف ۴ ماه قبل از آن که همواره در صدر اخبار رسانه های دولتی حضور داشته اند سکوت اختیار نموده اند و همچنین سیاست یک بام و دو هوای رسانه م(ی)لی که  از یک سو مردم را به ماندن درخانه تشویق و ترغیب می کند و از سوی دیگر با پخش تیزرهای تبلیغاتی فروشگاه های زنجیره ای و مراکز فروش  سلامت جامعه را قربانی منافع مالی خود کرده است.
سال ۹۸ در حالی روزهای آخر خود را سپری می کند که بدون تردید نظام جمهوری اسلامی در عمر ۴۱ ساله خود پرفراز و نشیب ترین سال را به لحاظ حجم مصائب و بلایای طبیعی پشت سر می گذارد.
امیداست در سایه توجهات حضرت‌‌ دوست  و زحمات قابل تقدیر کادر بهداشتی درمانی و سایر دستگاه ها و همچنین همراهی مردم ، شیب شیوع بیماری تا ابتدای سال کنترل و کشور از یک فاجعه ی احتمالی در امان بماند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چه کسانی در بحران کرونا مقصر بودند

یکشنبه, 25 اسفند 1398 21:36 خوانده شده: 550 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 -1 --
حمید حسین زاده 1398/12/25 - 23:31
همه امیدواریم هر چهع زودتر این بیماری ریشه کن شود و دوباره حال مردم خوب شود اما شاید این بیماری و این شرایط به مسئولان گوشزد کند که افزایش قدرت نظامی همه چیز ایران نیست،بلکه باید به تجهیز بنیه آموزش و پروش،بهداشت و درمان و ... نیز توجه کرد و به آن پرداخت.
پاسخ + 0 0 --
خسروی 1398/12/26 - 10:19
دقیقا
پاسخ + +5 -1 --
حقی 1398/12/26 - 02:07
آقای خسروی کاش می فرمودید ویروس کرونا چگونه وتوسط چه کسانی وارد شهر قم شد؟؟؟
پاسخ + +3 0 --
مدرس آزاد 1398/12/26 - 06:22
بار الهی !! ما را از توهّم دور کن تا در تصمیماتمان و نتایجش گرفتار عارضه منفی و نقیض نباشیم!

بار الهی !! سلام ما را به آنکس که شایسته سلام است، برسان !
پاسخ + +4 0 --
مدرس آزاد 1398/12/26 - 06:23
بار الهی !! گفتار و کردار ما را متعادل قرار ده !
پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1398/12/26 - 09:44
در سال گذشته در جنگل‌های شمال و کوھستان‌های کرمانشاە خفاش شکار می کردند تحت عنوان با ارزش بودن لانە آن زیرا افرادی از تهران ھر خفاش و بە گفتە خود لانە را ۵۰۰ هزار تومان می خریدند و گفته بودند برای خارج از ایران و تولید دارو خفاش ھا را لازم دارند. زیرا بە گفتە آن ھا بزاق دھان خفاش با ارزش است. این خفاش ھا بە چین صادر می شد و هواپیمایی ماھان بعنوان عامل صادرات مرموز این خفاش ھا، ھیچگاە توضیح نداد."
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/12/26 - 09:45
خبرگزاری ایسنا در این باره می‌نویسد: «نتایج یک آزمایش جدید نشان داد بزاق خفاش‌های خون آشام که فقط از خون تغذیه می‌کنند، می‌تواند جان قربانیان سکته مغزی را نجات دهد.»
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/12/26 - 09:45
این درحالی است که بر اساس اعلام دانشنامه پستانداران ایران خفاش‌های ایران از گونه میوه‌خوار و حشره‌خوار هستند و هیچ خفاش خون‌آشامی در ایران وجود ندارد.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/12/26 - 09:46
اما سوال اساسی درباره ویروس کرونا منبع این ویروس است، آیا به راستی سوپ خفاش منبع این ویروس بود؟ بر خلاف آنچه در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود دانشمندان چینی «مورچه خوار» را عامل احتمالی و اصلی انتقال کرونا یا کوید ۱۹ به انسان‌ها می‌دانند.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/12/26 - 09:47
شینهوا، خبرگزاری رسمی چین به نقل از پژوهشگران چینی می‌گوید با توجه به تازه‌ترین یافته‌ها مورچه‌خوار پولکدار محتمل‌ترین میزبان ویروس جدید کرونا در مسیر انتقال آن به انسان است.

کد خبر 493055
پاسخ + +1 -1 --
معلم با سابقه 1398/12/26 - 12:07
ما مردم عجیبی هستیم و مسئولین خارق العاده ای هم داریم..آمار مرگ مردم ما بر اثر مصرف الکل برای پیشگیری از کرونا از آمار تلفات کرونا خیلی کشورها بیشتره.آمار کرونا که رتبه سوم را داریم که با توجه به توقف کرونا در چین مدال طلا مال ماست.البته این مدال را باید به مسئولین داد که زیر ساخت های لازم در امر بهداشت را این گونه پایه ریزی کرده اند..داعش هم که مسئولیت کرونا را به عهده نگرفته..باید صبر کنیم ببینیم مقصر بالاخره کدام کشوره؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
حراستیصندوقذخیرهآخرت 1398/12/26 - 17:00
OK
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1398/12/26 - 23:35
این نیز بگذرد
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/12/27 - 04:36
دلیل اینکه وضعیت به اینجا رسید به خاطر دروغگویی صدا و سیما با مشارکت مسئولین بود تا تونستند دروغ گفتند همین ۲۰۳۰ در اول اسفند مردم رو تشویق به بیرون اومدن از خونه و شایعه خوندن کرونا می کرد بعد همون صدا و سیما که تشویق به بیرون اومدن میکرد الان تشویق به خانه نشینی میکنه برای همین مردم به دلیل اینکه فقط دروغ شنیدند کرونا رو جدی نمی گیرند چون اعتمادی به صدا و سیما و دروغ هایش ندارند دروغگو دشمن خداست برای همین خدا توصیه کرده دروغ نگید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/12/27 - 13:10
هواپیمایی ماهان و صدا و سیما میلی و دلالان مرگ و رانت خواران و حرومزاده گانی که با جان مردم بازی کردند و دروغ گفتند مقصرند والهی مسئولانی که باعث شدن کرونا به ایران بیاید خود نیز کرونا بگیرند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور