صدای معلم

" باید بپذیریم که برخی از ما به شدت عقده حقارت داریم و در تلاشیم با تمسخر دیگران، خود را ارضا و اشباع نماییم. عالمان حوزه روان شناسی ریشه اصلی تمسخر و استهزا را عمدتاً فقر آن هم از نوع فرهنگی می‌دانند که جنبه تخلیه روحی و روانی فرد بیمار دارد "

خانم اجازه ؛ منم آیلانم !

رضا قاسم پور

معلم آیلاند و معلم آنلاین

در پی گسترش بی حد و حصر کرونا و تعطیلی اجباری مدارس از سوی وزارت بهداشت (نه آموزش و پرورش) و حصر خانگی دانش‌آموزان، گروه کثیری از معلمان با غیرت کشور دوشادوش کادر درمانی (پزشکان، پرستاران و...) اقدام به برگزاری کلاس‌های مجازی نمودند.
یاد دارم که به عنوان اولین نفرات، فردای انتخابات به استاندار و مدیرکل آموزش و پرورش البرز پیشنهاد تشکیل کلاس‌های مجازی را دادم و...بدیهی است که کلاس‌های مجازی امری جا افتاده در دنیای متمدن و امری نوین در فرهنگ ماست. برای تشکیل کلاس‌های مجازی مقدمات و تمهیداتی لازم است که تقریبا هیچ کدام از لوازمات اصلی آن از جمله آموزش‌های فنی لازم، اینترنت و... مهیا نبوده و نیست. با این حال معلمان متعهد با حس مسئولیت فوج فوج به جمع کلاس‌داران مجازی می پیوندند.
به دلیل حضور  اکثریت مردم در تلگرام معلم ضمن صرف ده‌ها ساعت از وقت خود در پشت کامپیوتر، لپ تاپ و گوشی‌های هوشمند مجبور است ضمن پرداخت ماهی فلان قدر پول اینترنت از هفت لایه کمند فیلترینگ نیز بگذرد تا با آزمون و خطا مطالب خود را در قالب صوت، تصویر، فیلم و... به سمع و نظر دانش‌آموزان گریزپای دم عیدی برساند و...در این فضای توام با ایثار معلمان یکی به دلیل نداشتن وایت برد از درب یخچال کمک می‌گیرد و دیگری در آستانه بازنشستگی ممکن است آنلاین را آیلاند تلفظ نماید، ولی هیچ‌کدام از موانع فوق موجب دلسردی معلمان نشده و شمع جانشان دلسوزانه وقف دانش آموزان می‌شود.در ترکی زنجانی مثلی هست و البته در مثل مناقشه نیست:


"بو شهرین یاریسی دلی دی
یاریسی دلی باز ! "

مطابق این ضرب‌المثل، عده‌ای با اهداف متفاوت (خیرخواهانه و آوردن لبخند بر لبان مردم افسرده و قورخیده و جمعی نیز بدخواهانه و با تمسخر دیگران با سوء استفاده از کوچک‌ترین آتوهای احتمالی) همواره مترصد شکار لحظه‌ها هستند.
منتها دست انداختن و تمسخر معلمی دلسوخته که به جای استراحت و تفریح، با امکانات حداقلی در تلاش است با آن لهجه ملیح و نمکین ترکی آستارا دانش‌آموزان گریزپایش را در پای کلاس مجازی جمع و جور نماید، نشانه‌ای از بیماری مزمن و البته تاریخی ماست.

معلم آیلاند و معلم آنلاین

باید بپذیریم  که برخی از ما به شدت عقده حقارت داریم و در تلاشیم با تمسخر دیگران، خود را ارضا و اشباع نماییم. عالمان حوزه روان شناسی ریشه اصلی تمسخر و استهزا را عمدتاً فقر آن هم از نوع فرهنگی می‌دانند که جنبه تخلیه روحی و روانی فرد بیمار دارد. در حالی که ما طبق آموزه های دینی و فرهنگ چند هزار ساله خود باید به مردم شخصیت بدهیم؛ بلال که عبد حبشی بود آن قدر اوج گرفت، در حالی که چهره زیبایی نداشت، و سلمان فارسی نیز تا جایی پیش رفت که «منا اهل البیت» شد

.در پایان شما را با یادداشت انسان دوستانه هنرمند متعهد، شهیر و با غیرت؛ پرویز پرستویی تنها می‌گذارم. پرویز پرستویی در این باره پست جالبی همراه با عکس مادرش گذاشته است که متن آن را در ادامه می‌خوانید:

"این روزها صدای معلم با غیرتی که می‌خواهد در این شرایط به بچه‌های کلاسش درس دهد را می‌شنویم، (خانم آیلاند). شاید خیلی از ما به لهجه شیرینش خندیدیم. چون خود من! من اما به شخصه دستش را می‌بوسم و در برابر غیرت و همتش سر تعظیم فرود می‌آورم.
یادم می‌آید در بحبوحه جنگ مادرم به کمپ بی می‌رفت تا به کودکان جنگ‌زده درس بدهد. کمپ بی نزدیک سربندر و ماهشهر بود و خانواده‌های جنگ‌زده در آنجا سکنی داده شده بودند. من را همراهش می‌برد، بمباران مرتب و هر روزه بود، به کمپ بی رسیدیم و کلاس خالی بود از ترس بمباران. مادر به تک تک خانه‌های کمپ رفت و با آرامش آنها را دعوت به کلاس کرد، پیگیری معلمی برای برگزاری کلاس، به خانواده‌هایشان قول می‌داد تا با صدای آژیر آنها را به پناهگاه ببرد، و من را هم مثال می‌زد که بچه خودم هم همراهم هست، شرایط زندگی هر لحظه تغییر می‌کند مهم عکس‌العمل ماست، آن روزها هیچ‌گاه از خاطرم فراموش نمی‌شود."


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

معلم آیلاند و معلم آنلاین

جمعه, 23 اسفند 1398 20:40 خوانده شده: 7695 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 -5 --
پرستو اسلامی 1398/12/23 - 21:36
اسم این خانم همکار بطور اتفاقی "معصومه" است الان رفتم آنلاین حرم حضرت معصومه را که .... تعطیل کردند زیارت کنم. .... خداوند اولین سیلی را بر ... بخاطر سو استفاده از اسلام و .... و اشاعه خرافه و خرافه پرستی زد. - هر کاری خواستند به نام اسلام کردند و خداوند که آنها را به نظاره نشسته بود ....
پاسخ + 0 0 --
رز 1398/12/24 - 00:07
معاویه به علی گفت خدا به تو سیلی زد! عمیر به زهرای اطهر! یزید به زینب! بنی عباس به امامان! چه کسی واقعا سیلی خورده بود؟؟؟؟ صبر خدا زیاد است حتی برای عزیزترین مخلوقاتش. پس خودتو با این عقل پشه ای به لجن نکش چون شاید همین روزا بخواد پاسخ این کامنت رو بدی....
پاسخ + 0 0 --
روح گاندی 1398/12/24 - 06:52
صرفا برای «منافع سرشار» خودشون به نام اسلام عزیز به اشاعه خرافات و خرافه پرستی پرداختند. و خداوند هم با ابابیل های مدرن خودش (ویروس کرونا) بساطشون رو برای همیشه جمع کرد و دکاناشون رو بست.
پاسخ + 0 0 --
رضا قاسم پور 1398/12/24 - 14:51
سلام و سپاس
ممنون از توجه تون
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/12/24 - 15:53
جالب بود و...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/12/26 - 08:55
در تاریخ سراسر دروغ گیر کرده ایم
پاسخ + +9 0 --
ناشناس 1398/12/23 - 21:58
شرایط در کلاسهای درس به ویژه متوسطه بدتر از اینهاست دانش اموزان بی هدف که با صد بند و تبصره نمره می گیرند و بابت هیچ رفتاری مسئول و پاسخگو نیستن فقط برای مسخره کردن معلم سرکلاس حاضر می شوند
اگر هم بر حسب تصادف معلم بگوید بالای چشمت ابروست یا معلم متهم به آزار دانش آموز می شود یا مورد ضرب و شتم دانش آموز یا اولیا قرار می گیرد ،این یک نمونه از رفتار بی ادبانه نسل جدید در مقابل معلم است نسلی که همه نگران آموزش و کلاسهای مجازی شان هستند
پاسخ + 0 0 --
رضا قاسم پور 1398/12/24 - 14:55
دولت بحث نمره بی ضالطه و کیلویی رو در مقاطع ابتدایی و متوسطه دوره اول قشنگ جا انداخته مقاومتهایی در دوره متوسطه مونده که اونم با حیلتهای مختلف میخان بشکنند و...
ابزارهای کنترلی مدرسه و معلم روز به روز در حال زوال و نابودی است و...
پاسخ + +3 -2 --
ناشناس 1398/12/24 - 08:35
نگاه عاقل اندرسفیهی بیش نیست.
پاسخ + 0 0 --
دانشاموز 1399/01/01 - 11:49
پس تکلیف من و دوستای من چیه که درس میخونندمعدل بالا دارند شما ها رسما میگید نمره کیلویی شما از کدوم مدرسه ونمره حرف میزنید که ما خبر نداریمکدوم نمره اضافی ما اگه نمره هم بدست میاریم حاصل ساعت زیادی که از شب بیداریم
پاسخ + +5 0 --
سعید 1398/12/24 - 21:56
میخوام به همه معلمین کشورم بگم خیلی برای شما احترام قائلیم ودوستتون داریم
پاسخ + +7 0 --
مهراب 1398/12/24 - 22:32
سلام
خسته نباشید به کادر درمان کشورم.منم یه معلم هستم ،
اجازه نمیدهم تمسخر افراد بی هدف ، ذره کجی در هدفم
ایجاد کند ، آیلاند ، خانم معلم نازنین ، منکه دستت را لایق
بوسیدن نیستم ، پاک کنم خانه دل را به خاک پایت .
قربان مهربانیتان
پاسخ + +5 0 --
پریسا علمی 1398/12/24 - 23:40
خانم معلم نازنین و مهربان

صمیمیت تو ستودنی است و در برابر غیرت و معرفتت تمام قد می ایستیم و قدر دان صفا و حس وظیفه شناسی شما عزیزان هستیم.

کاش همه ما و مسیولین کمی مثل شما با لهجه شیرین و زیبایتان آیلایند بودیم.
پاسخ + +5 0 --
صدی 1398/12/25 - 00:02
سلام. باید بگم که ما در هر مقامی که باشیم مدیون معلم هایی هستیم که با ارامش و مهربانی به ما خواندن و نوشتن آموختند. باید دست همچین معلم هایی را بوسید. کاش همه در این اوضاع جامعه آیلاند باشند.
پاسخ + +4 0 --
صدی 1398/12/25 - 00:02
سلام. باید بگم که ما در هر مقامی که باشیم مدیون معلم هایی هستیم که با ارامش و مهربانی به ما خواندن و نوشتن آموختند. باید دست همچین معلم هایی را بوسید. کاش همه در این اوضاع جامعه آیلاند باشند.
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1398/12/25 - 08:48
در کل تلفظ اصطلاحات تکنولوژیک
برای سالمندان دور از ذهن و سخت است.
برخی از هموطنان بجای تمسخر تلفظ کاش همّت والای همکار خود را با ۶۷ سال سن و ۴۷ سال سابقه تدریس ، تحسین می کردیم.
ما ملت ایران در سردرگمی های بیشمار ، قدرت تشخیص درست و اشتباه، ارزش و ضد ارزش را گم کرده ایم.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/12/25 - 09:06
به گزارش پایگاه خبری نشان :
آموزش وپرورش استان گیلان شایعه اخراج معلم وظیفه شناس آستارایی را تکذیب کرد و گفت این معلم ۱۷ سال پس از بازنشستگی همچنان با عشق مشغول به خدمت است.

به تازگی در فضای مجازی صوتی از تدریس مجازی یکی از معلمان وظیفه شناس کشور منتشر شده است که در تدریس خود به اشتباه واژه آنلاین را آیلاند تلفظ می‌کند.
پاسخ + +8 -1 --
ناشناس 1398/12/25 - 13:22
بعضی معلمان هم خیلی جدی می گیرند. نمره که شده کیلیویی. قبولی کنکور هم که شده پولی. مدرک دانشگاهی هم که باید بگذاری در کوزه! این وسط اگر چهار ماه هم آموزش تعطیل بشه به جایی بر نمی خوره. دو سه ماه دیرتر میشن راننده تاکسی و دست فروش و بیکار مطلق!!!والله....
پاسخ + +1 -1 --
معلم با سابقه 1398/12/25 - 22:44
هر گونه اشتباهی که از نظر علمی توسط معلم صورت می گیرد نتیجه ی سیستم آموزشی غلط است.کدام برنامه ی کیفیت بخشی در طول سال های آموزش به معلم ارائه می شود؟یه مشت کلاس های ضمن خدمت مجازی که اون هم به صورت بازار آزاد و پولکی و بدون مطالعه به خرد معلم می دن و هیچ نظارتی هم نمی کنندو این دوره ها ارتباط زیادی به تخصص معلمان ندارند.البته متاسفانه خیلی از معلمان خودشان هم تلاشی برای به روز رسانی خود نمی کنند.امیدوارم این مسئله تلنگری باشد برای همه ی همکاران مخصوصا در بعد تکنولوژی آموزشی تا زیر سوال نرویم؟از معلمان عزیزو فداکار مخصوصا همکار عزیزمان در این موضوع اخیر به دلیل تلاش های خود در امر تعلیم و تربیت تشکر می کنم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/12/27 - 15:39
چه اشتباهی برادر؟! دولت و دولتمردان این همه اشتباه عمدی و غیر عمد انجام می دهند و خم به ابرو نمیارن. آن وقت معلمین ساده دل ما یک اشتباه بی اهمیت را چقدر بزرگ می بینند؟
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/12/26 - 09:58
گفت‌وگوی تلفنی وزیر آموزش و پرورش با معلم آستارایی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۲۶ ۰۷:۰۰:۰۰ | کدخبر : 14793
پاسخ + +2 -5 --
همکار دکتر حسینی 1398/12/26 - 12:41
خاک تو سر اموزش پرورشی که قسمت قابل توجهی از معلمانش هنوز بلد نیستند ای میل و وبلاگ برا خودشون داشته باشند چه رسد به
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1399/01/03 - 00:02
سخن هرکس نشانه رشد، شخصیت و سواد ایمل سازی اوست و !!!!
پاسخ + +3 0 --
اکبر 1398/12/26 - 12:55
به نظر من این آموزش پرورش هیچ ارزش نداره که بخواهی بعد از بازنشستگی دوباره برگردی تدریس کنی
احترام به معلم صفر
حقوق صفر
افزایش فصل دهم را مشاهده کردید
رتبه بندی هم آخرش مشخص شد
پاسخ + +2 -1 --
آرش 1398/12/26 - 13:50
چون پیر شدی حافظ از میکده بیرون شو!
معلم که قرار نیست فقط یکسری مطالب و حفظیات را تو مخ دانش آموزان فرو کنه. معلم خودش باید بروز و آپدیت از هر لحاظ باشه.
یک همکار پرورشی داریم نزدیک بازنشستگی تو هر جشنی یک شعر تکراری میخونه مثلا طنز یه قسمت داره میگه " سه کاف " شما بگین من چطور حالیش کنم این شعر خوب نیست بخیل شو.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/12/26 - 17:26
خیلی ببخشید ای جوان ، این چه لحن سخن گفتن در باره فردای خودتان است؟
یعنی چه چطور حالیش کنید؟
با زبان محبت ، عشق ، احترام و صبر و متانت ، منظور خود را اگر مطمئن اید صحیح است، توضیح دهید.
ایشان بازنشسته اند و انسان با افزایش سن
بتدریج در سراشیبی از دست دادن تمامی
توانایی های خوداست.
شما هم اگر عمری باشد همین طور. با دوست و یا همکار و یا هم صنف خود سخن
می گویید نه کودک و دانش آموز خود.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/12/26 - 20:43
وزیر محترم بهتره حق و حقوق معلماشو پیگیر بشه و دنبال این حواشی گذرا نگرده.
پاسخ + +6 0 --
خدشه 1398/12/28 - 15:01
بر آیلاند خطشه ای نیست
پاسخ + +1 0 --
نظری پور 1399/01/06 - 09:04
سلام .آقا رضا تشکر از مطالب ارزنده تان
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1399/01/17 - 20:24
این معلم عزیز اشتباه کرد
چون دوره های آموزشی و ضمن خدمت کوتاهی کرد
و ۹۰ درصد دوره ها تربیتی هست و بی استفاده

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور