صدای معلم

" از مدیران محترم آموزش و پرورش باید پرسید که ساخت یک ال ام اس قوی برای معلمان ایرانی چقدر هزینه و وقت نیاز دارد که در طول بیست سال گذشته قادر به طراحی و آموزش آن به معلمان نبوده اند؟ پاسخ واضح است، آموزش و پرورش که کاری بسیار تخصصی است، از نیروهای متخصص خالی شده است "

خلق گونه های " آموزش آنلاین کرونایی عجیب الخلقه " در آموزش و پروش !

دکتر مصطفی قادری/ پژوهشگر تعلیم و تربیت - دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی

ویروس کرونا و آسیب شناسی آموزش های آنلاین و مجازی توسط وزارت آموزش و پرورش


همه مربیان و مدرسان آنلاین مطلع هستند که تدریس آنلاین ابزارها و قواعد خاصی دارد. مثلا تدریس آنلاین رسمی از طریق سیستم LMS امکان پذیر است. ( 1 )

این در حالی است که این روزها به دلیل تعطیلی مدارس به خاطر شیوع کرونا اقدامات عجیب و راه کارهای مضحکی برای یاددهی یادگیری آنلاین در حال انجام است که  هر مربی آنلاینی را دچار بهت و حیرت و البته غصه می کند. خانواده ها و معلمان بی شماری هم گرفتار سیاست های عجیب مدارس شده اند. لذا ذکر نکات زیر لازم به تأمل دارند: از مدیران آموزش و پرورش باید پرسید معلمان چگونه در فضای واتساپ از دانش آموزان بازخورد دریافت کنند؟ یا اطلاعات شش یا هفت درس و 30 تا 40 دانش آموز را دریافت کنند یا برخوردهای ارسال کنند؟

* یاددهی یادگیری از طریق فیلم های بی کیفیت شبکه آموزش بدون تعامل و ارتباط با دانش آموزان که راه حل پنجاه سال پیش یعنی آموزش از طریق تلویزیون است.

* یاددهی یادگیری از طریق شبکه های اجتماعی از جمله واتساپ ؛

باید به مدیران محترم وزارت آموزش و پرورش یادآوری کرد که تدریس آنلاین رسمی فقط از طریق ال ام اس ها ممکن است. چطور شده که بیست سال بیشتر است که شعار هوشمند سازی مدارس سر داده می شود ولی آموزش و پرورش هنوز یک lMS فارسی درست و حسابی برای تدریس آنلاین معلمان طراحی و تدوین نکرده است ؟

ویروس کرونا و آسیب شناسی آموزش های آنلاین و مجازی توسط وزارت آموزش و پرورش

بارها در این زمینه به مسئولان  آموزش و پرورش در حد التماس، التماس کرده ام.

مشکلات پیش روی تدریس آنلاین که با شیوع کرونا مطرح شده عبارتند از:
*  از معلمان درخواست می کنند که در واتساپ و تلگرام کلاس ها را برگزار کنند که ورود به این شبکه ها در ایران جرم و مثلا تلگرام برای 40 میلیون کاربر غیرقانونی اعلام شده است (هر چند همه این چهل میلیون به تلگرام متصل اند). البته به نظر من امروزه نسل جدید یا نسل  z بیش از مدرسه از تلگرام و شبکه های اجتماعی چیزهای مفیدی یاد می گیرند ولی در عین حال شبکه های اجتماعی برای یاددهی -یادگیری رسمی مناسب نیستند و برای تدریس آنلاین رسمی حتما نیاز به ال ام اس های قوی داریم. تعدادی از این ال ام اس های فارسی فقط اسم ال ام اس را یدک می کشند.


* برخی مدیران مدارس از معلمان می خواهند گروهها یا کانال های واتساپی تشکیل دهند و از تدریس خودشان فیلم بگیرند و در واتساپ به اشتراک بگذارند. باید از این مدیران که چیزی در مورد تدریس آنلاین نمی دانند و حتی یک ایمیل ساده ندارند باید پرسید آیا ارسال یک فیلم بی کیفیت از تدریس معلمان که تازه با هزار بدبختی و نقصان تهیه می شود به معنای تکمیل فرایند یاددهی، یادگیری و ارزشیابی است؟

* اغلب والدین و دانش آموزان به دلیل سرعت کم، مشکلات فنی توانایی دانلود فیلم ها و برنامه های ارسال شده در واتساپ را ندارند. حتی امکان دریافت بازخورد و اطلاع رسانی همزمان را ندارند.

* از مسئولین آموزش و پرورش باید پرسید که مجبور ساختن معلمان برای انجام حضور و غیاب دانش آموزانشان در ساعت خاصی در واتساپ اصلا امکان پذیر است؟

* از مدیران محترم وزارت آموزش و پرورش باید سوال کرد که آیا ارزیابی و برگزاری آزمون در فضای واتساپ آیا ممکن است؟

* از مدیران آموزش و پرورش باید سوال کرد که آیا نظارت بر تکالیف درسی و فعالیت دانش آموزان اساسا در فضای واتساپ امکان پذیر است؟

* از مدیران آموزش و پرورش باید پرسید معلمان چگونه در فضای واتساپ از دانش آموزان بازخورد دریافت کنند؟ یا اطلاعات شش یا هفت درس و 30 تا 40 دانش آموز را دریافت کنند یا برخوردهای ارسال کنند؟

*  از مدیران محترم آموزش و پرورش باید پرسید که ساخت یک ال ام اس قوی برای معلمان ایرانی چقدر هزینه و وقت نیاز دارد که در طول بیست سال گذشته قادر به طراحی و آموزش آن به معلمان نبوده اند؟

پاسخ واضح است، آموزش و پرورش که کاری بسیار تخصصی است، از نیروهای متخصص خالی شده است.

کانال نوفهمی در مطالعات برنامه درسی

( 1 )

صدای معلم :

LMS به معنای سیستم مدیریت یادگیری است که مخفف کلمات Learning Management System است. درحقیقت LMS سامانه یادگیری آنلاین است که در آن می‌توان تمامی دوره‌های آموزشی و سازمانی را به صورت مجازی به مخاطبان ارائه داد. مهم‌ترین ویژگی آموزش آنلاین این است که شخص می‌تواند در هر مکانی بدون محدودیت زمانی، فقط با امکان داشتن اتصال به اینترنت، کلاس درس را برای خود شبیه سازی کند.

سیستم LMS چگونه کار می‌کند؟

در سیستم آموزش آنلاین هر شخص با رمز کاربری منحصر به خود وارد صفحه تعریف شده خودش می‌شود و از این طریق به منابع و محتواهای موجود دسترسی پیدا می‌کند. بسیاری از هزینه‌های آموزش سنتی مانند تهیه مکان و سالن‌های برگزاری آموزش و … با استفاده از سیستم‌های مدیریت آموزشی حذف می‌شوند. همچنین این کار باعث می‌شود که کارآموزان و مخاطبان بتوانند در کشورها و شهرهای مختلف از آموزش آنلاین استفاده کنند و در نهایت پس از پایان دوره، گواهی گذراندن دوره‌ها و موفقیت در آن را کسب کنند.اگر تصمیم دارید که از آموزش‌های آنلاین استفاده کنید برای این منظور از یک سیستم یکپارچه استفاده کنید که می‌تواند تمام فعالیت‌ها و نیازهای دوره‌های آموزشی شما را فراهم کند. سامانه LMS تمام این امکانات را برای شما فراهم می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با این سیستم یادگیری می توانید ادامه را مطالعه کنید . ( این جا )


ویروس کرونا و آسیب شناسی آموزش های آنلاین و مجازی توسط وزارت آموزش و پرورش

یکشنبه, 18 اسفند 1398 15:01 خوانده شده: 1451 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
شهاب 1398/12/18 - 16:00
یک اینترنت درست حسابی درکشور وجود ندارد بعدشما ازسیستم ال ام اس می گویید تا یک کامنت می فرستیم ازنفس می افتیم باکدام زیرساخت
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/12/18 - 19:35
l m s = لوس‌بازی مدیران سوسول
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/12/23 - 16:00
سلام
احساسم این است که اندکی بی انصافی می کنید. من سالهاست که با همین اینترنت در کورس های دانشگاههای معرف جهان شرکت می کنم و کمتر به مشکل برخورده ام.
پاسخ + +7 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/12/18 - 18:01
در سال 1384 چندین بار از شهر بنگلور هندوستان - که بهش میگفتن Cyber City یا "شهر مجازی" دیدن کردم - همه کارهاشون از طریق اینترنت بود: آموزش، دادگاه ها، بانک ها، معابد، انواع خدمات و تجارت و .... این مقاله من راجع به بزرگترین دموکراسی دنیا رو بخوانید تا بفهمید چرا با جمعیت یک ملیارد و سیصد ملیونیش جزو 4 ابرقدرت دنیا شد:

تحفه هند!

https://melliun.org/iran/183459
پاسخ + +2 0 --
nikbakht 1398/12/18 - 23:40
کاسه های داغ تر از آش در سیستم بیمار آموزشی کشور
پاسخ + 0 0 --
حقیقت بین 1398/12/19 - 15:50
احسنت
واقعاً
این آقا حالش خوب نیست
پاسخ + +1 0 --
Alireza 1398/12/23 - 15:58
با سلام.
البته ویدیوهایی که همکاران زحمت کش ضبط می کنند می می تواند بخشی از متریالی باشد که در یک LMS مانند MOODLE اپلود می شود.
به نظرم برای پایه های بالا یعنی دبیرستان که انگلیسی اشنایی دارند می توان از همین پلتفرم های رایگان بین المللی استفاده کرد. اما در صورت شروع استفاده از این ابزارها که ویژه تدریس طراحی و عرضه شده اند دوباره بحث های امنیتی و اینترنت ملی مطرح می شود که عملا این نوع برنامه ها و ابداعات را عقیم می گذارد.
با تشکر

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور