صدای معلم

" کتاب ها و واحدهایی که ما گذراندیم همه مربوط به دنیای شیرین کلاس واقعی بودند و کرونا یک تنه نشان داد که تربیت معلم نتوانسته برای روز مبادا ته مانده تجهیزات مجازی را به متربیانش بدهد. در این دیار کرونا ویروس تنها دستگاه تنفس ها را مختل نمی کند، بلکه دستگاه آموزشی را هم از کار می اندازد؛ چون هنوز عباس ها و امیرعلی هایی هستند که فقط دنیای واقعی را دارند. به جنگ با این ویروس (یا هر ویروس مخرب دیگری) رفتند، تنها با سلاح علم میسر می شود و این ما هستیم که علم را در کلاس های واقعی ( و مجازی) پایه ریزی می کنیم. آموزش مجازی حتما آنتی ویروس قوی است اما نیازمند بستری دارد تا حقیقتا انجام بپذیرد "

ویروس کرونا و آموزش مجازی : " تعداد اعضا 15 نفر! "

زهرا عرب سلمانی/ آموزگار پایه چهارم از منطقه پیشوا

ویروس کرونا و آموزش مجازی و آسیب شناسی فضای مجازی در آموزش و پرورشصدای من را از نیمه اسفند ماه 1398 می شنوید.چند روزی است که همه دل نگرانیم، می ترسیم ، به دنبال ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی کننده می گردیم.
چند روزی است که یکدیگر را در آغوش نکشیده ایم، شنیدن این جمله دیگر به اندازه روزهای اول برایمان جالب نیست:

" چون دوستتان دارم به شما دست نمی دهم. "

زبانمان این جمله را می گوید اما چشمانمان جار می زند چون دوستت دارم می خواهم در آغوشت بگیرم.
کرونا نقل همه محافل مجازی شده است ؛ از این نظر می گویم مجازی که دیگر خبری از حضور و لمس و گفت و گوی نفس به نفس نیست اما مشکل بزرگ من و همکارانم داغ تر از هر مبحث دیگری است.
آموزش مجازی ، شبکه آموزش، دانش آموز مجازی ،کانال کلاس و چندین و چند کلید واژه دیگرحالا و به یک باره همه ما را شوکه کرده است.
تا دیروز به کلاس می رفتیم و خوشحال از وجود ویدئو پروژکتور ، تخته وایت برد و اینترنت دست و پا شکسته ی مدرسه که زنگ تفریح کارهای کوچکمان را راه می انداخت .(تازه به شرط آنکه شانس با ما همراه بود و معاون اجرایی مدرسه همه بخش نامه ها  را کنترل کرده بود و بخش نامه ی جدیدی وارد اتوماسیون نشده بود.) "سیزده نفر غیرمجازی کلاس من بهداشت را رعایت می کنند؟ می دانند که باید در خانه بمانند؟ هر شب ریاضی را تمرین می کنند؟ اصلا کتاب هایشان را ورق می زنند؟ و از همه مهم تر آیا دلشان برای معلمشان تنگ شده است؟ "
یک باره (البته نه خیلی هم یک باره) ،کرونا ویروس سر و کله اش پیدا شد و همه ی کاربرد امکاناتی که تا قبل مایه ی مباهات مدرسه و کلاسمان بود را زیر سوال برد.
 درست مثل یک ویروس کامپیوتری افتاد به جان سیستم آموزشی کشور و آن را از کار COVID19 انداخت. فورا اعلام شد آنتی کرونا ویروس سیستم آموزش کشور پیدا شد:

"  آموزش مجازی "
به دنبال این آنتی ویروس به سراغ کتب دانشگاهی ام ( که اتفاقا نامش تربیت معلم بود) رفتم. کتاب مناسبی پیدا نکردم. اصلا انگار هیچ کس پیش بینی نمی کرد ویروسی ،آلودگی هوای کلان شهری و یا اتفاقاتی از این دست کلاس واقعی معلمی را از او بگیرد. کتاب ها و واحدهایی که ما گذراندیم همه مربوط به دنیای شیرین کلاس واقعی بودند و کرونا یک تنه نشان داد که تربیت معلم نتوانسته برای روز مبادا ته مانده تجهیزات مجازی را به متربیانش بدهد.

ویروس کرونا و آموزش مجازی و آسیب شناسی فضای مجازی در آموزش و پرورش


به سراغ بعضی از همکارانم رفتم و از آنها درباره این شرایط خاص و این آنتی ویروس سوال پرسیدم.

یکی از آنها در پاسخ گفت: " دانش آموز در کلاس واقعی چیزی یاد نمی گیرد چه برسد به دنیای مجازی!
این طوری نمی توانستم ادامه بدهم؛ وارد شبکه های اجتماعی شدم و درباره آموزش مجازی تحقیق کردم و سایت هایی را بازدید کردم. اکثر فیلم ها و مستندات مربوط به مدارس خارج از کشورمان بود ، با خودم گفتم دنیای آموزش چقدر پیشرفت کرده است و آموزشمان ،مدرسه ها و تربیت معلم ما چقدر هم پای این پیشرفت، پسرفت داشته است.
با عزمی راسخ و انگیزه زیاد آستین هایم رابرای آموزش مجازی بالا زدم. واردکانال کلاسم شدم. خواستم آموزش و تدریس مجازی را شروع کنم که عدد بالای صفحه نظر مرا جلب کرد:

"  تعداد اعضا 15 نفر! "

با یک تفریق ساده و کم کردن خودم و آقای مدیر به عدد 13 رسیدم.خب بقیه چرا در کلاس مجازی من نیستند؟ اگر تدریس کنم، عکس و فیلم و صدا بفرستم (دقیقا مثل یک کلاس مجازی واقعی) بقیه دانش آموزانم چه می شوند؟ کلاس من 26 نفراست نه 13 نفر! جای عباس و ابوالفضل و امیر علی در این کلاس چقدر خالی خواهد بود. در حقیقت جایشان در آموزش جدید، در عصر جدید خیلی خالی است.
همان طور که به عدد 13 نگاه می کردم یاد همه ی آن 13 نفرهایی افتادم که کرونا فقط دنیای واقعی را برایشان تلخ نکرده، بلکه آن ها را از آموزش هم حذف کرده است.
آنتی ویروس این روزها بر سیستم آموزشی همه مناطق این کشور کارآمد نیست. گفتند آموزش مجازی اما آیا تصویر درستی از دنیای مجازی آدم واقعی های مناطق مختلف داشته اند؟ آیا یکبار با دانش آموزانی سر و کار داشته اند که تنها راه ارتباطی خانواده شان با دنیای بیرون، تنها تلفن همراه ساده پدر است؟ ( تازه به شرط آنکه موقع کار از روی چوب بست نیوفتاده است و یا موقع کار روی زمین کشاورزی جایی میان بوته ها جا نمانده باشد.)

ویروس کرونا و آموزش مجازی و آسیب شناسی فضای مجازی در آموزش و پرورش

در این دیار کرونا ویروس تنها دستگاه تنفس ها را مختل نمی کند، بلکه دستگاه آموزشی را هم از کار می اندازد؛ چون هنوز عباس ها و امیرعلی هایی هستند که فقط دنیای واقعی را دارند. به جنگ با این ویروس (یا هر ویروس مخرب دیگری) رفتند، تنها با سلاح علم میسر می شود و این ما هستیم که علم را در کلاس های واقعی ( و مجازی) پایه ریزی می کنیم. آموزش مجازی حتما آنتی ویروس قوی است اما نیازمند بستری دارد تا حقیقتا انجام بپذیرد.
باید فکری به حال دل نگران معلمانی کرد که هر روز از خودشان می پرسند:

  "سیزده نفر غیرمجازی کلاس من بهداشت را رعایت می کنند؟ می دانند که باید در خانه بمانند؟ هر شب ریاضی را تمرین می کنند؟ اصلا کتاب هایشان را ورق می زنند؟ و از همه مهم تر آیا دلشان برای معلمشان تنگ شده است؟ "


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ویروس کرونا و آموزش مجازی و آسیب شناسی فضای مجازی در آموزش و پرورش

جمعه, 16 اسفند 1398 14:09 خوانده شده: 1060 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +12 0 --
ناشناس 1398/12/16 - 14:55
احسنت. عالی بود. عزت و سربلندی
ایران با چون شمایی ، یقین شدنی است.
پاسخ + 0 0 --
زهراعرب سلماني 1398/12/17 - 01:31
ممنونم از شما
پاسخ + +2 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/12/16 - 15:06
نه تنها در تربیت معلم چگونگی بخدمت گیری تکنولوژی های مجازی را آموزش ندادند و نمی دهند بلکه در همین جزواتی که برای به اصطلاح رتبه بندی معلمان ارایه دادند حتی "کلمه" ای راجع به این تکنولوژیها ارایه نکردند!؟ که این نشان از ذهن های فسیل شده ای دارد که در اتاق های فکر آموزش پ و حتی آموزش عالی بعنوان سیاست گذاران آموزشی و مولفان منابع آموزشی بخدمت گرفته اند. من خودم در مقالات متعدد به این امر مهم پرداخته ام. از جمله در سال 2009 این مقاله را چاپ کردم:
“Infusion of Emerging Online Technologies into ELT: The Need of the Hour”, Published at Perspectives in Education, 25(2009): 119–127. Also, [Online] Available at:

http://eltweekly.com/2009/06/eltweekly-issue22-research-paper-by-mohammad-hassan-hosseini/

...
پاسخ + +1 0 --
مرضیه ناصری 1398/12/16 - 15:35
مرسی .نوع قلمت رو دوست داشتم وتحسینش می کنم
پاسخ + 0 0 --
زهراعرب سلماني 1398/12/17 - 01:32
ممنونم از لطفتون
پاسخ + +8 0 --
آنتی توهّم 1398/12/16 - 16:18
آنتی کرونا ویروس سیستم آموزش کشور پیدا شد: " آموزش مجازی"
جالب بود
البته " آموزش مجازی" اکنون شعار انجام تکلیف است ، تازه اگر تکلیف باشد و در ضمن خیلی از مدارس و خانواده ها امکان آنرا ندارند و در بایستگی آن نیز باید تأمل کرد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/12/16 - 16:59
دانش آموزی که کلاس درس با حضور معلم
درس گوش نمی دهد و یاد نمی گیرد ، انتظار دارید یه هُویی فرهنگ استفاده از فضای مجازی را در این کشور بی فرهنگ بیابد؟ نظارت و هدایت و اجبار والدین ، جهت استفاده از این دروس ، با توجه به اختیارات و آزادی عمل یک فرزند در خانواده، چقدر موفق عمل می نماید؟
پاسخ + +8 0 --
ناشناس 1398/12/16 - 19:33
بعضی معلمان بخصوص خانم ها خیلی دلشان خوش است! کدام کلاس! کدام آموزش مجازی! در این کشور علم به چه دردی می خورد؟! البته که پولدارها صندلی دانشگاهی می خرند و پزشک می شوند و کرونا را درمان خواهند کرد!!!
پاسخ + +3 0 --
مهدی 1398/12/16 - 19:56
با یک بسته اینترنت معمولی چقدر می شود محتوا ملاحظه کرد؟
این نیازمند اینست که بسته های اینترنت پرسرعت و حجم کافی در اختیار معلمان قرار گیرد. حتی می تواند شبکه ای باشد تا از طریق کارتابل شخصی وارد شد و فقط اون حجم برا امر آموزش استفاده گردد. الان یک بسته مثلا سی هزارتومانی هم بصورت آزاد تهیه گردد نهایتا دو روز دوام نمیاره با تعداد مخاطب ۳۵ نفر.
پاسخ + +2 0 --
مهدی 1398/12/17 - 08:26
احسنت به قلم نغز شما
پاسخ + 0 0 --
حسن 1398/12/17 - 13:33
ملت ما از کرونا نمی ترسند وهمچنان به راهپیمایی بیستو دو بهمن می روند زیرا این ویروسها بر ما اثر ندارد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/12/17 - 18:00
به جای اموزش مجازی در دوره متاب های شهید مطهری ذپرا داند که هر روز هم قطورتر و بیشتر می شد
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/12/17 - 18:02
الان بهتر می فهمیم که وقتی نیروهای زبده و متخصص را از کشور بیرون کردیم و نخبه هایی مانند الهیار و نوبخت و واعظی و حسن عباسی و رائفی پور را بال و پر دادیم
پاسخ + +3 0 --
محمدرضاشهریاری 1398/12/18 - 01:42
درود بر شما،که بعنوان یک آموزگار دغدغه مند و آگاه دست به قلم شدین و به این موضوع نگاهی واکاوانه داشته اید...
پاسخ + +3 0 --
فرهاد 1398/12/26 - 01:26
آفرین به شما آموزگار محترم و خوش ذوق،این زبان حال ما هم بود،چقد دلم واسه بچه ها هم تنگ شده هم میسوزه بچه ها گناه دارن چقد از درساشون عقب افتادن هر چند اونها زیاد به این فکر نمیکنن نه همشون اکثریتشون ولی منی که متوجه هستم هر ساعت دل نگرونی دارم کاش میشد تموم میشد این وضعیت،ما هم همینجا همسایه شما هستیم در قرچک و اتفاقا همپایه شما،انشاالله که همیشه موفق و موید باشین
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1398/12/29 - 23:38
هرچه قدر فضای مجازی باشه محصل چشمش به گچ دست معلم است . کاش مدارس دایر شود. بچه هامون نابود شدند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/04 - 12:41
فقط گچ، تعطیلی تا پایان یافتن کرونا
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/04 - 12:42
مدرسه نرفتن نابودی نیست
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/04 - 12:43
شاید مدرسه رفتن نابودی باشد
پاسخ + +4 -1 --
رسول 1398/12/29 - 23:51
معلمان با آمدن فضای مجازی نباید حقوقی بگیرند. به جای اونها ربات بگذارند
پاسخ + +7 -1 --
رسول 1399/01/01 - 01:04
مدارس رو دایر کنند ما فضای مجازی نخواستیم
پاسخ + +1 0 --
میثاق 1399/04/31 - 11:57
سلام شما معلمه مبینشون هستین مبین کناره من نشسته میگه دلم خیلی برا شما و کلاس درسمون تنگ شده خانومه سلمانی..با تشکر از متن زیباتون
پاسخ + +1 0 --
مبین.پ 1399/04/31 - 12:04
سلام خانوم خوبین دلم خیلی براتون تنگ شده کاش امسالم معلمه ما بودی.مراقب خودتون باشین

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور