صدای معلم

" شبکه آموزش از قرق «موسسات آموزش بیزارکنِ تست زن با شومن های معلم نما» رهایی پیدا کرده و فضا در اختیار «معلمان رسمی و کلاس دیده آموزش و پرورش» قرار گرفته است. این یکی از اتفاقات مبارکی است که بلای ترسناک کرونا به ارمغان آورده است. این برنامه های آموزش یک نوع نود معلمی است که به معلمان کشور کمک می نماید در فرصت موجود به شیوۀ کار خود بیندیشند "

به بهانه حضور معلمان رسمی آموزش و پرورش در شبکۀ آموزش

حسین ملاحسنی/ دبیر ناحیه 2 آموزش و پرورش شهر ری

حضور معلمان رسمی آموزش و پرورش در شبکۀ آموزش صدا و سیما
 
الان قریب یک هفته هست که شبکه آموزش از قرق «موسسات آموزش بیزارکنِ تست زن با شومن های معلم نما» رهایی پیدا کرده و فضا در اختیار «معلمان رسمی و کلاس دیده آموزش و پرورش» قرار گرفته است. خب این یکی از اتفاقات مبارکی است که بلای ترسناک کرونا به ارمغان آورده است.

بنده می بینم در برخی گروهها همکاران درباره نحوه تدریس معلمان در شبکه آموزش صحبت می کنند، نقد به معنای سازنده آن ارائه می کنند ؛ لازم دانستم به عنوان یک معلم بیننده ، نکاتی را در این زمینه مطرح نمایم.

1- این نقد و بررسی ها و گفت و گوهای معلمان به شناخت بیشتر و پیشرفت حرفه ای معلمان منجر می شود و جای تحسین دارد با شرط آن که نقادان از جاده انصاف خارج نشوند. در واقع در کنار کارکرد آشکار این برنامه که آموزش به دانش آموزان کشور است می توان به کارکرد پنهان  تدریس این گروه از معلمان در برنامه فرصت برابر اشاره نمود که همان آموزش نحوه تدریس یک درس به معلمان کشور هم می باشد. اگر بپذیریم معلمان منتخب ،آموزشِ استانداری را ارائه می دهند.  این خیلی جالب هست و کمک می کند تا معلمان بتواند شناخت بهتری از جایگاه خودشان در تدریس دست یابند ( که تدریس ایشان با تدریس ارایه شده چقدر فاصله دارد) ؛ در واقع این برنامه های آموزش یک نوع نود معلمی است که به معلمان کشور کمک می نماید در فرصت موجود به شیوۀ کار خود بیندیشند.

2-  نکته مهمی که باید بدان توجه نمود آن است که همه بدانند این اقدام در راستای یک کار فوری و اضطراری اجرایی شده است و چیزی نبوده که از قبل برایش پیش بینی هایی صورت گرفته باشد؟ که چه کسی بیاید ؟ از کجا تا کجا بگوید ؟ چه جوری بگوید؟ اینها  جایی مکتوب نشده است و در یک اقدام جهادی از سوی وزارتخانه آموزش و پرورش و صدا و سیما اجرایی شده است.

3- دیگر آنکه همکاری که به عنوان مدرس انتخاب می شود و تدریس را بر عهده می گیرد باید به چند سوال پاسخ بدهد: الان ما معلمان در یک هفته گذشته چقدر تولید محتوی الکترونیکی داشته ایم؟ دانش آموزانمان ، در درس ما چه مقدار پیشرفت داشته اند؟ مگر در حداقل 10 سال اخیر شعار مدارس هوشمند نداده ایم؟ آن معلمان هوشمند کجا هستند؟

- مدرس محترم بداند مخاطب چه کسانی هستند؟

- هدف از این زمان 20 دقیقه تدریس چیست؟

- انتظارات چه کسانی در چه حدی باید برآورده شود؟

مخاطب دانش آموزان هستند. کدام دانش آموزان؟ همه دانش آموزان کشور با همه گویش ها از دختر و پسر از مدارس پرتوان، کم توان و ناتوان از نابینا و ناشنوا و ... تدریس باید به گونه ای باشد که شامل همه دانش آموزان کشور بشود و هر چه این تدریس بتواند گروه گسترده تری را با خود همراه سازد موفق تر خواهد بود.

در پاسخ به نکته دوم باید گفت که هدف و مبنا تدریس کتاب درسی است. در 20 دقیقه معلم باید آن قدر مهارت داشته باشد که یک درس یا قسمتی از یک درس با ذکر صفحات مشخص را تدریس نماید یعنی دانش آموزان بدانند در این 20 دقیقه این صفحات برایشان تدریس شده است. بر آن موضوع تمرکز نمایند  تمرین کنند .

حضور معلمان رسمی آموزش و پرورش در شبکۀ آموزش صدا و سیما

و باید انتظارات دانش آموزان برآورده بشود در حد معقول و معمول و نه معلمان و نه خانواده ها .  انتظار کار خارق العاده از یک معلم نداشته باشیم مثلاً وظیفه اصلی این همکاران محترم ما، علاقه مندسازی دانش آموزان نیست هر چند که اگر لحاظ شود بسیار عالی است. یا وظیفه ایشان هیجان دادن به روند آموزش نیست اگر ایشان بتواند ذهن دانش آموزان را با مطالب درسی پیوند بزند و درگیر نماید و به فکر وادارد چالش علمی بسازد. قطعاً موفق بوده است و به اهداف آن موضوع تدریس دست یافته است.

4- این زمان در نظر گرفته شده برای جبران تعطیلات ناخواسته است که به آموزش رسمی درس جامه عمل بپوشد و دانش آموزان درس کتاب را بفهمند نه نکات را ، نه تست را و نه یک قسمت کوچک از یک درس را بلکه همه یک درس را.

5- نکته دیگر  اگر قرار است از معلمان متفاوت در تدریس یک پایه استفاده شود، پیوستگی تدریس استمرار داشته باشد که معلمینی که در شبکه حضور می یابند ادامه درس معلم قبلی را ارائه نمایند.

 6-  نکته بسیار مهم در ارائه این آموزش ها ان است که آموزش و پرورش بخواهد که دانش آموزان عزیز، والدین گرامی ، تدریس ها را شوخی نگیرند، این تدریس ها به منزلۀ تدریس رسمی در کلاس درس است و معلمین می توانند در اولین جلسه ورود به کلاس ( بعد از بازگشایی مدارس ) از این مباحث ارزشیابی نمایند. مگر می شود که ساعت ها برنامه با بودجه بیت المال تهیه شود و بدون بازخورد بماند و معلمین دوباره مجبور شوند همین مطالب را دوباره تدریس و تکرار نمایند.
در واقع آن الزام از سوی نهاد رسمی که آموزش و پرورش باشد دیده نمی شود. آموزش و پرورش باید فرایندی را تعریف نماید که این تدریس ها را وارد فرایند ارزشیابی معلمان کلاس کند در آن صورت این آموزش ها و آموزش هایی که از طریق شبکه های استانی صدا و سیما در حال پیگیری است به شکل جدی تری دنبال خواهد شد.
 
حضور معلمان رسمی آموزش و پرورش در شبکۀ آموزش صدا و سیما
 
7-  در پایان به نکته مهم دیگری اشاره می کنم . الان ما معلمان در یک هفته گذشته چقدر تولید محتوی الکترونیکی داشته ایم؟ دانش آموزانمان ، در درس ما چه مقدار پیشرفت داشته اند؟ مگر در حداقل 10 سال اخیر شعار مدارس هوشمند نداده ایم؟ آن معلمان هوشمند کجا هستند؟ ما الان در بین سال تحصیلی با بحران ناخواسته تعطیلی مدارس روبه رو شده ایم. تولید محتوا ها چقدر است؟ از چه نوعی است ؟ چقدر دانش آموزان را همراه خود ساخته است؟ راستش این چند روز از چند همکار از چند مدرسه غیر انتفاعی هوشمند تهران خبر دارم که چند فایل صوتی تدارک دیده اند! چند نفر هم در کانال خود فایل صوتی گذاشته اند با فایل ویدئویی از اینترنت و ... . همین. آن معلمان هوشمند ما شد یک فایل صوتی . به کسی برنخورد می خواهم بگویم شعار دادیم. خوب عمل نکردیم. زیرساخت را مناسب تدارک ندیدیم. در شرایط بحرانی آموزش با هزار اما و اگر مواجهه شده است. فقط می توانم آرزو نمایم  که این برنامه ها، فرصت بیشتر و بهتری را برای تفکر و اندیشیدن و البته عمل جدی و سریع به ویژه برای معلمان جوان و پر انرژی فراهم نماید تا معلمان عزیز از تکنولوژی های جدید در آموزش بیشتر از قبل استفاده نمایند.

 8- و به نظر من باید به همه این عزیزان مدرس دست مریزاد گفت در حالی که ما در خانه نشستیم این بزرگواران مشکلات را پذیرفتند و وظایف ما را هم برعهده گرفتند.

من به سهم خودم از این عزیزان تشکر می کنم. از معاونت آموزش وزارتخانه آموزش و پرورش و از شبکه سیما کمال تقدیر و تشکر را دارم.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

حضور معلمان رسمی آموزش و پرورش در شبکۀ آموزش صدا و سیما

چهارشنبه, 14 اسفند 1398 11:13 خوانده شده: 540 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -4 --
دانش آموز دکتر حسینی 1398/12/14 - 13:23
دکتر میگه اکثر معلمان و بویژه معلمانی که در تلویزیون زبان درس میدن به فنون تدریس اشراف ندارند. کاش از خود دکتر دعوت میکردن. این ویدیوی کوتاه دکتر که به معلمان یادآوری میکند چه مواردی را در طول تدریس باید رعایت کنند:

https://www.aparat.com/v/yhdIG

این هم کانال ویدیوهای دکتر که به آموزش گرامر زبان، استراتژی ها و روشهای یادگیری و مطالعه موثر، تکنیک ها و تاکتیک ها و روش ای تدریس و تحقیق و پژوهش و ... می پردازد که خودش یه دانشگاه آنلاین هست. پیشنهاد میکنم در فضای مجازی به اشتراک بگذارید:

https://www.aparat.com/mhhosseini
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/12/15 - 10:41
عدو شود سبب خیر گر خدا خواهد و...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/12/19 - 15:50
دکتر از کجا اکثر دبیرای آموزش پرورش رو دیدن که اینقد مطمئنن میدونی ما چقدر معلم زبان تو کشور داریم واسه اینکه خودمونو بالا ببریم بقیه رو نکوبیم
پاسخ + +4 -4 --
ناشناس 1398/12/14 - 13:53
شما به سهم خود خیلی دلت خوشه!! تشکر میکنی بکن ولی بدان که اینها همش فرمالیته است. کدام آموزش؟! کدام محتوی؟ در شرایط غیر بحرانی هیچ برنامه و تفکری ندارند، حالا هم جنبه سرگرمی دارد و بس.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/12/19 - 15:45
اصل حرفشون اینکه از اساتید مجرب اموزش و پرورش استفاده بشه که حرف درستیه.
پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1398/12/15 - 11:22
جالب بود
پاسخ + 0 0 --
علی ملاحسنی 1398/12/19 - 15:40
حرف دل ما رو زدید. باید از خود اساتید آموزش و پرورش بیارن تلوزیون . نه مافیای تست که فقط ملتو میچاپن. آخرشن خیلی از اوخانواده هایی که هزینه هنگفت میکنن بچه هاشون نتیجه نمیگیرن.
پاسخ + 0 0 --
علی ملاحسنی 1398/12/19 - 15:42
واقعا حرف حساب زدن
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/12/19 - 23:54
استفاده از دبیران با تجربه باید سرلوحه کار صدا سیما باشد. نه افراد غیر متخصص که از بیرون آموزش و پرورش میان و بعضا صلاحیت ندارن
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/12/20 - 00:05
واقعا اعتقاد دارم باید از دبیران محترم آموزش و پرورش استفاده بشه،که مسلط به کتب درسی هستند. این حضراتی که همدیگرو مهندس خطاب میکنن و فقط دنبال راهی هستند که خونواده ها رو سر کیسه کنن باید ازصدا سیما برن اکثر دبیرا که من باهاشون صحبت کردم میگن اینا روشی ارائه میدن که دانش اموز و خونواده ها رو گول بزنن و چندین میلیون بابت سی دی ازشون بگیرن و البته خیلیهاشونم نتیجه نمیگیرن.چرا چون فریب خوردن.

به نظرم توی قشر معلمان بیشتر برای دانش آموزان دلسوزی میشه تا این به اصطلاح مهندسین.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مورد اجرای بخشنامه وزیر آموزش و پرورش مبنی بر لزوم انتخاب شبکه اجتماعی داخلی مناسب هر مدرسه ، شما خودتان کدام پیام رسان را ترجیح می دهید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور