صدای معلم

" عموم ما منظور از كيفيت زندگي را در كنار افزايش و بهبود وضعيت ضروريات زندگي مثل خوراك و نوشاك و پوشاك و مسكن و استراحت و... به تلاش در جهت افزايش مطلوب‌هاي اجتماعي يعني ثروت و قدرت و شهرت و احترام و علم و... منحصر مي‌دانيم. در حالي كه از قضا آنچه آن افراد را شاخص ساخته، فراتر رفتن از اين مقدار است، يعني پا را از مرزهاي «خود» و نيازها و مطلوب‌هاي آن فراتر مي‌گذارند و به ديگران و به هستي در معناي عام آن فكر مي‌كنند "

بايد زندگي كرد، قبل مردن

محسن آزموده

فلسفه زندگی و حیات

 اخبار اين روزها ما را از همه سو محاصره كرده‌اند و اجازه نمي‌دهند كه يك لحظه نفس بكشيم. يك روز خبر گران شدن بنزين، پشت سر آن اخبار اعتراض‌ها، ديگر روز خبر حمله تروريستي، بعد از آن سقوط هواپيما و حالا هم كرونا. از صبح كه چشم از خواب باز مي‌كنيم، با سيل اخبار و پيام‌هاي صوتي و تصويري و متني مواجه مي‌شويم كه انذار مي‌دهند كه اين كار را كنيد و آن كار را نه، در اين شهر آمار مبتلايان فلان قدر است و در شهر ديگر بيسار قدر، اينها را بخوريد و آنها را نخوريد. عموما چنان غرق اين اخبار و حواشي مربوط به آن مي‌شويم كه اصل زندگي را فراموش مي‌كنيم و يادمان مي‌رود كه اصلا براي چه زنده هستيم و زندگي مي‌كنيم. همواره درگير و مبتلاي يك خبر هستيم و نگران اينكه نكند اتفاقي بيفتد و ما بميريم، بدون اينكه ذره‌اي به اين فكر كنيم كه اولا براي چه زنده هستيم و ثانيا و مهم‌تر از آن، در اين همه سال كه زندگي كرده‌ايم، چه كرده‌ايم.

به قول خيام، از آمدنم نبود گردون را سود/ وز رفتن من جلال و جاهش نفزود// وز هيچ كسي نيز دو گوشم نشنود / كاين آمدن و رفتنم از بهر چه بود.
 از دوراني كه سواد ياد گرفتم، يكي از مهم‌ترين علايقم خواندن زندگينامه آدم‌هاي بزرگ بود، از زندگي مقدسين و نويسندگان و بازيگران و دانشمندان در دوران نوجواني گرفته تا سياستمداران و فيلسوفان و تاريخ‌سازان و مخترعان و مكتشفان و... در سال‌هاي بعد. منظورم به‌طور كلي افرادي است كه هر يك به نحوي از انحاي مرزهاي زندگي خودشان و ديگران را جابه‌جا كرده‌اند و صرفا مصرف‌كننده نبوده‌اند، كوشيده‌اند از محدوديت‌هاي مكاني و زماني و تاريخي خود فرا روند و چيزي به هستي افزوده‌اند. انسان‌هايي كه تنها درگير خور و خواب و خشم و شهوت نيستند و به فراسوي اين امور مي‌انديشند و براي آن در حد توان تلاش مي‌كنند.
 معمولا يكي از ويژگي‌هاي مشترك اين افراد آن است كه بيشتر از كميت زندگي به كيفيت آن مي‌انديشند. البته عموم ما منظور از كيفيت زندگي را در كنار افزايش و بهبود وضعيت ضروريات زندگي مثل خوراك و نوشاك و پوشاك و مسكن و استراحت و... به تلاش در جهت افزايش مطلوب‌هاي اجتماعي يعني ثروت و قدرت و شهرت و احترام و علم و... منحصر مي‌دانيم. در حالي كه از قضا آنچه آن افراد را شاخص ساخته، فراتر رفتن از اين مقدار است، يعني پا را از مرزهاي «خود» و نيازها و مطلوب‌هاي آن فراتر مي‌گذارند و به ديگران و به هستي در معناي عام آن فكر مي‌كنند.

اين چنين است كه با هر بادي مثل بيد نمي‌لرزند و مدام در گوشه‌اي هراسان و لرزان ننشسته‌اند و منتظر اين نيستند كه ببينند چه اتفاق جديدي افتاده و چه خطر تازه‌اي زندگي‌شان را تهديد مي‌كند. گويي اين انسان‌ها، اگرچه همچون همه انسان‌ها به مرگ به عنوان واقعيتي ناگزير و محتوم باور دارند، اما مهم‌تر از آن با كارهايي كه مي‌كند، نشان مي‌دهند كه به زندگي اعتقاد دارند و مي‌دانند كه بايد زندگي كرد و زندگي كردن هم تنها زنده ماندن و مصرف كردن و در هراس مرگ لحظه‌شماري كردن نيست، بلكه كوشش و جوششي مدام است براي گسترش مرزهاي وجودي خود و حتي فراتر رفتن از آنها.

کانال اندیشه انتقادی


فلسفه زندگی و حیات

پنج شنبه, 08 اسفند 1398 12:35 خوانده شده: 193 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1398/12/08 - 13:25
نوشاک یعنی چه؟
چنین لغتی وجود ندارد.
پاسخ + 0 0 --
علی صادقی / مشاور 1398/12/08 - 13:48
با سلام
چیزی تو مایه های خوانداری و نوشتاری ست!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/12/08 - 15:33
جناب صادقی، سلام
لغت نامه را نگاه کردم ، لغت را نشناخت.
کاربران آن را سر خود نوشیدنی معنی کرده اند.
در دهخدا و معین و......نیست.
عامیانه نوشیدنی تعبیر کرده اند. تشکر
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/12/08 - 16:08
ریشه کلمه نوشاک چه ربطی به نوشتاری و
خوانداری دارد جناب؟
پاسخ + 0 0 --
علی صادقی / مشاور 1398/12/08 - 18:10
با سلام
نوشتاری مصطلح است و خوانداری مصطلح نیست.
خوراک مصطلح است و نوشاک مصطلح نیست. همین
در مورد ریشه ی کلمه ی نوشاک نظری ندادم.
پاسخ + 0 0 --
علی صادقی / مشاور 1398/12/08 - 13:46
با سلام و سپاس
مطالعه ی کتاب « زندگی کنیم یا فقط زنده باشیم؟ »
اثر هایدن سارجنت، ترجمه ی آقای وحید افضلی راد،
نشر نیریز به خوانندگان توصیه می شود.
پیروز و سربلند باشید.
پاسخ + 0 0 --
همکار دکتر حسینی 1398/12/08 - 14:07
بقول دکتر س.م.ح.حسینی:

«زندگی» در پیشگاه ازداگان و ازادی خواهان انقدر شیرین نیست که بخاطرش قید خیلی چیزها از جمله شرافت شان را بزنند همانطور که

«مرگ» برایشان انقدر وحشتناک نیست که بخاطر فرار از ان و یا ترور نشدن تن به هر خفتی و زندگی در ذلت بدهند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مورد اجرای بخشنامه وزیر آموزش و پرورش مبنی بر لزوم انتخاب شبکه اجتماعی داخلی مناسب هر مدرسه ، شما خودتان کدام پیام رسان را ترجیح می دهید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور