صدای معلم

" ما ایرانی ها برای این 9 شاخص تعیین شده یعنی : کارآفرینی ، تجربه زندگی ، شهروندی ، نفوذ فرهنگی (ذهنیت مردم دیگر کشورها نسبت به آن کشور) ، فرهنگ و هنر ، تمایل شهروندان برای مهاجرت از آن کشور ، سهولت کسب و کار ، میزان قدرت اقتصادی و کیفیت زندگی ، چه رتبه هایی داریم ؟ درگیری ذهنی و انتقادی موجود در جامعه ما برخاسته از همین شکاف با کشورهای برتر جهان است که ما را عاصی ، پرخاشگر و نالان ساخته است ؟ "

بهترین کشورهای جهان معرّفی شدند

مینو امامی

بهترین کشورهای جهان کدام ها هستند

اقتصاد نیوز : " سوئیس موفق شد لقب بهترین کشور در جهان را از آن خود کند."

پیشگفتار
برخی از چنین مقایسه ها ناخشنودند و عده ای بدان علاقه مندند ، اگر با دقت به ریز شاخص های برتری کشورها ، دقت نمائید خیلی از فاکتورها برای مدیریت یک کشور و ملت ، جهت دهنده و هدایت گر حل مشکلات و معضلات موجود در آن کشورهاست. شاید بهتر باشد مدیران ارشد ما نیز قدری به واقعیت های این 9 شاخص ، بیشتر بیندیشند و مسیر سیاستگذاری و برنامه ریزی دولت را در جهت توجه ، ایجاد و تقویت هر یک از این موارد ، مشخص و تعیین نمایند.

امروز مشکل هیچ یک از این کشورها از بین بردن بیسوادی ، مشکل ترک تحصیل و یا عدم جذب جمعیت لازم التعلیم نیست ، آنان کمبود مدرسه و یا معلم ندارند ، آنان کسری بودجه در نظام آموزشی ندارند ، آنان تورم 4 دهه ای متصاعد ندارند و....
آنان به مسایل داخلی خود بیشتر اندیشیده اند و ملت و کشور خود را تا سر حد اعلای درجه بالا کشانده اند. موفقیت و اثرگذاری عمیق آنان از داخل مرزهای خود خارج و به دیگر کشورها نیز سرایت یافته است. آنان به مسایل داخلی خود پرداخته اند و جهانی شده اند و ما به مسایل خارج از کشور حساسیّت نشان می دهیم و مردم و کشور خود را در نازل ترین سطح اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی می یابیم .

برخی از شاغلان کم درآمد جامعه ما از جمله فرهنگیان و معلمان ، هنوز از دغدغه ناتوانی اقتصادی خود می نالند و با حسرت و نومیدی و استیصال مطلق ، انتظار افزایش متناسب حقوق و درآمد خود را در این جامعه برای داشتن زندگی شایسته و بایسته دارند . ما در ابتدایی ترین نیاز خود یعنی داشتن آب و نان برای زنده ماندن و نیم سقفی مستحکم برای امنیت جانی ، درجا می زنیم و آنان از کیفیت زندگی سخن می گویند. امروز در هیچ کشور برتر جهان از کمیت هیچ چیزی سخن گفته نمی شود آنها فقط به کیفیت هر چیز می اندیشند و برای همین برترند ، دست نیازیدنی هستند ، پیشرو اند . ما در برآوردسازی نیازهای مشترک خود با حیوانات نیز ناتوانیم چه رسد به توجه در کیفیت زندگی!!

با وجود این که در سال 2013 ، ایران سومین کشور جهان با میزان ذخایر نفتی بسیار است ، اما امارات با هفتمین رتبه جهانی ذخایر نفتی ، در بین کشورهای برتر جهان ، رتبه 22 را از بابت 9 شاخص ذکر شده در این گزارش دارد و ما حتی جزو 73 کشور معرّفی شده هم نیستیم ، چون ما را قابل برای بررسی ندیده اند و چون ما ثروت نفت را برای این شاخص ها هزینه نمی کنیم!!
عربستان سعودی ، دومین رتبه ذخایر نفتی در جهان است و رتبه 31 از بابت 9 شاخص فوق را دارد. علیرغم محدودیت هایی که برای عرض اندام زنان در فعالیت های اجتماعی و اقتصادی در این کشور وجود دارد ، باز موقعیتی قابل قبول است. این کشور نیز از درآمد ذخایر نفتی خود در برخی از شاخص ها ، بهره برده است.

ما هنوز درگیر انشای شعارهایی چون مهارت در آموزش ، مهارت زندگی ، خودکفایی اقتصادی و .... هستیم چون قبول داریم که از آنها فاصله داریم . شاید چون ملتی هستیم که بنا به اعتقادات مذهبی ، معتقدیم نیّت از عمل مهم تر است !
رئیس دولت باید شعار سال برای مدارس کشور تعیین کند و با دلخوشی به نگارش دانش آموزان و معلمان ، بطالت سپری شدن یک سال از عمر ملت و کشور را بدون هر نوع سرمایه گذاری و برنامه ریزی ، نظاره گر باشد ؟ یا هر وزیر و مسندنشینی را به عمل گرایی و ارائه راهکار عملی وادارد؟ ناخدای کشتی این ملت و کشور کیست؟ آیا ساحلی برای رفتن و لنگر انداختن ، مشخص شده است یا ره گم کردگانیم که عمر خود را
روز ، روز ، با امید به روزیِ فردا سپری می سازیم ؟!

بهترین کشورهای جهان کدام ها هستند

در این جامعه ، فقط من نوعی از خویشتنِ خویش غافل نیستم ، ما از خویشتنِ ملی خود نیز غافلیم . آموزش و فرهنگ ما امروز اصلا در وضعیت پویایی و آفرینش نیست و برای همین سِیرِ قهقرایی در هر حیطه ، امری طبیعی است. بیایید از تداخل هر پدیده ای با دین و مذهب اجتناب ورزیم و حق هر واقعیت را با شایستگی لازم ، اَدا کنیم .

گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا ، رتبه بندی کشورهای جهان در سال ۲۰۲۰ با در نظر گرفتن ۹ زیر شاخه : کارآفرینی ، تجربه زندگی ، شهروندی ، نفوذ فرهنگی (ذهنیت مردم دیگر کشورها نسبت به آن کشور) ، فرهنگ و هنر ، تمایل شهروندان برای مهاجرت از آن کشور ، سهولت کسب و کار ، میزان قدرت اقتصادی و کیفیت زندگی توسط دانشگاه پنسیلوانیا و گروه مشاورین " بی ای وی" منتشر شد که در آن از حدود ۲۰ هزار نفر از مردم سراسر جهان در خصوص این کشورها نظرسنجی شده است.

لازم به ذکر است که در این رتبه بندی تنها ۷۳ کشور رده بندی شده‌اند و ایران جز کشورهایی است که در این گزارش به آن‌ها پرداخته نشده است.

برترین کشورها در مجموع
۱- سوئیس
۲- کانادا
۳- ژاپن
۴- آلمان
۵- استرالیا
۶- انگلیس
۷- آمریکا
۸- سوئد
۹- هلند
۱۰- نروژ

برترین کشورها در شاخص‌های مختلف :
۱- کارآفرینی : آلمان ، آمریکا ، ژاپن ، انگلیس ، سوئیس
۲- تجربه زندگی : برزیل ، ایتالیا ، اسپانیا ، یونان ، تایلند
۳- شهروندی : سوئد ، کانادا ، نروژ ، هلند ، دانمارک
۴- نفوذ فرهنگی : ایتالیا ، فرانسه ، اسپانیا ، آمریکا ، انگلیس
۵- فرهنگ و هنر : ایتالیا ، اسپانیا ، یونان ، فرانسه ، مکزیک
۶- تمایل شهروندان برای مهاجرت از آن کشور : امارات ، هند ، چین ، مصر ، ژاپن
۷- سهولت کسب و کار : لوکزامبورگ ، سوئیس ، کانادا ، دانمارک ، سنگاپور
۸- میزان قدرت اقتصاد : آمریکا ، چین ، ژاپن ، آلمان ، انگلیس
۹- کیفیت زندگی : کانادا ، دانمارک ، سوئد ، نروژ ، استرالیا

بدترین کشورها
در این رتبه بندی ، لبنان در رده آخر قرار دارد و پس از این کشور نیز نام صربستان ، عمان ، بلاروس ، تونس ، اوکراین و غنا دیده می‌شود.

بهترین کشورهای جهان کدام ها هستند

رتبه دیگر کشورها
در گزارش مشترک مؤسسه " بی ای وی" و دانشگاه پنسیلوانیا ، فرانسه در رده دوازدهم ، چین پانزدهم ، سنگاپور شانزدهم ، اتریش هجدهم ، امارات بیست و دوم ، عربستان سی و یکم ، ترکیه سی و پنجم ، اسلواکی پنجاه و دوم ، آذربایجان شصت و یکم و قزاقستان شصت و ششم بهترین کشورهای جهان قرار گرفته‌اند . (1)

چند نکته :
* آمریکا علیرغم ادّعای یکّه تازی در جهان ، فقط قدرت اقتصادی اول دارد و دومین کشور کارآفرین بعد از آلمان شناخته می شود و در مابقی موارد ، یا برتر نیست و یا در رتبه های بعدی قرار دارد.

* منظور از نفوذ فرهنگی را ذهنیت مردم دیگر کشورها نسبت به آن کشور ، معرّفی کرده اند و همانند ما در گارد تهاجم فرهنگی و یا هجمه های فرهنگی فرو نرفته اند.

* در بین شاخص ها ، به ایدئولوژی و مذهب ، اصلا اشاره نشده است.

* به وجود و یا تسرّی جنگ و آشوب در کشورها ، اشاره نشده است. یعنی از بین شاخص ها ، برتری قدرت نظامی مدنظر نبوده است که نشان از ترویج زندگی مسالمت آمیز صلح جویانه در سراسر جهان است .

* علیرغم این که برترین کشور جهان در سال 2020 ، کشور سوئیس شناخته شده است اما برتری این کشور فقط در دو شاخص سهولت کسب کار و کارآفرینی بوده است ، یعنی این دو شاخص نیاز اصلی و اولویت دار زندگی انسانهاست؟

* ما ایرانی ها برای این 9 شاخص تعیین شده یعنی : کارآفرینی ، تجربه زندگی ، شهروندی ، نفوذ فرهنگی (ذهنیت مردم دیگر کشورها نسبت به آن کشور) ، فرهنگ و هنر ، تمایل شهروندان برای مهاجرت از آن کشور ، سهولت کسب و کار ، میزان قدرت اقتصادی و کیفیت زندگی ، چه رتبه هایی داریم ؟ درگیری ذهنی و انتقادی موجود در جامعه ما برخاسته از همین شکاف با کشورهای برتر جهان است که ما را عاصی ، پرخاشگر و نالان ساخته است ؟

* با نگاه به وضعیت شاخص ها در هر یک از بدترین کشورهای جهان یعنی : لبنان ، صربستان ، عمان ، بلاروس ، تونس ، اوکراین و غنا ، شاید به شناخت موقعیت ما کمک نماید .

* وقتی به رتبه کشورهای سنگاپور شانزدهم ، امارات بیست و دوم ، عربستان سی و یکم ، ترکیه سی و پنجم ، نگاه می کنیم باید چه نکات کلیدی از آن بیرون آوریم ؟

1) اقتصاد نیوز ؛ سایت مرجع اقتصاد ایران . کدخبر : ۳۲۲۴۰۷ . سوم بهمن 1398 .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بهترین کشورهای جهان کدام ها هستند

پنج شنبه, 17 بهمن 1398 21:58 خوانده شده: 2164 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 -1 --
بازنشسته 1398/11/17 - 23:23
خوشبختانه کشور ما در نوع دوستی ‌وکمک به کشورها وملت های برادر در رتبه ی اول هستیم وآنهم به قیمت نابودی کشور وملت خود که کشمکش های داخلی هم قوز بالا قوز شده و در ناامیدی
به حال وآینده هم در رتبه اول هستیم و خوشا به حالمان که با دیوانگی و روانی شدن خود ساخته ایم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/18 - 08:21
نگران نباشید اون دنیا ، جهنم را هم برای
۸۰ درصد ما ایرانیان نگه داشته اند. ما
که به زندگی جهنمی عادت کرده ایم
پاسخ + +4 0 --
رضایی 1398/11/18 - 00:15
آنها نفت دارند اماکسری بودجه ندارند چرا؟
چون با جدیت با دزدی و فساد برخورد می کنند.
ولی ما در این زمینه فقط اسم اسلام را یدک می کشیم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/18 - 11:07
از نظر اقتصادی سفیه کسی است که توانایی
دخل و خرج ندارد. متوجه که هستید؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/19 - 20:40
دولت ما درآمد نفت را برای ملت هزینه نمی کند اما دیگر کشورها، اول ملت خود را تامین می کنند.
سرانه ملت از درآمد نفت چقدر است؟ اعم از حقوق تا رفاه زندگی؟
پاسخ + +3 -1 --
دبیر 1398/11/18 - 08:28
از سه قدرت قدیمی و عظیم جهان یعنی روم و یونان و ایران ، فقط ایران است که قدرت و عظمت
فرهنگ و هنر خود را از دست داده است.
ایتالیا اول و یونان سوم جهان است، عجیب
نیست؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/18 - 11:05
از نظر علم تاریخ ، اصطلاحا به این می گویند:
انحطاط فرهنگی
پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1398/11/18 - 11:48
بهترین کشور جهان ایران است چون نه
سر پیاز است نه ته پیاز . طرد شده ای بینواست
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/11/18 - 13:43
لبنان روزگاری عروس خاورمیانه بود،
علیرغم جنگ های داخلی و دخالت های
نظامی، باز رتبه ۷۳ جهان است ایران چندمه؟
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/11/18 - 16:48
لعنت به این زندگی نکبت آمیز
حق زندگی ربوده شده،پایمال
شده ،لگدمال شده،مگر چندبار
زندگی خواهیم کرد؟
پاسخ + +5 0 --
مدرس آزاد 1398/11/18 - 20:36
بار الهی !! ما را از توهّم دور و هدایت نما !
بار الهی !! ما را به امید کاذب دل مشغول مدار !
بار الهی !! شرّ ناامیدکنندگان را از ما دور کن ! آنانی که به امید وعده می‌دهند ولیکن قانون ناامیدکننده را باور دارند و در اجرا قانونمندند و ظلم بالسّویه را اشتباهاً عدل می‌پندارند و ...! و چه زیبا ارزش اباصالح را مشخص می‌کنند!
بار الهی !! ما را لحظه‌ای از نوع دوستی، پشیمان مگردان و لو اینکه دوستی ما غیبت ما باشد!
بار الهی !! ...بیشترین اهل جهنّم ...
بار الهی !! اگر صلاح می‌دانی ذخائر نفت و ... را زودتر به پایان ببر و ما را به بی‌پولی و بلا و فقر و شرّی که خیر ما در آن باشد، هدایت کن! و ذخائر زمین را ...! بار الهی!! ما با فروش نفت و افزایش مالیات، سوء مدیریت‌های خود را پوشش می‌دهیم در حالیکه اگر ثروتمند نبودیم، بیشتر تعّقل می‌کردیم و کمتر توهّم زده بودیم و دوری ما از توهّم، نزدیکی ما به معرفت است و معرفت اول دینداری و بندگیست!! بار الهی !! ما را بنده کن!
بار الهی!! ... دست سارقان اشتغال را قطع کن ! و رحمت خود را بر یتیمان آل محمد(ص) فروفرست!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/11/19 - 08:57
سلام
الهی آمین.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/19 - 09:57
کاش با وِرد و دعا معجزه می شد! همین عامل
عقب ماندگی ماست، کو حرکت و اراده و پشتکار
و خدمت به خلق؟
پاسخ + 0 0 --
نا شناس 1398/11/19 - 16:09
از ادعیه عجایب
پاسخ + 0 0 --
قره معلم 1398/11/19 - 12:13
با سلام.بنده به عنوان معلم به داشتن همکارانی مثل خانم امامی افتخار میکنم ایشون از اولین روز استخدام خود در هر عرضه ای قدم گذاشته به صورت خیلی علمی مسائل را توضیح داده اند.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/11/19 - 12:49
سلام همکار محترم ،

تلاشم را می کنم ، از لطف حضرتعالی سپاسگزارم.
پاسخ + 0 0 --
قره معلم 1398/11/19 - 12:13
با سلام.بنده به عنوان معلم به داشتن همکارانی مثل خانم امامی افتخار میکنم ایشون از اولین روز استخدام خود در هر عرضه ای قدم گذاشته به صورت خیلی علمی مسائل را توضیح داده اند.
پاسخ + 0 0 --
عقب مانده 1398/11/19 - 12:27
فاصله دو قرنی ما با این ۱۰ کشور اول دنیا هرگز از بین نخواهد رفت . این نومیدی نیست ، این ماهیت زندگی ماست!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/20 - 21:28
حیف و صدحیف به ایران!!!!!!!!!!!!
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1398/11/23 - 10:15
یاد حرف لاهیجانی عرب افتادم که میگفت ایرانی های قبل اسلامی فرهنگ نداشتند و ایرانیان با اسلام دارای تمدن شدند منظور او از تمدن همین هست که دارید میبینید که تمام رتبه های خفت بارو از آن خود کرده-جانم فدای ایران و ایرانیات اصیل و لعن بر منافقان که ایران را چنین ویرانه کردند.
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1398/11/30 - 21:01
بهترین شدن ایران پیشکش ، مرحمت نمایند
اوضاع را روز به روز بدتر ننمایند. تصور نمی کنم
رتبه ای داشته باشیم !
همان بهتر که ایران را لایق بررسی ندیده اند
و گر نه آبروریزی می شد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/12/06 - 07:42
بله بهترین کشورهای جهان سوئد و سوئیس و دانمارک و نروژ و اتریش هستند که نه کرونا دارند ، نه سیل و زلزله ، و نه آشوب داخلی!!
نه درگیر سیاست جهانی اند و نه تو بوق رسانه ها!
این همه وقار برای این کشورها ، حسادت آدم را تحریک می کند.
عمق عالمانه فرهنگ مشهود هست. امان از روزگار
جاهلانه عصر حجری ما!
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1398/12/14 - 07:57
کرونا به سوئد و سوئیس هم رسید.
این بیماری مرزها را در هم شکسته
و ناممکن را ممکن ساخته است!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور