صدای معلم

" متاسفانه نحوه گزینش‌ها به تازگی رادیکال‌تر و افراطی‌تر شده است و نسبت به سال‌های قبل گزینش‌ها بسیار بی‌محتواتر شده است "

گزینش های آموزش و پرورش امروز کارد را به استخوان رسانده‌اند !

محمد حیدری ورجانی دبیر شاخه جوانان مجمع فرهنگیان ایران اسلامی و از دانش آموختگان دانشگاه شهید رجایی

گروه گزارش/

هنوز هیچ یک از مسئولان گزینش در وزارت آموزش و پرورش به گزارش متعدد صدای معلم در مورد عملکرد  " گزینش ها " پاسخی نداده اند . ( این جا ) و ( این جا )

در پایان این رسانه پرسش هایی مطرح کرده بود :

" دستاورد گزینش در 40 سال گذشته چه بوده است؟

آیا سیستم جذب کارمند از طریق گزینش سیاسی و اعتقادی داوطلبان موفق بوده است؟

آیا تربیت معلم حرفه ای اساسا با کارکرد نهاد گزینش و رویکردهای آن قابل جمع است ؟

معیارهایی که گزینش گران برای خود تعریف کرده اند چه نسبتی با " تفکر انتقادی " و " پرسشگری " دارند ؟

آیا نشست های که در ادارات آموزش و پرورش با صفت " تخصصی " برگزار می شوند واقعا تخصصی بوده و با معیارهای مدیریت علمی و رفتار سازمانی تجانس و سنخیت دارند ؟

با توجه به نقش بی بدیل نهاد گزینش و هسته های آن در تولید و فربه شدن آموزش و پرورش ایدئولوژیک ؛ آیا برنامه ای برای تحول واقعی و غیرشعاری در این وضعیت و پیروی از تجارب کشورهای توسعه یافته در امر جذب و تربیت معلم پیش بینی شده است ؟

آیا وقت تغییر معیارهای گزینش معلم نرسیده است؟

محمد حیدری ورجانی دبیر شاخه جوانان مجمع فرهنگیان ایران اسلامی و از دانش آموختگان دانشگاه شهید رجایی در یادداشتی از وضعیت گزینش دانشجو معلمان در آموزش و پرورش انتقاد کرده است .

« صدای معلم » همچنان آمادگی خود را برای انتشار پاسخ مسئولان اعلام می کند .

 

انتقاد از عملکرد گزینش های آموزش و پرورش

چندسالی هست که به واسطه‌‌ی مسوولیتی که در یکی از تشکل‌های دانشگاه دارم مورد رجوع تعداد زیادی از دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی هستم که پرونده‌های گزینشی برای آن‌ها تشکیل شده و مدام در راهروهای اداره گزینش در پی خارج شدن از منجلاب ساختگی ِ خیالی گزینش.

در این سال‌ها سعی کردم بدون در میان گذاشتن ظلم این قشر با رسانه‌ها، مسائل آن‌ها را پنهانی و با رایزنی با مسوولین وزارت آموزش و پرورش حل کنم؛ اما امروز کارد را به استخوان رسانده‌اند. 

در این یادداشت سعی می‌کنم تا حدی گزینش‌های عقیدتی و اخلاقی انجام شده، گزینش‌هایی از جنس تقدم تعهد بر تخصص، گزینش‌های ایدئولوژیک، اصلا در یک کلام، گزینشِ «حذف غیر خودی!» و به‌دنبال آن انفصال‌های صورت گرفته و برخورد‌های ناصوابی که با دانشجومعلمان در این سال‌ها شده که از زبان آن‌‌ها شنیده‌ام را بازگو کنم چرا که دیگر رایزنی و گفت و گو با این دست آدم‌ها به بن بست رسیده است. آدم‌هایی که گهگاه یادآور هیات‌ داوریِ جلسات «تفتتیش عقایدِ» قرون وُسطی‌اند.

موضوعات مطرح شده در این یادداشت از حرف‌های دانشجویان گزینش شده است.

گزینش در آموزش و پرورش برای دانشجومعلمان به این شکل است که در بدو ورود و قبل از دانشگاه، گزینش مقدماتی انجام می‌شود و از طریق تحقیقات محلی و گرفتن استعلام از نهادهای مربوطه و یک جلسه‌ی ابتداییِ پرسش به پایان می‌رسد.

اما موضوع ما گزینش پایانی برای ورود به شغل معلمی است که هر ساله تعداد زیادی از دانشجو معلمان را درگیر می‌کند.  متاسفانه نحوه گزینش‌ها به تازگی رادیکال‌تر و افراطی‌تر شده است و نسبت به سال‌های قبل گزینش‌ها بسیار بی‌محتواتر شده است.

براساس شنیده‌ها و تجربه‌ی شخصی اینجانب مسائلی که اغلب در گزینش‌ها مطرح می‌شود به شرح ذیل است:

۱ – عدم التزام به ولایت مطلقه فقیه ۲ – ورود به مسائل حساس سیاسی کشور و اظهار نظر در رابطه با آنها ۳ – عدم اهتمام جدی به مسائل و احکام شرعی من جمله عمل به واجبات مثل نماز و روزه و دوری از محرمات ۴ – ارتباط با جنس مخالف ۵ – حضور و اظهار نظر در اعتراضات صنفی دانشجویی و معلمی 

تقریبا در همه موارد مورد رجوع به بنده هیچ مدرکی توسط گزینشگر ارائه نشده است و تمام استنادشان براساس خبرهایی است که توسط خبرچین هایشان فرستاده شده است که متاسفانه لفظ «به ما گزارش رسیده است» در جلسات گزینش معروف است.

بنابر شنیده‌ها نماینده‌ی گزینش در دانشگاه‌ها در ایام مختلف با دادن وعده‌های متفاوت و یا از طریق ترساندن کسانی که از آنها مسائلی بیرون کشیده است آن‌ها را دعوت به خبرچینی و دادن گزارش از دانشجویان دیگر می‌کنند؛ و اینجاست که می‌گوییم فضا مسموم است! این‌جاست وقتی می‌خواهند در این عصر ارتباطات، دانشگاه فرهنگیان از افکار انتقادی مصون بماند و لابد یک معلم تراز اول برای معیارهای جمهوری اسلامی شود منطقی جلوه می‌کند و این معلم ترسو نیز تجلی؛ معلمی که همه‌چیزش را باخته، حتی شرفش را. دیگر نباید انتظار داشت این آموزش و پرورش توسعه‌گرا و مولد افکار نو باشد، دیگر این معلم نمی‌تواند الف و بای برابری و عدالت و آزادی را برای ماهی کوچولو‌هایش بخواند.

متاسفانه لحن گزینشگر شبیه بازجویی‌های اعتقادی اول انقلاب است که حضرت امام در برابر آن ایستادگی کرد. این اصرار بر نمایش ظاهری تعهدات عقیدتی عامل ترویج فرهنگ تزویر و نفاق است و گهگاه به دوگانگی شخصیت فرد می‌انجامد و فرد را با تعهد به آفرینش و خلق نسلی آینده‌ساز بیگانه می‌سازد؛ و در بسیاری از موارد این ایراد‌های عقیدتی که می‌گیرند، آدم را به خنده وا می‌دارد.

به عنوان مثال به دانشجویی گفته‌اند ریش و سبیلت شبیه کمونیست‌هاست پس تو یا کمونیستی یا به آن‌ها علاقه مند!

یا به دانشجویی دیگر گفته بودند به ما گزارش شده است که تو عضو گروهک کومله در کردستان هستی.

عدم التزام به ولایت فقیه در بسیاری از گزینش‌ها مطرح می‌شود که مدرک و مستند آن‌ها باز همین گزارش‌هاست که ریشه اکثر آن‌ها شاید عناد و دشمنی خبرچین با طرف مقابل باشد.

عدم اهتمام جدی به مساله نماز از دیگر مواردی است که در بسیاری از گزینش‌ها مطرح می‌شود حال آن که این مساله با هیچ ملاک و معیاری قابل بررسی و اثبات نیست. داستان مفصل است، داستانی طولانی و تکراری؛ داستان آشنایی که مزه‌ی تلخ زخم می‌دهد، زخمی کهنه که شاید این همه عدم رسیدگی، امروز آن را به مرحله‌ی تعفن رسانده است!

پوشیدن لباس‌هایی که از نظر گزینشگر به صورت سلیقه‌ای نامناسب است. صراحتا می‌گویند چرا شلوار جین یا لباس آستین کوتاه پوشیده‌ای؟ چرا موهایت را بلند می‌کردی؟ چرا ریشت را با تیغ می‌زدی؟

متاسفانه معیار‌های گزینش برای ورود به شغل معلمی تا این اندازه نازل شده است.

معیار‌هایی از همین جنس است که ما را از آریستوکراسی به سمت الیگارشی مطلق می‌برد؛ تنها همین کارزار گزینش که جمهوری اسلامی سناریوی آن را نوشته می‌تواند تا این حد نازل و افراد ذی‌شعور و غیر کج دست رد؛ افرادی چون مرتضوی، قاضی؛ و مختلص خاوری، رئیس بانک شوند.

انتقاد از عملکرد گزینش های آموزش و پرورش

ارتباط با جنس مخالف از دیگر مسائلی است که در بعضی موارد سبب عقده گشایی جنسی گزینشگر می‌شود.

به عنوان مثال به دانشجوی دختری گفته‌اند ارتباط‌ات با فلان پسر شبیه ارتباط زن و شوهرها بوده است چرا که در چند جا با اسم کوچک صدایش زدی. تقریبا در همه موارد مورد رجوع به بنده هیچ مدرکی توسط گزینشگر ارائه نشده است و تمام استنادشان براساس خبرهایی است که توسط خبرچین هایشان فرستاده شده است که متاسفانه لفظ «به ما گزارش رسیده است» در جلسات گزینش معروف است.

به پسری گفته‌اند در فلان درس با دانشجوی دختر برای ارائه پروژه‌ات همکاری داشته‌ای.

به دانشجوی دیگری گفته‌اند به ما گزارش شده در خیابان یک بار همراه با یک خانم در حال عبور بوده‌ای. 

لحن گزینشگر در رابطه با مسائل جنسی بسیار زشت و زننده است و توهین مستقیم به مقام معلمی است که کمرش زیر بار فشارهای اقتصادی خم شده و برای حقوقی ناچیز ساعت‌ها مسیر طولانی را برای رسیدن به مدرسه برای انجام وظایف خود می‌پیماید. معلمی که گلوله‌های سلیقه در گزینش دارد از پای در می‌آوَرَدش، معلم دارد کمرش می‌شکند، شکستنی از جنس دستبند محمد حبیبی و کتک خوردنش در پیشگاه دانش‌آموزان که پازل‌های پستوی ذهن این بزن و ببند‌ها را هم، هم فکر دوستان گزینش می‌بیند.

دانشجویی می‌گفت پس از ماه‌ها درگیری با گزینش در هر جلسه‌ای که حضور پیدا می‌کردم گزینشگرها با استهزا می‌گفتند مثلا از زهره چه خبر؟

با شرم می‌نویسم که به دانشجویی گفته بودند چه نوع فیلم‌هایی می‌بینی؟ به ما گفته‌اند فیلم خارجی صحنه‌دار نگاه می‌کنی!

متاسفانه نحوه گزینش‌ها به تازگی رادیکال‌تر و افراطی‌تر شده است و نسبت به سال‌های قبل گزینش‌ها بسیار بی‌محتواتر شده است.

گزینش‌های امروز خرده‌ نظام آموزش و پرورش را به یک نظام پدرشاهی مانند کرده، همان نظامی که ارتشش برای کشور نمی‌جنگد، برای شخص می‌جنگد.

برای یک‌بار همه شده بیایید به‌جای تحمیل از تحلیل استفاده کنیم؛ این همه سال زور و پاسخ وارونه، یک بار فقط یک‌بار صدا و گوشمان را با تحلیل آشنا کنیم.

چرا نمی‌خواهید باور کنید مدارس جعبه سیاه جامعه است حال امروز جامعه را از مدرسه‌ی دیروز و حال فردا را از مدرسه‌ی امروز بخوانید.

مدارس در ایستگاه پایانیِ ناکارآمدی‌اند، با این نوع گزینش معلم رو هم نشانه گرفته و وضع به مراتب وخیم‌تر می‌شود.

در پایان تنها چند کلام، 

مگر می‌شود معلم بود و به آزادگی درود نفرستاد؟

مگر می‌شود معلم بود و راه دریا را به ماهی سیاه‌های کوچولو نشان نداد؟

مگر می‌شود معلم بود و در برابر قتل شجاعت و عدالت در گزینش سر فرود آورد؟

مگر می‌شود حسین را معلم انسانیت دانست و إن لم يكن لكم دين وكنتم لا تخافون المعاد فكونوا احراراً في دنياكم را باور نداشت؟!

می دانم روزی این راه صعب و پر فراز و نشیب، هموار گشته و سختی‌ها و مرارت‌های آن نشان افتخاری خواهد شد “برای تو معلم آزاده”، تا همه بدانند که معلم، معلم است حتی اگر سدّ راهش فیلتر گزینش باشد و زندان و اعدام. چرا که آموزگار نام و افتخارش را ماهیان کوچولویش به او بخشیده‌اند، نه مرغان ماهیخوار.

منبع : انصاف نیوز


انتقاد از عملکرد گزینش های آموزش و پرورش

پنج شنبه, 10 بهمن 1398 22:57 خوانده شده: 546 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1398/11/11 - 07:45
احسنت به آزاد مردی و حرمتی که به مقام
انسان ، معلم ، هموطن قائل هستید.
هزار تحسین و فتبارک ا..... به شجاعت و وجدان
و شعور شما. ما نیز با سکوت خود در برابر این
جریان قرون وسطایی، اندازه همه آنان مقصریم.
یکی از بدترین روز های زندگی ام بود روز گزینش.
بجز واقعیت چیزی نگفتم چون ترجیح دادم از خدایم بترسم تا یک انسان کوچک!!
اما شاکرم که با دروغ به خفت تن در ندادم چون ریز موارد را قبلا تجسس کرده بودند.
هموطن شجاعت شما را می ستایم و در برابر
آزادگی تان تعظیم می کنم. درود
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1398/11/11 - 14:27
وقتی افراد مغرض و خطاکار از حراست جذب گزینش می شوند دیگر چه انتظاری وجود دارد؟!شاهکار آقای فولادوند د رشهر تهران انتصاب مسوول حراست شهرستان های استان تهران بعنوان مسوول گزینش بوده است که مغرضانه و ظالمانه نامه ی استعلام اطلاعات یکی از شریف ترین همکاران شهرستان های استان تهران بعنوان مشاور اجرایی معرفی شده بود اساساً ارسال نکرد!!کلاهت را بگذار بالاتر حضرت فولادوند این میزها بگذرد اونوقت بابت این قبیل انتصابات خودت سرافکنده باشی!!از حقمان نه این دنیا و نه آن دنیا نمی گذریم!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/19 - 15:52
با سلام خدمت شما دوست عزیز میتونین بگین این تجسسی ک گفتین چجوری صورت گرفته؟آیا در دانشگاه سخن چینانی وجود دارند و یا اقدام به تعقیب شما بعد دانشگاه کردند ک یا اینک این تجسس با تحقیقات محلی صورت گرفته است؟
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1398/11/11 - 08:10
به نظرم این متن باید در دیدگاه سایت درج
گردد. تا تعداد بیشتری آن را بخوانند و هر روز
دیده شود.
مطلب به این مهمی و باارزشی حتی مطلب ویژه
هم نشده است!!!!
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1398/11/11 - 14:28
مدیرکل هسته گزینش وزارت آموزش و پرورش حتی به شکایات همکاران توجهی نمی کند،از مسوول ظالم و خطاکار گزینش شهر تهران به ایشان شکایت شد اما هیچ ترتیب اثری نداد که نداد اونوقت شما از چنیتن افرادی انتظار چی دارین؟!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/11 - 15:06
جناب شاکی ، انتظار بنده از حضرات نبود که اگر لیاقتش را داشتند انجام وظیفه می کردند و نیاز ی به نواختن مهمیز نبود. بنده خطاب به مدیر سایت
نوشتم.
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1398/11/11 - 15:35
دوست عزیز ناشناس

درود

ضمن سپاس از پیشنهاد شما.

انتشار مطالب در بخش های مختلف صدای معلم قبلا توضیح داده شده است ( ارسال مطلب ) ؛اما مطالبی که از منابع دیگر اقتباس گردند معمولا در بخش " ویژه ها " منتشر نمی شوند .

در مورد بخش " دیدگاه " هم یادداشت به طرح مشکلات و چالش های یک بخش می پردازد اما حامل دیدگاه جدید و یا دیگری نیست .

الیته به احترام شما این یادداشت در بخش ویژه ها قرار داده شد .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/11 - 19:37
ممنون. حق مطلب بود .
پاسخ + +3 0 --
سعید 1398/11/11 - 10:58
کنار دست دبیر هیئت مرکزی گزینش آموزش و پرورش ( طاهر سلطانی )، معاون هسته گزینش فاطمی ( داودالموسوی ) و رییس سابق اون هسته (محمدی) خیلی ها رو بدبخت کردن!
به امید روزی که قانونی از جولان دهی اینا ظالمان جلوگیری کنه
پاسخ + +3 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/11/12 - 11:07
در نگاه تنگ نظرانه و پادگانی مسیولان گزینش همین بس که ما در زنگ تفریح قبل در اینجا در مدرسه علامه مجلسی مشهد داشتیم راجع به علل اصلی فلاکت ایرانیان و زده شدن مردم از اسلام عزیز بحث می کردیم که من مسیولان گزینش را که بن مایه فکریشان این است که
هر کاری بجز نقد نظام مغدس بلامانع است
مهمترین عامل دانستم که چند دقیقه بعد مسیول گزینش و ... اداره امدند و ...
با این نوع سیستم مدیریت نمیتوان به اصلاح و ابادانی جامعه امیدوار بود. همین ها کسانی هستند که من را ممنوع التدریس هم کرده اند و به این مدرسه راهنمایی تبعید کرده اند و ...
پاسخ + +3 0 --
داود 1398/11/13 - 19:16
درود بر شرف تان حق را به صراحت گفتید.به قول شیخ اجل :سعدیا چندان که می دانی بگو /حق نشاید گفتن الا آشکار .هرچند که نرود میخ آهنین در سنگ!!!
پاسخ + +5 0 --
مدرس آزاد 1398/11/13 - 21:19
اگر کمی در علم فربه و چاق شوی و گوشتت زیاد شود و بی توهّم به جایگاه علمی و عملی رسیده باشی ، کارد به استخوانت نخواهد رسید مگر اینکه ساطور به استخوانت رسیده باشد ! !

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور