صدای معلم

" طبق ماده 5 آیین نامه ی گروه های آموزشی - تربیتی ، باید سرگروه‌های آموزشی از مسیر انتخابات آزاد بین همکاران هر رشته مشخص شوند، ولی مانند چینش بسیاری از نهادهای مدنی، این مسیر یا مسدود بوده و یا مملو از سنگلاخ می‌باشد. درست به همین خاطر یکی از دلایل ناکارآمدی گروه‌های آموزشی ناتوانی در ارتباط‌گیری با بدنه همکاران به ویژه در مدارس پسرانه می‌باشد "

گروه‌های آموزشی و یخ‌های بی‌اعتمادی و بی‌تفاوتی ؟!

رضا قاسم پور

گروه‌های آموزشی و نقش راهبردی آن ها در آموزش و پرورش

 نقش و فلسفه وجودی گروه‌های آموزشی بیشتر رصد کردن و نظارت بر روش‌های تدریس همکاران، ایجاد رابطه حسنه و منطقی با جامعه هدف و برخورد انگیزشی با آنها، بررسی کم و کیف سوالات امتحانی، نحوه تصحیح اوراق و در یک جمله راهبری آموزشی می‌باشد.
ولی به دلایل مختلف این مهم تاکنون عقیم مانده و معمولا نیروهای خلاق، پویا و آگاه به مسائل آموزشی از گروه‌های آموزشی گریزان و یا محذوف هستند.

از طرفی در بین همکاران آموزشی نظر چندان مساعدی نسبت به نقش و فعالیت گروه‌های آموزشی وجود ندارد و همکاران معتقدند که فعالان در گروه‌های آموزشی عموما یا نورچشمی مدیرانند و یا  کسانی هستند که برای فرار از مشقات تدریس به گروه‌های آموزشی پناهنده می‌شوند و البته برخی نیز با لابی‌گری برای بهره‌مندی از اضافه کار بیشتر و سایر مزایای جنبی وارد گروههای آموزشی می‌شوند.

 طبق ماده 5  آیین نامه ی گروه های آموزشی - تربیتی  ، باید سرگروه‌های آموزشی از مسیر انتخابات آزاد بین همکاران هر رشته مشخص شوند، ولی مانند چینش بسیاری از نهادهای مدنی، این مسیر یا مسدود بوده و یا مملو از سنگلاخ می‌باشد. درست به همین خاطر یکی از دلایل ناکارآمدی گروه‌های آموزشی ناتوانی در ارتباط‌گیری با بدنه همکاران به ویژه در مدارس پسرانه می‌باشد.

 در آخرین جلسه مدیران نظری ناحیه ۳ خانم دکتر سمائی رییس جدید گروه‌های آموزشی ناحیه سخنان کوتاه، پر مغز و متواضعانه‌ای در خصوص نقش، وظایف و نحوه تعامل مدیران با گروه‌های آموزشی ایراد کردند و این بهانه‌ای شد تا در مراجعه به اداره سری به گروه‌های آموزشی ناحیه زده و گفت و گویی با رییس جدید داشته باشم.

 خانم سمائی ۲۱ سال سابقه داشته و دانشجوی دکترای علوم سیاسی در مرحله رساله (مسائل ایران) می‌باشد.
سمائی تجربه تدریس، معاونت، مدیریت و کارشناس مسئولی را در کارنامه خود یدک می‌کشد.

گروه‌های آموزشی و نقش راهبردی آن ها در آموزش و پرورش

 دیدگاه ایشان در خصوص وظایف سازمانی گروه‌ها به شرح زیر است:

- نظارت بر روش‌های تدریس همکاران
- نظارت بالینی (بهره‌مندی از تجربیات همکاران به درخواست خود معلم)
- اقدام‌پژوهی فردی و گروهی برای حل چالش‌های کلاسی همکاران
- بازدیدها و اردوهای تخصصی همکاران شاغل در گروه‌ها
- جلسات گروه‌های درسی در مدارس
- ارزیابی سوالات امتحانی همکاران
- تعیین درصد قبولی دروس و تجزیه و تحلیل آن‌ها
- بازدید از کلاس و نظارت بر روش تدریس همکاران بنا بر درخواست خود همکار و یا مدیر مجموعه با حفظ کرامت و شأنیت همکاران و...

برای خانم دکتر سمائی و همکارانشان در گروه‌های آموزشی آرزوی توفیقات روزافزون دارم.

امیدوارم دوره حضورشان توأم با ذوب شدن یخ‌های بی‌اعتمادی و بی‌تفاوتی بین گروه‌های آموزشی و همکاران ذی‌نفع باشد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

گروه‌های آموزشی و نقش راهبردی آن ها در آموزش و پرورش

چهارشنبه, 09 بهمن 1398 21:32 خوانده شده: 180 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
A 1398/11/13 - 21:52
با تشکر از نگارنده. نکات جالبی مطرح کردند. فقط یه نکته:

کاش از این خانم دکتر سوال می کردید که چگونه به درس های دکتریش میرسه. چه قدر وقت برای گروهای آموزشی می زاره. می تونم پیش بینی کنم که ایشان از این پست به عنوان پوشش و بهانه ای برای دروس دکتری خودش استفاده می کنه. یک روز سرزده به دفترش برید ببیند داره چه کار می کت. داستان اینه!
فرموده اید: «خانم سمائی ۲۱ سال سابقه داشته و دانشجوی دکترای علوم سیاسی در مرحله رساله (مسائل ایران) می‌باشد.»
بدیهی است ایشان الان فکر و ذهنش و مشغله اش دنبال چاپ مقاله ISI برای تزش و هر چه زودتر دفاع از تزش می باشد. و مطمئنم گروه های آموزش از اولویت های اولش نیست. ببینید آموزش و پرورش به شخصی نیاز داره که تمام وقتش را برای آن بزاره. از زاویه ای دانسجوهای دکتری یه معضلی شده برای آموزش.

ضمنا حتما چک کنید ببینید ایشان چه طوری این پست را بدست آورده اند. فردا پس فردا هم با این دکترا که می گیرند می خوان نماینده مچلس بشن. به فیلد مطالعاتش هم گوشه چشکی داشته باشید.
پاسخ + 0 0 --
A 1398/11/13 - 21:56
و نکته دیگر
ما خوب می توانیم خرف های خوب بزنیم و حضار و شنوندگانم را تحت تاثیر قرار دهیم اما وقتی زمان عمل می رسه ..... فراموش کردم که ازتون بخوام چک کنید ببینید که خانم دکتر آینده چه قدرا اوقاتش را سرکار سپری می کنه.
پاسخ + 0 0 --
A 1398/11/13 - 22:07
به نظر خود خانم سمایی هم مصداق این فرمایش شما باشد:
«یا کسانی هستند که برای فرار از مشقات تدریس به گروه‌های آموزشی پناهنده می‌شوند و البته برخی نیز با لابی‌گری برای بهره‌مندی از اضافه کار بیشتر و سایر مزایای جنبی وارد گروههای آموزشی می‌شوند.»

یعنی ایشان برای پایان نامه نویسی و ادامه تحصیل این جای دنج را انتخاب کرده اند.
پاسخ + 0 0 --
A 1398/11/13 - 22:16
فرموده اید:

«بازدید از کلاس و نظارت بر روش تدریس همکاران بنا بر درخواست خود همکار و یا مدیر مجموعه با حفظ کرامت و شأنیت همکاران و...»
بر اساس تجربیاتم این مورد مبهم و مشکل ساز است. خود همکار به نظر هیچ وقت از شما دعوت نمی کنه از کلاسش بازدید کنید. میشه اگه تدریس همکار حوب و موثر باشد از معلمان جدید خواست که در کلاس معلم حضور و آبزرویشن داشته باشند تا یاد بگیرند...

ضمنا بازدید از کلاس چه نتایجی می تواند داشته باشد؟ فقط یه سری مطالب غیر مستند از زبان دانش آموزان و ... به جای آن حفظ ارتباط با معلم و تغذیه علمی او بهتر جواب می دهد.

حفظ کرامت و شان، تشویش افکار عمومی، برهه حساس، بر هم زدن نظم عمومی، ..... این مفاهیم بسیار مبهم و تفاسیر زیادی از آنها میشه کرد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور