صدای معلم

" در کشور ما ، دسترسی عموم مردم به آموزش باکیفیت و عادلانه به یک آرزو تبدیل شده است. تنوع شگفت انگیز مدارس ، بحران نیروی انسانی ، عدم سرمایه گزاری بهینه در آموزش ، سیاست زدگی نظام آموزشی ، نبود تجهیزات فنی در مدارس ، وجود مدارس و کلاس های فرسوده و غیراستاندارد و... دستیابی دانش آموزان به آموزش فراگیر و کیفی را در سالهای آینده دور از ذهن ساخته است "

به مناسبت روز جهانی آموزش ( ۲۴ ژانویه)

مرتضی قاجارگر/ دانشجوی دکترای روانشناسی

 روز جهانی آموزش و یادداشت صدای معلم

چند نکته و چند تذکر آموزش حقوق بشر است، یک خیر همگانی و مسئولیتی همگانی است.این شعاری است که یونسکو، برای روز جهانی آموزش در ۲۴ ژانویه ۲۰۲۰ برگزیده است. این روز که اکنون دومین سال برگزاری آن بزرگ داشته می شود، از سوی مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد تا تاکیدی بر نقش آموزش بر روی گسترش صلح و پیشرفت باشد.
امسال دومین سالی ست که کشورهای عضو سازمان ملل متحد بیست و چهارم ژانویه را به عنوان «روز جهانی آموزش» گرامی می‌دارند. چنین روزی به وسیله‌ی سازمان یونسکو (بخش آموزشی ـ فرهنگی سازمان ملل) و با هدف «به وجود آوردن امکان فراگیری و آموزش، برای همه‌ی مردمان سیاره‌ی زمین»،نام گذاری شد.البته تاکید برحق برخورداری از آموزش، هم در اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر (ماده ۲۶) وجود دارد و هم در کنوانسیون حقوق کودک، که خواستار آموزش اجباری رایگان برای دوران ابتدایی کودکان است. اما «روز جهانی آموزش» هدفی فراتر را در نظر دارد و به دنبال «گسترش آموزش، با کیفیت عادلانه و در دسترس همه‌ی مردمان جهان قرار گرفتن» می‌باشد.سال گذشته میلادی ( ۲۰۱۹)  سازمان یونسکو به مناسبت روز جهانی آموزش اعلام کرد که هنوز ۶۱۷ میلیون کودک در جهان خواندن و حساب کردن را
 نمی‌دانند در جنگ ویرانگر عربستان و همپیمانانش برعلیه کشور یمن تا کنون ۱۶۰۰ مدرسه آسیب دیده یا ویران شده است. در افریقا و در کشوری مانند جمهوری کنگو ۴۰۰ مدرسه در نبردها و جنگ های داخلی نابود یا به آتش کشیده شده است. در همسایگی ایران، در افغانستان، کشور هم فرهنگ مان، روز یا هفته و ماهی نیست که خبر تکان دهنده ای درباره کشتار کودکان و دانش آموزان و بستن مدارس براساس جهل و نادانی نیروهای افراطی منتشر نشود.
 امسال آقای «آنتونیو گوترس»، دبیر کل سازمان ملل متحد به همین مناسبت گفت: «ما باید از کیفیت آموزشی فراگیر و عادلانه اطمینان حاصل کنیم و فرصت‌های یادگیری مادام العمر را برای همه به وجود آوریم» در بند دو ماده‌ی ۲۶ اعلامیه حقوق بشر (که در سال ۱۹۴۸ نوشته شده) تاکید بر این است که «هدف آموزش و پرورش باید شکوفایی همه جانبه‌ی شخصیت انسان و تقویت رعایت حقوق بشر و آزادی‌های اساسی باشد»

روز جهانی آموزش

در کشور ما ، دسترسی عموم مردم به آموزش باکیفیت و عادلانه  به یک آرزو تبدیل شده است. تنوع شگفت انگیز مدارس ، بحران نیروی انسانی ، عدم سرمایه گزاری بهینه در آموزش ،  سیاست زدگی نظام آموزشی ، نبود تجهیزات فنی در مدارس ، وجود مدارس و کلاس های فرسوده و غیراستاندارد و... دستیابی دانش آموزان به آموزش فراگیر و کیفی را در سالهای آینده دور از ذهن ساخته است .

گرچه تاکید بر اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ایران اشاره به عزم دست اندر کاران برای حرکت آفرینی دارد و رویکردهایی نظیر آموزش از راه دور و ارایه آموزش های مجازی ، آموزش های مبتنی بر شبکه های اجتماعی ، دسترسی به آموزش را کمی تسهیل نموده است
 اما به یاد داشته باشیم مصوبه سال ۹۸ مجلس شورای اسلامی مبنی بر یکپارچه سازی مدارس و از بین بردن تنوع در مدارس که می توانست گامی در جهت عادلانه کردن آموزش دانست نیز از چرخه تصویب نهایی خارج شد.
بازنشسته شدن حدود ۴۰ درصد معلمان باتجربه تا پایان سال تحصیلی ۱۴۰۰ نیز افق روشنی را فرا روی  نظام آموزشی قرار نمی دهد .
نیاز امروز ما اتخاذ تصمیم های جدی ، علمی، بخردانه ، اتکا به نیروهای توانمند ، و بهره گیری از دستاورد های بشری  است .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

روز جهانی آموزش و یادداشت صدای معلم

پنج شنبه, 03 بهمن 1398 21:49 خوانده شده: 292 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/04 - 12:44
سرمایه گذاری خود پدیده ای ناشناخته و مجهول
است در جامعه ما.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/04 - 20:52
دکتر حسینی معتقد هست کل مکانیزمها و پروسه های تعلیم و تربیتی باید در خدمت « اموزش» باشد حتی امتحانات و کنکور و سیستم ارزشیابی! ....
پاسخ + 0 0 --
معلم 1398/11/06 - 07:30
تشکر از صدای معلم . یک جایی پیدا شد که یادی از روز جهانی آموزش باشه . وزارتخانه معظم آپ ک کلا خواب تشریف داره
پاسخ + 0 0 --
دوست دکتر حسینی 1398/11/06 - 20:44
برگرفته از کانال تلگرام دکتر حسینی (https://t.me/drsmhhosseini73) :

یه شبکه ویژه کودکان در ماهواره هست تحت عنوان Gem Kids که غالب برنامه هایش برای کودکان و سرگرم کننده و به زبان انگلیسی هست. تحقیقات علمی زیادی نشان داده که اگر کودکان سه سال به بالا چند سال این نوع برنامه ها را صرفا تماشا کنند و کسی مزاحم آنها نشود و چک نکند که می فهمد و یا نه و راجع به آنها قضاوت نکند کودکان به راحتی - بصورت ناخودآگاه - و راحت زبان و قواعد آنرا کسب و در خود نهادینه می کنند. کسانیکه ماهواره ندارند سی دی های چنین برنامه های جذاب به زبان انگلیسی را برای کودکانشان تهیه کنند. در اهمیت زبان انگلیسی همین بس که اگر کودک شما در آینده پروفسور شود اما به زبان انگلیسی که زبان بین المللی است مسلط نباشد آنطور که باید پیشرفت نخواهد کرد و نخواهد درخشید.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور