صدای معلم

" رئیس دانشگاه فرهنگیان ! آیا می خواهید اعتبارات دانشگاه فرهنگیان را از محل کسر از حقوق دانشجو معلمان تامین کنید ؟! آیا پی گیر سرانه غذایی و یارانه اختصاص یافته از صندوق رفاه دانشجویان برای دانشجو معلمان هستید ؟ آیا بهتر نیست مسئولانی که دائما و در تربیون های مختلف از جایگاه و مرتبه والای دانشگاه فرهنگیان سخن می گویند نیم نگاهی هم به وضعیت دانشجو معلمان و اعتبارات و بودجه این دانشگاه هم داشته باشند ؟ "

تنها شاغلینی که میزان کسورات آنها از دریافتی‌شان بیشتر است!

میلاد همتی‌زاد/ دانشجوی دانشگاه فرهنگیان

گروه استان ها و شهرستان ها/

« صدای معلم » تاکنون گزارش های متعددی  در مورد " کسر از حقوق دانشجو معلمان " منتشر کرده است .

این رسانه در گزارشی نوشت : ( این جا )

" پیشنهاد صدای معلم به این 1200 تشکل و 138 نشریه در این دانشگاه آن است که به جد پی گیر برقراری سرانه غذایی و یارانه اختصاص یافته از صندوق رفاه دانشجویان باشند .

آیا آقای زاهدی می داند دانشگاه فرهنگیان تنها دانشگاه دولتی کشور است که فاقد سرانه غذایی و یارانه اختصاص یافته از صندوق رفاه دانشجویان است ؟ چرا که تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی وابسته به دستگاه های اجرایی و لشکری از این سرانه برخوردار هستند. این فقدان اعتبار موجب شده است هیات امنای دانشگاه، کسر حقوق دانشجویان را به طور سراسری تصویب نموده و این راهکار تبعیض آمیز را برای جبران کمبود ها انتخاب نماید.

آیا رئیس کمیسیون آموزش خبر دارد ؛ ۴۵ درصد از پرداختی نزدیک به ۸۰ درصد دانشجویان و ۲۵ درصد از حقوق باقی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان تحت عنوان تغذیه و خوابگاه اما در مصارف گوناگون ، بی توجه به استفاده یا عدم استفاده از خدمات توسط ادارات کل استان ها کسر می گردد که  این ظلمی آشکار و تبعیضی غیر قابل چشم پوشی است ؟قرار است این جهش در پذیرش دانشجو در این دانشگاه به چه قیمتی صورت پذیرد ؟ "

حال پرسش « صدای معلم » از رئیس دانشگاه فرهنگیان آن است که برای این مهم چه کرده است ؟

آیا بهتر نیست مسئولانی که دائما و در تربیون های مختلف از جایگاه و مرتبه والای دانشگاه فرهنگیان سخن می گویند نیم نگاهی هم به وضعیت دانشجو معلمان و اعتبارات و بودجه این دانشگاه هم داشته باشند ؟

« میلاد همتی‌زاد » از دانشجویان این دانشگاه در این باره یادداشتی برای این رسانه ارسال کرده است .

کسر از حقوق دانشجو معلمان و وضعیت دانشگاه فرهنگیان

در سیستم اداری و نظام استخدامی کشور شاغلینی وجود دارند که به تناسب موقعیت نوع اشتغال آنان عوض می‌شود!

گاهی به جهت کسر از حقوق شاغل خوانده می‌شوند و گاهی به جهت تعلق گرفتن برخی مزایا (مثل عیدی پایان سال) شاغل به تحصیل نامیده می‌شوند!

جالب‌تر از نوع اشتغال این افراد و حتی میزان دریافتی‌ آنان،فیش حقوقی این افراد است که توصیه می‌شود اگر تا کنون ندیده‌اید حتما ببینید تا با اندکی دقت در حیرت بمانید!

هنگامی که فیش حقوقی این افراد را از نظر بگذرانید و پس از مشاهده بند های مختلف کسر از حقوق به عنوان جالب، جمع کسورات خواهید رسید که اگر آن را با خالص دریافتی مقایسه کنید خواهید دید چه رخ داده است!

جمع میزان مبالغ کسر شده از خالص دریافتی این افراد بیشتر است! آیا نباید همان گونه که بایستی زیر ساخت‌ها، امکانات و فناوری روز در دانشگاه فرهنگیان به عنوان محل تربیت نیروی متخصص در دستگاه تعلیم و تربیت کشور و زیر بنای توسعه حرفه‌ای معلم و مبدا تحول در آموزش و تربیت در مدارس بروز و نوین شوند، قوانین و مقررات اداری و استخدامی نیز مورد بازنگری قرار گیرند؟

بله !

دانشجویان شاغل در دانشگاه فرهنگیان که دارای کد پرسنلی و ردیف استخدامی مصوب از سازمان اداری و استخدامی هستند با چنین وضعیتی در خصوص حکم و حقوق خود دست به گریبانند.

اصلی‌ترین عنوانی که به میزان بسیار زیادی در کسورات حقوقی دانشجویان مشاهده می‌شود بندی است با عنوان "کسورات متعهدین خدمت در دانشگاه فرهنگیان" که به میزان ثابت ۴۵ درصد از حکم حقوقی افراد کسر می‌شود!

موضوع قانونی و به حق بودن این بند که در جای خود قابل بحث است و بایستی تبیین شود اما موضع و توجیه چندی پیش یکی از مسئولین دانشگاه فرهنگیان مبنی بر اینکه:

"چون این پول از حساب دانشجویان کسر می‌شود، آنها فکر می‌کنند که جزو حقوق آنهاست در حالی که این پول در حقیقت جزو اعتبار دانشگاه است".

حقا عذر بدتر از گناه است و باعث شده تا دانشجو معلمان بیان دارند که از طلا بودن پشیمان گشته مرحمت کرده ما را مس نمایید!

آیا این موضع توجیهی قانونی و منطقی برای شاغلان در دانشگاهی است که جایگاه آن در بیان مقام معظم رهبری،در سند تحول بنیادین و اسناد بالادستی و... مشخص و مبین است؟

حتی بر فرض تایید مبنای قانونی بودن این کسر که به هیچ وجه معقول به نظر نمی‌رسد آیا یک قانون در گذر زمان و به تناسب ضرورت نیازمند بازنگری و اصلاح نیست؟

با قبول اصل کسر کردن درصدی از حقوق دانشجویان، آیا کسر درصد ثابت از حقوق دانشجویان مبنای درستی دارد؟

یعنی با هر میزان درصد افزایش حقوق باز هم درصد ثابت ۴۵ درصد کسر خواهد شد!

کسر از حقوق دانشجو معلمان و وضعیت دانشگاه فرهنگیان

آیا نباید همان گونه که بایستی زیر ساخت‌ها، امکانات و فناوری روز در دانشگاه فرهنگیان به عنوان محل تربیت نیروی متخصص در دستگاه تعلیم و تربیت کشور و زیر بنای توسعه حرفه‌ای معلم و مبدا تحول در آموزش و تربیت در مدارس بروز و نوین شوند، قوانین و مقررات اداری و استخدامی نیز مورد بازنگری قرار گیرند؟

بدیهی است با رفع موانع موجود در خصوص مسائل اداری و استخدامی و حقوقی (به ویژه اعمال حداقل حقوق در هر سال برای دانشجویان) می‌توان حداقل بخشی از دغدغه های مربیان آینده‌ساز این کشور (به ویژه در حوزه مسائل اقتصادی) را بر طرف ساخت و به توسعه کیفی آموزش و تربیت امیدوار بود.

پ ن:با پیگیری های ریاست محترم فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی و قول مساعد سازمان برنامه و بودجه در سال ۹۸ عیدی پرداخت خواهد شد.

(آیا این وعده محقق خواهد شد؟)


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کسر از حقوق دانشجو معلمان و وضعیت دانشگاه فرهنگیان

شنبه, 28 دی 1398 10:02 خوانده شده: 280 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/10/30 - 18:46
چه خبر و... از تاسیس سازمان نظام معلمی و...؟؟؟!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/10/30 - 19:48
هنوز کجاشو دیدین.... به فقز سلام بگین... سلاااااااااااااااام

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور