صدای معلم

" با ارجاع دادن این مساله مهم به ادارات کارگزینی آموزش و پرورش در قالب همان مسیر تکراری گذشته ، پر کردن جداول صوری ارزشیابی ، روکردن گواهی آموزش های بی حاصل ضمن خدمت پولی ، لحاظ کردن حب و بغض های فردی ، تسویه حساب های جناحی و سیاسی پای جمع و تفریق امتیازات ، اخذ امضاهای طلایی پای تاییده های نهایی ، اتفاق بزرگی در حوزه به روز آوری یا توانمند سازی منابع انسانی نخواهد افتاد "

رتبه بندی معلمان فعلی عصاره تفکر "کیمیاگران امور اداری " !

ابراهیم سحرخیز

رتبه بندی معلمان و کیمیاگران امور اداری

موضوعاتی مانند رتبه بندی معلمان ، پژوهش و ارزشیابی ، نظام جامع هدایت تحصیلی در کنار دیگر زیر نظام های اصلی سند تحول در آموزش و پرورش به مثابه چرخ دنده هایی است که به حرکت در آوردن موتور محرکه نظام آموزشی در گرو همیاری مشترک و متقابل بین آنها است. گروه های آموزشی  ، انجمن های علمی - تخصصی متشکل از معلمان زبده و کار آزموده از غایبان اصلی این اتفاق بزرگند که از آنها در این فرایند هیچ نام و نشانی در میان نیست.

غالب شدن گفتمان معیشتی در فضای امروز آموزش و پرورش موجب شده است تا نگاه گزینشی ، تحریف شده و غیر سیستمی به مولفه های سند تحول بهانه ای برای برون رفت از چالش سکون و روزمرگی در نظام آموزشی کشور باشد.

آموزش و پرورش سعی دارد با کمترین تغییری در ویرایش "عسگری آزاد "معاون وقت سازمان مدیریت و برنامه ریزی از "ضوابط طرح مسیر ارتقای شغلی کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری" آن را را با برند و پوشش "رتبه بندی " به خورد معلمان دهد. 

رتبه بندی معلمان و کیمیاگران امور اداری

تشکیل هیات های بررسی و ممیزی در سطح مدرسه، منطقه تا استان برای اعطای رتبه هایی مانند "ارشد"،"خبره "و "عالی" همراه با توقف لازم در ایستگاه سنواتی با همان ارزشیابی های صوری و بی حاصل داستان تازه ای نیست که کیمیاگران امور اداری از آن بی خبر باشند!

ناگفته نماند باید از هرگونه افزایشی در حقوق و دستمزد که بتواند بخشی از این تبعیض های گذشته را در معلمان جبران کند حتی با نام جعلی رتبه بندی هم ، استقبال کرد.
اما کیست که نداند رتبه بندی معلمان  معطوف به اهدافی است که خود انگیختگی ، بالندگی شغلی ، رقابت سالم و سازنده در کسب های شایستگی های حرفه ای ،تخصصی و فردی تنها بخشی از آنها است که با پیش بینی ساز و کارهای قانونی لازم برای ایجاد و استقرار الگوی جدیدی از نظام پرداخت دستمزد و حقوق انجام شدنی است.

اتفاق بزرگی با نام رتبه بندی معلمان تنها در سایه مشارکت فعال و فراگیر جامعه هدف  تحقق یافتنی است.
با ارجاع دادن این مساله مهم به ادارات کارگزینی آموزش و پرورش در قالب همان مسیر تکراری گذشته ، پر کردن جداول صوری ارزشیابی ، روکردن گواهی آموزش های بی حاصل ضمن خدمت پولی ، لحاظ کردن حب و بغض های فردی ، تسویه حساب های جناحی و سیاسی پای جمع و تفریق امتیازات ، اخذ امضاهای طلایی پای تاییده های نهایی ، اتفاق بزرگی در حوزه  به روز آوری یا توانمند سازی منابع انسانی نخواهد افتاد.

اصطلاح پر طمطراق رتبه بندی معلمان به لطف تلاش شبانه روزی رسانه ها به چنان واژه پرتکراری در سر خط خبرها مبدل شده است که برسر هر کوی و برزنی مانند صدای دهلی که از دور خوش است ، ساری و جاری است.
گروه های آموزشی  ، انجمن های علمی - تخصصی متشکل از معلمان زبده و کار آزموده از غایبان اصلی این اتفاق بزرگند که از آنها در این فرایند هیچ نام و نشانی در میان نیست.

بسنده کردن به آزمونهای کلیشه ای و تکراری از نوع بسته پاسخ به شیوه متداول گذشته یا غیر حضوری به جای پایش مستمر سنجش صلاحیت حرفه ای معلمان نمی تواند ضامن خوبی برای  اجرای درست رتبه بندی در اموزش و پرورش باشد.
مناسب ترین و نزدیکترین الگو برای پیاده شدن صحیح طرح رتبه بندی در آموزش و پرورش ،الگویی شبیه آیین نامه ارتقای شغلی استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه ها ، موسسات و مراکز آموزش عالی است.

رتبه بندی معلمان و کیمیاگران امور اداری

نمی دانم چه حکایتی است که برخی از همردیف یا همتراز شدن واقعی معلمان با استادان ،پژوهشگران و فناوران واهمه دارند و حاضر نیستند جایگاه واقعی معلم را به وی بازگردانند.
متاسفانه چنین واقعیتی را با گوشت و پوست خود سالها در بین نمایندگان مجلس و دولتمردان حس کردم.
مقاومتی تمام عیار که هنوز نیز آثارش هویداست.  
 فراموش نکنید که رتبه بندی معلمان ،قطعه ای حساس و مولد در موتور نظام آموزشی است که اگر به هنگام عمل نکند ،ماشین آموزش و پرورش همچنان درجا خواهد زد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

رتبه بندی معلمان و کیمیاگران امور اداری

دوشنبه, 09 دی 1398 10:12 خوانده شده: 593 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -1 --
همکار 1398/10/09 - 10:49
جناب سحرخیز بزرگوار
ضمن اینکه اشاره درستی داشته اید ولی متاسفانه در زمان مدیر یا شما بزرگواران نیز اوضاع کل و بلبل نبود و رتبه بندی معلمان اتفاق نیفتاد و 8 سال فرصت داشتید که با نفت بالای 100 دلار ، اوضاع اقتصادی فرهنگیان را سامان بدهید که این کار را نکردید
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان‌ 1398/10/11 - 12:38
مدیران منتقد احمدی نژادی زمان خودشان هم توجه جدی به مشکلات فراوان معلمان نداشتند
اصولگرا و اعتدالی سر و ته یه کرباشند
پاسخ + +3 -1 --
دکتر س. م. ح. حسینی 1398/10/09 - 14:53
در تایید فرمایش شما در استفاده ابزاری افراد حقیر و غیر متخصص از ارتقا دادن و رتبه بندی و .... در اموزش پ
قرار بود ۵ مهر به رتبه عالی ارتقا پیدا کنم که اموزش پ مشهد گفت چون مدیر سال قبل در مدرسه کار و دانش صلاحیت و تخصص شما را در اموزش زبان تایید نکرده و از ۱۲۰ به شما ۸۲ داده امکان ارتقا به عالی را ندارید!؟ بعد از ۴ ماه اعتراض که این مدیر است که صلاحیت و لیاقت ارزشیابی افرادی مثل من را ندارد به من دادند ۸۵! ظاهرا مشکل حل شده بود که دیروز گفتند ارزشیابی سال قبلت هم لازم است که گفتند ۹۰.۵ داده اند! به من نشان هم دادند!!؟ من یادم بود که به من ۹۵ داده بودند. به مسیول اداره گفتم باز هم در جهت ضربه زدن به من اسناد و حتی امضای من را «جعل» کرده اید و من پی گیری و شکایت میکنم. بعدا یکی از کارمندان مربوطه امتیاز ۹۵ من را تایید کرد اما مجددا امروز گفتند امتیاز من ۹۲ بوده!؟! من گفتم لطفا بخاطر مقالات انتقادیم از این روشها برای انتقام گیری از من استفاده نکنید. به وزیر هم توصیه میکنم در انتخاب مدیران کل دقت بخرج دهد.
پاسخ + 0 0 --
دکتر س. م. ح. حسینی 1398/10/09 - 20:23
وزیر اگر مخالف دستکاری جعل ارزشیابی و احکام کارگزینی و ازار و اذیت معلمان منتقد رانت و فساد و ... در اموزش پ هست یه بازرس بفرسته همه این موارد رو با سند بهش ثابت کنم.
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1398/10/10 - 13:57
ازاین بلاها به سرمن هم آمده است ولی باشکایت آن را درست کردم نا امید نباش واقدام کن
پاسخ + +2 0 --
علی زاده 1398/10/09 - 18:07
این چه مسخره بازی است که در اورده اند از وقتی این بخشنامه مسخره را خوانده ام دچار استرس شدم وشب ها خواب ندارم .امتحان دادن دیگر چه صیغه ای است .یک نفر ممکن است که دیپلم باشد وکسی دیگر برای او امتحان بدهد . همین الان کسی را می شناسم که از بقیه پول می گیرد وبرای صدها نفر ازمون های ضمن خدمت را امتحان می دهد.
پاسخ + +4 0 --
شهاب 1398/10/10 - 14:03
احسنت
همتراز شدن بااساتید یا همترازشدن با کارمندان دیگر بهترین راه حل است
پاسخ + +3 0 --
شهاب 1398/10/10 - 14:03
احسنت
همتراز شدن بااساتید یا همترازشدن با کارمندان دیگر بهترین راه حل است
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/10/10 - 20:23
رتبه بندی در حد همترازی با هیات علمی با ساز و کار فعلی آ.پ غیرممکن است و تنها در صورت ادغام وزارتین آ پ و علوم و در درازمدت محقق می شود. اما در شرایط فعلی بهترین راهکار ترمیم حقوق معلمان بر اساس رتبه های فعلی و کاهش دو ساعت تدریس به ازای هر رتبه است مثلا معلم ارشد 22 ساعت و خبره 20 و عالی 18 ساعت موظفی داشته باشد و حق شغل حرفه ای حداقل دو برابر شود و هر سال هم علاوه بر افزایش سنواتی یک افزایش ویژه حق شغل حرفه ای داشته باشیم. وزارت هم بهتر است به جای تبلغات کاذب و پوشالی، قدری عملگرا باشد.
پاسخ + +1 0 --
مدرس آزاد 1398/10/11 - 19:02
بار الهی!! " کیمیاگران امور اداری" با وجود و بقای توهّم، چگونه صاحب تفکّرند؟ که صاحب عصارۀ تفکّر باشند ؟!

بار الهی !! ما را از برزخ گریۀ آلوده به خنده و خندۀ آلوده به گریه برهان !
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/10/12 - 08:54
آیا برای افزایش حقوق سایر ارگانها این شاخصها وجود دارد؟
آیا سازمان هایی که مسکن می گیرند حق مسکن هم دارند حق ایاب و ذهاب دارند غذا و پذیرایی و ... این امتیازات و دوره ها را هم برایشان درنظر می گیرند ؟
پس از سال ها کار ، حالا باید دنبال آزمون و ... ( نخود سیاه ) برویم ؟
آموزش و پرورش فقط نیاز به نظارت بر اجرا دارد تا اشخاص شایسته مشخّص شوند و الّا با این بندها نمی توان کار معلّم و دانش او را ارزیابی کرد .
ضمن این که به ندرت دیده ایم که دوره ای مرتبط با رشته بگذارند .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور