صدای معلم

" قدری بیندیشید که چرا نحوه اجرا و یا نتیجه گیری از برخی از طرح ها چون ارزشیابی توصیفی ، طرح شهاب ، طرح جابر ، طرح معلم تمام وقت ، طرح رتبه بندی معلمان و........ مطلوب و مورد انتظار نیست ؟! "

نقدی بر سخنان معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در مورد رتبه بندی معلمان

مینو امامی

نقدی بر سخنان معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در مورد رتبه بندی معلمان

مقدمه
نادر شاه افشار در یکی از جنگ ها ، هنگام فرار از حملات دشمن ، به روستایی رسید و اولین در را زد و گفت : پیرزن! من نادرشاه ، پادشاه ایران هستم ؛ هر چه در خانه برای خوردن و آشامیدن داری برایم بیاور. پیرزن که اصلاً او را نمی‌شناخت با بی‌تفاوتی گفت : هر کسی می‌خواهی باشی ، باش! تو میهمان من هستی و من در حد توانم از میهمانم پذیرایی می‌کنم . نادر گفت : من گرسنه و تشنه‌ام چیزی برای من بیاور. پیرزن گفت: حالا غذایی برای خوردن ندارم ولی آب هست برایت می‌آورم . پسر من خارکن است. بارش را امروز به شهر برده تا بفروشد و با پولش آرد بخرد تا من نان بپزم. اگر صبر کنی تا پسرم بیاید نان هم دارم و کوزه‌ی آب را جلوی نادر گذاشت. نادر که خیلی تشنه بود سریع ظرفی را پر از آب کرد و سر کشید. در همین حین صدای گاوی را شنید از پیرزن پرسید این مگر صدای گاو نیست؟ پیرزن گفت :‌بله. گفت: خوب برو مقداری شیر بدوش بیاور تا من بخورم . پیرزن گفت: گاو من نر است. اگر ماده بود و شیر داشت خودم می‌دوشیدم و می‌آوردم با هم بخوریم. نادرشاه که بی‌نهایت خودرأی بود و حرف حساب سرش نمی‌شد، اصرار می‌کرد که من این چیزها سرم نمی‌شود و من گرسنه‌ام برو برای من شیر گاو را بدوش و بیاور.
پیرزن گفت: حالا فهمیدم که تو پادشاهی. حتماً به زیردستانت هم مثل من حرف ناحسابی زدی که حالا در این بیابان گرسنه و تشنه رهایت کردند. من می‌گویم نر است ، تو می‌گویی بدوش . ( من میگم نره تو میگی بدوش )

لذا ما معلمان مجبور به دوشیدن چیزهایی هستیم که واقعیت وجودی ندارند.

نقدی بر سخنان معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در مورد رتبه بندی معلمان

عناوین گفته های معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در مورد طرح رتبه بندی معلمان : واقعیت آن است که اصرار و پافشاری معاونان در وزارت آموزش و پرورش جهت اجرای برخی طرح های تقلیدی از دیگر کشورها ، اما با ساز و کار سند تحول ، ره به جایی نخواهد سپرد و نظام آموزشی ما با استناد به این سند ، امکان هر نوع خلاقیت و تفکر علمی را منسوخ خواهد داشت.


" آئین‌نامه رتبه‌بندی پرابهام نمی‌خواهیم!
طبق ماده 63 برنامه ششم توسعه ، ملزم نیستیم رتبه‌بندی را به مجلس ببریم.
معلمان صاحب گواهینامه صلاحیت معلمی می‌شوند.
سه صلاحیت عمومی ، تخصصی و حرفه‌ای برای رتبه‌بندی کردن معلمان در نظر گرفته ایم .
افزایش حقوق را از مهر ماه محاسبه و واریز می‌کنیم.
صلاحیت‌های معلمان توسط هیئت‌های ممیزه مرکزی ، هیئت‌های ممیزه استانی و کارگروه شهرستانی و مناطق را سنجیده خواهد شد. "

نکته هایی که نبایست نادیده گرفته شود :
1 - وقتی یک مفهوم ، تعریفی جامع و مانع و شفاف که قابل فهم همگان باشد ، نداشته باشد ، قدرمسلم آن مفهوم گنگ و پرابهام است. طرح رتبه بندی نتنها برای ما معلمان پرابهام است که برای خود شما مجریان آن هم زیاد گویا و قابل فهم نیست.

2 - گفته اید : " در جزء دو بند "الف" ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه ، هیچ جا اشاره نشده است که دولت باید لایحه‌ای را برای نظام رتبه‌بندی به مجلس ببرد و مجلس آن را تصویب کند. بنابر این کاملاً در قانون مشخص شده که تهیه نظام رتبه‌بندی معلمان با آموزش و پرورش و تصویب آن در قالب بودجه سنواتی با مجلس است و این کار اتفاق افتاده در حقیقت نظام رتبه‌بندی ویژگی‌ها و شرایطی را تعیین کرده و گفته است استقرار نظام پرداخت بر اساس تخصص و شایستگی ، عملکرد رقابتی و مهندسی نیروی انسانی بر اساس سند تحول است."

2 الف ) شاید یکی از دلایل عدم اجرای رتبه بندی معلمان تاکنون ، همین اختیار آموزش و پرورش در اجرای آن است ، شاید اگر اجبار مجلس بود اجرای آن این همه به تأخیر نمی افتاد.
2 ب ) اگر مجلس مجلس دخالتی در تصویب و اجرای این طرح ندارد ، پس چرا برخی از نمایندگان مکرّرا به وزیر آموزش و پرورش تذکر می دهند و حتی بدین دلیل ، 50 نماینده استیضاح وزیر را امضا کرده اند ؟!
2 ج ) هم اکنون بیش از 95 درصد بودجه آموزش و پرورش ، به پرداخت حقوق و مزایای فرهنگیان اختصاص دارد ، اگر قرار باشد تصویب آن در قالب بودجه سنواتی با مجلس باشد ، این درصد به 100 درصد نخواهد رسید ؟!
2 د ) با توجه به این که ورشکستگی آموزش و پرورش از تمامی زوایا محرز و آشکار است و تفکر تجاری و یا بنگاه داری با خصوصی سازی تعمیم یافته آموزش و یا ساختن هتل در اردو گاه ها و یا فروش آنها ، یا با اسکان در مدارس ابتدا با نام اسکان فرهنگیان و بعد با حلاوت شیرینی سرمایه به دست آمده ، بیشتر از فرهنگیان برای مردم عادی با درجه بندی مدارس همچون هتل ها به دو سه ...ستاره ، عملیاتی شده است،
اگر قرار باشد این طرح با بودجه سنواتی ، اجرا شود ، برای اجرای طرح های عمرانی و جاری باید بودجه چه بخشی را ناخنک زد؟
2 ه ) با توجه به بند " د " آیا بودجه 2 هزار میلیارد تومان اختصاص یافته برای اجرای این طرح ، بخشی از همین بودجه سنواتی خواهد بود؟
2 و ) تخصص و شایستگی ، عملکرد رقابتی و مهندسی نیروی انسانی بر اساس سند تحول ، چگونه قابل ارزیابی است  ؟ ارزشیابی موجود معلمان نیز قادر به این امر نیست. یعنی در نظام آموزشی ما به دلیل نبود مرجع معتبر و متخصص در آموزش و سنجش مهارت معلمان ،شناسایی قابلیت های حرفه ای آنان ناممکن است. شما می بایست ابتدا این مرجع شاخص را بیابید . برای این امر ابتدا آموزش سالانه و سپس ارزیابی نیاز هست که در تمامی کشورها برای به روزرسانی دانش و معلومات معلمان انجام می شود. بدون وجود چنین کانالی ، کسی قادر
به سنجش تخصص و شایستگی معلم نیست. برای ارائه " گواهینامه صلاحیت معلمی " آن هم به طور سالانه نه یک بار برای 30 سال خدمت ، وجود چنین کانالی پویا ، با دست یازی به متخصصان تعلیم و تربیت و اساتید رشته های جامعه شناسی و روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه های معتبر ، امری اجتناب ناپذیر و حتمی است. متأسفانه سند تحولی که بدان اشاره می نمائید ، قادر به پاسخگویی این
نیاز مغفول نیست. یکی از مهم ترین مهره های نجات نظام آموزشی وجود چنین کانالی است.

نقدی بر سخنان معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در مورد رتبه بندی معلمان

3 - معلمان صاحب گواهینامه صلاحیت معلمی می شوند ، برای تحقق این هدف توجه به بند " و " از شماره 2 ، امری ضروری است.

4 - صلاحیت‌های معلمان توسط هیئت‌های ممیزه مرکزی ، هیئت‌های ممیزه استانی و کار گروه شهرستانی و مناطق سنجیده خواهد شد !!
آیا این هیئت ها خود نیاز به آموزش نخواهند داشت ؟ آنان افراد اداری نیستند ، آنان معلمان دوره دیده و صاحب نظر هستند که در به ترتیب در سطح شهرستان و منطقه بعد استان و نهایت کشور ، معلمان را رتبه بندی می کنند.
ما با کدام شاخص ، معلمان را رتبه بندی خواهیم کرد ؟ معلمان به جز مدرک تحصیلی زمان استخدام و سنوات خدمت ، چه ملاک دیگری برای شناسایی این هیئت ها ارائه خواهند کرد ؟ آموزش ضمن خدمتی که خصوصی سازی شده و با پول نمره قبولی داده می شود ؟ (2) یا ارزشیابی که روائی و اعتبار سنجش توانایی و مهارت تدریس و کلاسداری معلم را ندارد ؟ یا کپی و ارائه مقالات برای کسب امتیاز ؟
شاید یکی از بزرگ ترین امتیازات اقتدار معلمان ایرانی ، که البته حاصلی باارزش و با اطمینان برای آنان و جامعه در برندارد ، همین نبودن ملاک و شاخص ارزیابی معلم در کلاس درس باشد. چون آموزش ضمن خدمت ، گروه های آموزشی ، متصدیان آموزشی ، حضور مدیر در کلاس درس برای محک توان معلم و..... هیچکدام ، شاخصی متقن و علمی نیست.

5 - برای تحقق سه صلاحیت عمومی ، تخصصی و حرفه‌ای برای رتبه‌بندی کردن معلمان ، شما باید ابتدا معلم را از کانالی واحد ، مشخص و با پایگاه علمی بالا برگزینید. تعدد و تنوع مدارس و عناوین چندگانه معلمان ، شما را از این مهم بازخواهد داشت. قدری به کسانی که در این نظام معلم نامیده می شوند و یا مدعی هستند که باید معلم شوند ، با تأمل بنگرید تا شاید متوجه چراهای عملیاتی نشدن این بند
باشید.

6 - یعنی اگر این طرح آن چنان که اخبارش شنیده می شود ، در سال 99 نیز اجرا خواهد شد باز از مهر ماه 98 محاسبه خواهد شد ؟ یعنی سرفصلی دیگر برای مطالبات معلمان باز خواهید کرد؟ راستی آموزش و پرورش چرا همانند دیگر وزارتخانه ها ، سنت نیکوی 40 سال پیش ، یعنی دیون را ندارد ؟

7 - در متن مصاحبه تان گفته اید که : " ما بر اساس به‌ روز‌ کردن تأیید صلاحیت‌هایی که در سال 94 انجام گرفته است کار را در سال 98 ادامه خواهیم داد و از سال 99 صدور گواهینامه‌های صلاحیت حرفه‌ای در دستور کار خواهد بود تا هر معلمی گواهینامه داشته باشد....."
اول آن که بسیاری از آن نیروها بازنشسته شده اند و این طرح در قبال بازنشستگان ، ظاهر ابتر است ، در ضمن اهداف رتبه بندی آن سالها با برنامه امروز اصلا همخوانی ندارد . پس در نتیجه سوابق قبلی نمی تواند مبنای حرکت شما باشد و گرنه مسیر درستی طی نخواهد شد.

نقدی بر سخنان معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در مورد رتبه بندی معلمان
سخن آخر
* باید قبول کنید که بدنه آموزش و پرورش قادر به تدوین و اجرای طرح های تخصصی و حرفه ای نیست چون همه چیز را از منظر روابط و ضوابط ستادی می نگرد ، لذا برای تحقق آن می بایست از مهارت اساتید اهل فنی بهره بگیرید که در بالا بدان اشاره کرده ام.

* پیشنهاد منطقی آن است که اجرای این طرح پس از بررسی های صبورانه کارشناسی و کسب روائی و اعتبار لازم جهت اجرا ، برای دانشجو معلمان فارغ التحصیل که رسما شروع به تدریس می کنند اجرا نمائید یعنی معلمان جدیدالاستخدام . البته با رعایت شرایطی چون مشخص کردن کانال تربیت و جذب معلم ، حذف تنوع افرادی به نام معلم ، بالا بردن کیفیت آموزش دانشجو معلمان و رهایی از انجماد و سکون در امر آموزش آنان ، رهایی از موجودیت تک ساحت ایدئولوژی در آموزش آنان ، وجود کانال سالانه برای به روزرسانی آموزش و مهارت آنان جهت امر تدریس ، تغییر محتوای کتب درسی ، چون تا متون کتب درسی مدارس و یا تربیت معلم ارزش علمی ، فرهنگی ، اخلاقی و اجتماعی لازم را نداشته باشد ، ما قرار است چه چیز را ارزیابی و سنجش کنیم ؟

*واقعیت آن است که اصرار و پافشاری معاونان در وزارت آموزش و پرورش جهت اجرای برخی طرح های تقلیدی از دیگر کشورها ، اما با ساز و کار سند تحول ، ره به جایی نخواهد سپرد و نظام آموزشی ما با استناد به این سند ، امکان هر نوع خلاقیت و تفکر علمی را منسوخ خواهد داشت. برای اثبات گفته ، اشاره کنم به کتب کمک آموزشی و یا کتب تست کنکور که پاسخ ها را در آخر کتاب درج می نمایند. اتکای دانش آموز به این کتب یعنی وسوسه استفاده از آنها و عقیم ماندن تفکر به دلیل فتوکپی پاسخ ها ، که طی آن امر یادگیری ابدا صورت نمی گیرد. این سند برای وزرا و معاونان آنان نیز بدین مثابه عمل می کند و دست و پای آنان را برای دگر اندیشی و مناسب و برتر اندیشی ، می بندد.

* شما مسئولان چنان با این طرح برخورد مادی کرده اید که بسیاری از معلمان رؤیای برقراری عدالت در معیشت با دیگر کارکنان را در سر می پرورانند و تصور غالب این است که رتبه بندی صرفا یعنی افزایش حقوق . تثبیت چنین القایی ، خود مانع بزرگ برای تعیین صلاحیت و شایستگی معلمان خواهد بود. یک نوع پیشداوری مطلق ایجاد شده برای آنان و حتی همه مردم .

* شما معاونان محترم ، قدری بیندیشید که چرا نحوه اجرا و یا نتیجه گیری از برخی از طرح ها چون ارزشیابی توصیفی ، طرح شهاب ، طرح جابر ، طرح معلم تمام وقت ، طرح رتبه بندی معلمان و........ مطلوب و مورد انتظار نیست ؟ چون بدون پیش مطالعه ، شتابان و باری به هر جهت ارائه می گردند. چون تناسب درونی و بیرونی آنان با دیگر متغیرها نادیده گرفته می شود. چون طرح مدون شما با ساختار آموزشی ما همگن و هم جهت نیست. چون شناخت و اطلاعات شما و معلمان نسبت بدانها ، ناقص و ضعیف است. شما می بایست ابتدا پیش مطالعه لازم را انجام دهید ، بعد نظرات کارشناسان را بررسی کنید ، بعد برنامه ای مدون و لازم الاجرا بنویسید ، بعد فریاد طرح طرح برآورید . اما متأسفانه برعکس عمل می نمائید. ابتدا بازارگرمی برای دلخوشی معلمان و سپس ناتوانی در اجرا .

پس :
1 - آموزش ضمن خدمت معلمان را نظمی دوباره و اصولی ببخشید و آن را از سیطره فضای مجازی و نمره دهی و نمره گیری و ..... رهایی بخشید. ما با کدام شاخص ، معلمان را رتبه بندی خواهیم کرد ؟ معلمان به جز مدرک تحصیلی زمان استخدام و سنوات خدمت ، چه ملاک دیگری برای شناسایی این هیئت ها ارائه خواهند کرد ؟ آموزش ضمن خدمتی که خصوصی سازی شده و با پول نمره قبولی داده می شود ؟ یا ارزشیابی که روائی و اعتبار سنجش توانایی و مهارت تدریس و کلاسداری معلم را ندارد ؟ یا کپی و ارائه مقالات برای کسب امتیاز ؟
2 - معلمان فقط و فقط از دو کانال دانشگاه های سراسری و دانشگاه های تربیت معلم به آموزش و پرورش جذب شوند.
3 - انقلابی علمی در دانشگاه های تربیت معلم به وجود آورید تا از رسوب سنت و کهنگی رهایی یابد. اساتید مجرب در آنها جذب کنید و بودجه این دانشگاه ها را بیفزائید.
4 - مؤلفین کتب درسی مدارس را تغییر دهید و متون جدیدی در آنها بنگارید. متونی برخاسته از ادبیات و فرهنگ و هنر و ارزش ها و هنجارهای اصیل جامعه.
5 - تعداد کتب درسی و حجم آنها ، آنقدر زیاد است که نیاز به معلم و ساعات آموزشی بیشتر دارد ، پس هر دو را بکاهید تا قدری به مهارتهای عملی بدون کتاب درسی پرداخته شود. دروس حرفه و فن و هنر 40 سال پیش را دوباره به مدارس هدیه بخشید.
6 - کانال های تصمیم گیری و نظارت بر آموزش و پرورش را از بین ببرید و بر استقلال و قدرت وزیر بیفزائید.
7 - بودجه آموزش و پرورش را از پرداخت حقوق معلمان منفک سازید تا فرصت احیا و سازندگی داشته باشد.
8 - همسان سازی حقوق معلمان با دیگر سازمانها ، یعنی اطمینان خاطر آنان برای انجام وظایف شغلی . یعنی استحکام امنیت شغلی.


رتبه بندی معلمان ، فعلی منفرد و منفک از تمامی این موارد و دیگر موارد جاری و ساری نیست ، ابتدا ساختار نظام آموزشی را اصلاح نمائید تا فرصت ایجاد تحولی مثبت و ارزنده و پویا برای رشد و توسعه آموزش و پرورش فراهم شود و سپس ساز و کار مناسبی برای تشخیص دنیای پرابهام معلم در کلاس درس بیابید. چرا یک معلم در کلاس درس آزاد به ارائه هر نوع روش تدریس است ؟

ما باور داریم که ایراد از معلم نیست بلکه از سیستم ناکارآمدی است که بر آن نظارت دارد اما کنترل خیر. ما به تحول همه جانبه در آموزش و پرورش نیاز داریم و طرح رتبه بندی معلمان چنان قدرتی را ندارد و نخواهد داشت.


1) خبرگزاری تسنیم . https://tn.ai/2139730 .1398/08/24
2) خبرگزاری تسنیم . ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ . https://tn.ai/2027541


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نقدی بر سخنان معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در مورد رتبه بندی معلمان

جمعه, 24 آبان 1398 13:17 خوانده شده: 2277 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
عقیق 1398/08/24 - 15:29
شما حتی شایستگی ایجاد تحول حذف تنوع
آموزشی را ندارید. چون می ترسید دومینوی
مدیریت تان برهم ریزد.
اگر آموز ش و پرورش اقتدار داشت ، گفته امروز
خود را برای فردا با قاطعیت عملی می ساخت.
منتظر نمی ماند تا اهرم های قدرت بر پیکر نحیف
و شکننده آن فشار وارد آورند و با تردید خود آن را
رد سازند. شما قدرت و لیاقت تغییر دادن هیچ بند
از این ساختمان پیر و کهنه را ندارید و خودتان نیز
همزمان با آن در حال پوسیدن هستید.
هر نوع تغییر و تحول مثبت دراین ویرانکده
باید خارج از اراده شما انجام بگیرد. پس لطفا
بفرمایید بیرون و الکی هرازگاهی با تهدید اجرای
رتبه بندی معلمان ، بیش از پیش ارذل نشوید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/25 - 19:23
احسنت تعبیر زیبایی بود
پاسخ + +4 0 --
دبیر مهربان 1398/08/24 - 16:25
ممنون از این مقاله بجا
اول باید سازمان نطام معلمی اجرایی شود بعد نطام رتبه بندی!!!
کلاسهای شلوع رو چطوری میخان بیان ارزشیابی معلم و...؟؟؟
خدایا ما از طلا گشتن پشیمانیم!!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/25 - 19:18
پس تا قیامت شدنی نیست
هیچکس قادر به ارزیابی تدریس معلم نیست الا
سرگروه اما به شرط انتخاب درست آنها.
پاسخ + +5 0 --
رضا 1398/08/24 - 17:26
با این رتبه بندی فقط بازار کافی نت ها داغ خواهدشد.درهمین رتبه های خبره وعالی قبلی همه دنبال این بودند که از کافی نت یک مقاله پیدا کنند و اسم ان راپاک کنند واسم خودشان رابنویسند .با این کارها هیچ وقت اموزش وپرورش ما چیزی نخواهد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/25 - 19:15
دقیقا متاسفانه شرم آور است.
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1398/08/24 - 19:41
خودشون هم نمی دانند چی می خواهند
این همه آی کیو نوبره !!!
پاسخ + +4 0 --
دبیر 1398/08/24 - 19:49
معاونان محترم اگر بیندیشند
که کار مفید انجام می دادند
انتخاب نادرست ، نتیجه اش
همین است
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1398/08/24 - 20:07
این سند تحول هم شده قوز بالا قوز.جلوی حرف حساب را می گیرد. دلیل تمام بدبختی ما از همین سند است . این سند نبود همه چی جای خود بود.
پاسخ + +5 0 --
ادهم 1398/08/24 - 20:18
ما را امیدی به خیر شما نیست ، شر مرسانید.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/08/25 - 11:09
جولانتونو بدین که دارید به پایان مفت خوری نزدیک می شوید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/25 - 19:20
باور کنم ؟
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/08/25 - 17:05
این نیز بگذرد.....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/25 - 19:19
بلی بگذرد اما به قیمت فلاکت معلم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/28 - 14:29
از بی کفایتی وزراست که معاونان میراثی
اجتناب ناپذیر گردیده اند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/06 - 18:30
ما این همه بند و تبصره شما را باور کنیم و یا قول
اجرای رتبه بندی از مهر را در آذر ماه!!!!!!!
اگر این همه تشریفات دارد پس کی عملی می سازید
و اگر فی السویه برای همه معلمان اجرا می شود پس قصه گویی چرا ؟ خودفریبد یا معلم فریب!!!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور