صدای معلم

" صدای معلم : عملکرد ضعیف و پرسش برانگیز گروه های آموزشی در مورد سناریوی حذف زبان انگلیسی از برنامه ی مدارس آزمون فیصله بخشی بود برای اثبات ناکارآمدی گروه های آموزشی و بی تاثیر بودن آن ها در جریان توسعه ی حرفه ای معلمان "

گروه های آموزشی یا هدر رفت منابع آموزش و پرورش ؟!

دکتر سحر بیات/ کارشناس توسعه حرفه ای معلمان

گروه گزارش/

شاید بتوان به جرات گفت که هیج رسانه ای به مثابه « صدای معلم » تاکنون از عملکرد گروه های آموزشی در نهاد مهمی مانند وزارت آموزش و پرورش انتقاد نکرده باشد .

روزی نیست که مسئولان این وزارتخانه در سطوح مختلف اندر فواید این " نهاد " سخن نگویند اما هنوز هیچ مدیری به این پرسش پاسخ نداده است که گروه های آموزشی نماینده " مدیران " هستند و یا  " صدای معلمان حرفه ای " ؟

مشخص نیست چرا مدیران آموزش و پرورش " اهتمامی " برای اجرای آیین نامه ی گروه های آموزشی و تربیتی به ویژه ماده 5 آن را ندارند ؟

پس از طرح طرح نمایندگان مجلس در مورد حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس ؛ « صدای معلم » در گزارشی با عنوان " گروه های آموزشی زبان انگلیسی در وزارت آموزش و پرورش چه می کنند ؟! " نوشت : ( این جا )

" متاسفانه در روزهای اخیر موضع وزارت آموزش و پرورش در این مورد سکوت و انفعال بوده است .

چرا افرادی نظیر کمرئی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در این مورد حرفی نمی زنند ؟

مهم تر از آن این که گروه های آموزشی زبان انگلیسی در بیش از 750 منطقه و یا ناحیه آموزشی سراسر کشور چه کار می کنند ؟مگر این ها ذی نفعان آموزش و پرورش نبوده و نباید از منافع دانش آموزان و معلمان دفاع کنند ؟حضور و یا عدم حضور این گونه گروه ها و کلنی ها چه سودی برای ذی نفعان و حفظ و ارتقای " کیفیت آموزشی " دارد ؟

البته زمانی که سرگروه های آموزشی بر خلاف نص صریح قانون توسط روسا منصوب می شوند بیش از این نباید انتظاری داشت !

« صدای معلم » بارها بر ضرورت اجرای کامل آیین نامه ی گروه های آموزشی تربیتی و نیز تاسیس سازمان نظام معلمی با رویکرد " استقلال " تاکید کرده است .اگر چنین نهادهای مدنی و مستقلی در آموزش و پرورش حضور داشتند دیگر افرادی چون آزادی خواه و... خود را نماینده این دستگاه و معلمان فرض نکرده و چنین حرف هایی نمی زدند ."

عملکرد ضعیف و پرسش برانگیز گروه های آموزشی در مورد  سناریوی حذف زبان انگلیسی از برنامه ی مدارس آزمون فیصله بخشی بود برای اثبات ناکارآمدی گروه های آموزشی و بی تاثیر بودن آن ها در جریان توسعه ی حرفه ای معلمان .

« سحر بیات » نقدی بر عملکرد این گروه ها نگاشته است .

انتقاد از عملکرد گروه های آموزشی و وضعیت توسعه حرفه ای معلمان

سالهاست که از تاسیس گروه های آموزشی از راس وزارت خانه تا مناطق شهر ها و شهرستانها می گذرد. هدف اصلی گروههای آموزشی در کنار مرکز برنامه ریزی نیروی انسانی توسعه حرفه ای معلمان است و در این راستا سالهاست  فعالیت های گسترده و فراوانی طراحی و اجرا کردند. فرایند توسعه حرفه ای معلمان در این سالها دستخوش فعالیت و تفکرات اداری و بخشنامه ای بوده است. نتیجه این همه تلاش و هزینه وقت و انرژی  و منابع مالی و نیروی انسانی را می توان با پاسخ به این سوال محک زد.
چند نفر معلم موثر و کارآمد بر اساس شاخص های  معلم موثر و‌ کارآمد با استاندارهای بین‌المللی  تربیت کردیم؟

وزارت آموزش و پرورش اگر به فکر صرفه جویی در بودجه است چرا فکری به حال هدر رفت منابع نیروی انسانی و مالی که این سالها برای اداره گروه های آموزشی کل کشور هزینه شده است و تا به حال معلمانی با توسعه همه بالهای دانشی تربیت نشده است، نکرده است؟
متاسفانه فعالیت های متنوع ولی بی هدف و غیر کارآمد گروههای آموزشی وزارت خانه که صرفا جنبه سند سازی و البته بخشنامه ای دارد، قدرت تفکر، خلاقیت و اثر بخشی فعالیت ها را از گروههای زیر دست سلب کرده است. رقابت در کسب امتیاز با انجام فعالیت های اداری توسط گروههای زیر دست عملا سیستم را از هدف اصلی که توسعه دانش پداگوژی معلمان است دور کرده است.

اجرای طرح های هزینه بر ، بی حاصل و کارشناسی نشده بدون حضور علم و دانش تخصصی موضوع در بین متولیان طراح عملا پیکر سنگین و لخت آموزش و پرورش را بیش از پیش بی خاصیت کرده است. اگر چه کارآفرینی و کسب درآمد هنگفتی را برای بعضی افراد رقم زده است ولی دردی از دردهای کلاس درس معلم را درمان نکرده  است.
با کمال تاسف باید گفت با چنین سیستم ناکارآمدی در توسعه حرفه ای معلمان کشور هرگز سیاست های کلانی چون رتبه بندی واقعی معلمان و مدرسه محوری اجرایی و عملیاتی نخواهد شد و دست به دست از گروهی به گروه دیگر منتقل می گردد.

انتقاد از عملکرد گروه های آموزشی و وضعیت توسعه حرفه ای معلمان

گروه های آموزشی که می تواند بازوی توانمند وزارت خانه در ارزیابی دانش پداگوژی معلمان در اجرای نظام رتبه بندی گردد خود درگیر بوروکراسی اداری و عمل به بخشنامه های پر پر و پیمانه وزارتخانه است. بخشنامه هایی که نه تنها حاصل پژوهش و تحقیق های آکادمیک و علمی نیست بلکه حاصل تغییر نگرش مدیرانی است که هر چند وقت یکبار بر اساس سلایق جدید توفیق خدمت را پیدا می کنند.

آیا وقت آن نیست که نظام توسعه حرفه ای معلمان کشور را از این بن بست خارج و کار را به متخصصان و کاردانان این حوزه سپرد و از سیستم اداری به سیستم پژوهشی و آکادمیک تغییر داد؟
امید که جناب آقای حاجی میرزایی وزیر محترم در مسیر کیفیت بخشی به آموزش که تنها با دستان دلسوزانه و توانمند معلمان توسعه یافته رقم خواهد خورد، با تغییر ساختار، اهداف و برنامه های گروههای آموزشی و مرکز برنامه ریزی نیروی انسانی قدمی مهم و به یادماندنی بردارند. انشالله.

کانال روشنگری


انتقاد از عملکرد گروه های آموزشی و وضعیت توسعه حرفه ای معلمان

سه شنبه, 21 آبان 1398 22:18 خوانده شده: 320 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
چغندربگ 1398/08/24 - 13:59
اصولا برای گروههای آموزشی و پژوهش سرا همون عبارت پارکینگ مناسب تره، چرا اینهمه برای مقد اونها وقت تلف می کنید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور