صدای معلم

" بعضی از نمایندگان از این طرح حتی انتظار آموزش زبان محلی را داشتند! یعنی زبان محلی یا مادری به عنوان یک زبان خارجی! شاید نیم نگاهی به انتخابات اسفند ماه و مطرح شدن در شهر خود ،انگیزه اصلی چنین دیدگاهی است. متاسفانه اینها نگاه پوپولیستی به مقوله آموزش دارند! البته کسانی که خواستار حضور کشورهای خارجی و آموزش معلمان و دانش آموزان در طی یک دوره ۱۵ ساله و سپردن معلم و دانش آموزان به کشورهای بیگانه بودند ، هرگز در این مورد توضیحی ندادند... ! "

طرح " رفع انحصار از زبان انگلیسی " در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس رد شد !

محمد محمدی

آخرین وضعیت طرح حذف زبان انگلیسی در مدارس و یا رفع انحصار از زبان انگلیسی

عده ای از نمایندگان امضاء کننده  بیان می‌کردند که  با افزودن سایر زبانها و آموزش آن در آموزشگاه های خصوصی می‌خواهند به رفع انحصار از زبان انگلیسی کمک کنند اما واقعیت ها می گویند که حتی در صورت وجود سایر زبانها ، باز هم انگلیسی انتخاب اول اکثر دانش آموزان است...اصلأ در زبان انگلیسی هم اکنون هم انحصار وجود نداشته و بلکه یکی از زبانهای خارجی انتخابی در مدرسه محسوب می شود. اگر سایر زبانها در  مدرسه تدریس نشده نه به خاطر مشکل قانونی؛ بلکه به دلیل مسایل اجرایی بوده است. بعد از این روشنگری ها و همچنین با تماس های  انتقادی معلمین  سراسر کشور با بعضی از نمایندگان ، از مجلس نیز خبر رسید که امضاء کنندگان آن اظهار پشیمانی کرده اند، بدون خواندن محتوا آن را امضاء کرده اند و  به این طرح حتی خود امضا کنندگان هم رأی نخواهند داد!

بعضی از نمایندگان از این طرح حتی  انتظار آموزش زبان محلی را داشتند! یعنی زبان محلی یا مادری به عنوان یک زبان خارجی! شاید نیم نگاهی به انتخابات اسفند ماه و مطرح شدن در شهر خود ،انگیزه اصلی چنین دیدگاهی است. متاسفانه اینها نگاه پوپولیستی به مقوله آموزش دارند!

البته کسانی که خواستار حضور کشورهای خارجی و آموزش معلمان و دانش آموزان در طی یک دوره ۱۵ ساله و سپردن معلم و دانش آموزان به کشورهای بیگانه بودند ، هرگز در این مورد توضیحی ندادند...

آخرین وضعیت طرح حذف زبان انگلیسی در مدارس و یا رفع انحصار از زبان انگلیسی

آنچه در منظر این نمایندگان و  تحلیل های کارشناسان آموزش و پرورش و رسانه ها مغفول مانده این است که علت موفقیت آموزشگاه ها نه صرفا به دلیل تخصص بالا یا برنامه ریزی خاص علمی ،بلکه فی الواقع  به خاطر عواملی چون اختصاص زمان بیشتر، تراکم دانش آموزی کمتر در یک کلاس و مهمتر از همه وجود انگیزه بالا در میان زبان آموزان است.حال چگونه با روانه کردن اجباری دانش آموزان به آموزشگاه ها در مقیاس میلیونی می توان همین کیفیت فعلی آموزشگاه ها را  حفظ کرد؟!

خبر طرح «رفع انحصار از زبان انگلیسی در مدارس ...» ابتدا در خبرگزاری  پانا و خبرگزاری فارس درج شد که مبتنی بر گزارشی برگرفته از سایت مرکز پژوهش های مجلس بود..اما نگاه انتقادی به این طرح در سایت های خبری_تحلیلی  مثل: ایران آنلاین ،صدای معلم، اقتصاد آنلاین، اصلاحات نیوز، تسنیم، ایرنا ،پانا، ایسنا، عصر ایران، شعار سال ، عصر شهروند و... منعکس شد . همچنین  روزنامه هایی مثل:
جوان ، اعتماد، ابتکار ، ایران ، کیهان  ، مردم سالاری... یادداشت ها و مقالات انتقادی در این زمینه منتشر کردند.

جالب و قابل تامل اینکه رسانه های هر دو جناح سیاسی کشور به این طرح ایرادها و اشکالاتی اساسی وارد کرده اند...
مغایرت طرح با قانون اساسی آن چنان آشکار است که دویچه وله هم بر آن تأکید کرده بود!!

آموزش و پرورش نیز طی جلسه ای در سازمان پژوهش، با استدلال های دقیق  تمامی بندها و تبصره های این طرح را به کلی زیر سؤال برد که خبر آن  نیز در سایت تحلیلی تابناک منعکس شد.
در  گزارش جلسه آموزش و پرورش و همچنین در اکثر یادداشت ها و مقالات، به تفاوت اساسی این طرح با دیدگاه رهبری اشاره شده است.همچنین در نشستی که در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد ،شرکت کنندگان به بررسی اشکالات این طرح پرداختند‌...

بعد از این روشنگری ها و همچنین با تماس های  انتقادی معلمین  سراسر کشور با بعضی از نمایندگان ، از مجلس نیز خبر رسید که امضاء کنندگان آن اظهار پشیمانی کرده اند، بدون خواندن محتوا آن را امضاء کرده اند و  به این طرح حتی خود امضا کنندگان هم رأی نخواهند داد!
حتی گفته شدکه این طرح اسباب طنز و تمسخر رسانه ها را در پی داشته است!

باشد که دیگر  با سرنوشت میلیون ها دانش آموز این چنین بازی نکنند!

و نهایتا با پیش بینی قطعی خود نمایندگان مبنی بر رد این طرح در مجلس  ؛ این طرح خام ،جنجالی و مشکوک در کمیسیون تخصصی آموزش و تحقیقات رأی نیاورده و رد شد!

به راستی در این موارد اگر روشنگری ها و  انتقادات دلسوزانه  کارشناسان عرصه تعلیم و تربیت نباشد ،هیچ بعید هم نیست که در سایه سکوت خبری و کم توجهی نمایندگان به بحث های تخصصی، این گونه طرح  ها حتی  تصویب هم شوند!
این اتفاقات شاید تلنگری باشد برای  عموم مردم که بیشتر در انتخاب نمایندگانشان دقت کنند!
و البته انگیزه ای باشد برای اصلاح ضعف های کتاب درسی و ارتقاء روش‌های تدریس در مدرسه...


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آخرین وضعیت طرح حذف زبان انگلیسی در مدارس و یا رفع انحصار از زبان انگلیسی

دوشنبه, 13 آبان 1398 17:13 خوانده شده: 387 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
عقیق 1398/08/13 - 17:32
بار کج به مقصد نرسید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/13 - 18:35
خوبه ...یه کم مشغول شدیم که نگیم.....پس چه شد ....معلمان دربند ....پس چه شد ...حذف کنکور ...پس چه شد مدارس فنی و حرفه ای ...پس کجا رفت ...پول صندوق ..پس چه میشود ...رفاهیات پس وعده ها ...وعید ها ....استخدام پس از خروج ...سونامی بازنشستگی ....... برای اینکه نپرسیم ....از یک طرح شوخی ...از قبل تعیین شده .....که ادعا میشه حتی نخواندن..........استفاده ابزاری میشه .......... ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/14 - 00:22
سلام.
هر کدام از آن مسایل،در حای خود بحث های مفصلی میطلبید.این طرح هم اگر واکنش های گسترده علیه آن نبود،احتمال داشت حتی تصویب هم بشه!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور