صدای معلم

" عملکرد و کارآمدی آموزش و پرورش در کنار خیلی از وزارتخانه‌ها و نهادها از مناظر مختلف زیر سؤال می‌ باشد "

خصوصی‌سازی آموزش، به بهانه رفع انحصار از زبان انگلیسی

رضا قاسم پور

حذف زبان انگلیسی و خصوصی سازی در آموزش و پرورش ایران

در دوره تثبیت دولت‌ها معمولا مردم انتظار کارآمدی از حاکمان خویش دارند ولی متأسفانه کارآمدی برخی از وزارتخانه‌ها در دهه پنجم انقلاب چندان مطلوب نبوده و بعضاً مورد انتقاد صاحب‌نظران و مردم می‌باشد.
عملکرد و کارآمدی آموزش و پرورش در کنار خیلی از وزارتخانه‌ها و نهادها از مناظر مختلف زیر سؤال می‌باشد.

در کنار انتقاد بر عملکرد کلی آموزش و پرورش هفته پیش ۵۷ تن از نمایندگان به بهانه ناکارآمدی آموزش و پرورش در آموزش زبان طرحی مبنی بر رفع انحصار از آموزش زبان خارجی ارائه نمودند.
 
چکیده طرح مذکور واگذاری آموزش زبان انگلیسی به آموزشگاه‌های آزاد در قالب برون‌سپاری است.

 

منتقدان چه می‌گویند؟

منتقدان طرح معتقدند که در پس پرده، دولت و مجلس برآنند تا از زیر بار مسئولیت و هزینه‌های آموزش زبان شانه خالی کرده و با واگذاری آن به بخش خصوصی، در واقع هزینه آموزش را بر دوش نحیف اولیا بگذارند و این با رایگان بودن آموزش تا مقطع دیپلم در تضاد کامل است.از منظری دیگر در این طرح آموزش و پرورش پکیج کاملی مشتمل بر دانش‌آموز و معلم رایگان را در اختیار آموزشگاه‌های آزاد گذاشته و  با عملی شدن طرح، استارت مافیایی مشابه مافیای کنکور رقم خواهد خورد.

حذف زبان انگلیسی و خصوصی سازی در آموزش و پرورش ایران

عقب‌نشینی از طرح اولیه

طراحان حذف زبان انگلیسی وقتی با هژمونی سنگین انتقادات صاحب‌نظران مواجه شدند، با عقب‌نشینی از طرح اولیه، هدف خود را رفع انحصار از زبان انگلیسی عنوان نموده و در مصاحبه‌های خود صحبت از آموزش سایر زبان‌های خارجی همچون آلمانی، روسی، چینی، ترکی و....عنوان کردند.

 

شورای عالی آموزش و پرورش؛ عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری

شورای عالی آموزش و پرورش نهادی حقوقی و تنها مرجع سیاست‌گذاری در حوزه وظایف آموزش و پرورش کشور می‌باشد. لذا به نظر می‌رسد طرح نمایندگان مجلس در تضاد یا حداقل در تداخل با اختیارات شورای عالی آموزش و پرورش باشد. مطابق ماده 4 قانون تشکیل شورای عالی آموزش و پرورش، تمامی مقررات آموزشی و پرورشی کشور بایستی به تصویب شورا برسد و مطابق ماده 6 همان قانون، بررسی و تصویب برنامه‌های درسی و تربیتی کلیه مؤسسات آموزشی کشور که در حوزه وزارت آموزش و پرورش قرار دارد از وظایف و اختیارات این شورا می‌باشد.

 

تلاش برای عدالت آموزشی

به نظر می رسد که برای تحقق عدالت آموزشی تا حد امکان باید از آموزش طبقاتی در قالب مدارس رنگارنگ و همچنین واگذاری آموزش زبان در قالب برون‌سپاری به آموزشگاه‌های آزاد دوری جوییم. چرا که تشدید مدارس و آموزش پولی باعث تضعیف همبستگی ملی و دموکراسی‌‌خواهی شده و شکاف‌های طبقاتی را بیشتر خواهد کرد.

 

لزوم حذف تبعیض‌ها در آموزش و پرورش

رنج مضاعف معلمان از اعمال تبعیض‌های نابه جا و ناروای دولت‌هاست. و دقیقا به همین دلیل اکثر معلمان به طور فزاینده انگیزه تدریس و تلاش در کسب مهارتهای حرفه ای و همچنین کیفیت بخشی آموزشی خود را به باد فراموشی سپرده اند.
در حالی که دولت به طور پنهانی به حقوق برخی از کارکنان ۵۰ درصد می‌افزاید، این افزایش و حاتم‌بخشی در آموزش و پرورش فروکش کرده و افزایش حقوق به طور متوسط ۱۰ درصد است!
همچنین باید تلاش شود تا اختلاف فاحش دریافتی بازنشستگان با نیروهای در خدمت، به صفر میل نماید.

 

 چه باید کرد؟!

به نظر کارشناسان در عرصه تعلیم و تربیت، آموزش زبان انگلیسی به شکل کنونی در مدارس نتیجه بخش و مطلوب نیست. برای تغییر رویکرد در آموزش زبان انگلیسی باید به تغییر کتب درسی، روش تدریس و روش ارزشیابی درس زبان انگلیسی و همچنین آموزش ضمن خدمت معلمان زبان و اختصاص زمان بیشتر به دبیران جهت تدریس در کلاسهای مدرسه البته با متدهای نوین برنامه‌ریزی نمود.
در واقع می‌توان به جای برون‌سپاری و خصوصی‌سازی آموزش زبان‌های خارجه، به روشی مشابه روش آموزش برخی از آموزشگاه‌های آزاد موفق در مدارس متوسل گردید.
همچنین به جای تمرکز کردن روی آموزش قواعد و گرامر صرف زبان، به افزایش توانایی درک مطلب و مهارت مکالمه دانش‌آموزان همت گمارد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

حذف زبان انگلیسی و خصوصی سازی در آموزش و پرورش ایران

شنبه, 11 آبان 1398 11:29 خوانده شده: 277 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور