صدای معلم

" برابر مقررات و قوانین موجود ، کلیه کارکنان دستگاه‌های اداری و سازمان های زیر نظر دولت در صورتی که شش ماه یا کمتر از آن در مسئولیتی اداری اشتغال داشته باشند از پرداخت مالیات سالیانه معاف خواهند شد لیکن این مصوبه لازم‌الاجرا در آموزش و پرورش مانند دیگر قوانین جاری از جمله نظام هماهنگ پرداخت و......شکل اجرایی جداگانه و غم انگیزی دارد "

اخذ مالیات از معلمان و طرح چند پرسش

نادر شمیع زاده/ بازنشسته فرهنگی

اخذ مالیات از معلمان و پرسش های صدای معلم سالهای متمادی است که دلسوزان فرهنگی -  اجتماعی و پیشکسوتان خبره تعلیم و تربیت از نارسایی‌ها ، نقیصه ها ، کمبود ها و شیوه های نادرست و غیرکارشناسی امورمتعدد  آموزش و پرورش ما نالیده  و در پی یافتن راهکارهای علمی و کاربردی برای بهبود فرآیند های موجود ، مسیر ناهموار هر تلاش و پیگیری های مختلفی را بر خود هموار کرده اند ؛  اما در کمال تأسف نه تنها باری از دوش پیکر دردمند و رنجور این نظام آموزشی و  شاغلان این عرصه برداشته نشده است بلکه این نابه سامانی ها و آشفتگی‌های مدیریتی با قدرت و شدت تمام به دوران پسااشتغال یا همان  « بازنشستگی »  هم منتقل گردیده است .  
به عنوان مثال برابر مقررات  و قوانین موجود ،  کلیه کارکنان دستگاه‌های اداری  و سازمان های زیر نظر دولت در صورتی که شش ماه یا کمتر از آن در مسئولیتی اداری اشتغال داشته باشند از پرداخت مالیات سالیانه معاف خواهند شد لیکن این مصوبه لازم‌الاجرا در آموزش و پرورش مانند دیگر قوانین جاری از جمله نظام هماهنگ پرداخت و......شکل اجرایی جداگانه و غم انگیزی دارد .
 
 به طوری که در جراید و رسانه‌های جمعی دیگر هم بارها منعکس گردیده است امسال نزدیک به60 هزار نفر از فرهنگیان کشور به کسوت بازنشستگی آراسته و پایان خدمت رسمی خود را در وزارت آموزش و پرورش جشن خواهند گرفت اما تعامل این سازمان در قبال مالیات  شش ماهه پایانی اخذشده و شرایط و نحوه عودت آن به بازنشستگان با  ایرادات متعددی مواجه گشته و مثل سالهای گذشته موجبات اتلاف انرژی و وقت و سردرگمی شدید همکاران فرهنگی را فراهم خواهند آورد . 

به عبارتی  هریک از این  افراد بازنشسته با مراجعه حضوری به ادارات آموزش و پرورش با اقدامات خاص ،  فرمهای مشخص تکمیلی و مستندات و مدارک لازم را در اختیار اداره امور  مالیاتی شهر قرار خواهند داد تا نسبت به بازگرداندن وجوه دریافتی ، عملیات ویژه ای صورت پذیرد .

اخذ مالیات از معلمان و پرسش های صدای معلم

لازم به ذکر است که با انتظار چندین ساله هم نمی توان به وصول این مبالغ اندک امید بست و ظاهرأ هنوز به تازگی مشمولین سال (  ۹۶ )  این طرح به دریافت این مطالبه اندک خود نائل شده اند  . حال سؤالاتی که در این راستا ذهن آدمی را به خود مشغول ساخته مجددآ مطرح می شوند هرچند که در سنوات گذشته بی پاسخ رها شده و نگرانی های بیشتری را نیز دامن زده اند .

1 )  آیا  نمی توان سازوکار ی اداری طراحی کرد تا از کارمندانی که شش ماه بعد در لیست بازنشستگان مناطق گنجانده خواهند شد با هماهنگی اداره امور مالیاتی  و برنامه ریزی دقیق ،   مالیات مذکور کسر نگردیده و به حساب فوق  منظور یا واریز نگردند تا از مراجعات انفرادی ،  مکرر و مشقت بار فرهنگیان جلوگیری به عمل آمده و سبب ایجاد ازدحام در ادارات و کندی فرآیند  امور اداری خاص  آنها نیز نگردند ؟

2) آیا دستگاه آموزش و پرورش نمی تواند رأسأ و با نیاز سنجی ها ی منطقه‌ای و برآورد میزان  خروجی ها و ورودی های جدید و بدون حضور مستقیم بازنشستگان ، قبلأ لیست تنظیمی خود را در اختیار سازمان  امور مالیاتی  قرار دهند و پیگیری های لازم را در جهت استیفای حقوق قانونی کارکنان خود به عمل آورند تا از خدشه دار شدن حیثیت و آبروی نیرو های خدوم خود در مراجعات متوالی و مستمر اداری جلوگیری نمایند؟

  قطعأ در کشاکش مشکلات روزمره زندگی یا به دلایلی خاص از جمله عدم اطلاع رسانی به موقع ( فراخوان )  بسیاری از همکاران فرهنگی در جریان امر واقع نگردیده و از تهیه و تحویل مدارک خود اجتناب نمایند  .

3 ) آیا همکاران فرهنگی که در دوران اشتغال ، بی توجهی ها ، تصمیمات تبعیض آمیز مدیران ارشد کشوری  و عدم برخورداری از مزایای شغلی دیگر کارکنان دولت را تجربه کرده اند مستحق آرامش و آسایشی نیستند که بعد از تلاش و انتظار سی ساله حاصل گردد و مزه شیرین زندگی  برای مشتاقان و تشنگان عدالت ، بیشتر محسوس و ملموس گردد  ؟


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخذ مالیات از معلمان و پرسش های صدای معلم

جمعه, 10 آبان 1398 21:51 خوانده شده: 505 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 -1 --
شاکی 1398/08/11 - 09:18
صدای معلم عزیز و مهربان...از برخی همکاران امکان گذاشتن کامنت سلب شده است،اینگونه مطرح نموده اند که وقتی کامنت می گذارند پیامی با این مضمون که یک ایمیل صحیح وارد نمایید می آید و پیامشان ثبت نمی شود در حالی که ایمیل ایشان صحیح است،لطفا بررسی و برطرف فرمایید با تشکر.
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1398/08/11 - 09:47
سلام

همکار محترم

خانم تقی زاده هم قبلا این موضوع را مطرح کردند .

تست شد و مشکل خاصی نبود .

البته گذاشتن ای میل اجباری نیست .

با وچود آن که بسیاری از سایت ها کدهای امنیتی برای ثبت نظرات قرار داده اند اما صدای معلم برای صرفه جویی در وقت و تسهیل نظردهی این کدگذاری را هم حذف کرده است .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/08/11 - 19:10
چون مالیات از معلم و...آسان
مالیات از پزشک و....مشکل
پاسخ + 0 0 --
احمدی 1398/08/16 - 10:02
جوابت را گرفتی. چرا خودت که بیل زنی یکی تو باغچه خودت نمی زنی. البته محترمانه اش باغچه بود.شاکی اسم و فامیل و ایمیلت کو. عوضی

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور