صدای معلم

ما معلمان از این طرح های بی سرانجام در تعاونی های مسکن نواحی و مناطق شهر و استان خود بسیار تجربه کرده ایم !

تبعات "مسکن مهر " به خوشی پایان نیافته ، طرح جدیدی به نام " مسکن ملی " در راه است !

فرهنگی/ تبریز

مسکن مهر و مسکن ملی

بنا به آمارها از حدود ۱۷ میلیون خانوار کشور حدود ۵ میلیون خانوار فاقد مسکن مناسب هستند. انفجار قیمت املاک و مستغلات در تهران و سایر شهرهای بزرگ و کوچک ایران ، از سال ۱۳۸۵ و اندکی پس از روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد آغاز گردید. در کمتر از چند ماه قمیت مسکن ۵۰٪ افزایش یافت و تا دو سال بعد پیوسته ادامه داشته و نهایتاً با رکود تورمی در تابستان ۱۳۸۷ متوقف گردید. (1)

باید بررسی کرد و سنجید که سرانجام طرح مسکن مهر ، چگونه به پایان رسید یا هنوز دغدغه های آن ادامه دارد ؟
و امروز طرحی دیگر با عنوان طرح مسکن ملی در راه است :
" سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از آغاز ثبت‌نام متقاضیان " طرح ملی مسکن " در ۱۰ استان خبر داد. اوایل شهریور امسال ثبت‌نام این طرح از استان کرمان آغاز شده بود.
وی با بیان این‌که طبق قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن متقاضیان ثبت‌نام مسکن ملی باید دارای چهار شرط اصلی باشند تصریح کرد: تأهل ، فاقد مالکیت خصوصی ، عدم استفاده از امکانات دولتی از قبیل زمین ، آپارتمان یا تسهیلات ویژه یارانه‌دار و داشتن سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا از جمله این شرایط است. در طرح اقدام ملی مسکن پروژه به پروژه این رقم متفاوت خواهد بود، اما در این طرح میزان تسهیلات 75 تا 100 میلیون تومان با نرخ سود 18 درصد خواهد بود." (2)

اعلام خبر بدون هر نوع تفسیر مفاد آن ؟ برخی چرا به شعور و خِرد خود احترام نمی گذارند و چشم بسته اعتماد می ورزند و متعاقب این پذیرش غیرمعقول ، بعدا دچار پشیمانی و لعن و نفرین گویان علیه مسبّبین طرح می شویم مثل مسکن مهر که شاید فقط نامش عوض شده است: "مسکن ملی " .

شاید در جزئیات تفاوت هایی داشته باشند اما مستمسک قرار دادن نیاز مردم محروم ، شرمساری است بر جبین طراحان آن . قبول طرحی که ماهیت آن نامعلوم است و قراردادی قانونی برای ثبت نام و اطلاع از مفاد آن وجود ندارد ، دور از درایت و عقل است . با امضای یک فرم بی ارزش ثبت نام ، طرفین متعهد هیچ نوع پشتوانه قانونی برای پیگیری و انجام طرح نیستند. قراردادی ارزش قنونی دارد که عقد کننده آن در هر شرایطی مکلف و متعهد به اجرا و تحویل آن در زمان تعیین شده با شرایط مشخص به متقاضی مسکن باشد و این تضمین با تغییر وزیر و وکیل و رئیس جمهور ، قابلیت نقض نداشته باشد.

مسکن مهر و مسکن ملی

4 شرط این طرح ، ابتدا وضع می شود اما با گذشت زمان می بینید آنانی که شرایط فوق را ندارند نیز همراه شما هستند. افرادی که خانه دارند اما چون پیشوند و پسوند اسمی دارند پس آنها نیز حق ثبت نام یافته اند . کسانی که مجردند یا خانه و آپارتمان و زمین مستقل دارند!!
از طرفی به مبلغ وام دریافتی و نرخ سود بانکی آن نیز دقت نمائید ، یعنی نرخی بیشتر از سود بانکی برای قراردادهای متفاوت مابین 10 تا 15 درصد. یک وابستگی مالی مادام العمر که حتی به بازماندگان نیز قابل انتقال است. اصل مهم محتوای قرارداد و تعهدات آن است که باید شفاف سازی لازم در رسانه ها و سایت های معتبر ، جهت اطلاع افراد مشمول ، صورت بگیرد.

عدم آگاهی ما از مسایل حقوقی دردسرهای بسیاری بر ما تحمیل می سازد و اندک سرمایه زندگی مان را برای مدت 10 – 20 سال در لوای امضای فقط یک فرم بی تعهد ، ثبت و ضبط می سازد. سرمایه ای که طی این مدت ارزش پولی خود را نیز از دست می دهد . ما معلمان از این طرح های بی سرانجام در تعاونی های مسکن نواحی و مناطق شهر و استان خود بسیار تجربه کرده ایم ، امید است تا شفاف شدن محتوای طرح مسکن ملی و تثبیت اهداف حقیقی آن ، اقدام به ثبت نام در آن ننمائیم که طرح های این چنینی ابتدا آب دهانمان را جاری می سازد اما طی گذشت دهه ها اشک چشمانمان را.

1) ویکی پدیا . دانشنامه آزاد. مسکن در دوره احمدی نژاد .
2) خبرگزاری تسنیم . آغاز ثبت‌نام مسکن ملی در ۱۰ استان از نیمه آبان/ ۴ شرط نام‌نویسی . https://tn.ai/2125750


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مسکن مهر و مسکن ملی

یکشنبه, 05 آبان 1398 21:32 خوانده شده: 858 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1398/08/05 - 21:51
با سلام و احترام

و با پوزش کلمه قانونی ،صحیح
می باشد.
پاسخ + 0 0 --
عقیق 1398/08/07 - 07:16
پس از ۵ سال رکود غیر تورمی بازار مسکن، در نیمه اول سال ۹۷ رونق تورمی بر این بازار حکمفرما شد و این رونق تورمی، در فصول پاییز و زمستان جای خود را به رکود تورمی داد. وقتی نرخ ارز با افزایش شدیدی روبرو می‌شود، قاعدتا روی بازار مسکن هم تاثیر می‌گذارد و قیمت‌ها را بالا می‌برد. یکی دیگر از فاکتور‌های تاثیرگذار، نرخ بهره است. زیرا وقتی نرخ بهره کاهش پیدا می‌کند به دلیل این که مردم سرمایه‌های خود را از بانک خارج می ‌کنند و وارد بازار‌های مختلف از جمله بازار مسکن می‌کنند، میل به افزایش قیمت‌ها در این بازار بالا می‌رود.
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1398/09/04 - 07:29
محمد اسلامی در آیین امضای تفاهم‌نامه ساخت 170 هزار واحد مسکونی برای فرهنگیان با ابراز اینکه "همواره توجه به فرهنگیان عزیز در برنامه‌ها و سیاستهای ما وجود داشته است"، اظهار کرد: این مرحله متفاوت از قبل است و می‌خواهیم به‌صورت یکجا یک اقدام بزرگ و گسترده را برای خانه‌دار کردن فرهنگیان انجام دهیم.
امتیاز ویژه فرهنگیان برای خانه‌دارشدن در طرح مسکن ملی
وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه فرهنگیان برای ثبت‌نام جهت خانه‌دارشدن دو هفته زمان دارند، گفت: منابع مالی مسکن بخشی از فرهنگیان در قالب تسهیلات بافت فرسوده تأمین خواهد شد.
مهلت 2هفته‌ای معلمان برای ثبت‌نام مسکن ملی

وی با بیان اینکه همه دستگاه‌ها برای این کار باید به وزارتخانه‌های راه و آموزش و پرورش کمک کنند، افزود: آن دسته از فرهنگیانی که در سامانه طرح ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند طبق تفاهم‌نامه امروز برای خانه‌دار شدن در اولویت قرار می‌گیرند.

پویشگر: خبرپو منبع: تسنیم
۲۲:۴۹:۳۴ | شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1398/09/04 - 09:50
همچنان که انتظار می رفت نخستین قربانی طرح باز فرهنگیان هستند. افتخار در ایجاد وابستگی مطلق و مفلوک ساختن تدریجی فرهنگیان سیاست دولتهای ماست.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/09/25 - 16:57
اخیرا بام فروشی در کلانشهرها بعد افزایش
سرسام آور قیمت مسکن ، رواج یافته است که
در مشهد غوغا می کند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور