صدای معلم

چرا وزیر از مدارس خاص حمایت می‌کند؟

مدارس خاص، ویران‌گر نظام آموزشی !

مزبان حبیبی

آیا مدارس خاص برای نظام آموزشی مناسب هستند  هرچند همه چیز روشن‌ است و همگی دلیل اصلی این حمایت‌ها را می‌دانند و مطلبی برای نوشتن نمانده‌است، در ادامه، از منظری دیگر به این موضوع خواهم‌ پرداخت.

مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی‌ بر تقسیم مدارس صرفاً به دو دسته دولتی و غیردولتی، شاید مردمی‌ترین، مدرن‌ترین و شجاعانه‌ترین مصوبه تمامی مجلس‌ها در تاریخ انقلاب باشد.اما باید منتظر ماند و دید که حامیان مدارس خاص، چگونه فرصت‌طلبان فاسد، این قانون را دور خواهندزد.

باید سازوکاری جهت جلوگیری از فرار از این مصوبه داشت، زمزمه‌هایی از وزارتخانه به گوش می‌رسد که با ترفندهای خاصی، برخی مدارس را حفظ کنند که دلیل این تلاش کاملا روشن و آشکار است.

آیا جناب وزیر، معنی جمله فوق، مبنی بر تقسیم مدارس صرفا به دو نوع مدرسه را نمی‌دانند؟ چرا جنابشان از درک محتوای مصوبه کاملا روشن مجلس، برای حذف مدارس خاص، عاجز هستند؟ شاید هم دلایل دیگری برای این موضع‌گیری‌ها وجود دارد که ما از آن بی‌خبریم. این مصوبه هیچ نیازی به تفسیر ندارد: از سال‌تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸، مدارس کشور فقط دو نوع است، دولتی و غیر دولتی.این‌که وزیر محترم، خارج از خانواده آموزش‌ و پرورش بوده و هیچ تخصصی در این زمینه ندارند، به اندازه کافی برای معلمان آزاردهنده هست و مجبور به تحمل ایشان هستیم !

  اگر جناب حاجی‌ میرزایی، مفهوم مصوبه مجلس را نمی‌دانند، با ذکر چند مورد، محتوای طرح را برایشان توضیح می‌دهیم.

آیا مدارس خاص برای نظام آموزشی مناسب هستند

اول: اگر قرار باشد مدارس تیزهوشان، نمونه‌دولتی، هیئت‌امنایی، شاهد، فرهنگیان و مدارسی از این دست را مدارس دولتی فرض کرده و حفظ کنیم، اصولا هدف مجلس از چنین مصوبه‌ای چیست؟

دوم: با استدلال جنابتان، هم‌اینک مدارس یا دولتی هستند و یا غیر دولتی، پس نیازی به مصوبه نبوده‌است. حالا خوشحالم که  برای تدریس انواع استدلال، حساسیت ویژه‌ای داشته‌ام.

جناب وزیر، این مصوبه آشکارا حذف مدارس تیزهوشان سمپاد، نمونه‌دولتی، شاهد، فرهنگیان، هیئت‌امنایی و ... را خواسته‌است، پس لطفا با چنین ایده‌هایی، شعور مردم و معلمان را به سخره نگیرید.

سوم: هدف از چنین مصوبه‌ای حذف بی‌عدالتی‌آموزشی است که فریاد مردم را به آسمان رسانده‌ است، با این مصوبه، در سال آینده فقط دو نوع مدرسه خواهیم‌داشت، مدارس دولتی و غیردولتی، بدون هیچ تفسیری.

چهارم: با حذف انواع مدارس توسط این مصوبه کاملا متمدن، می‌توان برخی از مشکلات ثبت‌نام، سفرهای شهری دانش‌آموزی، هزینه‌های مترتب بر این سفرها و دغدغه‌های خانواده‌ها را برطرف نمود.

و در آخر پس از اجرای این مصوبه، هر نوع دسته‌بندی و دیوارکشی بین مردم برای ثبت‌نام در مدارس دولتی، قانون‌شکنی آشکار بوده و مستوجب مجازات است.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آیا مدارس خاص برای نظام آموزشی مناسب هستند

چهارشنبه, 01 آبان 1398 16:10 خوانده شده: 3646 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +16 0 --
احمدی 1398/08/01 - 19:57
درود بر جناب حبیبی
نوشتار تحلیلی شما درباره چگونگی مصوبه اخیر کاملا درست است.
پاسخ + +14 0 --
معلم 1398/08/02 - 04:48
عالی نوشتید نمیدونید دختر من امسال کلاس ششم است و چه استرس شدیدی برای این ازمون تیزهوشان لعنتی دارد تورو خدا ایت ازمونو بردارید اینا هنوز خیلی بچه هستن
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/02 - 09:25
درود، به جز استرس و نابود کردن زندگی بچه ها، هیچ نتیجه ای ندارن این مدارس
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/08/02 - 09:26
با حذف انواع مدارس توسط این مصوبه کاملا متمدن، می‌توان برخی از مشکلات ثبت‌نام، سفرهای شهری دانش‌آموزی، هزینه‌های مترتب بر این سفرها و دغدغه‌های خانواده‌ها را برطرف نمود.
پاسخ + +11 -2 --
ناشناس 1398/08/02 - 12:04
آیا .الذین دانش آموزانی که در مدارس خاص درس میخوانند با انحلال آن موافقند به یقین خیر اگر موافق نبودند که با صرف هزینه وپول سرویس و شهریه فرزند خود را در این مدارس ثبت نام نمیکردند، آیا با حذف مدارس خاص وضع سایر مدارس بهتر خواهد شد باز هم خیر فقط مدارس خاص هم به حال پرواز مدارس دولتی گرفتار می آیند، پس هدف از طرح چیست؟ جواب: هجوم خانواده هابه سمت مدارس غیر انتفاعی که صاحب امتیاز آنها امسال آقای احمدی لاشکی طراح این طرح هستند، پس کمی بیاندیشیم سپس سخن بگوییم
پاسخ + 0 0 --
مزبان حبیبی 1398/08/02 - 13:56
درود
مدارس خاص دولتی، باعث از هم گسستگی آموزش در کشور شده است، هم اینک بسیاری از مردم توان پرداخت هزینه مدارس عادی دولتی را نیز ندارند و مجبور به تحمل انواع حقارتها و توهین‌ها هستند که در آینده بصورت چالش های اجتماعی با آن برخورد خواهیم داشت.
اینکه لاشکی غیرانتفاعی دارد یا خیر، اصلا اطلاعی ندارم اما اطمینان دارم که این پیشنهاد خواست چندین ساله تمام فعالین و کنشگران صنفی بوده که اکنون تصویب شده و هنوز هم اطمینان نداریم که سال آینده اجرایی شود.
پاسخ + +12 -1 --
معلم 1398/08/02 - 17:05
امیدواریم این طرح اجرایی بشه ثبت نام بچه های پایه ششم در کلاس های اضافه برای ازمون تیز هوشان خیلی خیلی هزینه بر هست فقط کلاس ریاضی ساعتی ۴۰۰ هزار تومان است
خانواده ها از کجا بیارن با این وضع اقتصادی داغون و بد
باید مدارس تیز هوشان حذف بشه
پاسخ + 0 0 --
رشیدی 1398/08/10 - 08:08
برادر من چند ساله که برای ورود به پایه هفتم‌مدارس سازمان استعدادهای درخشان سمپاد یا همان که نوشتی تیزهوشان آزمون هوش انجام‌میشه نه دروس. ضمنا اگر تیز هوش نیست چرا با کلاس های پر هزینه تو مدارس تیزهوشان می خواهید برود.‌تیزهوشی با دانشگاه و کنکور متفاوت است. چشمه و چاه خودش باید آب داشته باشد نه اینکه اب داخل ان‌بریزند.‌افت در اینگونه مدارس برابر با اخراج هست و بالطبع اثرات سوء آن بر فرزندانتان بیشتر خواهد بود
پاسخ + +6 -11 --
یوسفی 1398/08/02 - 20:40
به سرعت ابر و باد!!!!
به کجا چنین شتابان!!!!
ظاهرا سبقت گرفتن را خیلی دوست دارید.
پاسخ + +8 0 --
حقی 1398/08/03 - 14:00
طبقه بندی وجدا سازی دانش آموزان وبطور کلی جامعه کار غلط واشتباهی است.که با وسوسه شیطان صورت می گیرد.
إِنَّ فِرْعَوْنَ عَلَا فِي الْأَرْضِ وَجَعَلَ أَهْلَهَا شِيَعًا يَسْتَضْعِفُ طَائِفَةً مِّنْهُمْ يُذَبِّحُ أَبْنَاءَهُمْ وَيَسْتَحْيِي نِسَاءَهُمْ ۚ إِنَّهُ كَانَ مِنَ الْمُفْسِدِينَ .
فرعون در زمین برتری‌جویی کرد، و اهل آن را به گروه‌های مختلفی تقسیم نمود؛ گروهی را به ضعف و ناتوانی می‌کشاند، پسرانشان را سر می‌برید و زنانشان را (برای کنیزی و خدمت) زنده نگه می‌داشت؛ او به یقین از مفسدان بود!
باعث تعجب بسیار است که کشورهای غیر مسلمان همچون ژاپن وفنلاند طبقه بندی ندارند وما که مدعی اسلام هستیم انواع طبقه بندی را داریم وبه آن افتخار هم می کنیم.
با سپاس از مقال بسیار خوب استاد حبیبی
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1398/08/12 - 21:13
به نظر من باید آموزش کاملا دولتی باشد ولی اگر قرار است مدارس غیر انتفاعی باشد و هر که پول دارد در این مدارس ثبت نام کند وجود مدارس خاص برای خانواده
ده هایی که فرزندان باهوش دارند و توان مالی خوبی ندارند بهترین حالت است چون هر که در آزمون قبول شود ثبت نام می ششود

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور